تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

158
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 31Rating: 4.0تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایرانتحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

آهنگری تراکتورسازی ایران

شرکت در اولین پیش بینی برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ به ازای هر سهم ٢٨۵ ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی منتهی به ٣٠/١٢/٩۴ حدود ١٧ درصد افزایش داشته است.

از دلایل افزایش سود اعلامی هر سهم در پیش بینی سال ٩۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ٢۶ درصدی فروش و رسیدن آن به مبلغ ١،٢۵٨ میلیارد ریال

_ کاهش ٢۶ درصدی هزینه های مالی و رسیدن آن به مبلغ ۴۴ میلیارد ریال

نکات مهم

محصولات شرکت قطعات فورج می باشد که در سال مالی منتهی به اسفند ٩۵ حدود ١٧،٠٠٠ تن محصول برای تولید و فروش برآورد شده است که نسبت به آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به اسفند ٩۴ حدود ٢۶ درصد رشد داشته است.

حدود ۶ درصد از مقدار فروش شرکت صادراتی و مابقی در بازار داخلی به فروش می رسد. البته قابل ذکر است که شرکت در سال ٩۴ مقداری را برای فروش صادراتی در نظر نگرفته است.

بازار تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

جدول زیر نرخ فروش محصولات را  در بودجه ٩۴ و ٩۵ نشان می دهد.

نرخ تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

بهای تمام شده کالای فروش رفته

حدود ۶٣ درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته در بودجه ٩۵ به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد، حدود ٢۴ درصد به سربار تولید و ١٣ درصد هم به دستمزد مستقیم تولید اختصاص دارد.

بهای تولید تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

مواد اولیه مصرفی شرکت، شمش می باشد که مقدار مصرف آن در بودجه ٩۵ با ٢١ درصد رشد نسبت به پیش بینی ٩۴ اعلام شده است و به حدود ٢٣ هزار تن رسیده است. نرخ خرید شمش هم در بودجه ٩۵ با ٣ درصد افزایش نسبت به سال قبل برآورد شده است.

هزینه سربار هم در بودجه ٩۵ نسبت به پیش بینی ٩۴ با ١٧ درصد افزایش برآورد شده است به طوری که بخش عمده آن به هزینه انرژی، هزینه استهلاک و حقوق  و مزایا مرتبط می باشد.

دستمزد مستقیم تولید هم با ١٧ درصد رشد و متناسب با تورم افزایش داشته است.

ظرفیت تولیدی شرکت

ظرفیت تحلیل بنیادی خاهن | آهنگری تراکتورسازی ایران

افزایش ظرفیت سال مالی آتی نسبت به جاری به دلیل بهره برداری از خط تولید جدید می باشد.

سایر نکات با اهمیت

_ سایر درآمدهای عملیاتی در بودجه ٩۵  نسبت به سال قبل با ۶ درصد افزایش به حدود ۴٨ میلیارد ریال رسیده است که مربوط به فروش ضایعات می باشد.

_ تسهیلات مالی دریافتی شرکت از ١۴۶ میلیارد ریال در پیش بینی ٩۴ به ٧۶ میلیارد ریال در بودجه ٩۵ کاهش یافته است که منجر به کاهش ٢۶ درصدی هزینه های مالی در بودجه ٩۵ شده است.

_ هزینه مالیات شرکت در بودجه ٩۵ با ٣۶٠ درصد افزایش نسبت به آخرین پیش بینی ٩۴ به مبلغ ٢۶ میلیارد ریال برآورد شده است.

_ منابع ارزی شرکت در سال ٩۵ حدود ٢ میلیون یورو می باشد که مربوط به فروش قطعات فورج می باشد و  با نرخ ۴٠،٠٠٠ ریال تسعیر شده است. مصارف ارزی شرکت نیز ٢.۵ میلیون یورو در نظر گرفته شده است که در بخش سایر مصارف آمده است و نرخ ۴٠،٠٠٠ ریال برای تسعیر آن در نظر گرفته شده است.

_ حاشیه سود ناخالص برای بودجه ٩۵ حدود ١۴ درصد در نظر گرفته شده است در صورتی که در آخرین پیش بینی برای سال ٩۴ حدود ١۶ درصد اعلام شده است.

نتیجه گیری

میزان تولید و فروش شرکت در بودجه 95 با افزایش نسبت به آخرین پیش بینی سال 94 اعلام شده است که این نشان از امیدواری شرکت بر افزایش فروش در دوران پسا تحریم دارد. البته کاهش هزینه های مالی شرکت در پی کاهش تسهیلات دریافتی در بودجه برآوردی 95 نسبت به سال 94  در کنار افزایش فروش نیز مزید بر علت شده است تا شرکت سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به اسفند 95 به مبلغ 285 ریال به ازای هر سهم اعلام کند که نسبت به آخرین پیش بینی سال 94 افزایش 17 درصدی داشته است. به نظر می رسد با لغو تحریم ها و افزایش ظرفیت تولیدی شرکت در بودجه 95، وضعیت شرکت در فروش بهبود یابد و  توانایی محقق کردن بودجه را داشته باشد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن