telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن)Reviewed by سعید خدایی on Oct 17Rating:

معرفی شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن):

شرکت آهنگری در سال 1360 به عنوان یکی از شرکتهای تابعه کارخانه تراکتورسازی ایران و به عنوان بزرگترین و مجهزترین کارخانه فورج گرم در خاورمیانه ، در مجتمع صنعتی تراکتورسازی ایران تاسیس شد. به دنبال مطرح شدن طرح تفکیک شرکتهای تابعه کارخانه تراکتورسازی ایران، شرکت آهنگری در سال 1366 بعنوان یک شرکت مستقل به ثبت رسید.

شرکت آهنگری در زمینی به مساحت حدود 15 هکتار و فضای سرپوشیده 000 100 متر مربع، ظرفیت تولید سالانه 000 40 تن را دارا‌‌ می‌باشد.بهره گیری از تجهیزات پیشرفته دنیا در شرکت آهنگری ، آنرا قادر ساخته در زمینه های فورج، ساخت قالب، عملیات حرارتی، کیفیت و ماشینکاری خدمات گسترده ای به صنایع  مختلف ارائه نماید. شرکت آهنگری طیف وسیعی از قطعات مهم و ایمنی را در صنایع مختلف از جمله خودرو سازی، کشاورزی، نفت و گاز، راه آهن و دریایی، راه ساختمان و معدن و مهندسی عمومی تولید‌‌ می‌کند. توانمندی اختصاصی این شرکت تولید انواع میل لنگ و در کنار آن تولید انواع قطعات با وزنهای 200 گرم تا 150 کیلو گرم‌‌ می‌باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت آهنگری دارای گواهینامه های ISO/TS 16949 و ISO 14001 و OHSAS 18001 باشد.

حال با تحلیل بنیادی آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن) در خدمت شما هستیم

 

تحلیل بنیادی آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن)

توانمندی ها:

 توانممندی های خاهن

عملیات تکمیلی:

با استفاده از دستگاه شات بلاست، لایه اکسید روی قطعات زدوده شده و قطعه نهایی فورج حاصل میگردد. جهت حصول اندازه های دقیق، فرایندهای نهایی دیگری از جمله پانچ و کوینینگ (سکه زنی) پس از فرایندهای عملیات حرارتی و شات بلاست در این قسمت قابل اجرا‌‌ می‌باشد.

فورج:

تعداد 14 خط پرس با تناژهای 200 تا 8000 تن، موجب شده شرکت آهنگری طیف وسیعی از قطعات را با مواد فولادهای آلیاژی و آلومینیومی تولید نماید.

طراحی و مهندسی:

مهندسین مجرب شرکت آهنگری با استفاده از جدیدترین نرم افزار های طراحی ، مدلسازی، شبیه سازی و CAM ، طراحی مراحل فورج را بر اساس الزامات مشتری انجام‌‌ می‌دهند. طراحی قالبهای دقیق منجر به تولید قطعه فورج مطابق با شکل و اندازهنهایی قطعه شده و بطور قابل توجه باعث کاهش هزینه های ماشینکاری‌‌ می‌شود.  به دلیل دقت وافری که مهندسین در طراحی به کار‌‌ می‌برند ، شرکت آهنگری باعث صرفه جویی در هزینه های نفر / ساعت ، مواد و تاخیر تولید مشتریان خود‌‌ می‌شود.

قالب سازی:

همه قالب های مورد نیاز خط تولید در داخل شرکت ساخت‌‌ می‌شود و برای دست یابی به بهره وری بالا و کاهش دوباره کاری همه قالبهای جدید یا تعمیر شده بطور صد درصد با دستگاه CMM بررسی‌‌ می‌شوند تا از صحت قطعه تولید شده اطمینان حاصل شود.با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته در قسمت ساخت قالب، خدمات گسترده ای از جمله ساخت انواع قالب، ماشینکاری، قطعات بزرگ و پیچیده، عملیات حرارتی در کوره های خلاء و کنترل ابعادی با دستگاه CMM ، به بخش صنعت ارائه می‌شود.

عملیات حرارتی:

شرکت آهنگری امکانات انجام عملیات حرارتی روی قطعات کوچک و بزرگ تا ابعاد 1180*1200 میلیمتر را دارد و امکان اجرای عملیات حرارتی به صورت آنیل ایزو ترمال، نرمالیزه، آنیل، سختکاری، برگشت و نیتراسیون را دارا‌‌ می‌باشد. برای اطمینان بخشی از صحت نتیجه عملیات حرارتی مطابق الزامات خاص مشتریان، تستهای فیزیکی مواد و متالوگرافی مطابق استانداردهای بین المللی انجام‌‌ می‌شود.

مهندسی مرغوبیت:

کیفیت قطعات بطور مداوم در طول اجرای فرایند تا مرحله بازرسی نهایی قبل از بسته بندی و حمل قطعات، بررسی و سوابق آن ثبت و پایش‌‌ می‌شود.

ماشین کاری:

شرکت آهنگری با بهره گیری از تجهیزات مختلف مانند دستگاههای فرز، تراش، مونتاژ ، تستهای عملکردی و تجهیزات کنترل ابعادی در کارگاه ماشینکاری ، توانسته است قطعات با کیفیت بالا، در کمترین زمان ممکن برای صنایع مختلف به صورت ماشینکاری شده و مونتاژ شده تولید و تحویل نماید.

وضعیت صنعت آهنگری در سالی که گذشت:

باتوجه به اینکه صنعت آهنگری وابستگی شدیدی به قطعات خودرویی دارد و در واقع خودروسازان، بزرگترین مشتری این صنعت را تشکیل می‌دهند، بنابراین هرگونه تاثیرات بر وضعیت صنعت خودروسازی، اثر مستقیم خود را بر صنعت آهنگری می گذارد.

در چند سال گذشته همگام با بحران جهانی خودروسازان در داخل کشور با کاهش تقاضا و رکود بازار، مواجه شدند و میزان تقاضا برای صادرات این شرکت ها تا حد زیادی کاسته شد که تاثیرات نامطلوب خود را مستقیما روی تولیدکنندگان قطعات خودرو وارد کرد. این امر باعث شد تا شرکت هایی همچون شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در وصول به موقع مطالبات خود با مشکلات جدی مواجه گردند.

از طرفی افزایش نرخ تورم در کشور همراه با اعمال تحریم های جهانی منجر به افزایش نرخ ارز و تورم سه برابری گردید و هزینه وارادات قطعات کلیدی بسیار افزایش یافت.این امر باعث افزایش بهای تمام شده خودرو و سردرگمی و عدم ثبات قیمت در بازار گشت. حاصل این نابسامانی کاهش چشمگیر تولید و عدم امکان تحقق برنامه های پیش بینی شده شرکت ها گشت.

اما در نیمه دوم سال 92 با توجه به تغییرات به وجود آمده در مدیرت کشور و سیاست های خارجی اعمال شده، روند بهبودی در وضعیت اقتصادی کشور به وجود آمد و مشکلات مربوط به تحریم و مسائل ارزی و تورمی کاهش یافت.

وضعیت مالی شرکت آهنگری که به طور مستقیم متاثر از اوضاع مالی شرکت های طرف قرارداد، وضعیت نقدینگی آنان و سیاسیت های ارزی کشور می‌باشد، به دلیل بهبود حاصل شده در این مجموعه، در سال 1392 با تولید 13062 تن قطعات فورج، میزان تولید خود را به مقدار حدود 30 درصد در مقایسه با سال 91 افزایش یافت.

جایگاه شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در نماد خاهن در صنعت:

شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران با 14 خط تولید متشکل از با ماشین های آهنگری افقی و عمودی با ظرفیت 200 الی 8000 تن، تجهیزات عملیات حرارتی و تکمیلی شامل کوره های سختکاری و برگشت و کوره مداوم آنیل ایزوترمال و نرمالیزه، انواع دستگاه های شات بلاست، پرس های کالیبره سرد و تاب گیری و همچنین کارگاه مجهز برشکاری که شامل اره های NC، CNC و دستگاه های گیوتین هیدرولیکی می باشد. شرکت در واقع نقش رهبری در این صنعت را در داخل کشور بر عهده دارد.

طبق برآوردهای به عمل آمده کل نیاز کشور به قطعات آهنگری بالغ بر 100 هزار تن در سال می‌باشد. این در حالی است که ظرفیت اسمی کل شرکت های مشابه آهنگری تراکتورسازی ایران جمعا 146 هزار تن در سال می‌باشد. با فرض اینکه این شرکت ها با 65 درصد ظرفیت اسمی خود در سال 93 تولید نمایند بنابراین ظرفیت واقعی تولید قطعات فورج در داخل کشور 95 هزار تن برآورد می‌گردد.

حال با در نظر گرفتن برنامه تولید 19000 تن در سال 1393 توسظ شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران می‌توان برآورد نمود که تقریبا 20 درصد قطعات آهنگری مورد نیاز کشور توسط شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران تولید خواهد شد.

دستاوردهای مهم خاهن در سال 92:

1) در راستای برنامه تعدیلی تولید 13500 تن در سال 1392 بالغ بر 96.8% از برنامه، معادل 13062 تن محقق گردید.

2) فروش خالص محصولات اصلی به میزان 547874 میلیون ریال در سال 1392 که بالغ بر 84.3 درصد از برنامه تعدیلی بوده و نسبت به میزان فروش سال 1391 حدودا 20 درصد افزایش داشته است.

3) تولید میل لنگ شمش شش سیلندر تیپ 355 و تیپ 352 برای اولین بار در کشور با استفاده از خلاقیت و نوآوری در طراحی قالب ها و استفاده از امکانات بالقوه سازمان.

4) انجام ممیزی تمدید سیستم های مدیریت کیفیت ICO9001:2008 و ICO/TS16949:2009 در مهرماه 1392 از طول شرکت توف نورد ایران-آلمان که با موفقیت تمدید گردید

وضعیت کلی شرکت:

khahan2

بررسی توانایی تولید شرکت:

همانطور که در جدول زیر مشخص است، ظرفیت تولیدی شرکت 20100 تن قطعات فورج در سال می‌باشد.شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در سال های قبل خیلی کم تر از ظرفیت اسمی خود تولید کرده است. به طوری که در سال 91 مقدار تولید شرکت کمتر از 50 درصد ظرفیت اسمی بوده است.این روند در نیمه اول سال 92 هم ادامه داشت، اما در نیمه دوم سال 92 با توجه به تغییرات به وجود آمده در مدیرت کشور و سیاست های خارجی اعمال شده و بهبود وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت تغییر کرده و شرکت توانست که تولیدات خود را به 13062 تن قطعات فورج افزایش داد که با مقایسه با سال 91 با افزایش 30 درصدی مواجه می‌باشد.

شرکت در بودجه خود برای سال 93 ، مقدار 19000 تن را پیش بینی کرده است که نسبت به سال 92 ، 45 درصد افزایش یافته است که در سال های اخیر بی سابقه بوده است.

khahan3

لازم به ذکر است که شرکت روند رو به رشدی را از سال 92 آغاز کرده و تحولات زیادی در عملکرد سودآوری شرکت ایجاد شده که انتظار می‌رود این روند در سال های بعد ادامه یابد.لذا افزایش 45 درصدی تولید کاملا توجیه پذیر است.

لازم به ذکر است که شرکت به دنبال راه اندازی یک دستگاه رول فورج در اوایل سال 93 بود که باعث افزایش ظرفیت تولید به میزان 3000 تن می‌گردید که گویا این ظرفیت را برای سال 94 می‌توان در نظر گرفت.

نگاهی به روند قیمتی سهم در شش ماه اخیر:

قیمت خاهن در شش ماه اخیر

همانطور که نمودار نشان می‌دهد قیمت سهمئ یک رشد بسیار خوب تا حدود 400 تومان داشته و بعد از آن روند نزولی فرسایش را در پیش گرفته که اخیرا تمایلی به افت بیشتر ندارد و تقریبا خنثی معامله می‌شود.

بررسی سود هرسهم در سال های اخیر:

با توجه به جدول زیر، کاملا مشخص است که شرکت به مرور زمان از زیان ده بودن خارج شده و پیش به سوی سودآوری حرکت می‌کند. به این ترتیب که زیان 710 ریالی شرکت در سال 89 تبدیل به سود 23 ریالی در سال 92 گشته است.

مقایسه خاهن در سال های اخیر 

برای درک بهتر این مسئله بهتر است به نمودار سودهای ناخالص، عملیاتی و خالص توجه کنیم.

khahan6

موضوعی که شاید مقداری زیاد خودنمایی می‌کند،تبدیل سود پیش بینی شده در گزارش های اول سال به زیان آخر سال در سال های گذشته است. اما با بررسی‌های انجام گرفته وتحقیقات به عمل آمده از مسئولین شرکت، وضعیت شرکت در سال 93 متفاوت بوده و روند سالهای گذشته تکرار نخواهد شد و می‌توان به ساختن سودهای بیشتر شرکت امیدوار بود.

همچنین در جدول زیر مقایسه عملکرد مالی طی دوره شرکت را می‌توان مشاهده کرد.

مقایسه عملکرد مالی خاهن طی

 

طرح های توسعه در دست اجرا:

مهمترین طرح توسعه شرکت، طرح سالن و کوره عملیات حرارتی است که با بررسی‌های انجام گرفته، 50 درصد این طرح به بهره برداری رسیده و تا پایان سال 93 به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید. بر اساس پیش بینی شرکت، این طرح 51 ریال سود شرکت را افزایش خواهد داد.

بازار فروش و تامین مالی:

عمده بازار فروش شرکت، در داخل شرکت می‌باشد و فروش خارجی چندانی ندارد. لازم به ذکر در سه ماهه اول هیچ صادراتی نداشته ولی با تحقیقات به عمل آمده، برای شش ماهه دوم می‌توان انتظار صادرات از شرکت داشت.

همچنین شرکت برای تامین مواد اولیه خود، بیشتر از منابع داخلی استفاده می‌کند و تنها 10 درصد مواد اولیه شرکت وارداتی می‌باشد که عمده آن از کشور ترکیه می‌باشد. البته شرکت در بودجه 93 ، این میزان را 14 درصد پیش بینی کرده است.

شرکت در سال های گذشته با مشکل تامین مواد اولیه دست و پنجه نرم می‌کرد که دلیل عمده ی کاهش فروش و سودآوری شرکت هم این موضوع بود که با بهبود شرایط سیاسی و روابط بین المللی و رفع تحریم های کشور،این مشکل مرتفع خواهد شد.

بازار فروش و تامی مواد اولیه آهنگری تراکتور سازی ایران ( خاهن )

 

 

وضعیت کلی شرکت:

با بررسی گزارش سه ماهه شرکت و مقایسه آن با سال 92 متوجه می‌شویم که فروش پیش بینی شده در بودجه نسبت به سال قبل 92 درصد افزایش یافته. همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته در سه ماهه واقعی 93 کاهش 11 درصدی و سود عملیاتی افزایش 14 درصدی داشته است.

مهمترین موضوع این گزارش، پوشش بسیار خوب 55 درصدی سود هرسهم است که می‌تواند نوید تعدیل مثبت در گزارش های آینده را برای شرکت بدهد.

لازم به ذکر است که شرکت آهنگری تراکتورسازی تنها با پوشش 13 درصدی فروش بودجه توانسته است 55 درصد از سود خود را پوشش دهد. لذا با افزایش فروش طبیعتا سود بیشتری می‌تواند بسازد.

نکته منفی که دیده می‌شود کاهش چشم گیر فروش فرعی و خدماتی است که با بررسی های صورت گرفته، شرکت دلیل این امر را مقرون به صرفه نبودن آن می داند.

khahan9

تجزیه و تحلیل فروش خاهن:

مبلغ فروش در سه ماهه ضعیف بوده اما اگر این مبلغ را با سال 92 مقایسه کنیم می‌بینیم که 25 درصد کل فروش سال 92 را پوشش داده و باتوجه به افزایش فروش در بودجه شرکت و تعطیلات فروردین ماه در سه ماهه اول سال، توانسته فقط 13 درصد این مبلغ را پوشش دهد و پیش بینی می‌شود تا پایان سال افزایش داشته باشد.

فروش فرعی و خدماتی و محصولات کارمزدی کاهش شدیدی داشته است.در مورد نرخ های فروش هم در ادامه بحث خواهد شد.

khahan10

بهای تمام شده کالای فروش رفته:

با توجه به جدول زیر، 78 درصد بهای تمام شده را مواد مصرفی شرکت تشکیل می‌دهد. همچنین به ترتیب 8 درصد و 14 درصد این مبلغ مربوط بهدستمزد مستقیم و هزینه سربار می‌باشد.

khahan11 

لازم به ذکر است شرکت در سه ماهه شمش کمتری تهیه کرده و از موجودی انبار خود بهره برده است.

تجزیه و تحلیل مواد اولیه:

همان طور که در جدول زیر می‌بینیم، شرکت نرخ خرید شمش فولاد را دربودجه، نسبت به سال 92 حدود 50 درصد افزایش داده، این در حالیست که نرخ شمش در سه ماهه اول تقریبا به همان نرخ سال 92 خریداری شده است.

 

khahan12 

برآورد کارشناسی مقدار فروش:

با بررسی مقدار فروش شرکت در عملکرد سه ماهه، خواهیم دید که شرکت عملکرد ضعیفی داشته البته لازم به ذکر است که با همین مقدار فروشی که در قطعات فورج داشته توانسته به مقدار 30 درصد کل سال 92 پوشش دهد. به هرحال شرکت توانسته 16 درصد مقدار فروش پیش بینی شده بودجه خود را در قطعات فورج پوشش دهد. همچنین در مورد فروش فرعی و خدماتی 8 درصد و محصولات کارمزدی 100 درصد بودجه خود را در سه ماهه نخست پوشش دهد.

لازم به ذکر است مقدار فروش فرعی و خدماتی نسبت به سال قبل 50 درصد کمتر پیش بینی شده و همچنین فروش محصولات کارمزدی به میزان بسیار زیادی کاهش یافته که دلیل این مسئله مقرون به صرفه نبودن این محصولات است. شرکت تمرکز خود را در تولید قطعات فورج قرار داده و سودآوری این محصول را بیشتر می‌داند.

شرکت با راه اندازی دستگاه رول فورج خود در سال جاری در نظر دارد ظرفیت خود را در سال به بعد به 3000 تن افزایشدهد که نکته‌ی بسیار مثبتی برای شرکت تلقی می‌شود.

با توجه به پوششی که شرکت در سه ماهه اول در قطعات فورج و فروش فرعی و خدمات داشته است و همچنین تحقیقات به عمل آمده از شرایط فروش شرکت، مقدار فروش قطعات فورج 10 درصد کمتر از بودجه درنظر گرفته شده است.همچنین با توجه به پوشش 8 درصدی فروش فرعی و خدماتی در سه ماهه اول، برآورد می‌شود شرکت بتواند در نه ماهه باقی مانده 45 درصد کل بودجه را پوشش دهد.

لازم به ذکر است که مقدار فروش برآوردی بسیار محتاطانه گرفته شده است.

 

khahan13 

برآورد کارشناسی نرخ فروش:

شرکت در بودجه خود نرخ فروش قطعات فورج را نسبت به سال 92، 8درصد افزایش داده است، این در حالی است که نرخ فروش سه ماهه واقعی چیز دیگری را نشانمی‌دهد. نرخ فروش در سه ماهه، 24 درصد کمتر از نرخی است که شرکت در بودجه خود گرفته است و شرکت انتظار افزایش نرخ در 9 ماهه باقیمانده را دارد.

با توجه به همه این تفاسیر در این تحلیل هم جانب احتیاط رعایت شده و نرخ قطعات را به جای افزایش 8درصدی، تنها 5 درصد افزایش می‌دهیم. همچنین نرخ سایر محصولات،بدون تغییر و همان نرخ فروش سه ماهه در نظر گرفته شده است.

khahan14 

برآورد کارشناسی مبلغ فروش :

براساس مقدار و نرخ برآورد شده، مبلغ فروش نسبت به بودجه تقریبا 14 درصد کاهش یافته.با توجه به بررسی شرایط شرکت و گزارش سه ماهه این مبلغ فروش واقعی تر به نظر می‌رسد. طبیعی است که اگر شرکت تمام مبلغ فروش پیش بینی شده در بودجه خود را پوشش بدهد، سود هرسهم شرکت تغییرات زیادی کرده و افزایش خواهد یافت. لذا برا اینکه تحلیل مورد نظر بر اساس محافظه کاری انجام شده است، مبلغ فروش را کمتر از بودجه لحاظ کرده است.

 

برآور کارشناسی بهام تمام شده :

همانطور که مشاهده می‌شود، مواد اولیه خریداری شده شرکت آهنگری تراکتورسازی تنها شمش فولاد بوده، لذا برای بررسی بهای مواد مصرفی باید این فلز را بررسی کنیم.

برآورد مقدار خرید:

شرکت در سه ماهه اول، 15 درصد از مقدار پیش بینی شده بودجه خرید داشته است. علت این امر،استفاده از موجودی انبار خود می‌باشد. لازم به ذکر است، بهای تمام شده‌ی شمش موجودی انبار کمتر از نرخ فعلی بازار می ‌باشد واین امر می‌تواند باعث کاهش بهای تمام شده مواد مصرفی گردد. برای نه ماه آینده هم امکان استفاده از موجودی به جای خرید می‌باشد ولی در تحلیل انجام شده فرض شده است که شرکت مانند بودجه خود عمل کند و شمش پیش بینی شده را تماما خریداری نماید. (بنا به پیش فرض تحلیل محتاطانه)

khahan16 

برآورد نرخ خرید:

شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در گرفتن نرخ شمش فولاد برای بودجه، بسیار محتاطانه عمل کرده و نرخ شمش بودجه را نسبت به سال 92 ، حدود 60 درصد بالاتر دیده درحالی که نرخ خرید سه ماهه واقعی تقریبا به میزان نرخ سال 92 بوده و فقط 3 درصد افزایش داشته است. با تحقیقات به عمل آمده از نرخ فروش سه ماهه دوم، نرخ خرید شرکت نسبت به سه ماهه اول تغییر خاصی نکرده است.

لازم به ذکر است که نرخ روز شمش فولاد نه تنها افزایش نیافته بلکه کاهش هم داشته. لذا تصور نمی‌شود نرخ شمش در شش ماهه دوم ناگهان افزایش 56 درصدی داشته باشد. در این تحلیل هم افزایش نرخ 10 درصدی نرخ شمش فولاد را برای شش ماهه دوم سال در نظر می‌گیریم تا هم جانب احتیاط رعایت شود و هم تحلیل بسیار خوش بینانه محسوب نشود. لازم به ذکر است با وضعیت و شرایط فعلی، به احتمال زیاد، حتی هیچ افزایش نرخی نداشته باشند. در این صورت، بهای تمام شده مواد مصرفی بسیار کاهش یافته و تعدیل خوبی از این بابت نصیب شرکت شود.

khahan17

بهای تمام شده کارشناسی :

khahan18 

نتیجه گیری و صورت سود زیان کارشناسی خاهن

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

تحلیل تکنیکال خاهن را اینجا بخوانید

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن