تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

83
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی ختور

تاریخچه شرکت

شرکت رادیاتور ایران در سال 1341 با ظرفیت تولید سالانه 15 تا 30 هزار قطعه به عنوان اولین واحد صنعتی تولید کننده رادیاتور در کشور تاسیس شد و در حال حاضر با بهره گیری از امکانات پیشرفته و نیروی انسانی متخصص یکی از بزرگتری تولید کنندگان مبدل های حرارتی در خاورمیانه می باشد. در حال حاضر شرکت رادیاتور ایران با بیش از نیم قرن تجربه به عنوان بزرگتری تولید کننده رادیاتور خودرو و مبدل های حرارتی در خاور میانه با سرمایه ای بالغ بر 140 میلیارد ریال و خطوط تولیدی به مساحت 15000 مترمربع و دیگر بخش ها از قبیل آزمایشگاه ها، انبارها، تحقیقات، بازرگانی، اداری و مالی با مساحتی بالغ بر 31000 مترمربع و با داشت دانش طراحی و فنی، تجهیزات پیشرفته و متخصصی مجهزر در حوزه طراحی و ساخت، تولید کننده انواع رادیاتورهای خودرو سبک و سنگی (آلومینیومی، مسی برنجی ) و سیستم های خنک کننده از بخاری اتومبیل تا مبدل های عظی حرارتی برای صنایع مختلف، اویل کولر، مبدلهای آلومینیومی فشار قوی، اکسپندی، شبکه های جایگزین و قطعات رادیاتور برای شرکتهای خودروساز و بازار قطعات یدکی می باشد. هم اکنون نیز شرکت رادیاتور ایران با ظرفیت تولید سالیانه 2 میلیون قطعه رادیاتور به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان در خاورمیانه می باشد. شرکت رادیاتور ایران با عنایت به توان و تجربه مهندسین مجرب خود همگام با پیشرفت تکنولوژی اقدام به توسعه و گسترش تولیدات خود در جهت تامین نیاز بازارهای داخلی و خارجی نموده است. این شرکت با تاسیس شرکت های همکار و تجهیز سالنهای تولید خود، سبد کاملی از محصولات را تولید نموده و سه بزرگی در عرصه تولید انواع مبدلهای صنعتی و سیست های خنک کننده در صنایع مختلف را به خود اختصاص داده است.

شرکت رادیاتور ایران در زمینه طراحی و ساخت انواع مبدلهای صنعتی و حرارتی از قبیل انواع سیستمهای خنک کننده فشار قوی جهت توربین های آبی و بخار مورد نیاز پروژه های بین المللی نظیر پروژه نیروگاه کرخه، دز، کارون 3، مسجدسلیمان و گتوند که کلیه مراحل طراحی، ساخت و نصب توسط شرکتهای معتبر بی المللی از قبیل زیمنس و … مورد تایید قرار گرفته است، فعالیت می نماید. همچنین در زمنیه طراحی و ساخت انواع رادیاتورهای آب ، هوا و روغن مولدهای دویتس، ام و ام، هیتاچی و انواع رادیاتورهای فولادی هوا به هوا، روغن و آب برای کمپرسورهای فشارقوی، انواع یونیت های استاندارد مورد نیاز کوره های القای، قوس الکتریکی و مبدلهای حرارتی مورد نیاز صنایع نفت مشغول به فعالیت می باشد.
از نکات قابل توجه در مورد شرکت این است که، ای شرکت در سال 92 اولین پروژه تولید انبوه کولر اتومبیل خود را شروع نموده است.در ادامه به تحلیل بنیادی ختور می پردازیم:

روند افزایش سرمایه


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

ترکیب سهامداران

سازه گستر سایپا با در دست داشت بیش از 40 درصد از سهام شرکت رادیاتور ایران مدیریت شرکت را در دست دارد.

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

روند سود آوری

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

همان طور که مشاهده میگردد طی 5 سال گذشته ، سود خالص شرکت در سال 93 ، بیشتری مقدار و افزایش 150 نسبت به سال 92 نشان میدهد.

روند قیمت جهانی آلومینیوم

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

همان طور که مشاهده میگردد روند قیمتی آلومینیوم طی 5 سال اخیر نزولی بوده و پایی تری قیمت آن 1470 دلار در نوامبر 2015 بوده است . طی چند ماه اخیر روند قیمت کمی افزایشی بوده است.

روند قیمت جهانی مس

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

همان طور که مشاهده میگردد روند قیمتی مس طی 5 سال اخیر نزولی بوده و پایی تری قیمت آن 4470 دلار در ژانویه 2016 بوده است . طی چند ماه اخیر روند قیمت کمی افزایشی بوده است.

تولید شرکت

ای شرکت سه نوع رادیاتور تولید می کند اول رادیاتورهای مسی برنجی است که نسل قدیمی رادیاتورهای خودرو است دوم رادیاتورهای آلومینیومی است و سوم مبدل های صنعتی است که در صنایع مختلف پتروشیمی و مواد غذایی استفاده می شود . این شرکت بین 55 تا 60 درصد نیاز بازار داخل را تامین می کند، به گونه ای که 100 درصد نیازهای گروه خودرو سازی سایپا و 50 درصد نیازهای گروه صنعتی ایران خودرو در این شرکت تامین می شود.

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

در عملکرد سه ماهه 18 درصد بودجه پوشش داده شده است. در تحلیل کارشناسی مقدار تولید برابر بودجه در نظر گرفته شده است.

فروش

  • مقدار فروش

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

در تحلیل کارشناسی مقدار فروش برابر بودجه در نظر گرفته شده است.

  • نرخ فروش محصولات

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

نرخ فروش عمده محصولات در عملکرد سه ماهه بالاتر از نرخ بودجه بوده است. در تحلیل کارشناسی نرخ فروش سه ماهه در نظر گرفته شده است.

  • برآورد مبلغ فروش کل شرکت

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده، فروشکارشناسی مبلغ 175 میلیارد تومان برآورد گردید.

بهای تمام شده شرکت

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

همان طور که در جدول بالا مشخص است بخش بزرگی از بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم ( در حدود 90% ) است.

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

با توجه به در دسترس نبودن بهای تمام شده ، جهت برآورد بهای تمام شده از روش سود ناویژه استفاده گردید.

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

همان طور که مشاهده میگردد حاشیه سود ناخالص شرکت طی 5 سال گذشته در محهدوده 17 تا 19 درصد بوده است. در عملکرد سه ماهه حاشیه سود ناخالص 17 درصد بوده است.در تحلیل کارشناسی حاشیه سود ناخالص را 17 درصد در نظر گرفته ایم .

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

در عملکرد سه ماهه ، 19 درصد بودجه پوشش داده شده است. باتوجه به مفروضات در نظر گرفته شده، سود تحلیلی 661 ریال برآورد گردید . قیمت سه در حال حاضر 340 تومان می باشد. P/E تحلیلی 5،1 می باشد که نسبت معقول و مناسبی برای سرمایه گذاری میان مدت می باشد.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن