تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

256
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 1Rating: 5.0تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایرانتحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

شرکت در یک نگاه 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

جدول تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

معرفی شرکت در تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

کلیات:

شرکت رادیاتورسازی ایران در اردیبهشت سال 1341 موفق به اخذ پروانه تاسیس وزارت صنایع و معادن ایران جهت تولید 15 تا 30 هزار عدد رادیاتور به نام رنا (برگرفته از حروف اول اسامی موسسین آن)گردید .همچنین در آبان همان سال شرکت سهامی ایران رادیاتور ایران تحت شماره 8435 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

در دی ماه سال 1375 شخصیت حقوقی آن از سهامی خاص به سهامی عام تغییر و تعداد اعضا هییت مدیره از سه نفر به پنج نفر افزایش یافت و در اسفند همان سال موفق به اخذ پذیرش از سازمان بورس تهران گردیده است.

شایان ذکر است که موضوع فعالیت شرکت شامل: تاسیس کارخانه برای ساخت انواع رادیاتور های مخصوص از قبیل کامیون، تراکتور و سایر وسایل نقلیه موتوری، ساخت انواع رادیاتورها سنگین جهت صنعت برق، گاز، نفت و همچنین ساخت انواع کولر گازی خودرو، واردات ماشین آلات مخصوص و مواد اولیه مورد مصرف کارخانه و فروش فرآورده‌های خودرو و همچنین صادرات آنها سرمایه گذاری و فعالیت بازرگانی، تولیدی و طراحی و ساخت قسمت های مختلف خودرو می‌باشد.

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ 06/08/1394 به شرح جدول زیر می­ باشد :

نمودار تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

سرمایه شرکت 

شکل تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 5 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 140،000 میلیون ریال (معادل 140 میلیون سهم ) افزایش یافته است .

شایان ذکر است که شرکت رادیاتور سازی ایران قصد افزایش سرمایه از 140 میلیارد ریال به 350 میلیارد ریال، جهت اصلاح ساختار مالی و بهره برداری از خط تولید کولر خودرو، در طی سه مرحله را دارد .

شرکتهای تابعه و وابسته:

شرکت تینا صنعت مبدل(سهامی خاص):

شرکت تینا صنعت مبدل در سال 1381 به صورت سهامی خاص تاسیس شده است. فعالیت اصلی شرکت، تاسیس کارخانه برای ساخت انواع مجموعه های مرتبط با مبدلهای حرارتی آلومینیومی مورد استفاده در انواع خودرو نظیر مجموعه رادیاتور، مجموعه کولر، مجموعه بخاری و ساخت انواع مبدلهای حرارتی سنگین مورد استفاده در صنایع مختلف می‌باشد. که صد درصد سهام مذکور با سرمایه 30،000 میلیون ریال متعلق به شرکت ایران رادیاتور می‌باشد. گفتنی است؛ سود انباشته این شرکت در پایان سال مالی 1393 معادل 7 میلیارد تومان می‌باشد. این مبلغ معادل 50 تومان به ازای هر سهم ایران رادیاتور می‌باشد و سودی است که تقسیم نشده و شرکت آن را در درآمدهای حاصل از سرمایه‌ گذاری خود ندیده است.

شرکت کول اور(LCC):

در سال 1372 شرکت اقدام به ایجاد فروشگاهی در شارجه به نام شرکت کول اور به میزان 49% مشارکت شرکت رادیاتور ایران به نمایندگی مدیریت عامل و 51% شریک محلی نمود و طی یک توافقنامه جداگانه کلیه حقوق شریک محلی به شرکت واگذار گردید.

از سال 1379 فروشگاه شارجه به صورت یک شرکت مستقل عمل می‌نماید و فعالیت اصلی شرکت واردات و صادرات مواد اولیه، رادیاتور خودرو و کلیه عملیات بازرگانی مورد نیاز شرکت رادیاتور ایران و سایر شرکتهای طرف معامله با آن می باشد. صدر در صد سهام شرکت مزبور متعلق به شرکت رادیاتور ایران است.

شرکت تینا سامانه(سهامی خاص):

شرکت تینا سامانه در سال 1378 تاسیس شد. موضوع شرکت عبارت است از ارائه و اجرای خدمات مدیریت مشاوره ساماندهی در زمینه طراحی، پیاده سازی سیستمهای کاربردی، علمی و تجاری و صنعتی به صورت مکانیزه و غیر مکانیزه، تهیه سیستمهای کنترل آنالوگ و دیجیتال تجهیزات کارخانه و بهره‌برداری از دستگاههای پردازشگر الکترونیکی و … و همچنینی تامین و توزیع کلیه کالاهای مجاز از منابع داخلی و خارجی می‌باشد که صد در صد سهام مذکور با سرمایه 1 میلیون تومان متعلق به شرکت ایران رادیاتور می‌باشد.

اطلاعات طرحها و پروژه‌های توسعه‌ای شرکت:

  1. راه‌اندازی خط تولید لوله های آلومینیومی مورد مصرف در تولید رادیاتورهای آلومینیومی(در انتهای سال 1392 به بهره برداری رسید)
  2. تولید محصولات جدید از جمله اواپراتور و کولر خودرو

گفتنی است که خط تولید کولر خودرو به بهره برداری رسیده است و این محصول در گام اول تولید و جهت ارزیابی به مشتری عمده تحویل داده شده است. پس از دریافت جواب و تقاضا از سوی مشتری شرکت راداتور ایران این محصول را به تولید انبوه خواهد رساند. شایان ذکر است که حاشیه سود حاصل از فروش این محصول چند برابر محصول رادیاتور خواهد بود.

صورت سود و زیان برآوردی در تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

برآورد سود سالجاری:

در بخش اول از این تحلیل به محاسبه سود شرکت در سال جاری و ارائه ریز محاسبات برای برآورد سود پرداخته شده است.

1) پیش بینی:

سود شرکت برای سالجاری با سرمایه 140،000 میلیون ریال به ازای هر سهم 1266 ریال در محتمل‌ترین حالت برآورد شده است. ریز محاسبات در جدول زیر آمده است :

تصویر تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

مفروضات در نظر گرفته شده در برآورد سود هر سهم:

برآورد تولید و فروش در سال جاری:

محصولات تولیدی شرکت رادیاتورسازی ایران عبارتند از انواع رادیاتورهای برنجی و مسی، انواع رادیاتورهای آلومینیومی و مجموعه کولر خودرو. گفتنی است؛ فروش انواع رادیاتورهای برنجی و مسی بیشترین سهم را در درآمد حاصل از فروش شرکت دارد پس از آن فروش انواع رادیاتورهای آلومینیومی با اختلاف کمی در رتبه بعدی قرار دارد.

ظرفیت تولید شرکت بر اساس گزارش فعالیت هیئت مدیره مطابق ذیل می‌باشد:

در دی ماه سال 1376 ظرفیت اسمی شرکت 2800 تن برای انواع رادیاتور خودرو و رادیاتور صنعتی در 2 شیفت و در ادامه در اسفند 1380 نیز با تولید انواع مبدل های حرارتی آلومینیومی با ظرفیت 58000 عدد در سال و در یک شیفت موافقت شد. نهایتا در آبان سال 1389 با ظرفیت 2000 تن رادیاتور مسی و برنجی و 1920 تن رادیاتور آلومینیومی در 2 شیفت به مدت شش ماه موافقت شد.

شرکت رادیاتور ایران میزان فروش انواع رادیاتورهای برنجی و مسی را نسبت به سال گذشته با 22% کاهش معادل 990 تن و تولید انواع رادیاتورهای آلومینیومی را با 2% افزایش معادل 515 هزار عدد برآورد نموده است. این در حالی است که میزان فروش شرکت در سال مالی 1393 به ترتیب برای رادیاتورهای برنجی و مسی و آلومینیوم معادل 1277 تن و 495 هزار عدد بوده است.

میزان فروش شرکت در رادیاتورهای مسی و برنجی درعملکرد شش ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال ما قبل آن افزایشی13درصدی و میزان فروش رادیاتورهای آلومینیومی نیز در همان دوره افزایشی 23 درصدی را نشان می دهند و این در حالی است که شرکت رادیاتور ایران دارای بازار قطعات یدکی (after market) مناسبی نیز می‌باشد و در سال گذشته در شش ماهه دوم سال در رابطه با فروش محصولات رادیاتور خود، عملکرد بهتری نسبت به شش ماهه اول آن داشته است.

علاوه بر موارد فوق با توجه به بهره برداری رسیدن خط تولید کولر خودروی این شرکت، رادیاتور ایران می‌تواند پس از انجام ارزیابیها توسط مشتری، این محصول خود را با حاشیه سود خوبی که از حاشیه سود محصولات رادیاتور شرکت بیشتر است را به تولید انبوه و فروش برساند.

در ذیل جداول مربوط به برآورد مقدار، نرخ و میلغ فروش برای سال مالی جاری و مقایسه آن با سال گذشته ارائه شده است.

ستون تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

ردیف تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

نکته: از آنجا که اطلاعات بیشتری جهت همگن نمودن واحد فروش محصولات در دسترس نبود از اطلاعات موجود در صورتهای مالی استفاده شده است.

نرخ فروش انواع رادیاتورهای مسی و برنجی:

شرکت رادیاتور ایران در سال گذشته هر تن از انواع رادیاتورهای مسی و برنجی خود را به طور میانگین معادل 360 میلیون ریال و هر عدد رادیاتور آلومینیومی خود را به طور میانگین معادل 817 هزار ریال به فروش رسانده است.

برای برآورد مبلغ فروش شش ماهه دوم سال جاری از نرخهای فروش در شش ماهه اول سال جاری استفاده شده و فرض شده است که شرکت حداقل بتوانند مقدار فروش محصولات رادیاتور خود را به مقدار فروش سال گذشته خود برساند.

نکته: نرخ فروش انواع رادیاتورهای مسی و برنجی به ازای هر تن اولین پیش بینی سال جاری معادل 510 میلیون ریال توسط شرکت پیش بینی شده است که با نرخ فروش محصولات در سال گذشته تفاوت فاحشی دارد.

برآورد بهای تمام شده کالای فروش رفته:

مهمترین بخش تشکیل دهنده سرفصل بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت رادیاتورسازی ایران مواد مستقیم مصرفی می‌باشد. با توجه به جنس محصولات تولیدی این مواد عمدتا شامل مواد اولیه مس و برنج و همچنین آلومینیوم است. مواد اولیه کمکی که شامل سرب و قلع و… می‌باشد نیز جزء چهار قلم اصلی از مواد مصرفی می باشد. بر اساس عملکرد شرکت در سال گذشته مس، برنج، آلومینیوم و مواد اولیه کمکی به ترتیب 21% ، 26%، 26% و 25% از مبلغ مواد اولیه مصرفی را به خود اختصاص داده اند.

با توجه به تحولات موجود در نرخهای جهانی محصولات و نوسانات این نرخها در ماههای اخیر به نظر نمیرسد که شرکت رادیاتور ایران آلومینیوم را برای شش ماه دوم سال 1393 و همچنین برای عملکرد سال مالی 1394(تاکنون) با نرخ بالاتری تهیه کند و این در حالی است که شرکت با داخلی کردن تولید این کالا ریسک حاصل از تغییرات ارز را برای خود به مقدار بسیار زیادی کاهش داده است.

در جدول ذیل روند قیمت جهانی دو محصول الومینیوم و مس به تصویر کشیده شده است:

نمودار تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

همانطور که در تصویر مشهود است نرخ آلومینیوم جهانی از ابتدای سال جاری تا کنون با کاهشی 14 درصدی همراه بوده است.

در رابطه با نرخهای آلومینیوم مصرفی شرکت رادیاتور ایران، با توجه به قابل اتکا نبودن اعداد موجود ارائه شده در صورتهای مالی این شرکت، نمی توان اظهار نظر مشخصی نمود، اما آنچه که مسلم است کاهش نرخ جهانی این محصول و تحت تاثیر قرار دادن نرخ آلومینیوم در داخل کشور و خریدهای شرکت رادیاتور ایران می‌باشد.

تصویر تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

نرخ جهانی مس نیز با 13 % کاهش در شش ماهه ابتدایی سال می‌تواند گویای کاهش نرخ این ماده اولیه برای شرکت رادیاتور ایران باشد. اما از آنجاییکه این شرکت مس خود را از داخل کشور و با خریداری از شرکت مس باهنر کرمان تامین میکند به بررسی نرخ فروش محصول این شرکت به شکل تسمه و نوار پرداخته شده است. شایان ذکر است که در سال گذشته سهم رادیاتور ایران در مبلغ کل فروش مس یاهنر کرمان 2.5 درصد بوده است که به نظر می‌رسد در شش ماهه اول سال جاری با توجه به کاهش فروش محصولات این شرکت سهم خرید رادیاتور ایران از مس باهنر کرمان کاهش چندانی نداشته است بلکه حتی با وجود کاهش فروش مس باهنر کرمان این سهم به صورت درصدی خود را بیشتر نشان می دهد.

در جدول ذیل نرخ فروش محصولات مس باهنر کرمان به تصویر کشیده شده است:

جدول تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

شایان ذکر است که در نرخ مس مصرفی در محصولات رادیاتور ایران با نرخ فروش محصولات مس باهنر کرمان اختلافاتی وجود دارد. اما آنچه که مسلم است روند کاهشی این ماده اولیه باید بر بهای تمام شده رادیاتور ایران موثر باشد.

در ذیل مواد اولیه برآوردی به همراه مبلغ و نرخ مصرف مواد به تصویر کشیده شده است.

تصویر تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

برآورد کارشناسی بهای تمام شده کالای فروش رفته:

با توجه به نکات ارائه شده در بالا مقدار و مبلغ مواد اولیه مصرفی با توجه به جدول ضریب مصرف مواد و نرخهای مورد قبول برآورد شده است. در ذیل جدول مربوط به برآورد مواد مستقیم مصرفی و بهای تمام شده کالای فروش رفته به تفضیل ارائه شده است. در این جدول حقوق و دستمزد مستقیم با توجه به افزایشهای اعمال شده مطابق قانون کار برآورد شده است و سربار تولید نیز با در نظر گرفتن نرخ تورم و افزایش در هزینه سوخت و برق محاسبه شده است.

جدول تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

مقدار مواد مصرفی متناسب با ضرایب منطقی شش ماهه اول سال 1393 و عملکرد کل سال 1392 برآورد شده است.

نرخ خرید مواد اولیه نیز با در نظر گرفتن نرخهای فروش مس باهنر کرمان و با توجه به کاهش نرخهای جهانی فلزاتی همچون مس و آلومینیوم برآورد شده است.

سایر مفروضات جهت برآورد سود هر سهم:

هزینه های عمومی و اداری، درآمدهای عملیاتی، هزینه های مالی، درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری، درآمدها و هزینه های متفرقه و … با توجه به عملکرد شش ماهه اول سال و بودجه ارائه شده برآورد شده اند.

برآورد مالیات:

مالیات سود قبل از کسر مالیات با خارج کردن درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری و غیر عملیاتی از این سرفصل با نرخ 22% محاسبه شده است.

نکته های قابل توجه:

سود انباشته شرکت رادیاتورسازی ایران بر اساس صورتهای مالی میاندوره ای شش ماهه معادل 332،775 میلیون ریال می‌باشد. شایان ذکر است که بر اساس اطلاعات ارائه شده در مجمع عمومی عادی سال مالی1393 شرکت قصد افزایش سرمایه‌ای صد درصدی از محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقدی را دارد.

کاهش نرخ جهانی مس و آلومینیوم و تاثیر آن بر بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت

شرکت رادیاتور ایران در درآمد حاصل از فروش خود علاوه بر درآمد حاصل از فروش رادیاتورهای خود از دو محل فروش مواد اولیه و محصولات خریداری شده به زیر مجموعه های خود نیز منتفع میگردد. اما آنچه از صورتهای مالی شش ماهه ارائه شده برمی‌آید آنست که شرکت در شش ماهه اول سال از این محل هیچ سودی شناسایی ننموده است. این بدان معنی است که شرکت محصولات خریداری شده و مواد اولیه خود را بدون در نظر گرفتن هیچ گونه حاشیه سودی به زیر مجموعه های خود فروخته است و این در حالی است که حاشیه سود قابل شناسایی از این محل برای شرکت در سال گذشته حداقل 10% بوده است. برای تکمیل این بخش باید منتظر صورتهای مالی حسابرسی شده باشیم.

گفتنی است که در تحلیل پیش رو نیز حاشیه سود شرکت از این محل معادل صفر در نظر گرفته شده که احتمال دارد در انتهای عملکرد سالانه شرکت رادیاتور ایران با در نظر گرفتن حاشیه سود در شش ماهه دوم سال جاری برای این محصولات ، سود هر سهم خود را افزایش دهد.

نکته دیگر آنکه این شرکت هم اکنون قادر به تولید کولر خودرو می‌باشد اما در حال حاضر مشغول رایزنی و ارزیابی این محصول با مشتری عمده خود می‌باشد که در صورت رسیدن به نتیجه مطلوب شرکت قادر به تولید انبوه و فروش این محصول خواهد بود. شایان ذکر است که حاشیه سود این محصول نسبت به رادیاتورهای تولیدی بیشتر می‌باشد.

نتیجه گیری:

آنچه با مطرح شدن موارد فوق میتوان فهمید آن است که شرکت رادیاتور سازی ایران توانسته است با اجرای طرح تولید لوله های آلومینیومی ریسک خود را در رابطه با تغییرات نرخ ارز و واردات این مواد اولیه به حداقل ممکن برساند و تاثیر به سزایی بر روی بهای تمام شده محصولات فروش رفته خود داشته باشد.

گفتنی است شرکت بخشی از محصولات خود را از طریق شبکه قطعه فروشان به فروش می‌رساند و وابستگی صد در صدی به خودروسازان ندارد. همچنین این شرکت مقداری از محصولات خود را به کشورهای اروپایی صادر می‌نماید که نشان از کیفیت بالای محصولات دارد.

تغییر شرایط فروش، همچنین کاهش بهای تمام شده محصولات در برآوردهای ارائه شده توسط شرکت به صورت شفاف در نظر گرفته نشده است، ولی با در نظر گرفتن شرایط جدید در گزارشات کارشناسی شرکت توانایی رسیدن به سود هر سهمی حداقل معادل 126 تومان را دارد.

این تحلیل بر اساس مفروصات انجام شده است که ممکن است لزوما در عالم واقع اتفاق نیفتد. اما یادآور می‌شویم که سعی شده است با توجه به شرایط واقعی متغیرهای تاثیرگذار بر سودآوری شرکت برآورد شود و برای قضاوت در رابطه با دقت این تحلیل می بایست تا پایان سال مالی شرکت و ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت که احتمالا خرداد سال 1395 خواهد بود صبر کرد.

 منبع : شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها
bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن