تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

198
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Mar 1Rating: 4.5تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایرانتحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

نگاهی به شرکت

خلاصه تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

معرفی شرکت

تاریخچه تاسیس

گروه شامل شرکت سهایم عام رادیاتور ایران )شرکت اصلی( و شرکت های فرعی آن ایت. شرکت رادیاتور ایران سهایم عام در سال 41 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و در اردیبهشت 43، شروع به بهره برداری نموده است.در حال حاضر، شرکت رادیاتور ایران جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سایپا است و واحد تجاری نهایی گروه، شرکت سایپا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

می باشد.نشانی مرکز اصلی شرکت کیلومتر 15 جاده قدیم کرج و محل فعالیت اصلی آن در شهر تهران واقع است. گروه صنعتی ایران رادیاتور که اکنون بزرگترین تولید کننده انواع رادیاتورهای آلومینیومی، پکیج شوفاژ های دیواری و انواع مشعل(خانگی و صنعتی) در خاورمیانه می باشد.

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه، ساخت انواع رادیاتور می باشد. فعالیت اصلی شرکت رادیاتور ایران طی سال مورد گزارش تولید رادیاتور خودرو و شرکت های فرعی آن عمدتا در زمینه های تامین قطعات و پشتیبانی نرم افزار است.

سهامداران

سهامداران تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

ترکیب مواد اولیه و محصولات شرکت

مواد اولیه تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

فاکتورهای اساسی موثر بر شرکت

در میان اجزای بهای تمام شده ، بهای مواد اولیه 67% را تشکیل داده است . همچنین مواد کمکی ) قلع، سرب و روی ( بالاترین درصد تشکیل دهنده بهای مواد را تشکیل داده است که این قلم مواد بیشتر به صورت وارداتی می باشد، بدیهی است تاثیرات نرخ ارز بر این مواد قابل توجه می باشد. از سوی دیگر ضمن تامین مواد اولیه مسی و آلومینیومی از شرکت های داخلی ، نرخ های جهانی این محصولات نیز برای بهای تمام شده این شرکت تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تامین مواد اولیه

عمده خرید مواد کمکی به عنوان اصلی ترین قلم از مواد اولیه به صورت وارداتی می باشد.

عمده خرید مواد اولیه مسی و برنجی از شرکت مس باهنر می باشد.

عمده خرید مواد آلومینیومی از شرکت آلومینیوم پارس می باشد.

بازار اولیه تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

بازار فروش محصولات

بازار فروش محصولات در بخش شرکتی وآزاد می باشد.

بازار هدف تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

_ اقلام دارایی های جاری و بلند مدت شرکت در 6 سال اخیر روندی افزایشی داشته است. این رشد دارایی ها در سال های مختلف به دلیل افزایش بدهی و یا به دلیل رشد سودآوری شرکت بوده است.لازم به ذکر است که شرکت در سال 92 بهترین سال خود را به لحاظ سودآوری سپری نموده است.همچنین شرکت از وضعیت نقدینگی خوبی بر خوردار می باشد.

_ بیش از 95% از بدهی های شرکت را بدهی های جاری تشکیل داده اند. در بین این اقلام ، حدود 70% از بدهی های جاری را حسابها و اسناد پرداختنی تجاری و سایر حسابها و اسناد پرداختنی تشکیل می دهند.

_ شرکت در سال جاری اقدام به افزایش سرمایه از مبلغ 140 میلیارد ریال به 300 میلیارد ریال نموده است.

مقایسه نموداری

1)نمودار مقایسه ای سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

2)مقایسه 6 ساله حاشیه سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

3)ترکیب بهای تمام شده 9 ماهه 94

بهای تولید تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

نسبتهای مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

2)پیش بینی سود

پیش بینی تحلیل بنیادی ختور | رادیاتور ایران

نتیجه گیری

_ با توجه به مفروضات کارشناسی که درآن نرخ فروش محصولات بدون افزایش نرخ نسبت به سال 93 در نظر گرفته شده است ، سود هر سهم شرکت در سال 94 با توجه به گزارش 9 ماهه شرکت، 588 ریال برآورد گردیده است.

_ در تحلیل فوق مقدار فروش برابر بودجه در نظر گرفته شده است .لازم به توضیح است ، شرکت رادیاتور ایران از بابت تولید با ظرفیت بیشتر مشکلی نداشته و توانایی تولید بیشتر را نیز دارا می باشد.

_ از پتانسیل های شرکت باید عنوان کرد ، شرکت برنامه فروش کولر را برای سال آینده به صورت جدی تری دنبال می کند که این کولرها دارای حاشیه سود خوبی برای شرکت می باشند . برای سال 94 ، فروش 6000 هزار کولر در نظر گرفته شده است. همچنین شرکت برنامه ورود به بازار رادیاتور های صنعتی را دارد که این رادیاتور ها نسبت به رادیاتورهای ماشین از حاشیه سود بالاتری برخوردار می باشند.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن