تحلیل بنیادی ختور |رادیاتور ایران | و احتمال تعدیل مثبت در این نماد

2094
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ختور |رادیاتور ایران | و احتمال تعدیل مثبت در این نمادReviewed by پيمان باغچه سرا on Dec 16Rating:

تحلیل بنیادی رادیاتور ایران با نماد ختور

معرفی شرکت :

شرکت رادیاتور ایران با نماد ختور در سال 1341 با ظرفیت تولید 15 تا 30 هزار قطعه به عنوان اولین واحد صنعتی تولید کننده رادیاتور در کشور تاسیس شد.در حال حاضر شرکت رادیاتور ایران با نماد ختور به عنوان بزرگ ترین تولید کننده رادیاتور خودرو و مبدل های حرارتی در خاورمیانه با سرمایه ای بالغ بر 140 هزار میلیارد ریال تولید کننده انواع رادیاتور های خودرو سبک و سنگین(آلومینیومی،مسی-برنجی) و سیستم های خنک کننده از بخاری اتومبیل تا مبدل های عظیم حرارتی برای صنایع مختلف،اویل کولر،مبدل های آلومینیومی فشار قوی،اکسپندی،شبکه های جایگزین و قطعات رادیاتور برای شرکت های خودروساز و بازار قطعات یدکی می باشد.

این شرکت در شش ماهه نخست امسال  415 ریال سود پوشش داده که معادل 55 درصد از سود پیش بینی شده خود شرکت است.با توجه به وضعیت مناسب بنیادی شرکت بر آن شدیم تا تحلیلی از روند سودآوری رادیاتور ایران داشته باشیم.

وضعیت عمومی شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

دو شرکت سازه گستر سایپا و سایپا بیش از نیمی از سهام این شرکت را در اختیار دارند و سایر سهامداران عمده شرکت به ترتیب میزان مالکیت عبارتند از:شرکت سرمایه گذاری تدبیر،شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت،شرکت سرمایه گذاری سپه،شرکت بیمه ما و …..

با توجه به رونق در صنعت خودروسازی در مقایسه با سال های گذشته و افزایش تیراژ تولید شرکت های خودروسازی،این شرکت نیز وضعیت بهتری پیدا کرده و از سال گذشته با رشد تولید و فروش مواجه شده است.

از نکات مثبت این شرکت می توان به پروژه تولید انبوه کولر اتومبیل اشاره کرد که در سال 92 آغاز شده است.شرکت در گزارش خود برای سال 93 تولید 45000 دستگاه کولر اتومبیل را پیش بینی کرده و  افزایش تعداد و مدیریت بهتر بهای تمام شده این محصول برای سال های آتی را در دستور کار خود دارد.

همچنین در سال گذشته خط تولید تجهیزات لوله آلومینیومی در این شرکت به بهره برداری رسید که باعث کاهش قابل توجه وابستگی این شرکت در واردات مواد اولیه و به گفته شرکت کاهش بهای تمام شده تولیدات شرکت خواهد شد.

تحلیل فروش شرکت

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

فروش محصولات شرکت در پنج دسته اصلی انواع رادیاتور مسی و برنجی،انواع رادیاتور آلومینیومی،مواد اولیه،مجموعه کولر خودرو و محصولات خریداری شده صورت می گیرند که کولر خودرو به تازگی به سبد محصولات شرکت اضافه شده است.

در شکل زیر ترکیب فروش ریالی شرکت را در شش ماهه نخست امسال مشاهده می کنید:

تحلیل فروش شرکت

در ادامه به تحلیل فروش شرکت می پردازیم:

مقدار فروش شرکت با توجه به عملکرد شش ماهه و متناسب با فعالیت شرکت در سنوات گذشته تحلیل شده است.برای نرخ فروش نیز سه سناریو را در نظر گرفته ایم:

در حالت محتاطانه فرض شده است که شرکت محصولات خود را به قیمتی که در شش ماهه نخست سال فروخته است بفروشد.

در حالت محتمل فرض شده است که شرکت محصولاتش را در ادامه سال با افزایش نرخ حدود 2 درصدی بفروشد.

در حالت خوشبینانه فرض شده است که شرکت بتواند محصولاتش را در ادمه سال با 5 درصد افزایش نرخ بفروشد.

نرخ فروش کولر اتومبیل برابر با بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.همچنین با توجه به مشخص نبودن ترکیب مواد اولیه و محصولات خریداری شده برای این آیتم ها همان بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.

فروش

بهای تمام شده محصولات

برای محاسبه بهای تمام شده محصولات از روش حاشیه سود ناخالص استفاده شده است.با توجه به ثبات نسبی شرکت در حاشیه سود ناخالص در سنوات گذشته برای امسال نیز حاشیه سود را با کمی سختگیری 1 درصد کمتر از حاشیه سود شرکت در نظر گرفته ایم.در نتیجه بهای تمام شده کالای فروش رفته در سناریو های مختلف متناسب با مبلغ فروش شرکت متفاوت خواهد بود که این مقادیر را در صورت سود و زیان مشاهده خواهید کرد.

پیش بینی سود شرکت

با توجه به مفروضات زیر به محاسبه سود شرکت می پردازیم:

هزینه های عمومی اداری با توجه به عملکرد واقعی شش ماهه شرکت رشد داده شده است.

خالص سایر درآمدهای عملیاتی در سال های گذشته منفی بوده است که این مبلغ شامل زیان ناشی از تسعیر بدهی های ارزی شرکت بوده است که طبق اطلاعات شرکت در سال جدید شرکت فاقد هرگونه بدهی ارزی می باشد و سایر درآمدهای عملیاتی شرکت در شش ماهه نخست مثبت شده است.

نرخ مالیات نیز همانند سنوات گذشته در نظر گرفته شده است.

با در نظر گرفتن این مفروضات در سه سناریو مختلف سود شرکت برای پایان سال مالی 93 برآورد شده است:

Untitled

همانطور که مشاهده می شود شرکت به احتمال زیاد در آینده می تواند تعدیل سود خوبی داشته باشد.

تحلیل حساسیت سود شرکت

در جدول زیر اثر پذیری سود شرکت از نرخ های مختلف فروش رادیاتور مسی-برنجی را مشاهده می کنید:

 در این جدول مشاهده می شود در صورتی که شرکت رادیاتور مسی خود را بالاتر یا پایین تر از نرخ مورد نظر ما بفروشد این تغییر نرخ چه تاثیری بر سود هر سهم شرکت خواهد داشت.نرخ فروش رادیاتور مسی در حالت محتمل که سود شرکت را بر اساس آن برآورد کردیم 491191 هزار ریال به ازای هر تن در نظر گرفته شده است.

Untitled2

نتیجه گیری:

با توجه به عملکرد مناسب شرکت در شش ماهه نخست سال و پوشش سود خوبی که در صورت های مالی شش ماهه داشته است،این شرکت احتمالا در گزارش 9 ماهه می تواند بیشتر سود پیش بینی قبلی خود را پوشش دهد و پیش بینی سود جدید خود را تعدیل دهد.در صورت ادامه روند شرکت در ماه های آتی سال رسیدن به سود های پیش بینی شده در پایان سال مالی برای این شرکت دور از دسترس نخواهد بود.

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن