تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

277
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلReviewed by سایت تحلیلها on Dec 15Rating: 5.0تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل

نگاهی به شرکت بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

بررسی روند صنعت

در سال های اخیر دولت امریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران بویژه در بخش صنعت خودرو تصویب کرد که زمان اجرای آن 10 تیر ماه 1392 تعیین شده بود. بر اساس این تحریم ها فروش و تأمین کلیه مواد و قطعات در حوزه صنعت خودرو )سبک و سنگین( برای ایران تحریم گردید از طرف دیگر موانع و مشکلات نقل و انتقال پول نیز به این معضل اضافه شد. پس از این بود که شرکت های خودروساز خارجی ارتباط خود را با صنعت خودرو ایران قطع کردند و با این کار زیانهای مالی زیادی به صنعت خودرو ایران وارد آمد. عدم تأمین منابع مالی مورد نیاز خودروسازان در چنین شرایطی موجب تقویت حلقه باطل عدم نقدینگی، تأمین مواد و قطعات، تولید و نهایتاً فروش گردید. علاوه بر موارد مذکور با منشأ تحریم، تصمیم گیری های ضد و نقیض مثل حذف پیمان سپاری ارزی، کشمکش بر سر قیمت گذاری خودرو، ضعف سیاست اقتصادی و رویدادهای مربوطه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو و بازنگری چند باره آن، می رفت که وضعیت این صنعت را به آستانه اضمحلال بکشاند که خوشبختانه با عبور از تمام شرایط متلاطم و تهدیدآمیز، فضای این صنعت به ثبات و آرامش رسید.در سال 93 صنعت خودرو ایران توانست پس از دو سال )سالهای 91 و 92 ( از بحران عبور نماید. مهمترین رویدادهای صنعت خودرو در سال 93 را میتوان افزایش تولید و فراهم شدن مقدمات بازگشت خودروسازان خارجی  نام برد.
بازار خودرو در سال جاری ، راکدترین روزهای خود را تجربه کرده است که بخشی از آن ناشی از کمبودنقدینگی حاکم بر جامعه است .علاوه بر عامل کلی فوق رکود بازار خودرو در سال جاری دو دلیل عمده دارد، اول قیمت بالای خودرو ها نسبت به کیفیت آنها و انتظار مصرف کنندگان بابت کاهش قیمت خودرو به علت رفع تحریم ها .از سوی دیگر انتظار تولید خودرو های جدید با کیفیت بالاتر در نتیجه همکاری با شرکت های خارجی ،به این رکود دامن خواهد زد.

عوامل بنیادی موثر بر شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت بهمن دیزل در سال 82 افتتاح و شروع به کار نموده است. فعالیت اصلی شرکت بر طبق اساسنامه، اشتغال به کلیه فعالیتهای تولید و صنعتی نظیر مونتاژ انواع خودرو و وسائط نقلیه موتوری و دیزلی سبک و سنگین و انواع کامیون، اتوبوس، مینی بوس، کامیونت و تریلی میباشد.
شریک تجاری بهمن دیزل، شرکت ژاپنی ایسوزو میباشد. شرکت بهمن دیزل در حال حاضر به ساخت کامیونتهای ایسوزو 5، 6و 8تن، کامیون FVR و مینی بوس مشغول میباشد و تولید کامیونتهای 5،6 و 8 تن شیلر و مینی بوس شیلر و کامیون FVZ را در برنامه تولید سال 94 گنجانیده است. این شرکت در سال 93 ، توانسته است % 37 از تولیدات ماشینهای سنگین در داخل کشور را به خود اختصاص دهد.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه خدیزل

  • دارایی های شرکت تا سال 92 روند نزولی داشته است. در سال 93 داراییهای شرکت افزایش یافته است. بیشترین افزایش در سال 93 در طبقه دارایی های جاری و در حسابهای موجودی کالا، حسابها و اسناد دریافتنی و موجودی نقد بوده است که به ترتیب 234 ، 211 و % 167 افزایش یافته اند. موجودی مواد و کالا تقریبا % 40 از کل دارایی ها را تشکیل میدهد.
  • بدهی هاش شرکت تا سال 92 کاهشی بوده و در سال 93 افزایش یافته است. پیش دریافتها و ذخیره مالیات بر درآمد بیشترین افزایش را در سال 93 داشته است.

بررسی سود آوری شرکت بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

حاشیه ی سود

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

ترکیب بهای تمام شده 3 ماهه

در 6ماهه ابتدایی سال 94 ، % 88 از مواد اولیه مصرفی شرکت وارداتی بوده و % 12 از مواد اولیه از داخل کشور تامین گردیده است.

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

نسبتهای مالی

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

پیش بینی سود سال 1394 

مفروضات بودجه

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

با توجه به نبود ریز مواد اولیه شرکت، برای پیش بینی مقدار بهای تمام شده از درصد حاشیه سود هر یک از محصولات که در بودجه ابتدایی سال 94 افشا شده بود استفاده گردید. درصد حاشیه سود با توجه به نرخ ارز تعدیل و پایه محاسبات بهای تمام شده قرار گرفت.

پیش بینی سود 94

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

نتیجه گیری تحلیل بنیادی خدیزل

در حالت اول مقدار فروش معادل فروش 6ماهه ابتدایی لحاظ گردیده است و در حالت دوم مقدار فروش 6ماهه ابتدایی بعلاوه % 20 افزایش فروش محاسبه گردیده است. نرخ های استفاده شده برای پیش بینی، معادل نرخهای واقعی 6ماهه ابتدایی 94 لحاظ گردیده است. همچنین ترکیب فروش شرکت در 6ماهه ابتدایی مبنایی برای پیش بینی مقدار فروش 6ماهه دوم قرار گرفت. شرکت در حالت اول با پوشش 686 ریال سود و در حالت دوم با پوشش 772 ریال سود به ازای هر سهم قادر خواهد بود پیش بینی سود هر سهم 692 ریالی شرکت را پوشش دهد.

در پایان توصیه می شود تحلیل زیر نیز، مورد مطالعه قرار گیرد:

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

منبع : سایت تدان – شرکت کارگزاری نهایت نگر
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن