تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

232
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلReviewed by سایت تحلیلها on Nov 28Rating: 5.0تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلتحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل

معرفی و فعالیت اصلی شرکت بهمن دیزل

معرفی شرکت

شرکت بهمن دیزل در سال 82 به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شده است . در حال حاضر شرکت بهمن دیزل جزء واحد های تجاری فرعی شرکت گروه بهمن است . همچنین لازم به ذکر است نام شرکت در مهر 93 در فهرست شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق و بهادار درج گردیده است .

فعالیت اصلی شرکت

موضوع اصلی شرکت ، تولید و مونتاژ انواع خودرو و وسایط نقلیه موتوری و دیزلی سبک و سنگین و انواع کامیون ، اتوبوس ، مینی بوس و کامیونت و تریلر به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل داخلی کشور می باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فرعی، اقدام به مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی ، ارایه خدمات فنی و مهندسی، تاسیس شرکت با رعایت مقررات مربوطه، انجام فعالیت های بازرگانی داخلی و واردات و صادرات کالاها و توزیع آن ها ، مشاوره در امور صنعتی و ایجاد شعب و اعطلا و قبول نمایندگی می باشد . لازم به ذکر است که با توجه به آخرین پروانه بهره برداری ، ظرفیت کارخانه معادل40،000 دستگاه مونتاژ کامیونت و مینی بوس و 2000 دستگاه مونتاژ کامیون سنگین و کشنده چند منظوره در سه شیفت می باشد که در قسمت تولید و فروش به طور کامل بررسی خواهد شد. در ادامه به تحلیل بنیادی خدیزل می پردازیم.

مهم ترین تغییر اطلاعات پیش بینی سال منتهی به 29/12/1394

  • شرکت اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی 94 را مبلغ 692 ریال اعلام کرده است و در جدیدترین شفاف سازی ، اعلام کرده است که سود شرکت تغییری نکرده است.
  • نرخ ارز جهت خرید مواد اولیه ( CKD) ین ژاپن به مبلغ 270 ریال ( براساس نرخ رسمی ارز )محاسبه شده است.
  • خرید مواد اولیه براساس بودجه تولید سال 94 و با توجه به BOM هر یک از محصولات برآورد گردیده است . برآورد میزان خرید های قطعات یدکی و پشتیبانی براساس تجربیات سنوات قبل و میزان خودرو های فروش رفته موجود در بازار توسط واحد برنامه ریزی برآورد گردیده است.
  • افزایش تیراژ تولید در مقایسه با سال 93 و به تبع آن افزایش واردات CKD ، منجر به افزایش هزینه های مالی برای سال 94 شده است.

ترکیب سهامداران و تغییرات سرمایه

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

روند سود آوری شرکت بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

مواد اولیه شرکت

مهم ترین ماده اولیه شرکت CKD می باشد که نزدیک 80درصد هزینه مواد را شامل می شود.

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

CKD چیست؟

CKD مخفف کلمات: (Complete Knocked Down) قطعات کاملا منفصل می باشد، که به معنی بسته کامل قطعاتی است که برای ساخت یک دستگاه )مثلا یک خودرو ( مورد نیاز است . این موضوع در مورد سازنده های خودروها بیشتر صادق است . که بیشتر به منظور فرار کردن از دست مالیاتهای سنگینی است که برای ورود خودرو دربرخی کشورها وضع می شود .

BOM چیست؟

BOM مخفف عبارت: (Bill Of Material) یعنی درختواره مواد و قطعات مربوط به تولید یک محصول است. BOM یا فرمول ساخت ، معمولا به صورت یک جدول از مواد و قطعات که مشخصاتی از قبیل استاندارد ابعاد، شکل، جنس مواد، وزن مواد و… دارد شناسایی می شود اما در ساختار تولید بیشتر به مقدار و انباری که مواد برای تولید یک محصول از آن خارج می گردد توجه می گردد.

درصد پوشش مواد اولیه

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

هزینه مواد اولیه کارشناسی

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلتحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

توضیح در مورد هزینه مواد

همان طور که در تحلیل بنیادی خدیزل مشاهده می کنید. عمده ترین ماده مصرفی شرکت CKD می باشد، CKD مصرفی شرکت از کشور ژاپن و با نرخ ارز مبادله ای خریداری می شود در نتیجه تغییرات نرخ ین تاثیرات بسزایی در سود هر سهم شرکت می گذارد. همانطور که گفته شد شرکت نرخ ین را در بودجه 94 مبلغ 270 ریال در نظر گرفته شده است. نرخ ین از ابتدای سال تا کنون روند صعودی داشته است طوری که از 238 ریال به 250 ریال رسیده است. با توجه به کاهش قابل ملاحظه نرخ ین نسبت به بودجه شرکت، ما نیز تحلیل کارشناسی خود را بر اساس نرخ ین 260 ریال در نظر گرفتیم و انتظار می رود شرکت از این بابت 127 ریال تعدیل مثبت شناسایی کند. لازم به ذکر است که در پیش بینی کارشناسی هزینه مواد با توجه به عدم تغییر مقدار تولید و فروش محصولات شرکت، ما هیچ گونه تغییراتی را در نظر نگرفتیم و تمام مفروضات شرکت مد نظر بوده است و تنها نرخ ین از 270 ریال به 260 ریال کاهش دادیم. با توجه به حساسیت زیاد سود شرکت به نرخ ین، در اسلاید بعدی جدول تحلیل حساسیت نرخ ین را تهیه کرده ایم تا بر اساس آن بتوانیم سایر سودهایی که از تغییرات نرخ ارز ساخته می شود مورد ارزیابی و مقایسه قرار دهیم. شایان ذکر است که سود محقق شده سال 93 نسبت به آخرین پیش بینی 44 درصد افزایش یافته است که علت عمده این تعدیل بر اثر کاهش بهای تمام شده شرکت می باشد طوری که موجب شده است حاشیه سود ناخلص شرکت به 35 درصد افزایش یابد. این در حالی است که حاشیه سود ناخلص بودجه 94 حدود 22 درصد پیش بینی شده است و براساس تحلیل کارشناسی حاشیه سود ناخالص به 25 درصد افزایش یافته است.

جدول تحلیل حساسیت

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

ترکیب مبلغ فروش شرکت

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

درصد پوشش مبلغی و مقدار فروش

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

مقایسه نرخ فروش واقعی عملکرد 6 ماهه با نرخ فروش بوجه 94

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

بررسی سود و زیان شرکت بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

با تغییر نرخ فروش محصولات براساس نرخ های واقعی 3ماهه دوم 94 و نرخ ین 260 ریال جهت تامین CKD ، و با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی 94 می تواند مقدار فروش پیش بینی شده خود را کاملا پوشش دهد، انتظار میرود، سود شرکت به میزان 20 درصد نسبت به بودجه شرکت افزایش یابد و از مبلغ 692 ریال پیش بینی شده در بودجه، به مبلغ 834 ریال افزایش یابد.

منبع : شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن