تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

151
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلReviewed by سایت تحلیلها on Jan 19Rating: 4.5تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلتحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

بهمن دیزل

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ١,٠٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ۶٩٢ ریال اعلام نموده است.هم چنین طی دوره نه ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ حدود ٨۶ درصد این مبلغ را پوشش داده است.شایان ذکر است سود خالص دوره ٩ ماهه نسبت به مشابه سال قبل از آن ١۴ درصد رشد داشته است.

از دلایل پوشش مناسب شرکت در نه ماهه می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ پوشش ۵۴ درصدی فروش شرکت و تحقق مبلغ ٣،٣۴٧

_ پوشش۴٧ درصدی بهای تمام شده شرکت و تحقق رقم ٢،٣٢۴ میلیون ریال

_ هزینه مالی شرکت در نه ماهه حدود ۴٠ درصد محقق شده است در صورتی که در نه ماهه سال قبل حدود ٧۴ درصد هزینه مالی کل سال محقق شده بود.

نکات مهم

مبلغ فروش شرکت در نه ماهه سال جاری ٣،٣۴٧ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ٢٩ درصد افزایش داشته است و ۵۴ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است.. ترکیب فروش محصولات در بودجه به شکل نمودار زیر می باشد:

مبلغ تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

همانطور که مشاهده میشود ٣۶ درصد از فروش پیش بینی شده شرکت به مبلغ  ٢,٠۶٧ میلیارد ریال مربوط به کامیونت ۶ تن است که در ٩ ماهه سال جاری ۶۵ درصد آن پوشش داده شده است.

میزان کل تولید شرکت در طی دوره نه ماهه سال٩۴ با پوشش ۵۴ درصدی بودجه همراه شده است همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ١٧ درصدی همراه بوده است.  کامیونت ۶ و ٨ تن که ۶٠ درصد تولیدات شرکت را شامل میشوند در نه ماهه سال جاری به ترتیب  با افت ۵ و ٢٠ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شده است. قابل ذکر است که محصولات کامیون fvz، کامیونت شیلر ۵ تن و مینی بوس شیلر که در بودجه ٧ درصد تولیدات شرکت را تشکیل داده اند طی ٩ ماهه سال جاری تولید نشده اند. در نمودار زیر مقدار تولیدات شرکت به تفکیک آمده است: (ارقام به دستگاه)

فروش پیش تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

مقدار کل مقدار فروش شرکت طی دوره ٩ ماهه ٩۴ با افزایش ٣ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ٩٣ همراه بوده است اما مقدار فروش کامیونت ۶ و ٨ تن که ٧٣ درصدفروش مقداری شرکت را شامل میشوند در این مدت به ترتیب با کاهش ۵ و ٢۵ درصدی روبرو بوده است. همچنین در ٩ ماهه سال جاری ۴۴ درصد مقدار فروش بودجه شده شرکت محقق شده است و هیچ دستگاه کامیونت شیلر ۶ تن طی این مدت فروش نرفته است. مقدار فروش محصولات شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است : ( ارقام به دستگاه)

مقدار تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود نرخ فروش تمام محصولات شرکت به جز کامیونت ۶ تن نسبت به نرخ بودجه و نرخ سال ٩٣ با افزایش ناچیزی روبرو بوده است .کاهش ٣ درصدی نرخ فروش محصول کامیونت ۶ تن اگرچه ناچیز است اما با توجه به اینکه این محصول ۵٩ درصد فروش مقداری شرکت را شامل میشود در مبلغ کل فروش شرکت تاثیر گذار بوده است.جدول زیر نرخ فروش محصولات شرکت به تفکیک نشان میدهد : (ارقام به میلیون ریال به ازای هر دستگاه)

نرخ تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

ترکیب بهای تمام شده محصولات شرکت در پیش بینی سال مالی منتهی به ٢٩/٢/٩۴ به شرح زیر است:

بهای تولید تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

همانطور که از نمودار بالا مشخص است ٩۶ درصد از کل بهای تمام شده محصولات شرکت به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد که ٨٠ درصد آن وارداتی از کشور ژاپن است.شرکت در بودجه نرخ برابری را برای ین ژاپن برابر ٢٧٠ ریال در نظر گرفته است. قابل ذکر است که در جلسه معارفه شرکت عنوان شد که بیشتر از ٩٠ درصد ارز مصرفی به صورت مبادله ای دریافت می شود(نرخ مبادله ای ین برابر ٢۵٧ ریال می باشد). نمودار زیر روند تغییرات نرخ ین را در سال ٩۴ نشان میدهد که حاکی از روند صعودی نرخ این ارز در ٩ ماهه سال جاری است :

روند تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلگ

نتیجه گیری

83 درصد از محصولات شرکت شامل انواع کامیونت هایی هستند که در صنعت حمل و نقل تجاری کاربرد دارند ، با توجه به رکود کلی اقتصاد کشور و متاثر شدن صنعت حمل و نقل از این اوضاع، فروش بودجه شده شرکت طی نه ماهه سال جاری به خوبی پوشش داده نشده است. شرکت 80 درصد از تامین قطعات خود را از کشور ژاپن انجام میدهید که رفع تحریم ها و سهولت انجام واردات میتواند به کاهش بهای تمام شده محصولات شرکت کمک کند سودآوری شرکت به تغییرات نرخ ین ژاپن بسیار حساس می باشد که البته تغییرات نرخ ین در سال جاری روند صعودی داشته است و می تواند سودآوری شرکت را با کاهش روبرو کند.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن