تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

282
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلReviewed by سایت تحلیلها on Nov 30Rating: 5.0تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزلتحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

شرکت بهمن دیزل با هدف تولید کامیونهای سبک و نیمه سنگین و سنگین و مینی بوس و به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور در اول خرداد ماه سال 1382 به صورت پروژه زیر نظر گروه بهمن آغاز به کار نمود و در آذر ماه سال 1382 تولید آزمایشی کامیونت 6 تن را تحت لیسانس شرکت ISUZU ژاپن آغاز نمود و در 19 اسفند ماه 1382 رسما از سوی وزیر صنایع وقت در جاده قدیم کرج افتتاح گردید.

این مرکز درسال 1382 با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال بعنوان شرکت بهمن دیزل به ثبت رسید. در حال حاضر ترکیب سهامداران شرکت به ترتیب گروه بهمن با سرمایه 99.94% ، شرکت شاسی ساز ایران ، شرکت بهمن لیزینگ، عصر بهمن، شرکت بهمن موتور ، شرکت بهمن سرویس، شرکت بهمن خودرو هرکدام با سرمایه 0.01% می باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت بهمن دیزل بعد از تولید موفقیت آمیز کامیونت 6 تن (NPR)، طی مطالعات صورت گرفته و تجارب کسب شده با همکاری کادر کارشناسی و فنی، تولید کامیون 8 تن ایسوزو مدل (NQR) را در سال 1384 آغاز نمود و بعد از آن در سال 1385 نیز اقدام به تولید کامیونت سبک ایسوزو (NKR) با وزن ناخالص 5.2 تن نمود.

این شرکت با هدف توسعه فضای تولید و بهینه نمودن خطوط تولید جهت افزایش و تنوع تولید محصولات در دی ماه سال 1385 به مکان فعلی خود در شهرک صنعتی البرز انتقال یافت.

در حال حاضر می توان اذعان داشت این شرکت با تکیه برچشم انداز فوق بعنوان تنها تولید کننده کامیونهای سبک با برند ژاپنی و با کیفیت ترین خودروی تولید شده در داخل کشور با اختلاف حداقل 40 نمره نسبت به رقبای خود ، موفق به اختصاص بیش از 67 درصد سهم تولید کامیونت درمهر ماه سال 1388 گردیده و بعنوان تنها خودرو ساز نمونه و یکی از 26 واحد صنعتی نمونه در سال 1386 در کشور و صد شرکت برتر کشور در سال 1388 شناخته شده است.

شرکت بهمن دیزل توانسته است جهت پاسخگویی به درخواست مشتریان تولید خود را از 0934 دستگاه در سال 1383 به 11377 دستگاه در سال 1387 افزایش دهد.

مشتریان کلیدی شرکت بهمن دیزل عبارتند از وزازتخانه های دولتی ، نیروهای مسلح )ارتش و سپاه(، شهرداری استانهای مختلف، شرکتهای تولید کننده مواد غذایی ، شرکت های لیزینگ از جمله شرکت لیزینگ بهمن ،نمایندگی های شرکت بهمن دیزل و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد . فروش محصولات شرکت بهمن دیزل از طریق 88 نمایندگی فروش که در 27 استان کشور پراکنده شده است انجام می گیرد . همچنین شرکت بهمن دیزل دارای بیش از 30 نمایندگی خدمات پس از فروش و عاملیت های مجاز تعمیراتی در سراسر کشور جهت ارایه خدمات به مشتریان می باشد.

یکی از اهداف شرکت بهمن دیزل ورود به بازارهای جهانی بوده است که در سال 1387 با آغاز صادرات به کشور عراق به ارزش 5.5 میلیون دلار توانست به این مهم دست یابد و در حال حاضر قصد دارد با توسعه صادرات، بازار کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان را در دست گیرد.

در حال حاضر شرکت بهمن دیزل دارای 363 نفر پرسنل می باشد که بیش از 28 درصد آن دارای تحصیلات دانشگاهی فوق دیپلم و بالاتر می باشند.

تاکنون بیش از 3000 شرکت سازنده قطعه شناسایی واز طریق مرکز توسعه و ساخت مرکز بهمن موتور قراردادهای تامین قطعات منعقد شده و ارزیابی می گردند.مهم ترین تامین کنندگان شرکت بهمن دیزل شرکت عصر بهمن بعنوان پل ارتباطی تامین قطعات CKD از مهمترین شریک تجاری شرکت بهمن دیزل یعنی شرکت ایسوزو ژاپن و مرکزتوسعه ساخت مرکز بهمن موتور جهت تامین قطعات داخلی می باشد.

همزمان با این دستاورد ها، شرکت بهمن دیزل با سرمایه گذاری و جذب فناوری جدید در زمینه ساخت انواع کاربری سعی در افزایش رضایت مشتریان و پاسخگویی به نیاز آنان دارد.

شرکت بهمن دیزل با توجه به مطالعات وسیع در مورد نیاز بازار ، راه اندازی خط تولید مینی باس ISUZU را آغاز نمود بطوریکه طبق برنامه ریزی های انجام شده عرضه این محصول از نیمه دوم سال 1388 آغاز گردید. همچنین این شرکت با ورود به عرصه کامیونهای نیمه سنگین و کشنده ISUZU سبد محصولات خود را تکمیل نموده است.

مهم ترین ریسک های شرکت

_ ریسک نوسانات نرخ ارز

_ ریسک قیمت نهاده های تولیدی

_ ریسک کاهش قیمت محصولات

_ ریسک تجاری

_ ریسک نقدینگی

_ مقدار تولید

نمودار روند سود خالص شرکت

روند تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد روند سود سازی شرکت از سال 90 تا کنون همواره افزایشی بوده است . شرکت سود سال 94 را با کاهش اعلام نموده است اما عملکرد شش ماهه نخست سال 94 نشان می دهد که شرکت حداقل بتواند به سود سال گذشته خود دست پیدا نماید.

جایگاه شرکت در صنعت

جایگاه تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تولید شرکت

ظرفیت اسمی تولید

ظرفیت تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

تولید

تولید تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

_ مجموع محصولات تولیدی شرکت در بودجه سال 94 معادل 5514 دستگاه پیش بینی شده است که نسبت به مقدار تولید سال گذشته ، 4438 دستگاه، رشد 24 درصدی را نشان می دهد. هم چنین شرکت در دوره 6 ماهه جاری توانسته است میزان 2096 دستگاه، معادل 38 درصد از بودجه خود را تولید نماید. که این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد 47 درصدی را نشان می دهد.

_ میزان تولید کامیونت 6 تن در بودجه سال 94 معادل 2120 دستگاه برآورد شده است که نسبت به مقدار تولید سال گذشته، 2408 دستگاه، کاهش 12 درصدی را نشان می دهد. لازم به ذکر است تولید کامیونت 6 تن شرکت در دوره 6 ماهه سال جاری 1243 دستگاه، برابر با 58 درصد بودجه بوده است که این میزان تولید حاکی از رشد 73 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته است.

_ تولید کامیونت 8 تنی در بودجه سال 94 معادل 800 دستگاه پیش بینی شده است که نسبت به میزان تولید در سال مالی گذشته، 738 دستگاه، 8 درصد رشد کرده است. شرکت در دوره 6 ماهه جاری تعداد 203 دستگاه، معادل 25 درصد کامیونت 8 تنی تولید کرده است، که میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش 16 درصدی تولید را نشان می دهد.

_ میزان تولید کامیون FVR در بودجه سال جاری 300 دستگاه پیش بینی شده است، که این میزان نسبت به تولید سال 93 رشد 156 درصدی را نشان می دهد. هم چنین تولید کامیون FVR در دوره 6 ماهه جاری معادل 124 واحد بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد 313 درصدی را نشان می دهد. با توجه به روند تولید شرکت در دوره 6 ماهه سال جاری و دوره های گذشته، تولید شرکت در سال جاری معادل 5463 دستگاه برآورد می شود.

فروش شرکت

1)میزان فروش محصولات

مقدار تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

_ میزان فروش محصولات شرکت در بودجه سال 94 برابر با 5514 دستگاه پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که

میزان فروش محصولات در سال گذشته برابر با 14333 دستگاه بوده است. بخشی از این اختلاف به دلیل فروش قطعات و لوازم و کاربری های ایسوز و … در سال گذشته است که در بودجه سال 94 چنین مواردی پیش بینی نشده اند. گفتنی است که در دوره 6 ماهه جاری فروش قطعات و لوازم و کاربری های مختلف ایسوز و… در دوره 6 ماهه معادل با 6546 دستگاه/عدد/لیتر بوده است.

_ در بودجه سال 94 ، مبلغ 54.8 میلیارد ریال بابت درآمد حاصل از ارائه خدمات پیش بینی شده است. در سال گذشته شرکت چنین سرفصلی را در صورت های مالی واقعی خود ارائه نکرده است. دربرآورد کارشناسی نیز این سرفصل لحاظ نشده است.

_ میزان فروش کامیونت 6 تن در بودجه شرکت 2120 دستگاه پیش بینی شده است که نسبت به میزان فروش سال گذشته، 2358 دستگاه، با 10 درصد کاهش مواجه بوده است. هم چنین عملکرد واقعی شرکت در دوره 6 ماهه فروش 948 دستگاه کامیونت 6 تنی ، معادل 45 درصد بودجه بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 40 درصد رشد کرده است.

_ میزان فروش کامیونت 8 تن در بودجه 800 دستگاه برآورد شده است که نسبت به سال مالی گذشته 18 درصد رشد را نشان می دهد. هم چنین عملکرد شرکت در دوره 6 ماهه نشان دهنده پوشش فروش 220 دستگاه، معادل 27.5 درصد بودجه می باشد. هم چنین عملکرد واقعی شرکت بهمن دیزل در دوره 6 ماهه جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته افت 9 درصدی را نشان می دهد.

_ از دیگر محصولات مهم شرکت بهمن دیزل، کامیونت FVR می باشد. در بودجه سال جاری فروش این محصول 300 دستگاه پیش بینی شده است که نسبت به فروش سال گذشته با رشد 160 درصدی همراه است. هم چنین شرکت در دوره 6 ماهه موفق به فروش 109 دستگاه، معادل 36 درصد بودجه شده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته بهبود 300 درصدی عملکرد شرکت را نشان می دهد.

فروش شرکت در سال گذشته تقریبا معادل با میزان تولید بوده است. اما با توجه به عملکرد فروش شرکت در دوره 6 ماهه جاری و شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد و شرکت پیش بینی می شود فروش شرکت بتواند 11244 دستگاه از محصولات تولیدی خود را به فروش برساند.

نرخ فروش محصولات شرکت

نرخ تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

اکثر محصولات شرکت در دوره 6 ماهه جاری با نرخی مشابه نرخ سال گذشته فروش رفته اند. تنها کامیون FVR که از محصولات با اهمیت شرکت می باشد، با افزایش نرخ 7 درصدی مواجه بوده است. فروش مینی بوس هم با افزایش نرخ 22 درصدی همراه بوده است.

مبلغ کل فروش شرکت

مبلغ تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

با توجه به موارد بیان شده، فروش شرکت در سال جاری 577 میلیارد تومان برآورد شده است، که نسبت به سال گذشته رشد 42 درصدی را نشان می دهد. هم چنین شرکت توانسته در دوره 6 ماهه مبلغ 186 میلیارد تومان، معادل 32 درصد آن را محقق نماید، که این رقم نسبت به فروش شرکت در دوره مشابه سال گذشته بهبود 43 درصدی عملکرد شرکت را نشان می دهد.

صورت سود و زیان

سود و زیان تحلیل بنیادی خدیزل | بهمن دیزل

جمع بندی

_ مبلغ فروش شرکت در سال مالی 94 مبلغ 426 میلیارد تومان برآورد شده است. علتت کتاهش رقم فروش نسبت به بودجه شرکت، کاهش فروش محصولات شرکت به دلیل شرایط رکودی اقتصاد می باشد.

_ در بودجه سال 94 ، مبلغ 54.7 میلیارد ریال بابت درآمد حاصل از ارائه خدمات پیش بینی شده است. در سال گذشته شرکت چنین سرفصلی را در صورت های مالی واقعی خود ارائه نکرده است.دربرآورد کارشناسی نیز این سرفصل لحاظ نشده است.

_ بهای تمام شده کالای فروش رفته بر اساس نسبت بهای تمام شده به فروش تخمین زده شده است. همانطور که در صورت سود و زیان آمده است، این نسبت برای شرکت بهمن دیزل در دوره های 6 ماهه جاری، گذشته و هم چنین عملکرد واقعی سال گذشته حدود 65 درصد بوده است.

_ سود هر سهم سال مالی 94، برابر با 828 ریال برآورد شده است، که پتانسیل تعدیل مثبت شرکت را نشان می دهد.

منبع : کارگزاری خبرگان سهام

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن