تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

123
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خساپا | سایپاReviewed by سایت تحلیلها on Mar 2Rating: 4.5تحلیل بنیادی خساپا | سایپاتحلیل بنیادی خساپا | سایپا

تحلیل بنیادی خساپا

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/ ٩۵ منتشر کرده است؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ١٧,۴۴٣ میلیارد ریال به مبلغ ١٠٠ ریال پیش بینی نموده است این در حالی است که شرکت در آخرین پیش بینی سال ٩۴ مبلغ ۴۶٢ ریال سود به ازای هر سهم برآورد کرده است. همچنین شرکت طی دوره ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ (٢٠٢) ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است
از مهمترین دلایل این کاهش برآورد ٧٨ درصدی سود خالص برای سال مالی ٩۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش برآورد ٧٩ درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در حالی که شرکت برآورد مبلغ فروش خود را برای سال ٩۵ با افزایش ٩ درصدی برآورد کرده است. در ادامه به تحلیل بنیادی خساپا می پردازیم:

فروش شرکت 

شرکت در اولین پیش بینی خود برای سال مالی ٩۵ مبلغ فروش و ارائه خدمات خود را ٧٣,۶٢۵ میلیارد ریال برآورد کرده که نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ حدود ٩ درصد افزایش را نشان میدهد . همچنین طی نه ماهه سال جاری ۵۴ درصد کل مبلغ فروش بودجه شده شرکت در  سال ٩۴ پوشش داده شده است .
ترکیب مبلغ فروش شرکت در بودجه ٩۵ به تفکیک محصولات در نمودار زیر نشان داده شده است:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

همانطور که مشاهده می شود ۴٢ درصد مبلغ فروش شرکت برای سال ٩۵ به  تیبا اختصاص دارد که نسبت به پیش بینی سال ٩۴ با ۵۴ درصد افزایش همراه شده است همچنین طی نه ماهه سال جاری ۵١ درصد مبلغ فروش بودجه این محصول برای سال ٩۴ پوشش داده شده است.
مبلغ فروش محصول پراید در اولین پیش بینی سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ با کاهش ٣٣ درصدی همراه شده است که ناشی از تغییر در ترکیب فروش شرکت برای سال ٩۵ میباشد که در جدول زیر به وزن مبلغ فروش هر محصول نسبت به کل فروش شرکت به تفکیک برای سال ٩۵ و ٩۴ مشخص شده است:

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

همانطور که از جدول فوق در تحلیل بنیادی خساپا مشخص است شرکت تصمیم دارد برای سال  ٩۵ تمرکز فروش خود را  از محصول پراید با حاشیه سود پایین تر به محصول تیبا  و محصولات وارداتی که از حاشیه سود بالاتری برخودارند معطوف کند.
تغییرات حجم و نرخ فروش برآوردی محصولات مهم شرکت در سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ در جدول زیر آمده است :

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

کاهش برآورد میانگین نرخ فروش محصولات وارداتی ناشی از تغییر در ترکیب فروش این محصولات (که شامل آریو،سراتو و H٢٠٠ است) می باشد

همچنین تولید مقداری شرکت هم متناسب با فروش مقداری آن برای سال ٩۵ با کاهش ٣ درصدی برآورد شده است

بهای تمام شده 

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال ٩۵ در تحلیل بنیادی خساپا ارائه کرده است مواد مستقیم مصرفی را که ٨١ درصد بهای تمام شده محصولات شرکت را تشکیل می دهد با افزایش ۶ درصدی نسبت به سال ٩۴ برآورد کرده است که ناشی از افزایش ٩ درصدی میانگین نرخ خرید مواد اولیه است.قابل ذکر است برای سال ٩۵ حدود ٧٢ درصد مواد اولیه شرکت از منابع داخلی و ٢٨ درصد آن وارداتی برآورد شده است که در اولین پیش بینی سال ٩۵ نرخ برابری ارز برای مواد اولیه وارداتی ٣١,٠٠٠ ریال برای هر دلار در نظر گرفته شده است. همچنین برآورد هزینه های سربار در بودجه ٩۵ نسبت به سال مالی قبل با کاهش ١ درصدی همراه شده است که از دلایل آن می توان به کاهش ٢٩ درصدی حق الزحمه مونتاژ خودرو اشاره کرد. دستمزد مستقیم تولید هم برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با افزایش ١١ درصدی همراه شده است.

درآمد سرمایه گذاری شرکت سایپا

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال ٩۵ ارائه داده است درآمد سرمایه گذاری های خود را نسبت به سال ٩۴ با کاهش ٧٩ درصدی برآورد کرده است.

شرکت در پیش بینی قبلی که برای سال ٩۴ ارائه داده بود درآمد سرمایه گذاری های خود را به مبلغ حدود ١٢ هزار میلیارد ریال برآورد کرده بود که ٩۴ درصد آن ناشی از سود فروش سرمایه گذاری ها و ۶ درصد آن ناشی از درآمد سود سهام در نظر گرفته شده بود اما در آخرین پیش بینی سال ٩۴ که همراه با پیش بینی سال ٩۵ ارائه شده است تغییراتی مشاهده میشود که در نمودار زیر نشان داده شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

همانطور که مشاهده می شود شرکت سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های خود را در پیش بینی فعلی سال ٩۴ نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش ۴٢ همراه کرده است و در مقابل درآمد سود سهام خود را در پیش بینی فعلی سال ٩۴ نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش ۵٩٠ درصدی برآورد کرده است. نمودار زیر درآمد سود سهام شرکت را به تفکیک برای نشان میدهد : (ارقام به میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

همانطور که مشاهده میشود ٧۵ درصد از درآمد سود سهام برآورد شده در پیش بینی فعلی سال ٩۴ به درآمد سود سهام در شرکت سرمایه گذاری سایپا (وساپا)اختصاص دارد که سایپا برآورد کرده که این شرکت زیر مجموعه(وساپا) برای سال ٩۴ حدود ٨۶۵ ریال سود تقسیم می کند در حالی که سود پیش بینی شده به ازای هر سهم آن حدود ۶۵ ریال است در نتیجه شرکت سایپا انتظار دارد که این زیر مجموعه(وساپا)علاوه بر سود خالص سال ٩۴ خود تمام سود انباشته خود را در میان سهامداران تقسیم کند(البته همانگونه که ذکر شد سایپا مالک ٧٩ درصد سایپا است و از لحاظ قانونی این مقدار تقسیم سود مانع قانونی ندارد)

اما در مورد شرکت رایان سایپا که ٢۵ درصد از درآمد سود سهام سایپا را در پیش بینی فعلی سال ٩۴ تشکیل داده است باید عنوان کرد که این شرکت لیزینگی برای سال  ٩۴ خود ۴٧٧ ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده است در حالیکه در پیش بینی فعلی سایپا سود تقسیمی ۶٩٠ ریال برای هر سهم این شرکت لیزینگی در نظر گرفته شده است که این اختلاف باید از سود انباشته رایان سایپا تامین خواهد شد. در صورت تحقق این امر نقدینگی این شرکت لیزینگی کاهش و رایان سایپا  مجبور خواهد شد یا فعالیت لیزینگی خود را کاهش دهد و یا برای تامین نقدینگی مورد نیاز رو به تامین مالی بیاورد که هر دو رخداد می تواند منجر به تاثیر منفی روی فعالیت اصلی این شرکت( فروش اقساطی محصولات سایپا) شود.

سایر نکات تحلیل بنیادی خساپا

شرکت سایپا در اولین پیش بینی سال ٩۵ هزینه های مالی خود را با ۶ درصد کاهش نسبت به سال ٩۴ حدود ٧،٨١۶ میلیارد ریال برآورد شده است.

حاشیه سود ناخالص شرکت در بودجه ٩۵ حدود ١٨ درصد برآورد شده است در صورتی که برای آخرین پیش بینی سال ٩۴ حدود ١۶ درصد گزارش شده است.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی خساپا

شرکت برای سال ٩۵ فروش خود را نسبت به سال ٩۴ با افزایش ٩ درصدی برآورد کرده است در حالی که بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت افزایش ۶ درصدی را نشان می دهد که این امر را می توان ناشی از سهولت تامین مواد اولیه با رفع تحریم ها دانست که نهایتا منجر به افزایش ٢٧ درصدی سود ناخالص شرکت شده است. نکته دیگر در مورد فروش، رکود عمیق بازار خودرو کشور است که در سال ٩۴ کمی با طرح دولتی فروش اقساطی دولت التیام یافت اما اگر در سال ٩۵ نیز این رکود ادامه یابد تحقق فروش شرکت طبق بودجه با تردید مواجه خواهد شد. قابل ذکر است که شرکت برای سال ٩۵ درآمد ارزی حدود ۵.۶ میلیون دلاری با نرخ برابری ٣٧,٠٠٠ ریال  پیش بینی کرده در حالیکه مصرف ١۴ میلیون دلاری برآوردی خود را برای این سال با نرخ برابری٣١,٠٠٠ ریال به ازای هر دلار در نظر گرفته است.

منبع : شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن