تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

262
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خساپا | سایپاReviewed by سایت تحلیلها on Jan 24Rating: 5.0تحلیل بنیادی خساپا | سایپاتحلیل بنیادی خساپا | سایپا

تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

سایپا

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ با سرمایه ای معادل ١٧,۴۴٣ میلیارد ریال مبلغ  (١٧۵) ریال زیان به ازای هر سهم اعلام نموده است. این رقم نسبت به پیش بینی قبل تغییر نکرده است. هم چنین طی دوره نه ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ (٢٠٢) ریال زیان به ازای هر سهم محقق ساخته است که نسبت به دوره شش ماهه منتهی به ٣١/۶/٩۴، این زیان حدود ۶٠ درصد افزایش یافته است.

نکات مهم

علی رغم ثبات در مبلغ سود خالص، شرکت پیش بینی فروش خود را بر اساس آخرین اطلاعات مبلغ ۶٧,٣٩٠ میلیارد ریال برآورد کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افت ١١ درصدی همراه است. همچنین فروش شرکت در نه ماه نخست سال ٩۴ مبلغ ٣۶,۴۶۴ میلیارد ریال بوده است که ۵۴ درصد بودجه را پوشش داده است.سهم هر یک از محصولات شرکت در بودجه ٩۴ به تفکیک در نمودار زیر آمده است:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

محصولات تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

همانطور که مشاهده میشود ۶٨ درصد از فروش پیش بینی شده شرکت به مبلغ ٣۴,٣۶١ میلیارد ریال مربوط به خانواده پراید است که نسبت به بودجه قبلی با کاهش ٩درصدی و نسبت به سال گذشته با کاهش ٢٧ درصدی همراه بوده است همچنین در ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٩/٩۴،  ۶۵ درصد مبلغ فروش این محصول پوشش داده شده است. خانواده تیبا که ٢٩ درصد فروش شرکت را به خود اختصاص میدهد در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش٢۶ درصدی همراه بوده است. قابل ذکر است فروش محصولات CKD وارداتی علی رغم افزایش ١٧ درصدی در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی و افزایش ۴ برابری نسبت به سال ٩٣، طی دوره نه ماهه با پوشش ٣١ درصدی همراه بوده است که کمترین میزان پوشش را در میان محصولات سایپا به خود اختصاص داده است

میزان کل تولید شرکت در پیش بینی فعلی سال٩۴ نسبت به پیش بینی قبلی ١٣ درصد کاهش یافته است در حالی که نسبت به سال ٩٣  با کاهش ١۶ درصدی همراه بوده است.همچنین در نه ماهه سال جاری حدود ۶٨ درصد آن محقق شده است. محصولات خانواده پراید و تیبا هم که از عمده تولیدات شرکت می باشد در این مدت به ترتیب  با  پوشش٧۵ و ۶١ درصدی همراه بوده است. همچنین مقدار تولید این دو محصول در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی به ترتیب با کاهش ٩ و ٢۴ درصدی روبرو شده است. در نمودار زیر مقدار تولیدات شرکت آمده است: (ارقام به هزار تن)

تولید تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

شرکت در پیش بینی اخیر خود مقدار فروش خود را نسبت به پیش بینی قبلی ١٣ درصد کاهش داده است همچنین شرکت طبق صورت های مالی ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٩/٩۴  ۵٩ درصد بودجه خود را پوشش داده است مقدار فروش محصولات شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است : (ارقام به هزار تن)

مقدار فروش تحلیل بنیادی خساپا | سایپا

مقدار فروش خانواده پراید و تیبا که دو محصول پر فروش شرکت هستند در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی متناسب با کاهش پیش بینی مقدار تولید کاهش یافته است همچنین طی دوره نه ماهه منتهی به٣٠/٩/٩۴ به ترتیب ۶۴ و ۵٣ درصد مقدار فروش پیش بینی شده برای این محصولات پوشش داده شده است. اما نکته قابل تامل مقایسه مقدار فروش نه ماهه سال ٩۴ خانواده پراید با مدت مشابه سال قبل است که کاهش ٣۵ درصدی مقدار فروش این محصول را نشان میدهد. این رخداد نشان از رکود شدید حاکم بر بازار خودرو است. همچنین فروش شرکت  از لحاظ تعداد دستگاه در ٣ ماهه سوم سال ۵٩,۵۵۶ هزار دستگاه بوده  که به نظر می رسد این مقدار فروش با توجه به اجرای طرح فروش اقساطی دولت در آبان ٩۴ رخ داده است. با این حال حتی با اجرای این طرح همچنان روند فروش شرکت با افت همراه است.

با توجه به صورت سود و زیان شرکت در سالهای گذشته میتوان به این نکته اشاره نمود که یکی از مهمترین ریسکهای شرکت هزینه های مالی است که به طور میانگین در سالهای اخیر به ازای هر سهم ۵٠٠ ریال از سود عملیاتی شرکت را کاهش میدهد و در پیش بینی فعلی هم ۴٧۵ ریال به ازای هر سهم سود عملیاتی را کاهش داده و موجب شده شرکت زیان خالص (١٧۵) ریالی را به ازای هر سهم پیش بینی کند. بنابراین اگر شرکت بتواند به هر صورتی این هزینه ها را کاهش دهد میتواند سود عملیاتی خود را  حفظ نماید.

 نتیجه گیری

شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کشور و ضعف قدرت تقاضا به خصوص در بازار خودرو در سال جاری باعث شده شرکت در فروش محصولات  خود با مشکل مواجه شود که امید است با بهبود اوضاع اقتصادی کشور و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه که مشتریان اصلی شرکت را تشکیل میدهد بهبود یابد از سوی دیگر هزینه های مالی سنگین دیگر مشکل اساسی شرکت است که در صورت احتمال کاهش تورم و کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی، میتواند پتانسیل خوبی برای افزایش سود شرکت ایجاد نماید. علاوه بر این با توجه به رفع تحریم های اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار در سطح بین الملل در صورت انعقاد قرارداد همکاری با سایر تولید کنندگان بین المللی انتظار بهبود کیفیت محصول، تنوع محصولات، جذب سرمایه های جدید و افزایش سودآوری وجود خواهد داشت.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن