تحلیل بنیادی خشرق | الکتریک خودرو شرق

236
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی خشرق | الکتریک خودرو شرق

الکتریک خودرو شرق

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٣١۵ میلیارد ریال به مبلغ ١١ ریال اعلام کرده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ٩٠ درصد تعدیل منفی همراه شده است.طی دوره شش ماهه منتهی به ٩۴/۶/٣١ حدود ۴۵ درصد این مبلغ محقق شده است.

از دلایل تعدیل منفی شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)افزایش ٨٠ درصدی هزینه های مالی و رسیدن آن به مبلغ ١٠٨ میلیارد ریال

٢)افزایش ١٠٢ درصدی سایر هزینه های عملیاتی و رسیدن آن به مبلغ ۴٠ میلیارد ریال

نکات با اهمیت

_ فروش شرکت نسبت به پیش بینی قبل ١۵ درصد افت داشته و به مبلغ ١،٧۵٩ میلیارد ریال دیده شده ؛ این در حالی است که بهای تمام شده با ١٧ درصد کاهش به مبلغ ١،۵۶٣ میلیارد ریال برآورد شده است تا نهایتا سود ناخالص با ١٠ درصد رشد به مبلغ ١٩۶ میلیارد ریال برسد. در پی این افزایش، حاشیه سود ناخالص از ٩ درصد در پیش بینی قبل به میزان ١١ درصد در پیش بینی فعلی رسیده است.

_ محصول شرکت دسته سیم انواع خودرو می باشد. مقدار تولید و فروش این محصول در مقایسه با پیش بینی قبل و هم چنین دوره شش ماهه اول سال در نمودار زیر نشان داده شده است : (ارقام به عدد) مقدار تولید و فروش شرکت نسبت به بودجه قبل با افت ١۵ درصدی همراه شده است.طی دوره شش ماهه ۵٠ درصد مقدار تولید و ۴٨ درصد مقدار فروش بودجه محقق شده است.گفتنی است که مقدار تولید و فروش دوره شش ماهه نسبت به مشابه سال قبل به ترتیب ١٠ درصد و ١۵ درصد افت را تجربه کرده است.

محصولات تحلیل بنیادی خشرق | الکتریک خودرو شرق

متوسط نرخ فروش محصول شرکت در مقایسه با بودجه قبل و هم چنین شش ماهه اول سال در جدول زیر نشان داده شده است : (ارقام ریال به عدد)

نرخ تحلیل بنیادی خشرق | الکتریک خودرو شرق

_ 73 درصد مبلغ بهای تمام شده در بودجه را مواد مصرفی تشکیل می دهد.در پی کاهش تولید و فروش مقدار مواد مصرفی نیز با کاهش همراه شده است.طی دوره شش ماهه ۵٠ درصد مبلغ بودجه پوشش داده شده است.۵١ درصد مواد مصرف بودجه را انواع سیم و کابل و ٢١ درصد آن را نیز انواع اتصالات فلزی تشکیل داده است.انواع سیم و کابل با ۶ درصد رشد در نرخ مصرف نسبت به بودجه قبل همراه شده ؛ در حالی که انواع اتصالات فلزی با ١١ درصد کاهش نسبت به بودجه قبل لحاظ شده است.

_ هم چنین ۶۶ درصد مواد مصرفی طی این دوره از داخل و مابقی از خارج تهیه شده است.جهت تامین مواد اولیه از خارج مبلغ ۵.٢ میلیون یورو هزینه صورت گرفته که با نرخ ٣۶،١۶۵ ریال به ازای هر یورو تسعیر شده است.

_ بزرگترین مشتری شرکت، ساپکو می باشد نمودار زیر مشتریان اصلی شرکت را براساس اطلاعات سال مالی ٩٣ نمایش می‌دهد.

مشتریان تحلیل بنیادی خشرق | الکتریک خودرو شرق

نتیجه گیری

بررسی تولید و فروش شرکت طی دوره شش ماهه نشان از افت آن نسبت به سال قبل و هم چنین بودجه در نظر گرفته شده دارد. همانطور که از نمودار مربوط به مشتریان اصلی شرکت مشخص است ؛ عمده فروش شرکت مربوط به محصولات پژو، سمند و پراید می باشد. سایپا در پیش بینی جدید خود تولید محصول پراید را حدود ١١درصد و تولید محصول تیبا را حدود ٧ درصد کاهش داده است. بنابراین با افت تولید در برخی محصولات شرکت های خودرویی، فروش شرکت در پیش بینی جدید با کاهش همراه گردیده است.

از طرف دیگر نرخ مواد مصرفی شرکت به جهت کاهشی که در نرخ فلزات طی شش ماهه ابتدای سال رخ داده ؛ کاهش یافته و در پی آن نیز بهای تمام شده با افت همراه شده است که نهایتا  منجر به افزایش سود ناخالص نسبت به پیش بینی قبلی گردیده است.  اما در نهایت این اثر مثبت در پی افزایش هزینه های آن به خصوص هزینه های مالی سنگین از بین رفته و شرکت را با تعدیل منفی سنگین ٩٠ درصدی در سود خالص همراه ساخته است. افزایش هزینه مالی حاکی از عدم دریافت به موقع مبلغ فروش از شرکت های خودرویی می باشد که نهایتا شرکت را به دریافت تسهیلات جهت تآمین سرمایه در گردش سوق می دهد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن