تحلیل بنیادی مهرکام پارس | خمهر | و احتمال تعدیل مثبت در این نماد

2484
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی مهرکام پارس | خمهر | و احتمال تعدیل مثبت در این نمادReviewed by سعید خدایی on Dec 6Rating:

معرفی شرکت:

شرکت مهرکام پارس با نماد خمهر  در تاریخ 6/11/1369 با هدف تولید و تامین مجموعه های تزئینات داخلی و خارجی و سیستم تهویه خودرو تاسیس گردید و در تاریخ 13/10/1376 نیز به بهره برداری رسید و در سال 1382 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

این شرکت بزرگ صنعتی در سال 1372 در قالب یک شرکت طراحی و مهندسی فعالیت های خود را آغاز کرد و ظرف کمتر از سه سال با گسترش فعالیت های خود در حوزه تولید محصول و ابزار مورد نیاز ساخت قطعات، در جهشی چشمگیر و تحسین برانگیز تبدیل به شرکتی با توانمندی های بالای مهندسی در زمینه تولید با کیفیت و توسعه پروژه های بزرگ گردید، که پیامد و دستاورد آن توسعه بازار ، افزایش فروش و تعدد و تنوع تولیدات مهرکام پارس بود.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

این شرکت بزرگترین عضو زنجیره تامین گروه صنعتی ایران خودرو دارای عنوان برترین تولید کننده مجموعه های تزئینی خودرو (داشبورد، سپر، صندلی، رودری، سیستم تهویه مطبوع) در کشور است که با توسعه بازار های داخلی و خارجی ، تبدیل شدن به یکی از برترین و بزرگ ترین تامین کنندگان مجموعه های تزئینی پلیمری خودرو را هدف راهبردی خود قرار داده است.

شرکت مهرکام پارس، علاوه بر سایت تهران، دارای دو سایت دیگر در کرمانشاه (یکصد هزار متر) و بینالود خراسان (سی هزار متر) می‌باشد که تامین کننده اصلی ایران خودرو در این مناطق به شمار می‌آیند.

موضوع فعالیت:

شرکت مهرکام پارس در زمینه طراحی و تولید قطعات خودرو از جمله خودروهای پژو 405، پژو 206، پژو 207، پژو پارس، سمند، رنو، رانا، مگان، سورن و ال 90 فعالیت دارد. شرکت مهرکام پارس در زمینه مدیریت انرژی، درمیان شرکت های تابعه سازمان گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو ، رتبه A دریافت کرد.این شرکت تولید قطعاتی همچون: داشبورد، رودری،کنسول، مجموعه سپر جلو و عقب، زه دور بدنه، جلو پنجره، صندلی(معمولی و برقی) و تهویه مطبوع را در دستور کار خود دارد.

ترکیب سهامداران :

خمهر

سهم محصولات شرکت از کل بازار خودرو کشور:

m2

روند سودآوری :

با توجه به جدول زیر، مشخص است سودسازی شرکت در سال جاری بسیار متفاوت و فوق العاده بوده به طوری که سود 2 ریالی سال 92 به سود 187 ریالی در سال جاری تبدیل شده است.لازم به ذکر است که روند سودسازی شرکت مهرکام پارس از سال 91 شروع به بهبود نموده واز زیان خارج شده است. البته در حال حاضر و با توجه به آخرین گزارش ارسالی شرکت، به ازای هر سهم شرکت مهرکام پارس 342 ریال زیان انباشته وجود دارد که با روند رو به رشدی که شرکت در پیش گرفته و با توجه به بهبود شرایط صنعت خودرو و بالا رفتن تیراژ تولید ایران خودرو، پیش بینی می‌ شود به زودی این شرکت از زیان خارج شود.

m3

همچنین در نمودار زیر تغییر محسوس سودآوری شرکت را به راحتی می‌توان مشاهده کرد.

m4

وضعیت کلی شرکت:

در حال حاضر (تاریخ روز تحلیل) ارزش بازار شرکت مهرکام پارس 1304 میلیارد ریال می‌باشد که با سرمایه 522 میلیارد ریال، 187 ریال سود برای هر سهم خود پیش بینی نموده است.

همچنین ارزش دفتری هر سهم خمهر، 776 ریال بوده و برای هر سهم 342 ریال زیان انباشته دارد.

نکته قابل توجه این است که فروش شرکت در شش ماهه اول 93 نسبت به سال قبل، چیزی در حدود 207 درصد افزایش یافته است. همچنین شرکت توانسته 67 درصد از فروش پیش بینی شده در بودجه خود را پوشش دهد. این در حالی است که در نیمه اول سال گذشته تنها قادر به پوشش 26 درصد از فروش پیش بینی شده در بودجه شده بود.

خمهر

همانطور که درجدول مشخص است شرکت با توجه که عملکرد شش ماهه خود 187 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی نموده که از این مبلغ، 150 ریال آن را توانسته در شش ماه اول سال محقق کند.

لازم به ذکر است که از 150 ریال سودی که در گزارش شش ماهه اعلام شده، 62 ریال آن غیر عملیاتی بوده و مربوط به فروش دارایی ثابت در استان کرمانشاه می‌باشد. لذا با نادیده گرفتن این سود و کسر آن از سود محقق شده، باز هم عملکرد شرکت مناسب ارزیابی می‌شود. چرا که 58 درصد از سود شش ماهه شرکت، عملیاتی می باشد.( دلیل بالا رفتن درآمد متفرقه شرکت در سال جاری این مسئله است)

بازار فروش و تامین مواد اولیه :

بازار هدف و مشتریان شرکت مهرکام پارس به طور کامل در داخل کشور بوده و هیچ گونه فروش صادراتی ندارد. خریدار اصلی محصولات این شرکت، شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو ( ساپکو) می‌باشد که بالغ بر 80 درصد فروش شرکت مربوط به سفارشات این شرکت می‌باشد.

m6

عمده مواد مصرفی شرکت برای تولید محصولات، از داخل کشور تهیه می‌شود و تنها 6 درصد از این مواد در شش ماهه سال جاری از خارج از کشور وارد شده است. شرکت در بودجه خود پیش بینی نموده که 15 درصد( 384476 میلیون ریال ) از مبلغ کل مواد اولیه خود را از منابع خارجی تامین خواهد کرد.

m7

لازم به ذکر است که روند تامین مواد اولیه از خارج کشور نزولی می‌باشد. به طوری در سال 90، این مباغ 29 میلیون یورو، در سال 91، 11 میلیون یورو و در سال92 به 2.6 میلیون یورو رسیده است.

ظرفیت تولید:

برنامه سالانه تولید و فروش سالانه محصولات، با توجه به انعقاد قرارداد بین شرکت و مشتری به امور فروش ارسال می‌گردد و توسط واحد سفارشات امور فروش، به شکل برنامه تولید به هر واحد تولیدی اعلام می‌گردد. لازم به ذکر است که برنامه اعلام شده به واحد تولی ممکن است به صورت هفتگی تغییر کرده و کلیه واحدهای تولیدی برای رضایت مشتری انعطاف پذیری کامل را دارند.

میزان تولید شرکت مهرکام پارس ازسال 90 تا ابتدای 93 شیب بسیار ملایم مثبتی را طی می ‌کرد ولی در سال 93 شرایط تغییر کرده و مقدار تولید شرکت نسبت به سال 92 حدود 270 درصد افزایش یافته است. یعنی از 3240067 مجموعه در سال به 12129767 مجموعه در سال رسیده است که از این میزان 8154100 مجموعه (معادل 67 درصد) را در شش ماه اول سال تولید کرده است. این آمار نشان می‌دهد، شرکت مهرکام پارس پتانسیل تولید بیشتر از مقدار پیش بینی شده در بودجه را هم دارا می‌باشد.

لازم به ذکر است تولید شرکت، به طور مستقیم از میزان تولید شرکت ایران خودرو تاثیر پذیر است و با افزایش تولیدات این شرکت، میزان تولید شرکت مهرکام پارس هم افزایش می‌یابد. برای مثال، صد درصد داشبوردها و همچنین بیش از 80 درصد سپرهای محصولات ایرانخودرو مربوط به شرکت مهرکام پارس می‌باشد.

خمهر

همچنین میزان تولید محصولات شرکت به صورت جزئی تر به شرح زیر می‌باشد:

خمهر

همچنین با بررسی مبلغ فروش شرکت در سال جاری(بودجه)، مشخص است که بخش عمده مبلغ فروش شرکت، بابت دو محصول داشبورد و سپر می‌باشد که تقریبا نیمی از فروش شرکت را تشکیل می‌دهد.

m10

سایت خراسان و کرمانشاه :

سایت خراسان در منطقه بینالود به تولید و مونتاژ داشبورد،صندلی،سپر و.. مربوط به خودروهای 405 و پارس و همچنین رنگ آمیزی سپرهای 405، پارس و قطعات سوزوکی مشغول است. سایت خراسان در حال حاضر حدود 21 درصد کل فروش شرکت مهرکام پارس را تشکیل می‌دهد. همچنین سایت کرمانشاه در شهرک صنعتی فرامان در حال حاضر تولیدکننده قطعات تزریقی و کنترل پنل بخاری می‌باشد. این سایت محصولات خود را به صورت نیمه ساخته به سایت تهران تحویل می‌دهد و مراحل بعدی ساخت در سایت تهران به عمل می‌آید.

بررسی محصولات:

خمهر

محصولات این شرکت در چهار گروه اصلی می باشد:

1-قطعات داخلی

1-1 مجموعه داشبورد : مهرکام پارس با تولید دو نوع داشبورد Hard touch & Soft touch ( اسلاش و تزریقی) بزرگترین و متنوع ترین تولید کننده داشبورد ایران می باشد که از مواد خام پلیمری و پودر ساخته می شود محصولاتی مانند 405 جدید و پارس جدید و همچنین 405و پارس فعلی ، 206 ، سورن و سمند رنو مگان (تندر 90) مجهز به ایربک سرنشین PAB از محصولات گروه داشبورد می باشند.

1-2 رودری: در شرکت مهرکام پارس رودری های خودروی P206 در طرحهای ناتیس ، باران آبی، چرم طبیعی، … و در کلاسهای برقی و معمولی تولید شده و به عنوان تنها سورس اصلی تامین اقلام مذکور برای شرکت مادر (ایران خودرو) می باشد. و در آینده ای نزدیک و پس از انعقاد قرارداد پروژه تولید رودری خودروی رانا نیز در این شرکت کلید خواهد خورد.

1-3کنسول : مهرکام پارس تولید کننده انواع کنسول 206، سمند ، سورن ، 405 جدید (پروژه) و پارس جدید (پروژه) می باشد ملحقات داشبورد مهرکام پارس تولید کننده اقلام و ملحقات داشبوردهای تولیدی خود همانند رنو لوگان (L90) 405 جدید ، پارس جدید ، 405 و پارس فعلی ، 206 ، سورن و سمند می باشد

2- قطعات خارجی :

2-1 مجموعه سپرجلو و سپر عقب : شروع کار شرکت مهرکام پارس از سال 74 با تولید و رنگ آمیزی سپر پژو 405 آغاز گردید در حال حاضر انواع خودرو : 405 (معمولی و ری استایل)- پارس ( معمولی، ELX)- سمند ( معمولی، LX، بهینه SE سورن – 206 – 207، رانا ، دنا ، سوزوکی ، رنو ال 90 (E0،E1، E2) و نیسان تینا و قشقایی اسکان با تنوعی بیش از 25 رنگ پاشش و مونتاژ می گردند شایان ذکر است جهت عمده محصولات ذکر شده ارسال بصورت پرایمر ( برای مصرف بازار یدک شرکت ایساکو و رنو پارس نیزصورت می پذیرد و خودروهای چون پراید141، زانتیا ، ریو ، ماکسیما نیز در سنوات گذشته جزء محصولات بوده که در حال حاضر از چرخه تولید خارج گردیده، همچنین در پروژه های آتی تولید و رنگ آمیزی خودرو 405 ، پارس و سمند با طرح جدید و وانت PU1 U90, در دست اقدام می باشند .

2-2 زه دور بدنه : در SBU واحد تزریق جهت خودرو 405 و سمند زه های دور بدنه بصورت لاستیکی تزریق و به شرکت ایساکو ارسال می گردد؛ همچنین جهت خودرو 206، آریان و 207 زه ها بصورت رنگی متناسب بدنه وجهت خط ایرانخودرو ارسال می گردند.

2-3 جلو پنجره : از دیگر محصولات تزئینات بیرونی شرکت مهرکام پارس می توان جلوپنجره را نام برد که جهت انواع خودروهایی که در مجموعه سپر نام برده شده تولید و رنگ آمیزی می گردد شایان ذکر است در سنوات قبلی جلو پنجره سمند بصورت آبکاری شده جهت خودرو سریر نیز تولید می گردید .

2-4 (ملحقات) EPP : فرم جک و آچار چرخ سمند، پارس، P207 ، P206 و ضربه گیرهای سپر عقب خودروهای 206 ، پارس، سمند، ریو

3- تهویه مطبوع

مهرکام پارس در زمینه تهویه مطبوع هوا، با مونتاژ دستگاه HVAC برای پژو پارس ، ROA ، تندر 90 و سمند تحت لیسانس شرکت VALEO فرانسه آغاز به کار کرد و دارای دو نوع بخاری طرح اسلایدی و روتاری که در 405 و پارس به صورت مشترک در کلیه کلاسها مشترک میباشد.

4-صندلی

صندلی معمولی : در شرکت مهرکام پارس صندلی معمولی جهت خودروهای سمند در کلاسهای معمولی، بهینه و صادرات و در طرحهای مختلف و همچنین خودروهای پارس و P405 با دو کلاس مختلف با اسکلت های اهرمی و چرخشی و 206 ، 207و با روکشهای متنوع تولید می گردد.

صندلی برقی : همچنین صندلی برقی جهت خودروی های سمند LX و پارس و در آینده ای نزدیک جهت خودروهای سورن و رانا نیز تولیدی می گردد.

خمهر

با توجه به جدول فوق، می‌توان گفت که شرکت عملکرد شش ماهه خوبی را داشته و توانسته فراتر از انتظار معمول برای شش ماه اول عمل کند.

نکته مهمی باید دقت شود، نرخ های فروش شرکت می‌باشد. نرخ های تمام محصولات شرکت مهرکام پارس در شش ماهه اول سال جاری نسبت به شش ماهه اول سال قبل(92) بنا به نوع محصول، افزایش چشم گیری داشته است. این در حالی است که شرکت، نرخ های فروش محصولاتش را در بودجه کمتر از نرخ فروش واقعی در شش ماهه اول دیده است. لازم به ذکر است که حتی نرخ های اعلام شده کمتر از نرخ فروش سال 92 می‌باشد. با بررسی های انجام گرفته، قیمت محصولات این شرکت در سه ماهه سوم سال کاهش نیافته و می‌توان گفت شرکت در بودجه خود، بسیار محتاطانه عمل کرده و از این بابت می‌توان انتظار تعدیل مثبت در گزارش های بعدی را داشت.

برای فهم بیشتر، جدول زیر ارائه می‌شود تا مقایسه نرخ های فروش محصولات تسهیل گردد :

m14

بهای تمام شده کالای فروش رفته :

در بهای تمام شده کالای شرکت مهرکام پارس، مواد مصرفی اولیه نقش مهمی را ایفا می‌کند. چرا که به طور متوسط، 70 درصد هزینه بهای تمام شده مربوط به هزینه مواد مستقیم می‌باشد.

منبع اصلی تامین کننده مواد شرکت، شرکت ساپکو می‌باشد. این شرکت بیش از 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز( قطعات منفصله ) شرکت مهرکام پارس را تامین می‌کند. تامین کننده مهم دیگر، شرکت درخشان ساز می‌باشد.

m15

بررسی مواد اولیه :

شرکت به دلیل متنوع بودن اقلام خریداری شده به عنوان مواد مصرفی در مورد مقدار خریداری شده و نرخ آن، هیچ گونه اطلاعات دقیقی در گزارش خود ثبت نکرده و تنها به ذکر مبلغ خرید بسنده کرده است. از این رو در این تحلیل هم مبالغ آورده شده در بودجه، لحاظ شده است.

خمهر

برآورد کارشناسی :

برای برآورد سود کارشناسی، سه سناریو در نظر گرفته شده است. مفروضات هر یک به شرح زیر می‌باشد :

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

bashgah-banner nokhbegan-start

7 نظرها

نطر گذاشتن