تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

159
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Feb 19Rating: 4.0تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایرانتحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

موتورسازان تراکتورسازی ایران

شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران در اولین پیش بینی خود، سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95 را با سرمایه 204120 میلیون ریال، مبلغ 61 ریال به ازای هر سهم پیش بینی نموده است. این رقم نسبت به آخرین پیش بینی سال مالی 94 با 49% افزایش همراه بوده است. شرکت، تقسیم سود سال 95 را به ازای هر سهم 20 ریال پیش بینی نموده است.

از دلایل افزایش سود هر سهم در پیش بینی سال مالی ٩۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ٢٩% فروش و پیش بینی فروش به مبلغ ١،۴٣٩ میلیارد ریال

_ افزایش ١٨% سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی و رسیدن آن به مبلغ ٢٠ میلیارد ریال

نکات با اهمیت

_ علی رغم افزایش فروش در پیش بینی سال ٩۵، شاهد کاهش حاشیه سود ناخالص از ١١ درصد در پیش بینی سال ٩۴ به ٩.۶ درصد در پیش بینی سال ٩۵ هستیم.

_ پیش بینی فروش شرکت در همه ی محصولات کمتر از ظرفیت عملی در نظر گرفته شده است. نمودار زیر مقایسه ای از ظرفیت عملی و ظرفیت پیش بینی  شرکت در سال ٩۵ نمایش داده شده است.

ظرفیت تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

_ مطابق نمودار بالا ظرفیت موتور ۴ سیلندر بسیار کمتر از ظرفیت عملی پیش بینی گردیده است  که احتمالا  به بازار تقاضای محصول موتور ۴ سیلندر مرتبط می شود.

_ شرکت ٩٧% از فروش خود را داخلی پیش بینی نموده است و تنها ٣% از فروش شرکت صادراتی در نظر گرفته شده است.

مبلغ فروش شرکت در دوره های مختلف به شرح زیر می باشد. (ارقام به میلیون ریال)

مبلغ فروش تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می شود پیش بینی فروش شرکت  در سال ٩۵ نقریبا معادل فروش شرکت در سال ٩٣ برآورد گردیده است.

_ ترکیب فروش محصولات شرکت به شرح زیر است.

ترکیب تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

_ جدول زیر، متوسط نرخ فروش و سود ناخالص محصولات شرکت را نمایش می دهد.

جدول تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

لازم به ذکر است که فروش صادراتی محصولات از حاشیه سود ناخالص میانگین ٢٠% برخوردار است لکن به علت وزن پایین فروش صادراتی بر روی سود شرکت تاثیر چندانی ندارد.

مطابق جدول بالا در بودجه سال ٩۵ موتور چهار سیلندر با ١.۵% کاهش نرخ فروش در نظر گرفته شده است و از آن سو شرکت در موتور شش سیلندر افزایش ١١.٩% در نرخ فروش را برآورد کرده است. از سویی شرکت مقدار فروش موتور ۶ سیلندر را با ١٣.١% کاهش برآورد کرده است و در راستای حرکت، همگام با بازار فروش محصولات، مقدار فروش موتور ٣ سیلندر با ١٣٩% افزایش و موتور ۴ سیلندر با ۵٩.١% افزایش پیش بینی گردیده است.

در بین محصولات شرکت حاشیه سود ناخالص محصول موتور ٣ سیلندر بیشتر از باقی محصولات می باشد، شرکت در سال آتی به این بخش از بازار توجه بیشتری خواهد داشت و خریدار محصولات شرکت نیز به این امر تاکید فراوانی دارد. با توجه به اقبال بازار به این محصولات می توان در آینده برای این بخش سهم بازار بهتری در نظر گرفت.

در قسمت فروش محصولات، محصول قطعات و خدمات عمدتا ناشی از فروش شاتون، سیلندر،‌ سر سیلندر و سایر محصولات می باشد. در پیش بینی سال ٩۵ به نظر می رسد نرخ ها واقع بینانه در نظر گرفته شده اند.

در پایان لازم به ذکر است که عمده ی فروش صادراتی شرکت در محصول موتور ٣ سیلندر با درآمد ارزی ١،١۶۴ هزار دلار می باشد و دیگر محصول صادراتی شرکت نیز ۴٠۶ هزار دلار از فروش شرکت را شامل می شود. نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات شرکت ٣٢،٠٠٠ ریال به ازای هر دلار برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

با توجه به کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت در پیش بینی سال ٩۵ این بخش مورد بررسی قرار گرفته است.

ابتدا به ترکیب بهای تمام شده ی شرکت می پردازیم:

بهای تولید تحلیل بنیادی خموتور | موتورسازان تراکتورسازی ایران

با توجه به نمودار بالا ٧٢% از بهای تمام شده شرکت را  مواد مستقیم مصرفی شکل می دهد و پس از آن ٢٠% از بهای تمام شده را سربار تولید شکل می دهد.

بهای تمام شده ی محصولات شرکت در بودجه ی سال ٩۵ نسبت به بودجه ی سال ٩۴ با ٣۶% افزایش پیش بینی شده است. مواد مستقیم مصرفی ٣۶% نسبت  به بودجه ی سال ٩۴ افزایش یافته است.

همچنین در خرید مواد اولیه نیز شرکت نرخ های خرید را با ۴٠% افزایش پیش بینی نموده است و از دلایل کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت می توان به این مورد اشاره کرد.

با توجه به تاثیر ٧٢% مواد اولیه در بهای تمام شده ی شرکت، در ادامه به بررسی بخش خرید و مصرف مواد اولیه مستقیم تولیدی پرداخته شده است.

این بخش شامل مواد اولیه و قطعات موتور می شود که خود به دو صورت خرید داخلی و خرید خارجی تامین می شود. مطابق اطلاعات پیش بینی مصرف داخلی مواد اولیه ی شرکت ۵٨% از داخل کشور و ۴٢% نیز به صورت وارداتی تامین می گردد. با این تفاسیر نرخ ارز برای واردات شرکت بسیار تاثیرگذار می باشد و شرکت در صدد دریافت ارز مبادله ای برای مواد اولیه خود می باشد.

شرکت در سال ٩۵ نرخ ارز را ٣٢،۴٨٣ ریال به ازای هر دلار در نظر گرفته است و مطابق اطلاعات دریافتی برای واردات مواد اولیه و قطعات موتور ١٢ میلیون دلار ارزبری دارد. درآمد صادراتی شرکت نیز در سال ٩۵ برابر با ١،۵٧٠ هزار دلار می باشد که با نرخ ٣٢،٠٠٠ ریال تسعیر گردیده است.

_ رشد ٢٠% سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی شرکت عمدتا ناشی از افزایش سود فروش ضایعات می باشد. این مبلغ از ١٠ میلیارد ریال به ١۴ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

_ هزینه های مالی شرکت با ١.١% کاهش نسبت به سال ٩۴ برابر ٣۶ میلیارد ریال برآورد گردیده است.

_ در بخش هزینه های اداری، عمومی و فروش از صورت های مالی در صورت مالی هم مقیاس معادل ٧.٣% از فروش شرکت می باشد و در برآورد سال ٩۵ با ٨% افزایش نسبت به سال ٩۴ پیش بینی گردیده است.

جمع بندی

انتظار می رود با توجه به نرخ های فروش ٩ ماهه و رفع تحریم ها و بازگشایی محور های صادراتی تراکتورسازی ایران و افزایش درخواست این شرکت، سود برآوردی شرکت کاملا محقق شود و از طرفی شرکت می تواند با همکاری شرکت های خارجی به توسعه ی محصولات خود پرداخته و وضعیت عملیاتی خود را متحول نماید. چرا که تکنولوژی تولید این شرکت برگرفته از تکنولوژی شرکت پرکینز انگلستان می باشد و با رفع تحریم ها امید به همکاری با این شرکت و به روز رسانی تکنولوژی تولید افزایش یافته است.

با توجه به مبلغ فروش پیش بینی و ظرفیت خالی موجود در شرکت با افزایش فروش شرکت تراکتورسازی و ارائه ی تسهیلات به جهت فروش خودروهای سنگین به کشاورزان می توان آینده ی روشنی برای موتورسازان تراکتورسازی ایران برآورد نمود. شرکت در سال ٩٣ در حدود ٩٢% از محصولات خود را به تراکتورسازی ایران فروخته و سایر مشتریان سهمی ٨% در فروش شرکت داشته اند، این در حالی است که در سال ٩١ مشتریان متفرقه ی شرکت سهمی ٢٢% از فروش شرکت داشته اند و در سال ٨٩ نیز این دسته از مشتری ها ٣۵% از فروش شرکت را شکل می داده اند. با این تفاسیر با راه افتادن چرخ های اقتصاد کشور انتظار رشد فروش و سودآوری شرکت بسیار به جا خواهد بود.

همچنین حاشیه سود خالص شرکت با توجه به شرایط اقتصادی سالهای اخیر افت بسیار داشته است و در سال ٩۵ نیز برابر با ٠.٨% برآورد گردیده است. بررسی های روند حاشیه سود از افت سالانه ی آن حکایت می کند،‌ به طوری که حاشیه سود خالص شرکت در سال ٩١ برابر با ٣% بوده است. با توجه به اهرمی بودن شرکت افزایش اندک ٠.١% در حاشیه سود خالص شرکت موجب افزایش ١١.۵% در سود خالص می شود. در پایان می توان گفت سود برآوردی شرکت با توجه به شرایط اقتصادی سال ٩۵ معقول می باشد و شرکت توانایی پوشش این سود را توجه به چشم انداز فعلی خواهد داشت.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن