تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

206
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودروReviewed by سایت تحلیلها on Dec 14Rating: 5.0تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودروتحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

تحلیل بنیادی خودرو

تاریخچه شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو در مردادماه 1341 تحت شماره 8352 به نام شرکت سهامی خاص کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و در تاریخ 15 مهرماه 1342 شروع به بهره برداری نموده است. شرکت ایران خودرو از تیر ماه 1358 مشمول بند الف قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران شناخته شده و از آبان ماه سال 1360 هیات مدیره منتخب سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، اداره امور آن را بر عهده گرفته است. در اواخر 1371 سهام شرکت در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت ایران خودرو واحد اصلی گروه صنعتی ایران خودرو است و مرکز اصلی آن در تهران کیلومتر 14 جاده مخصوص کرج می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی خودرو می پردازیم.

جایگاه شرکت در صنعت

خودروسازی ایران دومین شاخه مهم اقتصاد ملی، بعد از صنعت نفت و گاز به حساب می آید . در سال 2009 کشور ایران به عنوان دوازدهمین تولید کننده بزرگ جهانی خودرو شناخته شد و موفق شد از سال 2008 صادرات گسترده محصولات خودروسازی خود را به 30 کشور جهان آغاز کند. در حال حاضر 12 واحد تولیدی در زمینه خودروسازی فعالیت می کنند که مهم ترین آن شرکت سایپا و ایران خودرو هستند. صنعت خودرو در کشور ما لوکومتیو رشد صنایع دیگر است به طوری که 60 رشته صنعتی دیگر با صنعت خودرو مرتبط هستند و صنعت خودرو سهم 22 درصدی را در صنعت کشور دارا است. از طرف دیگر، براساس مطالعات انجام شده حدود 700 هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت مشغول به کار هستند. از صنایع مهمی که ارتباط نزدیکی با صنعت خودرو دارند می توان به صنعت فولاد ، آلومنیوم ، مس ، شیشه ،لاستیک ، نساجی ، الکترونیک، رنگ و مواد شیمیایی اشاره کرد که به عنوان صنایع بالادستی ورودی صنعت خودرو محسوب می شوند.

تغییرات اقلام سود و زیان در بودجه 94 براساس عملکرد 6 ماهه نسبت به بودجه اولیه

  • تیراژ تولید در هر دو ورژن بودجه 510.000 دستگاه بوده لیکن ترکیب آن ها با هم متفاوت می باشد.
  • مبلغ فروش در بودجه 6 ماهه برپایه نرخ های جاری فروش محصولات می باشد ولی در بودجه اولیه 10 درصد افزایش نرخ محصولات با توجه به دستورالعمل شورای رقابت پیش بینی شده است .
  • با توجه به افزایش 10 درصدی مبلغ فروش، نرخ مواد در بودجه اولیه با 10 درصد افزایش نسبت به سال 93 در نظر گرفته شده است.
  • هزینه های تولیدی، عمومی و اداری با توجه به مبالغ واقعی 6 ماهه، بازنگری و اصلاح شده است.
  • هزینه های توزیع و فروش متناسب با حجم و ترکیب فروش محصولات و هزینه های ثبت شده در عملکرد 6 ماهه اول بازنگری و اصلاح شده است.
  • خالص سایر درآمدها و هزینه های با توجه به عملکرد واقعی نیمه اول سال جاری بازنگری شده است.
  • هزینه های مالی با در نظر گرفتن عملکرد واقعی نیمه اول سال جاری بازنگری شده است.

ترکیب سهامداران خودرو


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

روند تغییرات سرمایه

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

روند سود آوری شرکت ایران خودرو

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

بررسی هزینه های تولید

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

حدود 88 درصد از مواد اولیه مورد نیاز شرکت شامل مواد و قطعاتی است که توسط شرکت ساپکو تامین می شود 100 درصد سهام شرکت ساپکو متعلق به ایران خودرو است. حدود 6 درصد از مواد نیز مربوط ورق فولادی می باشد که توسط شرکت فولاد مبارکه تامین می شود. 6 درصد باقیمانده دیگر از مواد اولیه مربوط به قطعات ، سی کی دی ، ورق آهن و سایر مواد اولیه است که از خارج کشور تامین میشود.

درصد پوشش و ترکیب هزینه های تولید

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

همان طور که مشاهده می کنید، 88 درصد از هزینه های تولید را مواد مستقیم تشکیل می دهد .در نتیجه تغییرات قیمتی مواد اولیه که شامل قطعات و مواد مصرفی می شود بیشترین تاثیر را بر سود هر سهم ایران خودرو خواهد گذاشت. در سناریو 1 ، با توجه به انکه تنها نرخ فروش 5 محصول را تغییر داده ایم و مقدار فروش دقیقا مطابق با بودجه در نظر گرفته شده است مبلغ هزینه های تولید را تغییر نداده ایم و دقیقا مطابق بودجه 6 ماهه شرکت در نظر گرفتیم. در سناریو 2 ، 10 درصد مقدار فروش محصولات را افزایش داده ایم در نتیجه مواد مستقیم ودستمزد مستقیم هر کدام 10 درصد افزایش یافته است و سربار تولید با توجه به آنکه قسمتی از آن سربار ثابت می باشد به میزان 5 درصد افزایش داده ایم، که با توجه با تغییرات اعمال شده شاهد افت 803 ریالی برای هر سهم می باشیم. هزینه های مالی شرکت را نیز 10 درصد افزایش داده ایم.

ترکیب مبلغ فروش شرکت ایران خودرو

گروه پژوه و گروه سمند محصولات اصلی شرکت را تشکیل می دهند، که به ترتیب 59 درصد و 16 درصد مبلغ فروش را شامل می شوند.

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

درصد پوشش مبلغی و مقدار فروش

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

مقایسه مقدار تولید و فروش براساس عملکرد 6 ماهه

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

مقایسه نرخ فروش واقعی 3 دوم با نرخ فروش بودجه 94

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

همان طور که مشاهده می کنید نرخ های 3 ماهه دوم سال با توجه به انکه شرکت در بودجه جدید خود نرخ ها را بر اساس عملکرد واقعی ارایه داده است تغییر چندانی نداشته است .

بررسی فروش ایران خودرو

11 تصویر تحلیل بنیادی خودرو

همان طور که اشاره شد شرکت در جدیدترین بودجه ارایه داده براساس عملکرد 6 ماهه ، افزیش نرخی که در اولین بودجه و بودجه 3 ماهه برای محصولات خود در نظر گرفته بود را حذف کرده است و پیش بینی منطقی تری برای ماه های باقی مانده سال ارایه داده است . در سناریو اول، که به بودجه شرکت بسیار نزدیک است ، از نرخ های 3 ماهه دوم برای 5 محصول ، لوگان، سوزوکی، رانا، دنا و وانت آریسان استفاده شده است . برای گروه پژه و سمند با توجه به عدم دسترسی به ترکیب فروش از همان نرخ های بودجه شده توسط شرکت استفاده شده است . در نتیجه این امر شاهد کاهش 9 ریال سود هر سهم می باشیم .

در سناریو 2 ، با توجه به طرح تسهیلاتی دولت که برای خرید خودرو اعمال شد افزایش 10 درصدی مقدار فروش محصولات را در نظر گرفتیم . همان طور که در جدول بالا مشاهده می کنید در نتیجه این امر شاهد رشد 1018 ریالی برای سود هر سهم می باشیم البته تغییرات هزینه تولید نیز قبلا بررسی شد و باعث کاهش 803 ریالی سود هر سهم گردید.

بررسی سود و زیان شرکت ایران خودرو

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو
با توجه به آنچه که در تحلیل بنیادی خودرو گفته شد، با تغییر نرخ فروش محصولات در سناریو 1 و با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی 94 می تواند مقدار فروش پیش بینی شده خود را کاملا پوشش دهد و افزایش 10 درصدی مقدار فروش محصولات در سناریو 2 و اعمال تغییرات لازم در هزینه های تولید، انتظار می رود، در سناریو 1 ،سود شرکت به میزان 20 درصد کاهش یابد و از 45 ریال به 36 ریال برسد در سناریو 2 ، سود هر سهم 140 ریال افزایش یابد و از 45 ریال به 185 ریال برسد.

منبع : شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن