تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

221
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی خودرو 

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

نمودار قیمت سهم در سه ماه اخیر :

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

مروری بر صنعت خودرو در جهان

با اینکه بازار جهانی خودرو با رکود همراه شده است، با این وجود منطقه آمریکای شمالی و چین در آسیا محور افزایش تولید خودرو هستند و این عامل انگیزه لازم برای افزایش تولید خودروسازان را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر غول‌های خودروسازی جهان با تمرکز به بازارهای بزرگ رشد قابل‌توجهی در تولید و فروش داشته‌اند. از سوی دیگر سایت «اوتونیوم» افزایش قیمت خودرو را ناشی از بالا رفتن ارزش ارزهای محلی برخی مناطق دنیا می‌داند. درواقع افزایش تقاضا باعث شده در 6 ماه نخست سال 2015م میزان تولید خودروسازان رشد 9 درصدی را تجربه کند که 44 میلیون و 800هزار دستگاه خودرو می‌شود. این آمار تولید خودروی جهان در شرایطی رخ می‌دهد که 6/3درصد میزان فروش افزایش داشته باشد. البته گزارش جهانی خودرو رشد تولید در ابتدای سال 2015 م برای اروپا را کندتر می‌داند. حال شاید بخش دیگری از این افزایش تولید در نتیجه کاهش قیمت مواد اولیه همچون فولاد، آلومینیوم و… بوده تا جایی که خریداران می‌توانند خودرو را با قیمتی پایین‌تر تهیه کنند و این فرصتی فراهم کرده تا شرکت‌ها به افزایش تولید اقدام کنند. البته نباید این موضوع را نادیده گرفت که حرکت کشورها به سمت خروج از رکود اقتصادی و افزایش رفاه عمومی بستری را برای افزایش تقاضای محصولات لوکس همچون خودرو فراهم کرده است. همچنین برنامه‌های دولت هند به عنوان چهارمین بازار خودروی دنیا مبنی‌بر کاهش مالیات‌های غیرمستقیم و حفظ تورم 5 درصدی، باعث شده تقاضا برای خودرو در این کشور پرجمعیت افزایش یابد و درنهایت میزان تولید خودروسازان فعال در این کشور را تحریک کند. «اکونومیک نیوز» برنامه برخی دولت‌ها برای کاهش سود بانکی و از سوی دیگر اقدام خودروسازان در افزایش تنوع مدل‌های تولیدی در سال 2015م را عاملی برای رشد فروش 7درصدی خودرو در بازارهای جهانی اعلام کرده است.
میزان افزایش تقاضا در دنیا یکسان نبوده و خودروسازان اروپایی و امریکایی روند مثبت‌تری را طی می‌کنند و رقبای آنها مانند چینی‌ها که در سال 2014م نزدیک به 9 درصد رشد فروش را تجربه کرده بودند، در امسال میلادی کاهش چند درصدی خواهند داشت. سایت اتحادیه اتومبیل اروپا افزایش تقاضا در 3ماه نخست برای خودروهای جایگزین را 17 درصد اعلام کرده که بخش زیادی از این تقاضا برای خودروهای هیبریدی و دیزلی است. درواقع در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین تقاضا برای خودرو به کشورهای انگلیس، فرانسه و اسپانیا برمی‌گردد. این افزایش تقاضا گزارش سایت «اتو بلاگ» را که اعلام کرده در یک مقایسه 10 ساله میزان تولید جهانی خودرو تا سال 2021م افزایش 21 میلیون دستگاه خواهد داشت، باورپذیر می‌کند. درواقع بخش زیادی از این رشد تولید را ناشی از برنامه خودروسازان چینی دانسته‌اند، به‌طوری که در چشم‌انداز بلندمدتی که سرمایه‌گذاران اروپایی به شرق آسیا یعنی کره و ژاپن دارند، به صنعت خودروسازی چینی ورود می‌کنند تا بخشی از هزینه‌های تولید را کاهش دهند. به عبارت دیگر بر اساس پیش‌بینی‌ها میزان تولید خودروسازان اروپایی از 70 درصد که هم‌اکنون در این قاره انجام می‌شود، به 50 درصد کاهش می‌یابد. چراکه شرکت‌های اروپایی با راه‌اندازی خطوط تولید در کشورهای آسیایی بخش زیادی از محصولات خود را از همان کشورها در بازارهای خود عرضه می‌کنند. این تغییر رویه تولید خودروسازان و سرمایه‌گذاری در شرق آسیا در حالی از سوی غول‌های خودروسازی جهان انجام می‌شود که در سال 2015م تقاضا برای خودرو در غرب اروپا شدت بیشتری گرفته و آمارها حاکی از رشد 8 درصدی خرید خودرو در این منطقه از اروپاست. این موضوع در کنار حرکت اروپایی‌ها برای رفع رکود اقتصادی قابل درک است و اثرات آن در آینده‌ای نه‌چندان دورتر به کشورهای شرق اروپا که از اقتصادی ضعیف‌تر برخوردارند، نفوذ می‌کند. تقاضای جهانی بازار خودرو در سال ۲۰۱۵م متاثر از ۳ مولفه کاهش قیمت سوخت، مواد اولیه مانند فولاد و آلومینیوم و همچنین کم شدن عمق رکود اقتصادی آمریکا و اروپا افزایش خواهد یافت، چراکه با کاهش قیمت انرژی هزینه مصرف‌کننده کاهش یافته و با تغییر در قیمت مواد اولیه حاشیه سود خودروسازان بهبود می‌یابد. صنعت خودروسازی در یک دوره زمانی برای تمام نقاط دنیا سودآوری بالایی داشته اما به‌طور قطع هم‌اکنون تقاضا برای خودرو شتاب اولیه خود را از دست داده و براساس ویژگی‌های اقتصاد منطقه‌ای، هزینه مصرف سوخت، کاهش هزینه تولید، ارائه خدمات پس از فروش و… سمت و سوی دیگری می‌گیرد.( منبع سایت صمت )

صنعت خودرو در ایران

در سال 93 صنعت خودرو ایران توانست پس از دو سال (سالهای 91 و 92) از بحران عبور نماید. مهمترین رویدادهای صنعت نام برد. خودرو در سال 93 را میتوان افزایش تولید، فراهم شدن مقدمات بازگشت خودروسازان خارجی و در سوی دیگر باید از افزایش قیمت و رکود بازار نیز به عنوان رخدادهای ناخوشایند صنعت یاد کرد. صعودی شدن دوباره تولید در سال 93 موجب شد خودروسازان کشور با عبور از بحرانی بزرگ به مسیر رشد بازگردند و تیراژشان را افزایش دهند. این رشد پس از کاهش تیراژ تولید در سالهای 91 و 92 به یک سوم سال 90 و مواجه شدن صنعت خودرو با مشکلاتی از قبیل تحریم، کاهش نقدینگی، تلاطمات ارزی، که موجب عقب نشینی صنعت خودرو تا مرز نابودی این صنعت گردید، بیشتر اهمیت می یابد. فراهم شدن مقدمات بازگشت شرکای خارجی خودروسازان ایرانی از دیگر اتفاقات مهمی است که برای صنعت خودرو ایران در سال 93 رخ داد. دلیل اصلی جدایی شرکای خارجی از خودروسازان داخلی تحریم بود. طی مذاکرات متعددی میان خودروسازان ایرانی و دو شرکت فرانسوی رنو و پژو در سال 93 به نظر میرسد، قراردادهای جدیدی با پژو و رنو نهایی شده و قرار است همکاری های جدید و متفاوتی با گذشته میان شرکای قدیمی تجربه شود.
از اتفاق های ناخوشایند سال 93 برای مشتریان بازار خودرو ایران، افزایش قیمتها در اوایل تابستان 93 بود در حالی که مشتریان ایرانی انتظار کاهش و حداقل تثبیت قیمت خودرو را داشتند. همچنین، تداوم اختلافات شورای رقابت و خودروسازان را باید از دیگر اتفاقات ناخوشایند سال 93 دانست زیرا این اختلاف موجب شد موضوع قیمت گذاری خودرو به نتیجه روشنی منجر نشود.
بازار خودرو در سال93 ، راکدترین روزهای خود را تجربه کرد. رکود بازار خودرو در سال 93 دو دلیل عمده دارد اول: قیمت بالای خودروها و دوم: کاهش قدرت خرید مردم، در نتیجه بسیاری از مشتریان، خودرو را جزء اولویتهای آخر خرید خود قرار داده یا مجبور به حذف آن از سبد کالاهای مورد نیازشان شده اند.
در سال جاری نیز عدم رضایت مردم از کیفیت خودرو های تولیدی داخل کشور و اعتراض به بالابودن قیمت ها همچنان ادامه دارد که منجر به عدم خرید خودرو از شرکت های تولید کننده گردیده است که این موضوع  فروش شرکتهای تولید کننده خودرو را با مشکل روبه رو کرده است .

معرفی شرکت ایران خودرو

شرکت ایران‌خودرو (سهامی عام) در مرداد ماه سال 1341 با سرمایه 100 میلیون ریال تاسیس شد؛ تولید اولیه شرکت، اتوبوسهای معروف به «ال‌پی» بود که شاسی آن از آلمان وارد می شد و با نصب اتاق بر روی آن در کارخانه شمالی فعلی شرکت ایران‌خودرو مونتاژ می گردید. در سال 1345 قراردادی با شرکت روتس انگلیس به منظور تولید پیکان، منعقد گردید که یک سال بعد در 24 اردیبهشت 1346 کارخانه خودروسازی به نام «ایران ناسیونال» با سرمایه حدود 400 میلیون ریال تاسیس گردید که شامل زمین، اعتبار بانکی، ماشین آلات نو و کهنه، که قادر به مونتاژ روزانه 10 دستگاه سواری و 7 دستگاه اتوبوس و کامیون بود.در سال 1381 با تدوین برنامه 10 ساله، برنامه شرکت بر دستیابی به جایگاه یک شرکت تراز جهانی و حرکت به سوی جهانی شدن قرار گرفت و در این راستا از جمله اهداف استراتژیک در برنامه 10 ساله، افزایش کیفیت، تنوع محصولات بویژه سمند، جمع آوری پیکان، حفظ قیمت، رقابت پذیری و دریافت تکنولوژی نوین از خودرو سازان جهان اعلام گردید. از دیگر اهداف بزرگ ایران‌خودرو که بطور جدی دنبال شده می توان کاهش هزینه و حضور در صحنه بازار داخلی و توسعه صادرات به کشورهای مختلف را نام برد. در سال 1389 رکورد تولید 755.555 دستگاه خودرو سبک برای اولین بار در تاریخ منطقه ثبت گردید و نزدیک به نیمی از سهم تولید خودرو سبک کشور در اختیار ایران‌خودرو قرار گرفت.

ترکیب سهامداران :

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

سهامداران عمده وبالای 10% شرکت به ترتیب عبارتند از : شرکت تدبیر سرمایه آراد، شرکت گسترش و نوسازی ایران و شرکت سرمایه گذاری سمند.
شرکت در پیش بینی اول دوره خود عنوان نموده که قصد انجام افزایش سرمایه به میزان 3.300.000 میلیون ریال را  از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را دارد.

میزان تولید خودرو (هزار دستگاه) :

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

با توجه به نمودار بالا تقریبا 49% سهم بازار خودروی کشور در دست شرکت ایران خودرو است و این نسبت در سالهای اخیر 1% بیشتر از سالهای قبل شده است.
تولید شرکت در سه ماهه 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 8% افزایش داشته است ولی میزان مقداری فروش 27% درصد کاهش را نشان میدهد و این نشان از رکود بازار خودرو دارد.

تعداد تولید:

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

میزان تولید 3ماهه اول سال جاری برابر 133،433  و نسبت به مدت مشابه سال قبل  بهبود یافته است.

فروش و بهای تمام شده (میلیون ریال) :

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

بطور میانگین 87 درصد فروش ، بهای تمام شده است و این نسبت در سال 91 به اوج خود رسیده بود که مجدداً کاهش یافته است و این نسبت در سه ماهه سال 94 به 83 درصد رسیده است و این می تواند نشانه ای مثبت در این روند ذکر شده در نظر گرفته شود.

ترکیب فروش طبق پیش بینی 94:

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

براساس نمودار های ترکیب فروش و تولید می توان به نکات زیر اشاره کرد :

 • شرکت با توجه به پیش بینی تولید 94 تولید گروه پیکان را متوقف کرده است. در حالی که حدود 16% (101820 دستگاه) در سال 93 به فروش رسانده است. همچنین علی رغم پیش بینی 94، طبق صورتهای مالی 3 ماهه ، شرکت 1486 واحد تولید کرده است.
 • تولید وانت آریسان با ظرفیت 60000 دستگاه در سال که از تاریخ 12 تیرماه به بهره برداری خواهد رسید ، پیش بینی شده است 20000 دستگاه در سال 94 تولید شود.
 • کاهش فروش دو گروه عمده از محصولات ایران خودرو (گروه پژو و گروه سمند) درسالهای 91و92 و افزایش آن در سال 93.

ترکیب بهای تمام شده :

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

سود خالص و سود ناخالص (میلیون ریال):

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

یکی از بهترین نمودار برای بیشتر صنایع بخصوص خودرویی ها نمودار مقایسه ای سود خالص و سود ناخالص است؛ چرا که ابتدا به بهترین شکل سودآوری بالای شرکت را در بخش سود ناخالص نشان می دهد و سپس چگونه این سود به شدت کاهش و حتی به زیان تبدیل می شود را به تصویر می کشد و در این شرکت مهمترین عامل همان هزینه مالی می باشد .
هزینه های مالی با توجه به پیش بینی شرکت براساس عملکرد سه ماهه شرکت در حدود 5/8 درصد فروش و در حدود 93 درصد سود عملیاتی است که به شدت بر سود دهی شرکت تاثیر گذار است.

بررسی رشد و پوشش سود :

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

همانطور که مشخص است شرکت در 3 ماهه اول تنها توانسته است 5% پیش بینی 94 را پوشش دهد و حتی رقم سود هرسهم نسبت به 3 ماهه دوره قبل 0.88 درصد کاهش داشته است.

نسبت های مالی محاسبه شده بر اساس عملکرد واقعی سالانه و عملکرد واقعی 3 ماهه اول 94

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

نکات قابل توجه نسبت های مالی:

 • روند نسبت جاری شرکت تقریباً در سالهای گذشته کمتر از یک است که نشان از احتمال عدم ایفای تعهدات کوتاه مدت شرکت دارد ولی روند آن در طی سالها بهبود یافته است. ( از 0.66 به 0.91)
 • بخش خیلی زیادی از تامین مالی شرکت از محل بدهی ها می باشد (85%) که همین امر دلیل 5 برابری بودن بدهی به حقوق صاحبان سهام، پایین بودن حاشیه سود خالص نسبت به حاشیه سود ناخالص و بالا بودن نسبت هزینه مالی به سود عملیاتی (117%) شده است.
 • پایین بودن بازده دارایی ها در مقایسه با بالا بودن بازده حقوق صاحبان سرمایه، باز نشان از بالا بودن نسبت بدهی در ساختار سرمایه شرکت می باشد.
 • ارزش دفتری هر سهم با توجه به صورتهای مالی 3 ماه سال جاری در حدود 1247 ریال می باشد.

نتیجه گیری این بخش: شرکت هرچند از محل عملیاتی دارای سودآوری است ولی به دلیل بهره دار بودن حدود 66% از بدهی ها ، مبالغ هنگفتی بابت هزینه های مالی پرداخت می کند به طوری که به ازای هر 1,200 میلیارد ریال کاهش در هزینه بهره شرکت، 100 ریال به EPS شرکت افزوده می شود.

صورت سود و زیان پیش بینی شده

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

مهمترین مفروضات بودجه

 • نرخ فروش %10 رشد نسبت به قیمت تعیین شده در بهمن 93  توسط شورای رقابت
 • میزان تولید و فروش 510000 دستگاه

مفروضات کارشناسی  برای برآورد فروش

در برآورد تولید از نسبت تولید سه ماهه به کل تولید سال 93 استفاده شده و یا مطابق با بودجه در نظر گرفته شده است ؛ در برآورد مقدار فروش نیز از نسبت فروش به تولید 4 ماهه نخست سال استفاده شده است و نرخ فروش نیز متوسط نرخ فروش در سه ماهه اول سال در نظر گرفته شده است .

تحلیل بنیادی خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

صورت سود و زیان بر اساس برآورد کارشناسی

مفروضات

 • فروش باتوجه به جدول ارائه شده در بخش قبلی
 • بهای تمام شده با توجه به بودجه پیش بینی شده شرکت 80 درصد فروش در نظر گرفته شده است چرا که قیمت محصولات فولادی از جمله ورق های فولادی در طی سال کاهش قیمت داشته لذا بهای تمام شده محصولات کاهش می یابد هر چند خود شرکت در پیش بینی سود براساس عملکرد سه ماهه بهای تمام شده را 83 درصد فروش در نظر گرفته است.
 • هزینه های عمومی و اداری 7 درصد فروش
 • خالص سایر درآمد ها و هزینه های عملیاتی یک درصد فروش
 • مابقی اقلام همانند پیش بینی شرکت

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

ارزش یابی قیمت سهام

برای ارزشیابی قیمت هر سهم شرکت ایران خودرو از روش سود باقی مانده استفاده شده است که با توجه به این روش قیمت هر سهم مطابق با جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

نتیجه گیری تحلیل بنیادی خودرو

بهای تمام شده تولید خودرو در جهان به دلیل کاهش  قیمت محصولات فولادی از جمله ورق های فولادی به عنوان مواد اولیه تولید، کاهش یافته است و این امر منجر به کاهش قیمت خودرو و متعاقباً افزایش تقاضا برای خرید خودرو در جهان به ویژه اروپا داشته است؛ اما  شرکتهای داخلی نه تنها قیمت های خود را کاهش ندادند بلکه نسبت به سال گذشته افزایش قیمت نیز داشتند که این افزایش قیمت منجر به نارضایتی هایی در بین مردم که مهمترین مصرف کننده تولیدات صنایع خودرو هستند، شده است که در نهایت کاهش چشمگیر تقاضای خرید خودرو را به همراه داشته است. هرچند که مواد اولیه تنها عامل بهای تمام شده محسوب نمی گردد  ولی کاهش قیمت آن منجر به کاهش بهای تمام شده خواهد شد و عواملی همچون دستمزد و هزینه سربار نیز در بهای تمام شده تاثیر گذار هستند که می توانند منجر به افزایش بهای تمام شده در داخل کشور شده باشند و دلیل افزایش قیمت خودرو از طرف خودروسازان نیز همین موارد باشد، اما عدم قیمت گذاری مناسب خودرو در بازار داخلی را نمی توان نادیده گرفت. قیمت گذاری که در هر سال با اما و اگر هایی به همراه است. عدم شفافیت در قیمت گذاری، کیفیت پایین محصولات تولیدی و کاهش نقدینگی در اقتصاد کشور به دلیل کنترل تورم از جمله عوامل کاهش تقاضا برای خرید خودرو در بازار داخلی است که در نهایت این کاهش تقاضا منجر به کاهش فروش و کاهش سود آوری شرکتهای تولید کننده خودرو در داخل کشور به ویژه ایران خودرو می گردد.
وضعیت صنعت خودرو در داخل کشور به گونه ای شده است که دولت، شرکتهای خودروسازی و مردم ناراضی هستند، در واقع می توان گفت که کسی از این صنعت راضی نیست؛ صنعتی که به نوعی موتور محرک اقتصاد کشور است و ایجاد رونق در اقتصاد در درجه اول در این صنعت نمایان می شود؛ صنعت خودرو که با حمایتهای صورت گرفته از طرف دولت و مجلس نظیر بالا بردن تعرفه گمرکی خودروهای وارداتی، بازاری انحصاری را در اختیار دارد نتوانسته رضایت بخش عمل کند و در سال های گذشته زیان ده بوده است. بی کیفیت بودن خودرو های داخلی منجر شده تا خودروهای ایرانی در بازارهای جهانی متقاضی نداشته باشند. مهمترین بازار محصولات ایران خودرو کشورهای سوریه و عراق هستند که درگیر جنگ داخلی هستند لذا اندک سهم شرکت در بازار های جهانی نیز با چالش جدی رو به رو شده است.

باتوجه به مطالب بیان شده در بخش های قبلی و توضیحات ارائه شده در مورد صنعت خودرو و بررسی عملکرد شرکت ایران خودرو، تعدیل منفی سود از طرف شرکت دور از انتظار نیست؛ لذا قیمت هر سهم شرکت ایران خودرو با توجه به سود برآورد شده براساس مفروضات کارشناسی در حدود 1.288 ریال برآورد می گردد.

 

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن