تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

185
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودروReviewed by سایت تحلیلها on Nov 7Rating: 5.0تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودروتحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

ایران خودرو

براساس پیش بینی جدید، شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩ را با سرمایه ١٢,٠٠٠ میلیارد ریال از مبلغ ٢٢١ ریال به ۵٧ ریال رسانیده و یه این ترتیب تعدیل منفی ٧۴ درصدی سود را در پیش بینی جدید اعلام کرده که نشان از ادامه روند نامساعد فعلی دارد. همچنین شرکت ۶ ماهه ۴٠ درصد از پیش بینی جدید خود را پوشش داده است.

دلایل تعدیل منفی سود شرکت نسبت به پیش بینی قبلی به شرخ زیر می باشد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ کاهش ۶ درصدی مبلغ فروش

_ افزایش ١٠ درصدی هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی و رسیدن آن به مبلغ (١٢,۵٣٩) میلیون ریال

_ افزایش ۴۴ درصدی سایر هزینه های عملیاتی و رسیدن آن به مبلغ (٣,٢٣٨) میلیون ریال

نکات با اهمیت

_ ایران خودرو در اولین پیش بینی سود سال ١٣٩۴ خود با برآورد خوشبینانه ای، تنها ٢هزار میلیارد ریال از فروش سال قبل خود کاست و مبلغ ١۶۵.۵ میلیارد ریال را به عنوان فروش در نظر گرفته بود در حالیکه به نظر می رسد سال ٩٣ بعد از دوسال بحران در تولید و فروش خودرو یک سال استثنایی بود که امسال خبری از آن بازار داغ خودرو نیست و شاهد دپو شدن چندین هزار دستگاه در انبار خودروسازان داخلی هستیم. بنابراین شرکت در پیش بینی جدید خود، مبلغ فروش را از مبلغ ١۶۵.۵ میلیارد ریال به ١۵۵.٧ میلیارد ریال کاهش داده است. ایران خودرو توانسته است مبلغ ۶٧ هزار میلیارد ریال یعنی ۴٣درصد این مبلغ را در ششماهه پوشش دهد و این مبلغ فروش تنها ٠.۵ درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است.

نمودار زیر سهم هر یک از محصولات شرکت در مبلغ فروش در پیش بینی جدید شرکت را نمایش می دهد:

محصولات تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

_ همانطور که از نمودار مشخص است مهمترین منبع درآمدی شرکت از فروش گروه پژو و گروه سمند و لوگان حاصل خواهد شد.

_ نمودار زیر تولید مقایسه ای محصولات شرکت را نشان می دهد (ارقام براساس دستگاه)

نمودار تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

_ همانطور که از نمودار مشخص است مهمترین منبع درآمدی شرکت از فروش گروه پژو و گروه سمند و لوگان حاصل خواهد شد.

_ نمودار زیر تولید مقایسه ای محصولات شرکت را نشان می دهد (ارقام براساس دستگاه)

_ همانطور که از نمودار مشخص است،. محصول لوگان در پیش بینی جدید نسبت به پیش بینی قبلی افزایش داشته و در مقابل محصول رانا با افت نسبت به پیش بینی قبلی در نظر گرفته شده است.

نمودار زیر مقدار مقایسه ای از فروش محصولات شرکت را نمایش می دهد. (ارقام براساس دستگاه )

فروش تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

_ همانطور که از نمودار فروش مشخص است براساس اطلاعات ۶ ماهه، فروش تمامی محصولات کمتر از تولید  ۶ ماهه محصولات می باشد. به طوریکه در گروه پژو ٨۶ درصد، گروه سمند ٧٢درصد، لوگان ٧١درصد، رانا ٧٢درصد و دنا ٨٢ درصد از تولید ۶ ماهه محصولات را توانسته است به فروش برساند. همچنین فروش محصولات ۶ ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افت همراه بوده است.

_ شرکت اعلام نموده که مبلغ فروش در بودجه جدید، برپایه نرخ های جاری فروش محصولات میباشدولی دربودجه قبلی ١٠درصدافزایش نرخ محصولات با توجه به دستورالعمل شورای رقابت پیش بینی شده بود.

_ در پیش بینی جدید، هزینه های مالی که یکی از حساسترین نقاط صورت سودوزیان خودروسازهای کشورمان است، با ٨درصد کاهش مشاهده می گردد.

نتیجه گیری

گزارش ناامیدکننده ششماهه این شرکت،  آن را در مرز زیانده شدن همانند سالهای ١٣٩١ و ١٣٩٢ قرار داده است،. همانطور که در متن گزارش اشاره شد با توجه به مشکلات فروش و کاهش نرخ فروش محصولات و همچنین افزایش هزینه های عملیاتی، شرکت انتظار سودآوری خود در سال ٩۴ را کاهش داده است.  از بابت وضعیت آتی شرکت نیز با توجه به تمهیداتی که در بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود به منظور تحریک بخش تقاضای صنعت خودرو سازی در نظر گرفته شده است. در صورت اجرای مؤثر آن می تواند اثر مثبت بر فروش شرکت داشته باشد در غیر این صورت روند نامطلوب فعلی ایرانخودرو و دیگر خودروسازان تداوم خواهد داشت.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن