تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

197
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو

شرکت ایران خودرو در گزارشی ناامید کننده، سود هر سهم سال 94 خودرا با اعلام تعدیل منفی 75 درصدی از 221 ریال به 57 ریال رسانده است و در شش ماهه نخست نیز تنها 40 درصد آن را پوشش داده است. عملکرد ضعیف ایران خودرو در گزارش سه ماهه نیز انعکاس یافته بود و میزان تحقق سود شرکت در گزارش جدید شش ماهه نیز تقریبا مانند گزارش سه ماهه آن بود. فروش مقداری محصولات شرکت کاهش قابل توجهی داشته است و از طرفی مبلغ فروش محصولات نیز روندی نزولی را تجربه کرده است. اما این تمام ماجرای ایرانخودرو نیست، رشد سنگین هزینه های عمومی و اداری و سایر هزینه های عملیاتی به همراه هزینه های مالی بسیار سنگین شرکت، وضعیت شرکت را در شرایطی بسیار ریسکی قرار داده است. هرگونه احتمال نامناسب فروش در شرایط فعلی منجر به زیانده شدن شرکت در سال 94 خواهد شد و می توان گفت، شرکت دقیقا در نقطه سر به سر سودآوری خود قرار گرفته است. به نظر می رسد ایرانخودرو راه دشواری برای بهبود سودآوری و گریز از زیانده شدن خود در سال 94 داشته باشد، لا اقل صورتهای مالی شرکت نشان می دهد نباید نسبت به شناسایی سود عملیاتی ایرانخودرو درسال 94 چندان خوشبین باشیم. در ادامه به بررسی مهمترین آیتمهای سود آوری شرکت پرداخته ایم:

_ شرکت در پیش بینی جدید فروش خود را حدود 6 درصد دیگر کاهش داده است و از 16.5 هزار میلیارد تومان به 15.5 هزار میلیارد تومان رسانده است و در 6 ماهه نخست تنها 43 درصدآن را پوشش داده است که حدود 6.7 هزار میلیارد تومان بوده است. این مقدار فروش دقیقا معادل فروش سال گذشته شرکت در شش ماهه نخست می باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ از نظر مقدار تولید ، شرکت تغییری در برآورد تولید محصولات خود ننموده است و به نظر می رسد مشکل اصلی شرکت، مقدار و مبلغ فروش محصولات شرکت باشد که تحت تاثیر رکود بازار خودرو، روند نزولی را طی کرده است. همانطور که در ادامه خواهیم دید رشد هزینه ها نیز ، بخش مهمی از سود شرکت را بلعیده است.

_ در شش ماهه نخست، ایرانخودرو حدود 51 درصد از برنامه بودجه تولید را محقق کرده است، اما در مقدار و تعداد فروش تنها 43 درصد فروش محقق شده است. فروش محصولات شرکت نسبت به سال گذشته حدود 18.5 درصد کاهش یافته است

_ حاشیه سود ناخالص شرکت در شش ماهه نخست همچنان 16 درصد می باشد، این مقدار در بودجه 94 نیز 16 درصد پیش بینی شده است. با این وجود حاشیه سود ناخالص شرکت نسبت به سال گذشته حدود یک درصد کاهش یافته است.

_ هزینه های عمومی و اداری و تشکیلاتی شرکت نیز رشد قابل توجهی کرده است و از 383 میلیارد تومان در مدت شش ماهه سال گذشته به 557 میلیاردتومان در شش ماهه 94 رسیده است.

_ اما آیتم مهم دیگری که هزینه های شرکت را افزایش داده است مربوط به رشد سایر هزینه های عملیاتی شرکت است که در بودجه رشدی 4 برابری را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. در شش ماهه نخست نیز 41 درصد این هزینه ها شناسایی شده است. به نظر می رسد بخشی از رشد هزینه های شرکت به این سرفصل انتقال داده شده است.

صورت تحلیل بنیادی خودرو | ایران خودرو تصویر تحلیل بنیادی خودرو

_ مجموع هزینه های عمومی و اداری و سایر هزینه های عملیاتی حدود 60 درصد سود عملیاتی را شامل می شود، این مقدار برای یک شرکت خودروساز بسیار زیاد است و باید دقت شود که در حال حاضر وضعیت فروش شرکت نیز روندی منفی را تجربه می کند

_ هزینه های مالی و اداری شرکت همچون سال گذشته است و مبلغ 1.4 هزار میلیارد تومان می باشد. که بیش از 90 درصد سود عملیاتی شرکت را شامل می شود.

_ در آمد حاصل از سرمایه گذاریهای شرکت نیز حدود 25 درصد در بودجه امسال کاهش یافته است.

منبع: تدان – مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن