تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

153
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودروReviewed by سایت تحلیلها on Mar 26Rating: 4.0تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودروتحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

نگاهی به شرکت

خلاصه تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

معرفی شرکت

تاریخچه تاسیس

شرکت محورسازان ایران خودرو(سهامی عام)در تاریخ 16 دی ماه 1343 بنام شرکت سهامی کنسرسیوم کارخانجات صنعتی اتوبوس سازان تاسیس شده و طی شماره 9643 اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسیده است و متعاقبا از تاریخ 1351/06/03 شروع به بهره برداری نموده است. شرکت در تاریخ 1389/01/26 به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ 1372/12/23 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت محور سازان جز واحدهای تجاری فرعی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو است و واحدهای تجاری نهایی گروه، شرکت ایران خوردو می باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

مرکز اصلی شرکت و کارخانه آن در تهران کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج واقع است.

موضوع فعالیت

فعالیت شرکت طی دوره مورد گزارش تولید و مونتاژ انواع اکسل پژو 206 ، سمند، پژو 405 پیکان باردو و آریسال بوده است. ضمن آن که موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه به شرح زیر می باشد:

_ تولید و فروش انواع دیفرانسیل و اکسل جلو و عقب و گیربکس خودروهای بنزینی و نیمه سنگین دیزلی و سایر اجزاء متشکله.

_ خرید از داخل کشور و واردات هر نوع ماشین آلات، ابزار آلات، لوازم یدکی، مواد اولیه یا هر نوع کالای ساخته شده و یا نیمه ساخته از خارج کشور در رابطه با موضوع شرکت.

_ انجام کلیه امور تولیدی بازرگانی که برای مقاصد فوق لازم و مفید باشد و همچنین صادرات تولیدات مذکور.

_ سرمایه گذاری، خرید، اداره و توسعه، تکمیل، فروش، واگذاری و اجاره انواع کارخانجات و واحدهای اقتصادی، تولیدی ، صنعتی و هرگونه اموری که به نحوی از انحا با فعالیت فوق مرتبط باشد.

_ انجام معاملات کلیه سهام و اوراق بهادار که طبق قوانین کشور قابل خرید و فروش باشند( از طریق سازمان بورس و واوراق بهادار یا طریق دیگر)

_ به موجب پروانه بهره برداری شماره 121413 مورخ 1377/11/24 که توسط وزارت صنایع صادر شده، بهره برداری از کارخانه شرکت آغاز گردید و طی نامه شماره 39041 مورخ 1380/12/08 وزارت صنایع ظرفیت سالانه 115000 دستگاه تولید محور خودروهای بنزینی در یک شیفت کاری اخذ گردید.

سهامداران

سهامداران تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

ترکیب مواد اولیه و محصولات شرکت

ترکیب تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

فاکتورهای اساسی موثر بر شرکت

در میان اجزای بهای تمام شده ، بهای مواد اولیه 93% را تشکیل داده است.

تامین مواد اولیه

عمده خرید مواد اولیه)بیش از 90% )، مجموعه ترمز، کرانوپل پنیون قطعات 206 و 405 هست که از شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو می باشد.سایر مواد اولیه)انواع میلگرد، قطعات فورچ کرانویل توپی و فلنج پیکان، قطعات ریخته گری و سایر( از شرکت های داخلی تامین می گردد.

بازار تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

بازار فروش محصولات

فروش محصولات اکسل به شرکت ساپکو، قطعات گیربکس به مگا موتور و سایر قطعات به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد که بر حسب ارزش 97% درآمد فروش از محل فروش به شرکت ساپکو می باشد.

هدف تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

_ اقلام دارایی های جاری 6 سال اخیر روندی تقریبا ثابتی داشته است. که دلیل این موضوع تغییرات وجه نقد و موجودی های کالا در این سال ها بوده است . همچنین دارایی های ثابت در این مدت به دلیل هزینه استهلاک و عدم تجدید ارزیابی کاهش یافته است.

_ عمده بدهی شرکت حسابهای پرداختنی و سایر حسابهای پرداختنی است و کمتر از 20% از بدهی های شرکت را تسهیلات تشکیل داده است.

_ سرمایه شرکت در این 6 سال ثابت بوده است و در سال جاری سرمایه خود را از 150000 میلیون ریال به 250000 ریال افزایش داده است. هم اکنون به ازای هر سهم 277 ریال زیان انباشته دارد.

مقایسه نموداری

1)نمودار مقایسه ای سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

سود ناخالص شرکت با توجه به هزینه های عملیاتی شناسایی شده در دوره های متفاوت کاهش چشمگیری یافته است .

2)مقایسه 6 ساله حاشیه سود

حاشیه تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

3)ترکیب بهای تمام شده 9 ماهه 94

بهای تولید تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

نسبتهای مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

2)پیش بینی سود

پیش بینی تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

نتیجه گیری

_ با توجه به مفروضات کارشناسی که درآن نرخ فروش محصولات معادل نرخ فروش 3 ماهه سوم سال 94 قرار داده شده، سود هر سهم شرکت در سال 94 در فرضیه اول 368 ریال و در فرضیه دوم 201 ریال برآورد گردیده شده است .

_ در فرضیه اول مقدار فروش شرکت مطابق با استراتژی و میزان توان شرکت مبنی بر فروش بیشتر اکسل 405 و سمند) حاشیه سودی بالاتر از اکسل 206 ( و فروش کمتر اکسل 206 ، و در فرضیه دوم مقدار فروش مطابق بودجه شرکت لحاظ گردیده است.

پیش بینی سود سال 1395

1)مفروضات بودجه

مفروضات 2 تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

2)پیش بینی سود

پیش بینی تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

نتیجه گیری

با توجه به مفروضات کارشناسی که درآن نرخ فروش محصولات معادل سال 94 قرار داده شده،و افزایش نرخ 5% در خرید مواد و قطعات اولیه لحاظ گردیده است سود هر سهم شرکت در سال 246 ریال برآورد گردیده شده است .

ملاحظات

لازم به توضیح است شرکت دارای 76884 مترمربع زمین )زمین کارخانه( به بهای تمام شده 28954 میلیون ریال می باشد که در سال جاری برنامه فروش 19245 متر مربع از زمین کارخانه)زمین کارخانه شماره 2 ( را دارد که شنیده می شود سود هر سهم حاصل از فروش این زمین معادل 900 ریال )معادل فروش زمین به قیمتی حدود 11500000 ریال به ازای هر متر مربع( می باشد.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. با سلام خدمت شما با توجه به این که باسیگنال خرید سایت تحلیلها در قیمت ۴۰۴۰ اقدام به خرید و ورود به این سهم کردم وسهم در روزهای بعد منفی و به حد زیان رسید وفرصت خروج از سهم رو پیدا نکردم الان خواهشن لطف کنید و تحلیل تکنیکال سهم رو سایت بروز کنه که ما در این شرایط تصمیم منطقی ودرست رو بگیرم با تشکر از شما چون حتمن اشخاص دیگه ای هم شرایط منو دارن اگه میشه تحلیل رو زودتر بروز کنید

نطر گذاشتن