تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

129
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودروReviewed by سایت تحلیلها on Feb 2Rating: 4.0تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودروتحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

محورسازان ایران خودرو

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٢۵٠ میلیارد ریال به مبلغ ۵١ ریال شناسایی نموده است . این در حالی است که شرکت در پیش بینی فعلی برای سال منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ سود هر سهم خود را مبلغ ٣ ریال به ازای هر سهم اعلام کرده بود همچنین طی دوره ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ ٢ ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است.

از مهمترین افزایش در پیش بینی سود برای سال ٩۵ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ١٠ درصدی در پیش بینی فروش برای سال٩۵ نسبت به پیش بینی ٩۴

نکات مهم

شرکت پیش بینی فروش خود را برای سال ٩۵ مبلغ ٣,۶٠۴ میلیارد ریال برآورد کرده است که نسبت به پیش بینی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ با افزایش ١٠ درصدی همراه است. همچنین فروش شرکت در نه ماه نخست سال ٩۴ مبلغ ٢,٣٩۶ میلیارد ریال بوده است که ٧٣ درصد بودجه سال جاری را پوشش داده است.سهم هر یک از محصولات شرکت در بودجه ٩۵ به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

فروش تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

همانطور که در نمودار مشاهده میشود در پیش بینی برای سال آینده ۵٠ درصد مبلغ فروش شرکت در اختیار محصول اکسل جلو و عقب پژو ۴٠۵ و سمند و ۴١ درصد در اختیار محصول اکسل جلو و عقب پژو ٢٠۶ است این در حالی است که در پیش بینی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ سهم این محصولات از مبلغ  فروش شرکت به ترتیب ۴٢ و ۴٨ میباشد که در نه ماهه سال ٩۴ هم به ترتیب ٨۶ و ۶١ درصد این مبالغ محقق شده است . همچنین مبلغ فروش محصول اکسل جلو و عقب پژو ۴٠۵ و سمند در پیش بینی برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ ٣٠ درصد نسبت به پیش بینی سال ٩۴ رشد داشته است و محصول اکسل جلو و عقب پژو ٢٠۶ با کاهش ۶ درصدی در مبلغ فروش همراه بوده است. خریدار اصلی محصولات شرکت،شرکت ساپکو از زیر مجموعه ها و تامین کنندگان اصلی شرکت ایران خودرو است که در بررسی صورت های مالی این خودرو ساز مشخص شد سه محصول خانواده پژو،سمند و پژو ٢٠۶ برای سال ٩۴ از عمده ترین تولیدات این شرکت بوده است.

 در نمودار زیر مقدار تولیدات شرکت به تفکیک آمده است:(ارقام به دستگاه)

تولید تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

مقدار تولید محصول اکسل جلو عقب پژو ۴٠۵ و سمند در پیش بینی برای سال ٩۵ نسبت به پیش بینی سال جاری ٣١ درصد رشد داشته است این در حالی است که  محصول اکسل جلو و عقب ٢٠۶ با کاهش ۴ درصدی همراه بوده است که در طی نه ماهه سال ٩۴ مقدار تولید این محصولات به ترتیب ٨٨ و ۶١ درصد بودجه خود را محقق ساخته اند.

مقدار فروش شرکت هم در پیش بینی سال ٩۵ دقیقا مانند پیش بینی مقدار تولید شرکت رشد  داشته است.

همچنین درصد حاشیه سود فروش محصولات در پیش بینی سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ با تغییرخاصی همراه نبوده است و تنها برای محصول اکسل جلو و عقب با  کاهش ۴ درصدی همراه بوده است.

بهای تمام شده شرکت

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

بهای تولید تحلیل بنیادی خوساز | محورسازان ایران خودرو

همانطور که مشاهده میشود ٨٩ درصد از بهای تمام شده محصولات شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی است که عمده آن را قطعات منفصله خریداری شده از شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو تشکیل میدهد.

نتیجه گیری

فعالیت شرکت به گونه ای است که در ازای دریافت حاشیه سود مشخص قطعات منفصله دریافتی از زیر مجموعه های شرکت ایران خودرو  را به قطعات نهایی برای تولید خودرو تبدیل و  به شرکت ساپکو که یکی از زیر مجموعه های ایران خودرو است میفروشد و شرکت مذکور آن را برای تولید محصول نهایی در شرکت ایران خودرو استفاده میکند بدیهی است که رشد تولید محصولات (مخصوصا خانواده پژو ،سمند و پژو ٢٠۶)در شرکت ایران خودرو و بهبود فروش این محصولات در بازار خودرو کشور (با توجه به رفع شدن تحریم ها و قراردادهای اخیر ایران خودرو و شرکت پژو)به حجم فروش این قطعه ساز کمک شایانی میکند که باعث افزایش حاشیه سود شرکت در سال ٩۵ خواهد شد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن