تحلیل بنیادی صنعت دارو و داروسازی در ایران

2002
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی صنعت دارو و داروسازی در ایران Reviewed by محمد محمدی on Sep 6Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

علی علامه راد ، دانشجوی دکترای اقتصاد

شاید کمتر شهروند ایرانی‌ در دنیا باشد که هنگام نام‌بردن از نوابغ تاریخ ایران در میان 5 نام ابتدایی، اسمی از ابن‌سینا و زکریای رازی نیاورد. مشاهیری که بخش اعظم از شهرت جهانگیرشان را مدیون تخصص‌ خود در عرضه داروسازی بوده‌اند. پس چندان عجیب نیست که ایران، هنوز هم جزو معدود کشورهای جهان سوم دارای صنعت داروسازی باشد. با وجود این ، صنعت تولید دارو در ایران امروز پس از بیش از هزارسال از دوران زندگی آن بزرگ‌مردان چگونه است؟

صنعت مواد دارویی در سال گذشته (1392) توانست با بازدهی 247 درصدی در مقابل رشدی 104 درصدی شاخص کل بورس یکی از پربازده‌ترین صنایع موجود در بورس ایران باشد.

با این وجود صنعت داروسازی مدرن ایران در طی عمر بیش از 67 سالش – از زمان تاسیس شرکت لابراتوارهای دکتر عبیدی به‌وسیله مرحوم دکترغلامعلی عبیدی- فراز‌و‌نشیب‌های بسیاری تجربه‌کرده‌است. از دوران بحرانی رقابت‌های نابودکننده در نیمه اول دهه 50 تا تولید انحصاری به صورت ژنریک در دهه 60 و 70، باز تعریف جدید در دهه 80 و رشد سرسام آور بازار مکمل‌ها در آن دهه و در ادامه مشکلات ناشی از شرایط سیاسی و اقتصادی تحریم‌های بین‌المللی در اوایل دهه90. با این این حال بیم‌ها وامیدها درخصوص این صنعت بسیار است.

به عبارت دیگر صنعت داروی کشور با وجود همه توفیقاتش، بسیار کوچک بوده و بدون اغراق پتانسیل بسیاری دارد که با همت جهادی و مدیریت کارآمد قابل دسترسی است. به اختصار می‌توان بیان کرد که در‌حال‌حاضر تولید دارو در کشور ما به‌صورت تولید داروهای معمول یا مهندسی معکوس برای یافتن ترکیب داروهای جدید، همچنین در موارد معدودی همکاری با یک شرکت تولید‌کننده بین‌المللی برای تولید تحت لیسانس است.

مقایسه صنعت داروی ایران با سایر کشور‌ها

صنعت داروی ایران تقریبا صنعتی غیردولتی و عمومی است که بیش از 90 درصد تولیداتش در 36 شرکت بورسی انجام می‌پذیرد. مهم‌ترین مجموعه‌های تولیدکننده دارو در ایران را می‌توان هلدینگ‌های دارویی سرمایه‌گذاری دارویی تامین، شفادارو (وابسته به مجموعه بانک ملی) و سرمایه‌گذاری البرز (وابسته به مجموعه دارویی تدبیر) برشمرد.

شرکت‌های بورسی تولیدکننده دارو در سال 1392 توانستند با یک رشد 70درصدی نسبت به سال قبل در مجموع 3650میلیارد تومان فروش داشته باشند و 1271 میلیارد تومان سود کسب کنند. این صنعت سهمی در حدود
17/2 درصد از ارزش روز بازار سرمایه ایران را در 2 شهریور 93 به خود اختصاص داد در حالی که این صنعت به صورت مستقیم 65/6 درصد و به صورت غیر مستقیم 17/11 درصد از ارزش بازار بورس ایالات متحده به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار سرمایه دنیا را شامل می‌شود. مقایسه این اعداد نشان می‌دهد صنعت دارو در ایران حتی بدون در نظر گرفتن اندازه اقتصاد ایران و میزان توسعه مالی در آن همچنان امکان توسعه بسیار دارد.

از دیگر نکات قابل توجه درخصوص صنعت دارو در ایالات متحده، بالا بودن حاشیه سود این صنعت است؛ به‌گونه‌‌ای که حاشیه سود به‌طور متوسط در آمریکا 7/7 درصد ولی حاشیه سود صنعت دارو 4/14 درصد است که از دانش محور بودن این صنعت حکایت دارد.

صنعت دارو در دنیای امروز صنعتی است که برای تولید یک دارو بین 20-16 سال زمان صرف می‌شود، در نتیجه هزینه‌های تحقیق و توسعه در این صنعت بسیار بالاست، به‌گونه‌ای که در حدود 20-15 درصد از فروش شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده برای تحقیق و توسعه صرف می‌شود. با عنایت به این موضوع که برای مثال فروش صنعت دارو در آمریکا 640 میلیارد دلار بوده می‌توان هزینه تحقیق و توسعه دارو را بین 128-98 میلیارد دلار برآورد کرد. این اعداد را با ارزش صادرات نفت ایران در سال جاری که در بهترین حالت برابر با 44 میلیارد دلار خواهد بود مقایسه کنید. با این همه پتانسیل‌های صنعت داروی ایران نیز کم نیست و در صورت داشتن استراتژی مشخص می‌تواند در آینده دور جایگزین نفت باشد.

با این شرایط پتانسیل‌های این صنعت را می‌توان وجود یک بازار بزرگ 75 میلیون نفری در داخل کشور در کنار یک بازار 400 میلیونی در اطراف آن، داشتن سابقه نسبتا طولانی در تولید دارو به صورت مدرن، تعداد قابل توجه داروساز فارغ التحصیل و دانشجو در کشور که امکان پیشبرد پروژه‌های تحقیقاتی برای اکتشاف داروهای جدید با هزینه‌های بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی را مقدور می‌سازد، پیشرفت‌های تحقیقاتی بزرگ در سال‌های اخیر همچون تولید در شیوه‌های جدید سلول‌های بنیادی همراه با توجه خاص مقامات سیاسی به خصوص رهبر معظم انقلاب که در صورت تجاری شدن می‌تواند صنعت داروی داخلی را متحول سازد، حضور مدیران با تجربه، آگاه و توانمند، نبود مدیران سیاسی در راس شرکت‌های این صنعت در مقایسه با صنایعی همچون خودرو، تمرکز فعالیت در چند هلدینگ بزرگ که دارای تجربه و توانمندی زیادی هستند و امکان تجمیع هزینه‌های تحقیق و توسعه را در مراحل اولیه امکان‌پذیر ساخته‌اند و از همه مهم‌تر تجربه چند هزار ساله ایران در تولید داروهای سنتی که از نوعی طب سنتی و صنعت گیاهان دارویی ایران ناشی می‌شود و متاسفانه کمتر به‌صورت مدرن مورد بهره‌ برداری صنعت دارو قرار گرفته است با عنایت به این موضوع که استفاده از داروهای طبیعی اکنون به‌شدت در حال رشد هستند، دانست.

صنعت داروی ایران را دست‌کم نگیرید

موارد ذکر شده در بالا همگی شرایط، موضوعات و پتانسیل‌‌های آتی و بلند مدت صنعت داروی ایران است ولی این صنعت در بیش از 5 ماهی که از سال 1393 می‌گذرد با اتفاقات میمونی نیز روبرو بوده. اتفاقاتی که می‌توان کم‌شدن دوره وصول مطالبات (به دلیل بازپرداخت مناسب‌تر از بیمارستان‌های دولتی) که منجر به بهبود شرایط مالی شرکت‌ها شده، تسهیل در بازشدن اعتبارات اسنادی به جهت خرید موارد اولیه طبق توافقنامه ژنو و امکان تهیه ارز به نرخ مبادله‌ای که تاثیر مهمی بر سودآوری این صنعت دارد، اتفاقات ناگوار عراق که می‌تواند برای صنعت دارو پتانسیل صادرات به این کشور را در پی داشته باشد، چراکه طبق شنیده‌ها صنعت داروی عراق با حمله تروریست‌های داعش صدمات قابل توجهی دیده و پیش‌بینی می‌‌شود صنعت دارو بیش از پیش‌بینی‌های ابتدایی شرکت‌ها با سودآوری در سال جاری روبرو شود را از آن جمله دانست.

با این شرایط امید آن می‌رود که با تهیه یک برنامه منسجم و عملی در بلند مدت در راستای حمایت دولت، نهادهای مالی و سهام‌داران به‌وسیله حفظ و ارتقای بنیه‌مالی شرکت‌ها، ارتقای رابطه شرکت‌های داروساز با دانشگاه‌ها و مراکز علمی-پژوهشی، بهبود رابطه با کشورها و شرکت‌های داروساز و تعریف زمینه‌های همکاری با آنان، تلاش و کوشش مضاعف به‌وسیله مدیران، محققان و کارکنان صنعت دارو شاهد آن باشیم که صنعت داروی ایران تولید دارو به‌صورت کامل (اعم از کشف و تجاری‌سازی) داشته و بتواند در این صنعت حیاتی در عرصه بین‌المللی سهم به‌سزایی داشته باشد، کاری است دشوار اما ممکن.

منبع : هفته نامه سپید

 

در ادامه تحلیل یکی از شرکتهای دارویی که میتونه تو میان مدت بازدهی 50% را به همراه داشته باشد را برای شما قرار دادیم..

این شرکت یک هلدینگ دارویی میباشد که بصورت مستقیم و غیر مستقیم مالک اصلی شرکتهای دارویی بورسی : البرز دارو ، سبحان دارو ، تولید دارو ، ایران دارو ، کی بی سی و غیر بورسی : سبحان انکولوژی و مواد اولیه دارویی بابک می‌باشد .

میزان ان ای وی شرکت در حدود 550تومان برآورد می‌شود که با توجه به قیمت 450تومانی فعلی سهم در محدوده 80% ان ای وی در حال معامله می‌باشد.

سهم یک حرکت صعودی را به همراه یک حرکت اصلاحی abc بصورت کامل تکمیل کرده و بعد از تکمیل موج c اصلاحی سهم یک حرکت صعودی را از محدوده 350 تومان شروع کرده است..ادامه مطلب و گام های خرید این سهم را در « این شرکت دارویی هم تعدیل مثبت خواهد داشت ! » بخوانید.

تحلیل بنیادی صنعت دارو و داروسازی در ایران

 

.

bashgah-banner

2 نظرها

 1. با سلام و تشکر از تحلیل جامعتون
  دو تا سوال از خدمتتون داشتم
  1. والبر و داسوه توی 6ماهه دوم چقد بازدهی میتونن داشته باشن؟
  2. سمگا توی گزارشش 1ریال زیان پیش بینی کرده اما هر روز صف خرید پیش بینی شما چیه؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز

   داسوه و والبر از بهترین سهمهای گروه دارو هستند بنظرم تو بازه ششماهه 50%بازدهی خواهند داشت.

   سمگا یک هتل داره نزدیک فرودگاه امام خمینی که شایعاتی هست که میخواهد این هتل رو بفروشه اگر صحت داشته باشه سود خوبی شناسایی خواهد ولی در نظر داشته باشید حتی در صورت فروش و شناسایی سود بازهم قیمت فعلی سهم حباب محض هست.چرا که این سود غیر تکرار خواهد بود. من اطلاع دیگه ای از سهم ندارم.

   موفق باشید.

نطر گذاشتن