تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

92
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دالبر | البرز داروReviewed by سایت تحلیلها on Aug 22Rating: 5.0تحلیل بنیادی دالبر | البرز داروتحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

تحلیل بنیادی دالبر

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

شرکت البرز دارو جزو شرکت های لیست شده در گروه داروسازی بورس اوراق بهادار تهران قرار دارد. محصولات این شرکت طیفی از جامدات, فراورده های تزریقی و مایعات می باشد.در ادامه به تحلیل بنیادی دالبر می پردازیم:

صنعت داروسازی در ایران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

دانش داروسازی نوین از 111 سال قبل و صنعت نوین داروسازی از 3 دهه قبل به ایران راه یافت. در حال حاضر حدود 100 کارخانه تولیدکننده داروهای انسانی در ایران وجود دارد و به همین تعداد هم واحدهای تولید مواد اولیه و ملزومات تولید دارو در کشور فعال هستند. به لحاظ تعداد دارو, سالانه حدود 30 – 36 میلیارد عدد انواع دارو به اشکال مختلف در کشور مصرف می شود که نزدیک به 97 درصد آن ساخت داخل بوده و 68 درصد ارزش فروش کل داروها را به خود اختصاص میدهد. به بیان دیگر فروش داروهای وارداتی از نظر عددی 3 درصد و از نظر ارزش ریالی 32 درصد فروش داروها را تشکیل می دهد. در سال 1393 بیشترین واردات دارویی کشور به ترتیب از کشورهای آلمان, سوئیس و امارات متحده عربی صورت گرفت.
به لحاظ اقلام دارویی, حدود 2900 قلم دارو در فهرست رسمی دارویی کشور ثبت شده است که بیش از دو سوم این اقلام ساخت داخل است. این حجم تولید داخلی مرتبط با دارو (اعم از داروی ساخته شده و مواد اولیه), برای حدود 26 هزار نفر شغل ایجاد کرده است که درصد قابل توجهی از آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. کل ارزش بازار دارویی کشور در سال 1393 , به حدود 103 هزار میلیارد ریال و فروش عددی آن به 30.5 میلیارد عدد بالغ شد.
در حال حاضر فن اوری های نوین مانند نانو, بیوتکنولوژی وارد صنایع داروسازی ایران شده هر چند به کارگیری این دانش و فناوری هنوز فراگیر نیست. با وجود توانایی بالقوه ایران در زمینه تولید و صادرات بسیاری از انواع دارو ها, صادرات دارویی کشور
سالانه تنها به حداکثر 160 میلیون دلار می رسد.

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

نمودار مقایسه ای بررسی حاشیه سود و سود خالص شرکت های داروسازی را در سال 1393 – 1394 مشاهده می کنید.

معرفی شرکت

شرکت البرز دارو در تاریخ 11 / 5 / 1355 تحت شماره 25828  در اداره ثبت شرکتها با نام « اینترنشنال پروداکتس » به ثبت رسید. در  تاریخ 5 / 4 / 1358 به نام « تولی فارما » و بالاخره در تاریخ 30 / 8 / 1363 بنام « البرز دارو (سهامی خاص) » تغییر نام داده شد و در تاریخ  25 / 9 / 1375 نوع شرکت به سهامی عام تبدیل و از تاریخ 24 / 11 / 1375 در بورس پذیرفته شد. در حال حاضر شرکت البرز دارو(سهامی عام) جزء واحد های تجاری فرعی گروه دارویی سبحان می باشد و واحد تجاری اصلی نهایی گروه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است. مرکز اصلی شرکت و نیز کارخانه آن در قزوین واقع است.
موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق العاده مورخ 13 / 4 / 1386 تاسیس هر قسم کارخانه یا موسسه برای ساخت و فروش هر گونه محصولات داروئی, غذائی , مواد شیمیائی و آرایشی وهداشتی . وارد کردن محصولات ساخته شده داروئی,غذائی, مواد شیمیایی و آرایشی و بهداشتی , ملزومات و تجهیزاتپزشکی و توزیع آن, وارد کردن ماشین آلات مربوط به تولید و اصلاح و یا تغییر صنعتی مواد . همچنین وارد کردن مواد اولیه خام یا نیم ساخته و لوازم بسته بندی مورد استفاده در محصولات فوق الذکر وانجام عملیات تحقیقاتی و معاملات بازرگانی در حدود موضوع شرکت و مشارکت در شرکتهای دیگر وخرید و فروش سهام آنها میباشد.

سهامداران

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

سرمایه شرکت

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

با بررسی روند افزایش سرمایه و سود خالص شرکت در نمودار بالا در تحلیل بنیادی دالبر، مشخص است که افزایش سرمایه شرکت همواره موجب افزاش سودآوری شرکت شده است.

ترازنامه شرکت منتهی به 29/12/1394

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

وضعیت تکنولوژی شرکت

در بررسی وضعیت فن آوری تولید این شرکت ماشین آلات مورد استفاده در خطوط تولیدی محصولات تزریقی شرکت از وضعیت قابل قبولی برخوردار است ولی ماشین آلات مورد استفاده در سایر خطوط تولیدی شامل جامدات و مایعات, همچنین تجهیزات آزمایشگاهی و تاسیسات صنعتی, در مقایسه با شرکتهای داخلی در سطح متوسط و در مقایسه با شرکتهای کشورهای پیشرفته, با فاصله نسبتا زیادی قدیمی است که بر اساس گزارش فعالیت هیات مدیره برنامه تجهیز و توسعه بخش جامدات تا پایان خرداد 95 به انجام می رسد.

ریسک های پیش روی شرکت

ریسک نوسانات نرخ ارز: حدود 50 درصد مواد مصرفی اولیه شرکت وارداتی است. لذا افزایش نرخ ارز می تواند باعث افزایش بهای تمام شده محصولات تولیدی و کاهش سود خالص شرکت شود.
ریسک نوسانات نرخ بهره: افزایش قابل توجه در نرخ هزینه های تامین مالی می تواند باعث کاهش سود خالص شرکت شود چرا که قسمت قابل توجهی از سرمایه از محل تسهیلات بانکی تامین می گردد.
ریسک های سیاسی: تحریم های می تواند اثر جدی برای واردات و تولید داخلی مواد اولیه و دارو داشته باشد.
ریسک نقدینگی: بالا بودن مطالبات شرکت, ممکن است شرکت را در پرداخت بدهی دچار مشکل کند.

فروش

عمده فروش شرکت محصولات داخلی می باشد که در سال 1394 , 47 فروش مربوط به بخش محصولات جامدات, 40 درصد محصولات مربوط به فراورده های تزریقی و 13 درصد مربوط بخش مایعات می باشد.

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

مقدار فروش

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

برای برآورد مقدار فروش از بررسی روند فروش و پوشش های سه ماهه شرکت در سالهای گذشته کمک گرفته شده است . فرض شده است که شرکت مطابق با الگوی فروش خود در سالهای گذشته و با توجه به پوشش موفق خود در مورد مایعات در سه ماهه اول سال 95 موفق به تحقق 100 درصدی محصولات گروه مایعات, 90 درصدی فرآورده های تزریقی و 100 درصدی جامدات گردد. لازم به ذکر است پوشش گروه جامدات در سه ماهه نا مطلوب بوده است ولی شرکت در سالهای گذشته در 6 ماهه دوم به موفق به پوشش بیش از 100 درصدی گروه جامدات گردیده است. از سمت دیگر بر اساس برخی اطلاعات شرکت در سه ماهه سال 1395 بخش تولید جامدات خود را توسعه داده است که بنا به اظهار نظر مدیرعامل در گفتگو با یک خبرگزاری افزایش تولید 30 درصدی را در پی دارد ولی اثراتی از این امر بعد از آن تاریخ در صورت مالی منتشر شده است و حتی درصد پوشش فروش جامدات در سه ماهه اول سال 1395 مقداری کمتر از سالهای گذشته می باشد. لذا در این سناریو به طور بدبینانه فرض شده شرکت کمتر از سالهای قبل فروش گروه جامدات ( قرص ها) را پوشش دهد.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

فروش شرکت البرز دارو به طور عمده در بازار داخلی است و فروش صادراتی ناچیزی دارد. در برآورد فروش از روند نرخ فروش محصولات سالهای گذشته استفاده شده است و نرخ فروش محصولات به طور متوسط 10 درصد رشد داده شده است. لازم به ذکر است شرکت در سه ماهه اول 95 نسبت به مدت مشابه سال قبل ( سه ماهه اول سال 94) نرخ فروش محصولات گروه مایعات را حدود 30 درصد رشد داده است و در سایر گروه ها حدود متوسط 10 درصد در سه ماهه افزایش نرخ صورت پذیرفته است. این در حالی است که طی سالهای گذشته مبلغ فروش کل سال مایعات نسبت به سالهای قبل حدود 10 درصد رشد داشته است. البته لازم به ذکر است که شرکت در اولین گزارش پیش بینی درآمد هر سهم سال 1395 , افزایش نرخ حدودی 10 درصدی برای مجموع کل سبد فروش خود در نظر گرفته است و در بهای تمام شده نرخ ارز مورد نیاز برای مواد اولیه را به ازای هر یورو 36000 ریال در نظر گرفته است ولی در سه ماهه این میزان به 4000 ریال در صورتهای مالی افزایش یافته است. لذا به نظر می رسد افزایش نرخ مذکور ناشی واردات مواد اولیه با نرخ ارز آزاد در صورتهای مالی تعدیل شده باشد. بنابراین در تحلیل بنیادی دالبر کلیه نرخ های فروش محصولات نسبت به سال قبل 10 درصد رشد داده شده است.

صورت سود و زیان

مفروضات:

  • در محاسبه بهای تمام شده از نسبت بهای تمام شده به فروش پیش بینی شرکت استفاده شده است.
  •  هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی نسبت به سال 1394 متناسب با تورم 11 درصد رشد داده شده است.
  •  مابقی اقلام همانند بودجه شرکت فرض گردیده است.

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

تحلیل بنیادی دالبر | البرز دارو

همانطور که از صورت سود و زیان کارشناسی شده در تحلیل بنیادی دالبر مشخص است ، شرکت در سال 95 , 1462 ریال سود می سازد که اگر پی بر ای را 7 (میانگین صنعت داروسازی) درنظر بگیریم, قیمت سهم حدود 10234 ریال می ارزد.

منبع: شرکت کارگزاری مشاوران سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن