تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

310
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالکReviewed by سایت تحلیلها on Nov 8Rating: 5.0تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالکتحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

تحلیل بنیادی دبالک

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

نمودار قیمت سهم دبالک

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

کلیات صنعت دارو


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

صنعت دارو در جهان جزء 10 صنعت برتر جهان بر اساس رشد درآمد مطلق قرار دارد؛ صنعت ” دارو سازی ” پس از صنعت ” ارایه خدمات ” بیشترین درصد ” آینده محوری ” را به خود اختصاص داده است . صنعت داروسازی با شاخص 74.4% دومین رتبه پس از خدمات شرکتی را در میزان آینده محور بودن به خود اختصاص داده است. صنایع اتومبیل، ارتباطات و صنعت شیمی در رتبه های پایین تر قرار می گیرند. در اینجا و در تحلیل بنیادی دبالک وضعیت صنعت دارو و جایگاه شرکت دبالک در صنعت به طور مختصر بیان می گردد.

اثر رفع تحریم ها بر صنعت دارو

یکی از صنایعی که پس از رفع تحریم ها می توان افق بسیار روشنی برای آن متصور بود، گروه دارویی است. رفع تحریم ها می تواند از چهار جنبه مختلف به بهبود عملکرد دارویی ها موثر باشد که در این میان، گشایش های هسته ای از سه راه موجب کاهش هزینه های مالی شرکت های مزبور می شود که عبارتند از: امکان گشایش اعتبارات اسنادی، کاهش دوره وصول مطالبات، حذف کارمزد انتقال ارز.

معرفی شرکت مواد اولیه دارویی البرز بالک

شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز سازه در سال 1380 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و در سال1383 به شرکت تولید مواد دارویی البرز بالک تغییر نام داده است. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه در ساوه واقع شده است. دبالک یکی از منابع مهم تولید اقلام استراتژیک مواد اولیه دارو و تکمیل زنجیره خلق ارزش در صنعت دارو است و 20قلم از مواد پایه و اساسی مورد نیاز صنعت دارویی کشور را تامین میکند. شرکت سرمایه گذاری البرز موسس آن است و شرکت دارویی سبحان، دکتر عبیدی و پخش البرز مشتریان اصلی شرکت هستند.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از:

  • تأسیس هر قسم کارخانه برای سنتز و تولید مواد اولیه مورد نیاز دارویی و … ، شیمیایی، آرایشی و بهداشتی، اسانسها
  • واردات ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز
  • انجام عملیات مطالعاتی و فعالیت بازرگانی داخلی و خارجی مرتبط با موضوع شرکت، حلالها و مواد جانبی صنایع داروسازی
  • مشارکت درشرکتهای دیگر و خرید سهام آنها

وضعیت صنعت دارو در ایران و جایگاه شرکت دبالک در صنعت

در تحلیل بنیادی دبالک، به ای ن موضوع اشاره مش شود که ، گروه دارویی یکی از37 صنعت فعال بورسی با در اختیار داشتن 3/18 درصد از ارزش کل بازار یکی از گروه های پر اهمیت بازار سهام به شمار می رود. در حالی که شاخص کل بورس از ابتدای سال تا کنون با رشد 6/79 درصدی مواجه بوده اما شاخص گروه دارویی در این مقیاس زمانی از بازدهی18/7درصدی برخوردار بوده است که به زعم کارشناسان نشان دهنده پتانسیل بالای این صنعت در بازار سهام است. صنایع دارویی از گروه هایی به شمار می رود که در شش ماه اخیر رشد پیش بینی سود آنها معادل 2/8  درصدی را به ثبت رسانده است.
نکته مهم دیگر این است که به صورت سنتی نزدیک به 40 تا 45 درصد از فروش شرکت های دارویی در 6 ماه اول سال و 55 تا 60 درصد از فروش این شرکت ها در 6 ماه دوم سال محقق می شود. این موضوع در مورد شرکت های آنتی بیوتیک ساز نظیر شرکت مواد اولیه داروئی بالک )دبالک(، با توجه به فروش بیشتر در فصل سرما به صورت پررنگ تری دیده می شود. شرکت البرز
بالک درزمینهٔ واردات و تولید مواد اولیه دارویی به عنوان یکی از منابع مهم تولید برخی از اقلام استراتژیک مواد اولیه دارو و تکمیل زنجیره خلق ارزش در صنعت دارو هست و با تولید بیش از 20 قلم از مواد پایه و اساسی موردنیاز صنعت دارویی کشور نقش بسزایی را ایفا می کند.

سرمایه و ترکیب سهام داران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 1000 میلیون ریال (شامل تعداد 1،000،000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 110،000 میلیون ریال (شامل تعداد 110،000،000 سهم)، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) در پایان دوره مالی منتهی به 29/12/1393 افزایش یافته است:

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

شرکت تصمیم دارد سرمایه خود را به منظور اجرای برنامه های زیر از مبلغ 110،000میلیون ریال به مبلغ140،000 میلیون ریال افزایش دهد. این افزایش سرمایه % ٠ درصدی تماماً از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران تامین خواهد شد.

ترکیب سهامداران عمده شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

پیش بینی مقداری تولید

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

مقدار فروش

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

نظر کارشناسی با فرض افزایش 5 درصدی در نرخ فروش نسبت به 6 ماهه اول سال جاری و همچنین تاثیر این 5 درصد افزایش فقط در 6 ماهه دوم سال جاری، مبالغ برآوردی فروش می باشد.

صورت سود و زیان دبالک

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

روند سود آوری و تقسیم سود شرکت

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

پیش بینی وضعیت مالی در سال های آتی با فرض انجام و عدم انجام افزایش سرمایه

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

تحلیل حساسیت

با افزایش یک درصدی فروش و با فرض ثبات سایر شرایط در آخرین پیش بینی سود شرکت ، سود هر سهم شرکت 5،4 درصد افزایش می یابد و سود شرکت از 946 ریال برای هر سهم به 947ریال افزایش می یابد، در حالی که با افزایش یک درصدی بهای تمام شده و با فرض ثبات سایر شرایط سود هر سهم شرکت5،2 درصد کاهش می یابد و به رقم 896 ریال می رسد در نتیجه سود شرکت نسبت به افزایش نرخ فروش و نرخ بهای تمام شده حساسیت یکسانی دارد.

نسبت های مالی سهم دبالک

تحلیل بنیادی دبالک | مواد اولیه دارویی البرز بالک

نکات مهم و قابل توجه تحلیل بنیادی دبالک

  • شرکت در دوره 6 ماه نخست سال جاری بیش از 51 درصد از سود پیش بینی خود را پوشش داده است.
  • شرکت توانسته است در حدود 46 درصد از فروش پیش بینی خود را در 6 ماهه نخست سال جاری پوشش دهد.
  • بهای تمام شده با توجه به صورتهای مالی میان دوره ای 6 ماهه سال جاری در حدود67 درصد از فروش است. با توجه به عملکرد 6 ماهه شرکت منتهی به 31/06/1394 مواد مستقیم 95 درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته را تشکیل می دهد.
  • با توجه به پیش بینی12 ماهه شرکت، موادمستقیم 95 درصد، دستمزد مستقیم 1 درصد و سربار تولید 4 درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته را تشکیل می دهد.
  • ارزش دفتری هر سهم با توجه به صورتهای مالی میاندوره ای 6 ماهه سال جاری در حدود 1740 ریال می باشد.
  • با توجه مفروضات کارشناسی سود هرسهم شرکت 935 ریال بر آورد می گردد که در مقایسه با پیش بینی شرکت که معادل 946 ریال بوده است، 1 درصد تعدیل منفی دارد.

ارزشیابی سهام شرکت مواد اولیه دارویی البرز بالک

ارزشیابی سهام با در نظر گرفتن نگهداری سهام تا پایان سال مالی 1397 با دو فرض انجام و عدم انجام افزایش سرمایه:

با توجه به اینکه شرکت در گزارش توجیهی افزایش سرمایه خود صورت سود و زیان را تا پایان سال مالی 97با دو فرض انجام افزایش سرمایه و عدم افزایش سرمایه ارائه داده است در اینجا با تنزیل نمودن جریان نقدی حاصل از فعالیت های شرکت براساس مفروضات پیش بینی شده توسط شرکت قیمت هرسهم برآورد می گردد. در برآورد کارشناسی نرخ تنزیل را 25 درصد، ، نرخ رشد را 10 درصد و درصد تقسیم سود را همانند سال93، 88 درنظر گرفتیم. قیمت هرسهم با فرض انجام افزایش سرمایه به میزان 27%  در حدود 7971 ریال و با فرض عدم انجام افزایش سرمایه در حدود 9478 ریال برآورد گردد. لازم به یادآوری است که فرض گردیده است که سرمایه گذار سود نقدی مربوط به سال97 را نیز دریافت نماید.

 

 

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن