تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو

196
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید داروReviewed by سایت تحلیلها on Nov 14Rating: 5.0تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید داروتحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو

تحلیل بنیادی دتولید

معرفی شرکت داروسازی تولید دارو

شرکت داروسازی تولید دارو در سال 1331 به صورت سهامی خاص تاسیس و به ثبت رسیده است. در حال حاضر این شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری البرز می باشد. فعالیت آن طبق اساسنامه عبارت است از تاسیس هر قسم کارخانه یا موسسات دارویی و تولید و توزیع و صادرات محصول آن ها و وارد کردن هر قسم داروی ساخته شده و فروش و توزیع و صادر نمودن آن ها و وارد کردن کلیه ماشین آلات مربوط به تولید یا اصلاح و یا تغییر صنعتی مواد دارویی مزبور و همچنین وارد کردن کلیه مواد اولیه و قطعات یدکی مورد احتیاج صنایع مذکور و انجام معاملات مربوطه و مشارکت در شرکت های دیگر و خرید سهام آن ها و همچنین بازرگانی. در ادامه به تحلیل بنیادی دتولید می پردازیم.

سهام داران شرکت

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

بررسی صنعت دارو


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

دارو یکی از مهمترین کالاها در تجار امروزی بشر به لحاظ اثرگذاری آن بر سلامت انسان است. در اختیار داشتن چنین صنعتی به منزله یکی از معیارهای مهم توسعه یافتگی است. حاشیه سود ناخالص و حتی خالص این صنعت بسیار بالا بوده و کشورهایی مانند سوییس پایه راهبرد توسعه خود را بر دارو بنا کرده اند. شاید بتوان در اینده این صنعت را به دید صنعتی راهبردی و جایگزین خام فروشی مواد اولیه به خصوص نفت و گاز دانست، اما باید دقت نمود که این صنعت به شدت تکنولوژی محور است و رقابت با کشورهای خارجی یک مقدار هزینه بر است.

روند سود خالص دتولید

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

همانطور که ملاحظه می شود، دتولید ثبات خوبی در ساختن سود داشته است و پیشبینی کرده است که در سال 94 میتواند مبلغ 322230میلیون ریال بسازد، اما نکته حائز اهمیت این است که شرکت معمولا در سال های گذشته، در شش ماهه اول سال مقدار خوبی از سود را پوشش داده است حال آن که امسال تنها 41 درصد آن را پوشش داده است.

اقلام ترازنامه شرکت داروسازی تولید دارو

در تحلیل بنیادی دتولید، مطابق ترازنامه شش ماهه 94 ، سایر درآمدهای عملیاتی نسبت به دوره مشابه قبل افزایش قابل توجه داشته است. همچنین افزایش بسیار زیاد هزینه مالی )حدود 200 درصد رشد( قابل توجه است که باعث افزایش ریسک مالی شرکت می شود. دلیل این استقراض ناگهانی و به نسبت زیاد، شرایط نامناسب نقدینگی شرکت است که مطمئنا طی سالهای آینده با بهبود وضعیت نقدینگی کل کشور، شرکت می تواند هزینه مالی را کاهش دهد.
طبق صورت های مالی، حساب های دریافتنی افزایش یافته که دلیل اصلی آن به وجود آمدن شرایطی است که امکان فروش نقد کم شده است. افزایش دوره وصول مطالبات نسبت به مدت مشابه قبل که از 273 روز به 344 روز رسیده است، که خود زنگ خطری برای نقدینگی شرکت است. نکته قابل توجه افزایش سرمایه طی دو مرحله از محل مطالبات و آورده نقدی است که شرکت طرح توجیهی آن را بهینه سازی خط تولید عنوان کرده است، هر چند به نظر می رسد این افزایش سرمایه تنها برای جبران وضعیت نابسامان نقدینگی شرکت است.

ظرفیت اسمی و عملی

ظرفیتی تولیدی شرکت دتولید به قرار زیر است:

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

شرکت در شش ماهه اول سال 94 توانسته است مقدار زیادی از محصولات را پوشش دهد و این مقادیر نسبت به شش ماهه اول 93 بسیار قابل توجه تر است و به نظر می رسد با این روند می تواند مقادیر بیشتری را طی کل سال 94 تولید کند. نکته مهم در این است که شرکت حداکثر به اندازه ظرفیت عملی امکان تولید دارد و شرکت در پیشبینی بودجه اش مقادیر تولیدی را همان ظرفیت عملی در نظر گرفته است که به احتمال زیاد می تواند این مقادیر را تولید کرده و به فروش برساند.

وضعیت درآمدی دتولید

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

با توجه به افزایش نرخ محصولات داخلی شرکت های دارویی، ما درامد دتولید را طبق دو سناریو برآورد کرده ایم. در سناریو اول و بدبینانه همان نرخ شش ماهه اول سال 94 را ملاک قرار داده ایم. در سناریو دوم افزایش نرخ 11 درصدی را برای تمامی اقلام این شرکت (با توجه به این که کلیه محصولات دتولید داخلی است) در نظر گرفته ایم. نتایج به صورت زیر در تحلیل بنیادی دتولید  آمده است:

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

با توجه به صورت مالی شش ماهه اول 94 شرک توانسته است درصد خوبی از فروش را تحقق بخشد. شش ماهه دوم در صنعت دارویی از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که با سردی هوا، مقدار مصرفی دارو بیشتر می شود. به همین جهت به نظر می رسد که شرکت بیشتر از مقادیر اعلام شده توانایی تولید دارد. اما نکته مهم ظرفیت عملی محدود شرکت است. طبق پیشبینی، شرکت در اکثر محصولات تولیدی در ماکزیمم ظرفیت تولید می کند و انتظار دارد همین قدر به فروش برساند. در تحلیل حاضر و طبق پوششی که برای فروش هر محصول در شش ماهه اول داشته است، ما مقادیری را برای فروش سال 94 برآورد کرده ایم که در جدول فوق محاسبه شده است. طبق این برآورد علاوه بر ظرفیت عملی تولیدی، مقادیر موجودی اول دوره را نیز به فروش اضافه کرده ایم. نرخ فروش محصولات را در حالت بدبینانه همان نرخ شش ماهه اول 94 در نظر گرفته ایم. در حالت خوشبینانه( با توجه به افزایش نرخ محصولات داخلی دارویی ها) از نرخ شش ماهه اول 94 که 10 درصد رشد داده شده است، استفاده کرده ایم.

بهای تمام شده دتولید

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

فروض استفاده شده در برآورد بهای تمام شده:

  • هزینه سربار و دستمزد مستقیم را با استفاده از رشد 15 درصدی نسبت به سال 93 برآورد کرده ایم.
  • مواد مستقیم را با توجه به مقدار فروش، تعدیل کرده ایم.

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

صورت سود و زیان شرکت داروسازی تولید دارو

با توجه به برآورد اقلام با اهمیت و تاثیرگذار بر سود، به برآورد سود سال 94 می پردازیم:

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

تحلیل سناریو

در این قسمت می خواهیم وابستگی سود شرکت دتولید را به اقلام مهم صورت سود و زیان بررسی کنیم. به عنوان مثال اگر فروش و بهای تمام شده 1 درصد افزایش داشته باشند، سود چند درصد تغییر می کند؟ یا اگر بهره مالی 1 درصد کاهش یابد (مانطور که توضیح داده شد، برای سالهای اتی این کاهش واقع بینانه است) چه تاثیری بر روی سودآوری شرکت خواهد داشت. نتایج در جدول زیر قابل مشاهده است.

تحلیل بنیادی دتولید | داروسازی تولید دارو تصویر تحلیل بنیادی دتولید

همانطور که از نتایج برمی آید شرکت تاثیر قابل ملاحظه ای از تغییر فروش و بهای تمام شده می برد به نحوی که با توجه به وجود تقاضا برای خرید محصولات شرکت، دتولید می تواند با طرح توسعه ظرفیت تولید را بالا ببرد. همانطور که مشخص است سود شرکت زیاد به تغییر هزینه مالی حساس نیست.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی دتولید

همانطور که از صورت سود و زیان مشخص است شرکت در سال 94 در حالت بدبینانه 112 تومان سود می سازد و اگر P/E را برابر با 4،5درنظر بگیریم، قیمت سهم حداقل 504 تومان می ارزد. اما برای دارویی ها به علت رشد زیادشان معمولا P/E بالاتری می گیرند که پی به ای 5،5 به سهم بدهیم، قیمت آن 616 تومان می ارزد. در حالت خوشبینانه سودی معادل 147 تومان می سازد که شرایط بهتری را برای ارزش سهم رقم می زند.
شرکت 90 درصد سود را معمولا پرداخت می کند که اگر نرخ رشد را 5 درصد و نرخ تنزیل را 25 درصد در نظر بگیریم، ارزش شرکت با روش گوردن در دو حالت بدبینانه و خوشبینانه 504 تومان و 616 تومان محاسبه شده شده است.

 

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن