تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی

321
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازي سبحان انكولوژیReviewed by سایت تحلیلها on Mar 12Rating: 5.0تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازي سبحان انكولوژیتحلیل بنیادی دسانکو | داروسازي سبحان انكولوژی

تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی

تحلیل شرکت داروسازی سبحان انکولوژی

معرفی شرکت

شرکت سبحان انکولوژی اولین و پیشرفته ترین کارخانه ی تولیدکننده داروی ضد سرطان در خاورمیانه می باشد که در سال ١٣٨١ در شهر صنعتی رشت در زمینی به مساحت ٢۵،٠٠٠ مترمربع احداث و در سال ١٣٨٨ افتتاح گردیده است.. خط تولید و ماشین آلات شرکت از به روزترین تکنولوژی های حاضر در جهان می باشد.

شرکت سبحان انکولوژی همچنین تنها شرکت داروسازی دارای تمام خطوط تولید داروی ضد سرطان در ایران می باشد که با ظرفیت اسمی هجده میلیون قرص و کپسول و یک میلیون ویال در سال فعالیت می کند. این شرکت با داشتن استاندارد GMP بالا قادر به تولید تحت لیسانس و صادرات محصولات خود نیز می باشد. سرمایه گذاری اولیه ی این شرکت حدود ١٠٠ میلیارد تومان بوده است.

سرمایه شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در حال حاضر ٣٨١ میلیارد ریال می باشد و شرکت در سنوات گذشته مطابق جدول زیر سرمایه خود را افزایش داده است.

سرمایه تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

سهامداران

این شرکت از جمله واحدهای فرعی گروه دارویی برکت به شمار می آید و لیست سهامداران شرکت به ترتیب زیر می باشد.

سهامداران تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

لازم به ذکر است ۶٨.۵ درصد گروه دارویی سبحان متعلق به سرمایه‌گذاری البرز است، و به این ترتیب شرکت سبحان انکولوژی عملاً از زیر مجموعه‌های سرمایه گذاری البرز محسوب می شود. به این ترتیب نمادهای دسبحا و والبر با عرضه اولیه این شرکت درآمد غیرعملیاتی شناسایی خواهند کرد.

بررسی بازار شرکت

بر اساس گزارش فورچون در سال ٢٠١٢ صنعت دارو پس از نفت و پتروشیمی سودآورترین صنعت در میان حوزه های مختلف جهان به شمار می آید. با توجه به نوع محصولات شرکت و high tech بودن تکنولوژی تولید در صنعت داروسازی به خصوص در داروهای سرطانی هزینه ی سرمایه گذاری در این صنعت بالاتر از سایر محصولات و صنایع مشابه می باشد و درگیر بودن این محصولات با جان مصرف کننده سبب طولانی شدن تولید تا فروش شرکت در زمان اولیه ی عرضه ی دارو به بازار می شود. از طرفی محدودیت قیمت گذاری محصولات و هزینه ی بالای تحقیقات و توسعه ی شرکت موجب تحمیل ریسک به این شرکت ها می شود. بازار داروهای سرطانی در حال حاضر سالانه حجمی ١٠٠ میلیارد دلاری دارد و انتظار می رود حجم این بازار تا سال ٢٠٢٠ به ١۴٧ میلیارد دلار برسد. (موسسه تحقیقاتی IMS)

از جمله بزرگترین تولیدکنندگان داروهای ضد سرطان در دنیا می توان به شرکت های Roche، Novartis، Celgene اشاره کرد.

در حال حاضر در بازار داروهای سرطانی به ترتیب داروهای ضد سرطان خون، پستان، گوارش، پروستات، ریه، پوست و غیره بیشترین حجم بازار را در اختیار دارند. همچنین شیمی درمانی نیز همچنان اولین گزینه برای درمان این بیماری به شمار می آید.

متاسفانه رشد بیماری سرطان در سالهای اخیر شدت یافته است و سبب گسترده شدن بازار داروهای سرطانی در داخل کشور شد است و رشد این بخش از بازار سریع تر از بازارهای دیگر دارویی و حتی داروهای سرطانی در سطح دنیا بوده است. بنا بر آخرین آمار جهانی سالانه بیش از ١۴ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند که متاسفانه این آمار به مرگ سالانه ٨ میلیون نفر منتهی می شود.

سیاست شرکت سبحان انکولوژی تمرکز بر روی تولید تحت لیسانس و انتقال تکنولوژی تولید محصولات از شرکت های معتبر جهانی است.

نمودار  زیر سهم بازار داروهای سرطانی در سال ٩٣ را نمایش می دهد:

سهم بازار تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

مطابق نمودار مذکور در حدود ٢٢% از بازار داروهای سرطانی کشور در اختیار سبحان انکولوژی می باشد. همچنین شرکت در امیدنامه خود از کشور سوریه به عنوان مشتری بالفعل و کشورهای افغانستان،‌ عراق، یمن، آذربایجان و غیره نام برده است. در سال ٩٣ میزان مصرف داروهای سبحان انکولوژی بیشتر از ۵۶٠ میلیارد تومان بود است که ٨٣% از آن را داروهای وارداتی شرکت تشکیل می داده‌اند.

در سال ٩٣ ارزش بازار داروی کشور برابر با ١١۶ هزار میلیارد ریال بوده است و از سال ٨۴ تا کنون رشد مرکب سالیانه ٣٠درصدی را در فضای داخلی اقتصاد رقم زده است. در نمودار زیر روند رشد ارزش بازار داروی کشور به میلیارد ریال آورده شده است:

روند درآمد تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

  منبع: سایت سازمان غذا و دارو

البته بخشی از رشد سال های اخیر ناشی از رشد نرخ برابری ارز و کاهش ارزش ریال بوده است. همچنین خط روند لوگاریتمی حاکی از افزایش ارزش بازار دارو می باشد.

در حال حاضر به لحاظ عددی حدود ٩۶% از بازار داروی مصرفی کشور توسط کارخانجات داخلی تولید می شود ولی این حجم از حدود ۶٠% از ارزش ریالی بازار را شامل می شود. این موضوع حاکی از تمرکز داروسازان بر محصولات با ارزش افزوده ی پایین و تکنولوژی پایین می باشد. همچنین مطابق آمارها متوسط هزینه های دارو و درمان بیماران سرطانی حدود ماهانه ٣ میلیون تومان می باشد و متاسفانه پوشش بیمه ای ضعیف باعث شده است سهم پرداختی مردم ازین بخش بیش از ٧٠% برآورد شود و شرکت سبحان توانسته است با تولید داروهای تحت لیسانس نقشی در بهبود مالی مصرف کنندگان داشته باشند. شرکت در سال ٩٢ موفق به صادرات اولین محموله ی صادراتی خود شده است.

ظرفیت تولید شرکت

ظرفیت تولید اسمی و عملی شرکت در سال ١٣٩۵ برابر با جدول زیر بوده است:

ظرفیت تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

فروش شرکت

ترکیب فروش در دوره ی ۶ماهه ٩۴ براساس مبلغ فروش انواع داروهای شرکت به شرح زیر می باشد:

فروش تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

بهای تمام شده

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده را براساس اطلاعات پیش بینی سال ٩۵ نمایش می دهد.

بهای تولید تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

با توجه به نوع صنعتی که  شرکت در آن فعالیت می نماید، عمده ی بهای تمام شده ی شرکت را مواد مستقیم تشکیل می دهد و با سهمی ٨٣% بیشترین تاثیر را بر بهای تمام شده دارد. در کنار این مورد وارداتی بودن عمده ی مواد اولیه در این صنعت این شرکت ها را در مقابل نرخ ارز آسیب پذیر می نماید. شرکت سبحان انکولوژی در سال ٩۵ نرخ دلار خود را در بخش مصارف ارزی برابر ٣٣،٠٠٠ ریال در هر دلار در نظر گرفته است. مصارف ارزی شرکت برابر با ١١،۶۵٢،۵٧۴ دلار می باشد، عمده ی مصرف دلاری شرکت در بخش کپسول با نسبت ۴٨.۴% از مصارف ارزی می باشد. با توجه به احتمال تک نرخی شدن ارز در نیمه ی دوم سال ٩۵ به نظر می رسد پیش بینی شرکت کاملا معقولانه می باشد.

همچنین شرکت در مفروضات خود نرخ هر یورو را مبلغ ٣٢،٧٠٠ ریال، به ازای هر فرانک مبلغ ٣٠،٠٠٠ ریال و به ازای هر روپیه مبلغ ۴۴۵ ریال می باشد. مواد مستقیم مصرفی شرکت در سال ٩۵ نسبت به سال قبل با ۵% کاهش برآورد شده است که به علت تغییر از بازرگانی به تولیدی بوده است.

هزینه مالی

با توجه به کمبود نقدینگی، شرکت جهت تامین سرمایه در گردش، تمدید تسهیلات مالی را پیش بینی نموده است.

نمودار زیر روند هزینه ی مالی شرکت ر در سال های گذشته نمایش می دهد:

هزینه مالی تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

گفتنی است هزینه ی مالی در پیش بینی سال ٩۵ معادل ٢۵% از فروش و تقریبا برابر با ۶۴% از سود عملیاتی شرکت می باشد. هزینه ی مالی شرکت در سال ٩۵ برابر با ٢۵١ میلیارد ریال بوده است. شرکت از دلایل کاهش ١٢% هزینه ی مالی نسبت به سال ٩۴ را اتمام اقساط تسهیلات اخذ شده از بانک های تجارت و ملت و کاهش اخذ تسهیلات نیز به علت کاهش خرید مواد اولیه عمدتا ناشی از تغییر بازرگانی به تولیدی می باشد.

نسبت های مالی شرکت

نسبت مالی تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

نسبت های مالی شرکت با توجه به صنعت از روند و شرایط مناسبی برخوردار می باشد.

بررسی روند فروش، سود ناخالص و سود خالص شرکت

روند کلی تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، شرکت در سال های اخیر حاشیه سود ناخالص بالایی داشته است و هزینه های اداری و مالی بالا موجب کاهش حاشیه سود خالص شرکت شده است.

شرکت در سال های اخیر با افزایش فروش رو به رو بوده است و البته نکته ی منفی در فروش شرکت رقم نسبتا قابل توجه برگشت از فروش می باشد. بازار بکر و رو به گسترش محصولات شرکت موجب می شود شرکت در آینده بتواند در بازار داروهای سرطانی یکه تازی نموده و سود مناسبی به سهامداران خود ارائه دهد.

محصولات تحت لیسانس شرکت از حاشیه سود بسیار پایینی برخوردار هستند و بالعکس محصولات تولیدی حاشیه سود مناسبی دارند. همچنین شرکت برای سال ٩۵ برنامه ی افزایش تعدادی ١۵ قلم دارو در ترکیب فروش خود را دارد.

بررسی وضعیت فعلی

براساس صورت های مالی ۶ ماهه منتهی به ٣١/٠۶/٩۴ دارایی های شرکت با رشد ٢.۴ درصدی نسبت به سالل ٩٣ مبلغ ١,٧۵۴ میلیارد ریال گزارش شده که حدود ۶٢ درصد آن مربوط به حساب های دریافتنی است. بالا بودن این نسبت حاکی از فروش اعتباری و بروز مشکلات نقدینگی برای شرکت می باشد. ادامه ی این روند موجب افزایش دوره ی وصول مطالبات و به تبع آن افزایش هزینه ی مالی می شود.

 حساب های دریافتنی ١,٠٨۶ میلیارد ریال که ٣۵ درصد آن مربوط به طلب از شرکت پخش البرز و ٢٠ درصد آن مربوط به طلب از شرکت پخش دماوند و ١٢ درصد آن مربوط به طلب از شرکت پخش فردوس می باشد.

سهم دارایی نامشهود نیز در گزارش شش ماهه افزایش یافته است و این می تواند به علت افزوده شدن پروانه یا خرید لایسنس باشد.

نسبت بدهی شرکت ٧۵ درصد و تسهیلات مالی کوتاه مدت به مبلغ ١,٠٧٨ میلیارد ریال ٨١ درصد از کل بدهی های شرکت را تشکیل داده است. تسهیلات دریافتی عمدتاً با نرخ ٢۶.۵ تا ٢٨ درصد دریافت شده و می بایست در سال ٩۴ تسویه شود. مبلغ ١٣٠ میلیارد ریال (۴۶٣ ریال) سود انباشته در دوره ۶ ماهه اول سال ٩۴ گزارش شده است.  ارزش دفتری شرکت در پایان دوره ی شش ماهه منتهی به ٣١/۶/٩۴ برابر با ١۵٢۶ ریال بوده است،

درآمدهای عملیاتی شرکت ۶ ماهه اول ٩۴ نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد ١١.۶ درصدی را تجربه نموده و به مبلغ ۵٢٩ میلیارد ریال رسیده است این در حالی است که بهای تمام شده با رشد ۴.٧ درصدی مواجه شده و نهایتا حاشیه سود ناخالص از ٣٧درصد به ۴١ درصد رسیده است.

٩۴ درصد فروش شرکت داخلی و حدود ٨٠ درصد از فروش شرکت به چهار شرکت پخش دارو صورت گرفته است به طوریکه عمده مشتریان شرکت در این دوره براساس مبلغ فروش، شامل شرکت پخش البرز ٢٨ درصد، ‌شرکت فراگیر پخش دماوند ٣٠ درصد، شرکت پخش بهرسان دارو ١١.۵ درصد و شرکت پخش ممتاز ٩.۶ درصد بوده است.

جدول زیر حاشیه سود ناخالص محصولات شرکت را براساس اطلاعات سال ٩٣ نمایش می دهد:

حاشیه سود ناخالص تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

جدول زیر ترازنامه شرکت را نمایش می دهد: (ارقام میلیون ریال)

ترازنامه تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

پیش بینی شرکت

پیش بینی تحلیل بنیادی دسانکو | داروسازی سبحان انکولوژی تصویر تحلیل بنیادی دسانکو

با توجه به نوع صنعت و تعداد متفاوت اقلام و با قیمت های مختلف در این بخش به بررسی نرخ میانگین فروش پرداخته نشده است.

فروش شرکت در سال ٩۵ با افزایش ٨% همراه بوده است و به رقم ١،٠٠۵،٣٠۴ میلیون ریال پیش بینی گردیده است، این پیش بینی در حالی است که نرخ تورم هدف در سال آتی ١۴% در نظر گرفته شده است و احتمال افزایش نرخ فروش دارو با توجه به افزایش نرخ ارز مبادله ای دور از انتظار نخواهد بود. به نظر می رسد شرکت در این بخش بودجه را محافظه کارانه پیش بینی داشته است و افزایش فروش دور از انتظار نخواهد بود. البته نکته ی مهم اینجاست که محصولات تحت لیسانس شرکت از حاشیه سود اندکی برخوردار می باشند.

شرکت در سال ٩۵ مقدار فروش قرص را با افزایش و کپسول را با کاهش پیش بینی نموده است.

نرخ های فروش محصولات عمدتا بر اساس آخرین نرخ اعلام شده از سوی وزارت بهداشت لحاظ شده است. لیکن محصولاتی که در پروانه بهره برداری آن ها در اواخر سال ٩۴ صادر شده، تولید و فروش آن ها در سال ٩۵ خواهد بود و تعداد فروش نیز بر اساس نیاز بازار توسط معاونت بازاریابی شرکت پیش بینی گردیده است.

ترکیب فروش محصولات در سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ تغییر داشته است به نحویکه محصولات با قیمت بالاتر با تعداد کمتر جایگزین محصولات با قیمت پایین تر در سال قبل شده است.

با توجه به پوشش فروش شرکت در گزارش ده ماهه و هزینه ی مالی بالای شرکت به نظر می رسد سود خالص شرکت در سال ٩۴ محقق خواهد شد.

هزینه های اداری، عمومی و فروش

این بخش معادل ٩ درصد از فروش شرکت می باشد و با افزایش ٢٠% درصد نسبت به سال گذشته پیش بینی گردیده است که تقریبا تورم پیش بینی شده در این بخش را پوشش می دهد.

مالیات

با توجه به گمانه زنی برخی از فعالان بازار در خصوص معافیت مالیاتی شرکت به دلیل دانش بنیان بودن آن شرکت نرخ مالیات خود را ٢٣.٧۵% در نظر گرفته است

ریسک

ریسک نوسانات نرخ بهره

با توجه هزینه ی مالی بالای شرکت هرگونه نوسان نرخ بهره بر سود خالص شرکت اثرگذار خواهد بود.

ریسک استاندارد GMP

شرکت های داروسازی که تحت لیسانس شرکت های خارجی اقدام به تولید دارو می نمایند و یا شرکت هایی که برنامه ریزی برای صادرات محصولات دارویی دارند و حتی برخی از شرکت ها برای ادامه ی تولید خود نیاز به رعایت استاندارد بین المللی GMP دارند و در صورت عدم تطبیق خود با این استانداردها در ادامه ی فعالیت خود با مشکل مواجه خواهند شد. بنا به گفته ی مدیران شرکت این مجموعه مشکلی از نظر GMP ندارد.

ریسک قیمت نهاده های تولیدی

با توجه به وارداتی بودن مواد اولیه در این صنعت تغییرات نرخ ارز موجب تغییر قیمت نهاده های تولیدی می شود و با توجه به سیستم تعیین نرخ دولتی، دریافت افزایش نرخ محصولات اندکی زمان بر خواهد بود و ازین منظر شرکت دارای ریسک می باشد و با تعامل مناسب مدیران شرکت با بدنه ی سازمان غذا و دارو این ریسک برداشته خواهد شد.

ریسک کاهش قیمت محصولات

با رفع تحریم ها یکی از مفروضات، افزایش واردات دارو به داخل کشور می باشد ولی قیمت های خارجی توان رقابت با قیمت داروهای داخلی را ندارند و با فضاسازی مناسب می توان این ریسک را از فضای دارویی کشور حذف نمود

ریسک مربوط به عوامل بین المللی و یا تغییر مقررات دولتی

با توجه به قیمت گذاری محصولات دارویی توسط سازمان غذا و دارو و تحت کنترل بودن قیمت این محصولات شرکت ازین منظر با ریسک قیمت گذاری دولتی مواجه هست و متاسفانه این عامل موجب افت فضای داروسازی کشور شده است. خوشبختانه رفع تحریم ها هزینه ی مبادلات مالی را کاهش داده است.

اقبال مشتریان به محصولات جایگزین

برخی از محصولات شرکت در بازار توسط شرکت های مختلف نظیر اسوه، کوبل دارو، اکبریه و بهستان دارو عرضه می شوند و شرکت در این محصولات اندکی ریسک فروش دارد ولی در داروهای انحصاری شرکت ضعفی از منظر فروش مشاهده نمی شود و البته شرکت سهم خوبی در بازار دارد و برند شناخته شده ای در حوزه ی داروهای سرطانی دارد.

نقاط قوت شرکت

١-سبد محصولات متمایز و تخصصی به دلیل تولید داروهای سرطانی و تقریبا نداشتن رقیب در منطقه می‌توان محصولات شرکت را متمایز از سایر شرکت‌های تولیدی در صنعت منطقه دانست

٢- سطح تکنولوژی به کار رفته در شرکت به دلیل نوساز بودن شرکت و همکاری با شرکت‌‌های معتبر اروپایی، جزء تجهیزات بروز به حساب می آید.

٣-همکاری با شرکت‌های معتبر دنیا از جمله سانوفی فرانسه که جزو چهار شرکت برتر در صنایع داروسازی جهان است

۴-همکاری با مراکز تحقیقاتی بزرگ کشور برای تولید دارو

۵-کسب پروانه تولید ٢٣ داروی سرطانی که این تعداد داروی سرطانی را می‌توان برای یک شرکت تخصصی نقطه قوت به حساب آورد و پیش بینی می‌شود تعداد این محصولات در سال ٩۵ هم افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشند.

۶-توانایی شرکت در صادارات محصولات سرطانی به کشورهای منطقه به طوریکه شرکت در حال حاضر به کشورهای مختلفی از جمله تاجیکستان، عراق، سوریه و… درحال صادرات است.

_ شرکت در طی چند سال گذشته همواره افزایش سرمایه داشته و انتظار می‌رود این روند با توجه به بالا بودن هزینه ‌های مالی ادامه داشته باشد. شرکت قصد افزایش سرمایه به مبلغ ٧٠،٠٠٠ میلیون ریال (معادل ١٨ درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی دارد.

 نقاط ضعف شرکت

٧-نکته‌ای که در مورد شرکت باید به آن توجه کرد بالا بودن هزینه‌‌های مالی و هزینه استهلاک شرکت است به طوری که بخش زیادی از درآمد شرکت معادل ٢٧ میلیارد تومان صرف هزینه‌های مالی می گردد.

٨-حاشیه سود سایر محصولات شرکت در حدود ۴٧ درصد است که با توجه به سیاست وزارت بهداشت برای حفظ حاشیه سود فعلی شرکت‌های دارویی نمی توان انتظار افزایش حاشیه سود را برای شرکت متصور شد.

 فرصت های شرکت

٩-بخشی از فعالیت شرکت به صورت تولید کارمزدی است که برای شرکت‌های اروپایی انجام می‌شود، این تولید حاشیه سودی در حدود ١٠ درصد را برای شرکت دارد ( دلیل تولید کارمزدی بنا به گفته مدیران شرکت حفظ روابط با شرکت‌های معتبر اروپایی و وجود ظرفیت بلا استفاده در کارخانه است).

١٠- عمده مواد اولیه شرکت به صورت وارداتی هستند و با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها، می توان انتظار داشت هزینه‌های واردات شرکت کاهش یابد.

١١- با توجه به برداشته شدن تحریم ها و هایتک بودن صنعت شرکت می تواند مراودات خود را با جامعه ی بین المللی افزایش داده و حتی نسبت به بازاریابی مناسب برای فروش محصولات خود اقدام نماید. از طرفی در واردات دستگاه ها و استفاده از همکاری های بانک های بین المللی در کنار واردات کالا با هزینه ی کمتر اقدام نماید و از طرفی امنیت دارویی کشور و از سوی دیگر سودآوری خود را افزایش دهد.

شرکت در امیدنامه ی خود عرضه ی ١٠% را در روز عرضه اولیه و عرضه ی ١٠% دیگر را در طی یک سال برآورد کرده است.

قیمت گذاری سهم

با توجه به جمیع نکات مطرح شده در تحلیل و پی بر ای میانگین ۶.٨ برای صنعت و با عنایت به هایتک بودن فناوری شرکت از منظر نوع محصولات، قیمت مناسب برای عرضه ی سهام شرکت با در نظر گرفتن پی بر ای بالاتر از صنعت و معادل ٨ قیمت سهم بین ٢٣٠ تا ٢۵٠ تومان خواهد بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن