تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

218
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سیناReviewed by سایت تحلیلها on Dec 11Rating: 5.0تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سیناتحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

تحلیل بنیادی دسینا

کلیات شرکت داروسازی سینا

شرکت لابراتوارهای سینادارو در سال 1342 فعالیت تولیدی خود را با نام Dopar با تولید قطره های چشمی تحت لیسانس شرکت P.O.S فرانسه آغاز کرد.
این شرکت پس از انقلاب بر حسب تصمیمات وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکیی به گسترش خطوط اختصاصی پرداخته و تولید خود را با انواع قطره ها. محلولها و پمادهای استریل چشمی. اینهالرهای تنفسی. اسپری های بینی. قطره های بینی. ژل. کرم. پماد. لوسیونهای جلدی و آمپولها گسترش داده است.
در حال حاضر این شرکت علاوه بر تامین داروهای مورد نیاز بیماران داخل کشور اقدام به صدور فرآورده های خود به کشور های همسایه مینماید.
شرکت سینادارو با شرکتهای معتبر بین المللی. انجمن های تخصصی پزشیی و مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشکده های داروسازی و پزشیی به منظور بهبود کیفیت محصولات و ارتقاء دانش دارویی و مهارتهای پرسنل ارتباط مستمر دارد. نگاهی اجمالی به ظرفیت تولید شرکت سینادارو در تحلیل بنیادی دسینا نمایانگر حضور موثر و قوی این شرکت در عرصه تولید محصولات دارویی کشور میباشد.

فعالیت اصلی شرکت

با توجه به ماده 2 اساسنامه جدید موضوع فعالیت شرکت عبارت است از
ساخت و توزیع و فروش کلیه مواد و محصولات شیمیایی دارویی، بهداشتی، ظروف و قطعات و لوازم بسته بندی دارویی و بهداشتی غیره . انجام کلیه امور بازرگانی و اخذ نمایندگی از شرکتها و موسسات داخلی و خارجی . واردات و صادرات و فروش توزیع مواد و محصولات دارویی.
موضوعات فرعی شرکت عبارتند از:
فروش و توزیع لوازم جراحی و آزمایشگاهی، پزشکی و بهداشتی، آرایشی و دیگر محصولات وانجام کلیه امور تولیدی و خدماتی و آموزشی و انتشاراتی و تجاری که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به موضوعات فوق بستگی داشته باشد یا اجرای آنرا تسهیل نماید. سرمایه گذاری و یا مشارکت در واحدهای جدید و یا موجود.

سرمایه و ترکیب سهامداران دسینا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 4 میلیارد ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 200 میلیارد ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

سهامداران عمده شرکت در نمودار زیر آمده است:

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در حوزه دارو فعالیت میکند . رشد فروش ریالی صنعت مذکور در سال 93 نسبت به سال قبل از آن تقریبا معادل 18 درصد است. فروش شرکت طی سال 93 با مبلغ 1.362.426میلیون ریال نسبت به سال 92 با رشد18.47 درصد و از نظر مقداری 7.02 درصد افزایش همراه بوده است.طبق آمار نامه داروئی ده ماهه سال 93 توسط وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی شرکت سینا دارو در بین شرکتهای دارویی رتبه 10 را از نظر میزان فروش ریالی به خود اختصاص داده است.

روند سودآوری شرکت داروسازی سینا

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

همان طور که مشاهده میگردد روند سودآوری شرکت طی سه سال گذشته صعودی بوده و در سال 92 ، افزایش 92 درصدی و در سال 93 ، افزایش4درصدی را نشان میدهد.

بررسی مقدار تولید

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

در جدول بالا ظرفیت شرکت در سال 94 نشان داده شده است.

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

مقدار تولید در گزارش شش ماهه پوشش 47 درصدی و در هشت ماهه پوشش 61 درصدی را نشان میدهد.با توجه به عملکرد شش ماهه و هشت ماهه ، مقدار تولید کارشناسی برآورد گردیده است.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

فروش شرکت با رشدی 18 درصدی در بودجه 94 نسبت به سال 93 در نظر گرفته شده است و از 1365 میلیارد ریال به 1606 میلیارد ریال رسیده است که حدود48 درصد آن در شش ماهه نخست پوشش داده شده است. قطره و پماد دو محصول اصلی شرکت می باشند که در شش ماهه نخست سال 94 به ترتیب 24 و 12 درصد افزایش داشته اند. عملیارد خوب دسینا در افزایش تعداد فروش و توانایی اخذ مجوز افزایش قیمت اقلام دارویی توانسته است رشد مناسبی در سود هر سهم را موجب شود.

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

نرخ فروش در شش ماهه 94 نسبت به شش ماهه 93 ، افزایشی بوده است . با توجه به نرخ فروش در عملکرد شش ماهه و هشت ماهه شرکت ، نرخ فروش کارشناسی برآورد گردیده است.

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

در شش ماهه نخست مبلغ فروش مجموع محصولات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 20 درصد رشد نشان میدهد که عمدتا به علت افزایش مبلغ فروش قطره و پماد اتفاق افتاده است.
با توجه به برآورد فروش مقداری و نرخ های فروش مبلغ فروش کل شرکت 171 میلیارد تومان برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

با توجه به مقدار تولید در تحلیل کارشناسی، سربار تولید و بهای تمام شده برآورد گردیده است. مبلغ بهای تمام شده 81میلیارد تومان برآورد گردید.

صورت سود وزیان شرکت داروسازی سینا

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

با توجه به برآورد های صورت گرفته در مقدار فروش و بهای تمام شده در تحلیل بنیادی دسینا، سود داروسازی سینا برای سال مالی جاری 3115 ریال برآورد گردیده است که افزایش 10 درصدی با بودجه شرکت دارد. سهم در حال حاضر با قیمت 1500تومان و P/E برابر 5.24 در حال معامله میباشد.

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن