تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

156
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دیران | ایران داروReviewed by سایت تحلیلها on Jan 11Rating: 4.5تحلیل بنیادی دیران | ایران داروتحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

تحلیل بنیادی دیران

معرفی شرکت ایران دارو

شرکت ایران دارو یکی از با سابقه ترین شرکت های دارویی ایران می باشد که در سال 1343 با نام سیانامید کی بی سی در زمینی به مساحت 20000 متر مربع در تهران تأسیس گردید. در سال 1361 نام شرکت به ایران دارو تغییر پیدا کرد و نوع شرکت به سهامی عام تبدیل شد. همچنین در سال 1380 ایران دارو با نماد دیران به عنوان سیصد و بیست و یکمین شرکت فهرست شرکت های بورس و اوراق بهادار درج گردید و در حال حاضر این شرکت جزء واحدهای تولیدی شرکت سرمایه گذاری البرز می باشد. دیران طی سال جاری افزایش سرمایه ی 50 میلیارد ریالی به منظور نوسازی و بازسازی خطوط تولید مطابق با اصول GMP به منظور اخذ تاییدیه وزارت بهداشت جهت صدور پروانه ی محصولات جدید، افزایش ظرفیت و تمدید پروانه ی محصولات قبلی داشته است که بدین منظور تغییراتی در خطوط تولید صورت گرفته و ماشین آلاتی خریداری گردیده اند که این طرح موجب افزایش تولید حدود 20 درصدی کپسول نسبت به سال 93 می گردد و با توجه به راه اندازی و تغییر خطوط در نیمه ی اول سال جاری تأثیرات افرزایش تولید در 6 ماهه دوم نمایان خواهد گشت، دلیل پوشش پایین سود (پوشش 41 درصدی سود عملیاتی) در 6 ماهه اول سال نسبت به سال گذشته (پوشش سود عملیاتی 63 درصدی در 6 ماهه) همین امر می باشد که در نیمه ی دوم سال قابل جبران است .
لازم به ذکر است عمده مبلغ فروش شرکت مربوط به کپسول می باشرد که 40 درصد از کل مبلغ فروش را تشکیل میدهد. در ادامه به تحلیل بنیادی دیران می پردازیم:

فعالیت اصلی شرکت

  • تاسیس هر قسم کارخانه یا موسسه برای تهیه و تولید خرید و فروش و توزیع محصولات داروئی انسانی و دامی ، غذایی ، شیمیایی ،آرایشی و بهداشتی ، کشاورزی ، کیت های تشخیص طبی و مواد اولیه و بسته بندی مورد استفاده در صنایع فوق الذکر.
  • ساخت و وارد کردن ماشین آلات مربوط به تولید و اصلاح و یا تغییر صنعتی مواد همچنین وارد کردن مواد اولیه یا نیمه ساخته و لوازم بسته بندی مورد استفاده در صنایع مذکور.
  • اجازه استفاده از علائم و اختراعات و بدست آوردن هر نوع حقوق و امتیاز در داخل کشور و یا در کلیه کشورهای خارجی نسبت به اختراعات ، انجام تحقیقات، روشهای جدید برای بهتر ساختن طیرق تهیه و سرخت فراورده های دارویی و هر نوع حقوق دیگری که به هر نحو مربوط به فعالیتها و منافع شرکت باشد.
  • تاسیس لابراتوارها و اشتغال به تحقیقات علمی ، جستجو و اکتشاف و اختراع طرق عمل و محصولات و تحصیل گواهی اختراع در مورد آنها و خرید و فروش دانش فنی در ایران و دیگر کشورها.
  • انجام عملیات تحقیقاتی و معاملات بازرگانی و متفرعات آن.
  • مشارکت در شرکتهای دیگرو خرید و فروش سهام آنها.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 40.8 میلیارد ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 110.000 میلیارد ریال افزایش یافته است.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

روند سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

همان طور که مشاهده میگردد روند سودآوری شرکت طی سال 92 صعودی بوده و در سال 92 ،افزایش 317 درصدی و در سال 93 ، کاهش 7 درصدی را نشان میدهد.

بررسی مقدار تولید

همان طور که مشاهده میگردد روند سودآوری شرکت طی سال 12 صعودی بوده و در سال 12 ،افءایش 995 درصدی و در سال 19 ، کاهش 5 درصدی را نشان میدهد. تصویر تحلیل بنیادی دیران

در جدول بالا، ظرفیت شرکت در سال 94 نشان داده شده است.

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

مقدار تولید در گزارش شش ماهه پوشش 46 درصدی را نشان میدهد.همچنین دیران در وضعیت تولید خود در نیمه نخست افت 17 درصدی را نسبت به سال گذشته داشته است. با توجه به عملکرد شش ماهه ، مقدار تولید کارشناسی  در تحلیل بنیادی دیران برآورد گردیده است.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

با توجه به برآورد فروش مقداری و نرخ های فروش، مبلغ فروش کل شرکت 56.5 میلیارد تومان در سناریو اول و 57.9  میلیارد تومان در سناریو دوم برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

صورت سود وزیان شرکت ایران دارو

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو تصویر تحلیل بنیادی دیران

با توجه به برآورد های صورت گرفته در مقدار فروش و بهای تمام شده در تحلیل بنیادی دیران، سود دیران در دو سناریو به ترتیب 836 ریال و 907 ریال پیش بینی شده است. همچنین با توجه به قیمت 425 تومانی، در صورتی که دیران به سود 84 تومانی برسد با نسبت p/e حدود 5 واحد و در صورت تحقق سود 90 تومانی نسبت p/e تحلیلی دیران در محدوده 4.7 قرار میگیرد.
لذا با توجه به شرایط مطرح شده دیران میتواند با دید بلند مدت و حضور در مجمع جز گزینه های بلند مدتی در لیست سرمایه گذاران قرار داشته باشد.

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن