تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

391
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دیران | ایران داروReviewed by سایت تحلیلها on Nov 9Rating: 5.0تحلیل بنیادی دیران | ایران داروتحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

تحلیل بنیادی دیران

معرفی شرکت ایران دارو

شرکت ایران دارو یکی از با سابقه ترین شرکت های دارویی ایران می باشد که در سال 1343 با نام سیانامید کی بی سی در زمینی به مساحت 20000 متر مربع در تهران تأسیس گردید. در سال 1361 نام شرکت به ایران دارو تغییر پیدا کرد و نوع شرکت به سهامی عام تبدیل شد. همچنین در سال 1380 ایران دارو با نماد دیران به عنوان سیصد و بیست و یکمین شرکت فهرست شرکت های بورس و اوراق بهادار درج گردید و در حال حاضر این شرکت جزء واحدهای تولیدی شرکت سرمایه گذاری البرز می باشد.
در تحلیل بنیادی دیران به کارشناسی هر سهم این شرکت بر اساس اطلاعات و صورت های مالی شش ماهه می پردازیم.

ترکیب سهام داران ایران دارو

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

مفروضات کلی

  1. با در نظر گرفتن شرایط کلان اقتصاد جهانی، نرخ رشد تورم جهانی 2% در نظر گرفته شده است و همچنین نرخ رشد ارز در ایران برای سال 1394 ، صفر در نظر گرفته شده است و برای سال های آتی 10%در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ تورم در ایران 15% درنظر گرفته شده است.
  2. مقادیر فروش شرکت بر اساس برآوردهای کارشناسی شده مقادیر فروش ماهانه و روند گذشته شرکت برای سال 1394 ، ضریب رشدی متناسب با بازار این صنعت در نظر گرفته شده است و به دلیل تنوع و تعدد محصولات آماده فروش و همچنین عدم ارائه اطلاعات محصولات فروش رفته در دوره های ماهانه، این مقادیر به صورت تجمعی بررسی گردیدند. درصد بیشتری از فروش توسط دو محصول کپسول و قرص می باشد و بر اساس طرح افزایش ظرفیت تولید کپسول از طریق افزایش سرمایه در سال جاری، همچنین بر اساس گزارش های 3 ماهه و 6 ماهه شرکت و همچنین بنا بر مفروضات ذکر شده 20%رشد مقداری برای محصول کپسول و مقدار سایر محصولات را برابر با مقادیر سال 1393 در نظر گرفته شده است و برای سال 1395 ، نرخ رشدی در نظر گرفته نشده است.
  3. میزان رشد نرخ محصولات صنعت دارو، با توجه به نرخ تورم جهانی و نرخ رشد ارز مبنای محاسبه جهت افزایش نرخ از سوی “سازمان غذا و دارو” برای برخی از محصولات می باشد که با بر اساس میانگین نرخ های چند ساله اخیر این نرخ در حدود 15-20 درصد بوده است و از طرفی برخی از محصولات که خارج از نظام قیمت گذاری از سوی این سازمان می باشند، فعالان صنعت دارو جهت حفظ سهم بازار و رقابت در بازار، تفاهم نامه رقابت مبنی بر افزایش نرخ را تعیین می نمایند که افزایش نرخ این محصولات با توجه به نرخ تورم و پوشش هزینه ها، به صورت 15-20 درصد در نظر گرفته شده است. اما با توجه به صورت های مالی 3 ماهه و 6 ماهه، نمی توان نرخ رشد ذکر شده را برای محصولات اصلی در نظر داشت و بر این اساس نرخ این محصولات را به میزان 5% رشد برای سال 1394 در نظر گرفته شده است.

تأکید بر موارد خاص

  • به طور معمول دو محصول کپسول و قرص، عمده درآمد فروش این شرکت را شامل می شوند.
  • خالص سایر درآمدها(هزینه ها)ی غیر عملیاتی در گزارش 6 ماهه سال 1394 ، دارای اختلاف قابل توجهی نسبت به گزارش 3 ماهه سال جاری می باشد.

وضعیت فروش دیران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

صورت سود و زیان شرکت ایران دارو

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

تحلیل حساسیت سود هر سهم دیران برای سال 94 بر اساس نرخ رشد ارز و نرخ رشد تورم

تحلیل بنیادی دیران | ایران دارو

نتیجه گیری تحلیل بنیادی دیران

با توجه به چشم انداز و پتانسیل های موجود در صنعت، افزایش مقداری فروش در این صنعت چندان مورد انتظار نمی باشد ولی با توجه به افزایش نرخ سالانه در حدود 15-20 درصد، شرکت داروسازی ایران نیز می تواند با توجه به زمینه فعالیت در صنعت داروسازی، از این رشد بهره مند گردد.

منبع : سایت تدان – شرکت کارگزاری بورس بهگزین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن