تحلیل بنیادی دی | بانک دی

201
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دی | بانک دیReviewed by سایت تحلیلها on Feb 8Rating: 5.0تحلیل بنیادی دی | بانک دیتحلیل بنیادی دی | بانک دی

تحلیل بنیادی دی | بانک دی

بررسی بنیادی بانک دی

شرکت می تواند در سال جاری سود پیش بینی شده را محقق سازد. همچنین این سود برای سال بعد نیز قابل تکرار

خواهد بود.

معرفی شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت اصلی شرکت عبارت است از اینکه:

بانک در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور، قانون عملیات بدون ربا و سایر قوانین ذیربط، مقررات ناظر بر عملیات مجاز بانکی و سایر مصوبات

شورای پول و اعتبار و دستورات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با اخذ مجوزهای لازم، مجاز به انجام فعالیتهای زیر است:

– قبول سپرده

– صدور گواهی سپرده عام و خاص

– ارایه چک و خدمات مربوط با آن طبق قانون صدور چک

– انجام عملیات بین بانکی

– انجام عملیات اعتباری مصرح در قانون عملیات بانکی بدون ربا و آیین نامههای مربوطه

– ارایه انواع ابزارهای پرداخت

– دریافت، پرداخت، نقل و انتقال وجوه ریالی و ارزی

– انجام امور نمایدگی به منظور جمع آوری وجوه، انواع قبوض خدمات شهرداری، ودایع و غیره

– گشایش انواع اعتبار اسنادی و صدور ضمانتنامه

– ارایه خدمات بانکی الکترونیکی از جمله صدور انواع کارتهای الکترونیکی

– قبول و نگهداری اشیای گرانبها، اسناد و اوراق بهادار و اجاره صندوق امانات به مشتریان

و…….

تعداد شعب بانک تا پایان سال 93 به شرح زیر بوده است:

شعب تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

جمع تعداد شعبه های بانک در پایان سال 92 نیز 91 بوده و برای سال 94 نیز افزایش تعداد شعب پیش بینی نشده است.

سرمایه، ترکیب سهامداران و اعضای هیات مدیره

سرمایه اولیه بانک مبلغ 2000 میلیارد ریال بوده و طی دو مرحله به مبلغ 5000 میلیارد ریال رسیده است. شرکت در نظر دارد افزایش سرمایه 100 درصدی طی دو مرحله را اجرا کند که در مرحله اول سرمایه از 5000 به 6500 میلیارد ریال از محل سود انباشته و در مرحله دوم از 6500 به 10000 میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش پیدا خواهد کرد. نمودار زیر ترکیب صاحبان سهام را نشان میدهد:

سهامداران تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

جدول زیر نیز اعضای هیات مدیره بانک را نشان میدهد:

هیئت مدیره تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

ترازنامه، جریان وجوه نقد و گزارش حسابرس

در ترازنامه دوره 9 ماهه منتهی به 94/09/30 شرکت میبینیم که شرکت 152 هزار میلیارد ریال دارایی در مقابل 144 هزار میلیارد ریال بدهی دارد. حدود 45 درصد داراییهای شرکت تسهیلات اعطایی به سایر اشخاص است که 22 درصد نسبت به پایان سال 93 افزایش داشته است. سپرده قانونی نیز رقم 15.8 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 93 افزایش 43 درصدی داشته است. سایر حسابهای دریافتنی نیز به رقم 30 هزار میلیارد ریال رسیده که افزایش 186 درصدی داشته و عمدتا طلب از شرکتهای گروه و اشخاص وابسته است. در سمت بدهیها 126 هزار میلیارد ریال سپردههای سرمایه گذاری مدتدار است که رشد 54 درصدی را نشان میدهد. شرکت در ترازنامه دوره 9 ماهه مبلغ 2،291 میلیارد ریال (358 ریال به ازای هر سهم) سود انباشته دارد. در صورت جریان وجوه نقد شرکت میبینیم که وجه نقد ورودی شرکت حاصل از فعالیتهای عملیاتی حدود 5029 میلیارد ریال بوده که در دوره مشابه سال قبل این رقم منفی بوده است(خروج وجه نقد) همچنین وجوه پرداختی بابت تحصیل داراییهای مشهود رشد 112 درصدی داشته است. وجه نقد شرکت در پایان دوره به رقم 13،960 میلیارد ریال رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 6 درصد کاهش داشته است.

بانک دی در دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 157 ریال سود محقق کرده و برای سال جاری 422 ریال سود پیش بینی کرده است. سود پیش بینی شرکت حدود 12 درصد نسبت به سود محقق شده سال گذشته کاهش دارد. همچنین سود تلفیقی شرکت در دوره 6 ماهه 526 ریال بوده است. سود تلفیقی شرکت در دوره 6 ماهه نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش قابل توجهی داشته که علت آن افزایش سود تسهیلات اعطایی ( مربوط به شرکت اصلی) و افزایش درآمد حاصل از ارائه خدمات است. در شرکت اصلی در دوره 6 ماهه سود تسهیلات اعطایی 179 درصد رشد داشته، این در حالیست که سود پرداختی به سپردهها نیز 60 درصد رشد را نشان میدهد. افزایش درآمد حاصل از ارائه خدمات در صورت سود و زیان تلفیقی نیز که تاثیر بیشتری بر افزایش سود هر سهم داشته است، عمدتا به دلیل افزایش درآمد فروش برق شرکت تولید نیروی برق دماوند است که بانک دی به تازگی آن را از طریق زیر مجموعههایش خریداری نموده است. شرکت در دوره 9 ماهه نیز 138 ریال با سرمایه جدید سود محقق کرده است.

ریسک های شرکت

بانک دی مهمترین مخاطرات موثر بر عملکرد شرکت را به شرح زیر شناسایی کرده است.

ریسک نوسانات نرخ جذب منابع و تامین مالی

– ریسک کیفیت محصولات و خدمات قابل ارائه

– ریسک نوسانات نرخ ارز

– ریسک تغییرات نرخ تسهیلات اعطایی

– ریسک اقبال مشتریان به خدمات و محصولات جایگزین

– ریسک مربوط به عوامل بین المللی و یا تغییر محیط مقرراتی

– ریسک تجاری

– ریسک نقدینگی

شرکتهای زیر مجموعه

بانک دی از میان شرکتهای بورسی 47 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری بوعلی را دارا است. شرکتهای غیر بورسی زیر مجموعه نیز شامل شرکتهای خدمات ارزی و صرافی دی، شرکت لیزینگ بانک دی، شرکت خدمات پشتیبانی دیدار ایرانیان و کارگزاری بانک دی است که بانک مالک 100 درصدی شرکتهای صرافی، لیزینگ، دیدار و مالک 98 درصدی کارگزاری است.

همچنین شرکت اصلی 100 درصد سهام شرکت نیروی برق دماوند را نیز از بنیاد شهید خریداری کرده و آن را به دو زیر مجموعه خود (توسعه دیدار و عمران و مسکن آباد دی) واگذار نموده است. در صورتهای تلفیقی شرکت آمده است که مبلغ 5000 میلیارد ریال از مانده تسهیلات اعطایی شرکت اصلی(بانک دی) مربوط به تسهیلاتی است که به خریداران نیروگاه دماوند اختصاص داده شده است که درواقع مبلغ 10 هزار میلیارد ریال بطور مساوی توسط بانک دی و موسسه مالی و اعتباری کوثر به دریافت کنندگان تسهیلات پرداخت و در قبال این تسهیلات اداره کامل آن نیروگاه در قالب مدیریت داراییها تا مرحله فروش سهام به بانک دی اعطا شده است. بانک دی نیز از محل مدیریت داراییها در گزارش 6 ماهه مبلغ 1464390 میلیون ریال سود از محل این واگذاری شناسایی نموده است. بانک دی طی اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرده که این واگذاری به دو شرکت فرعی با مالکیت کامل بانک اتفاق افتاده، اما تحصیل سهام شرکت برق دماوند صرفا منجر به تعدیل ایجادی بین سرفصلهای درآمدی بانک ( کاهش حجم سود تسهیلات و افزایش حجم سود سرمایه گذاری ها ) خواهد شد و تاثیر با اهمیتی در پیش بینی سود سال 94 نخواهد داشت.

شرکت توسعه دیدار: این شرکت در تاریخ 28/2/1388 به عنوان شرکت سهامی خاص تاسیس به ثبت رسید. این شرکت از واحدهای فرعی بانک دی محسوب می شود. اهم فعالیتهای این شرکت عبارتست از ارائه خدمات فنی و مهندسی و ساختمانی، انجام عملیات تجاری اعم از صادرات و واردات، خرید و فروش ماشین آلات صنعتی، کشاورزی و ساختمانی، راه سازی و خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول و …. فعالیت شرکت از بدو تاسیس تا آذر 1390 عمدتا مکانیابی و تجهیز شعب بانک دی بوده و از سه ماهه چهارم سال 90 عمالیت شرکت بر فعالیتهای موضوع قرارداد کارگزاری بین شهرداری های مناطق تهران و سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران از یکسو و بانک دی از سوی دیگر تمرکز یافته است. موضوع قرارداد مزبور نیز به طور خلاصه عبارت است از کارسازی مطالبات صاحبان املاک و مستغلات واقع در طرحها و پروژههای عمرانی از شهرداری تهران تا سقف 15000 میلیارد ریال است. حق کارگزاری جمعا 50 درصد ( 3 درصد سهم بانک دی و 2 درصد سهم شرکت ) بوده است.

شرکت برق دماوند: شرکت تولید نیروی برق دماوند در تاریخ 2/5/87 تاسیس شده و در اداره ثبت شرکتهای شهرستان پاکدشت به ثبت رسیده است. شرکت توانیر مالک اولیه و سهامدار بوده که به تدریج آن را به بنیاد شهید و امور ایثارگران منتقل نموده است. موضوع فعالیت شرکت تولید و فروش انرژی برق در چارچوب ضوابط و مقررات بازار برق به اشخاص حقیقی و حقوقی و بهینه سازی و توسعه ظرفیت نیروگاه و … است. این شرکت در سال 93 سود خالصی معادل 2480276 میلیون ریال داشته که نسبت به سال قبل 77 درصد افزایش داشته است. نیروگاه سیکل ترکیبی شهدای پاکدشت (دماوند) بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی ایران است که در دو فاز راه اندازی شده است. فاز اول دارای 12 واحد گازی با ظرفیت هریک 159 مگاوات و فاز دوم شامل 6 واحد بخار با ظرفیت هریک 160 مگاوات است. ظرفیت تولید و آمادگی به ترتیب 1554 و 1731 مگاوات و ظرفیت نامی سال 93 برابر با 2868 مگاوات بوده است. همچنین راندمان این نیروگاه 45.5 درصد است.

در صورتهای مالی حسابرسی شده سال 93 این شرکت آمده است که شرکت تولید نیروی برق دماوند در تاریخ 1/8/93 مبلغ 5000 میلیارد ریال تسهیلات مالی با کارمزد 28 درصد و با سررسید یک ساله از موسسه مالی اعتباری کوثر دریافت و در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار داده و اصل تسهیلات و سود تضمین شده را به حساب بدهکار بنیاد منظور نموده است. بنیاد بازپرداخت اصل و فرع تسیهلات مزبور را در سررسید تضمین نموده است.

درآمدهای شرکت

درآمدهای اصلی بانک دی سود حاصل از تسهیلات، سود حاصل از سرمایه گذاریها و سپردهگذاری ها و سایر درآمدها است. ترکیب دارایی های بانک دی در سال 93 را در زیر می بینیم:

ترکیب دارایی ها تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

بنابراین تسهیلات اعطایی حدود نیمی از داراییهای شرکت را تشکیل میدهد. ترکیب تسهیلات اعطایی شرکت در سال 93 به شرح نمودار زیر است:

ترکیب تسهیلات تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

همانطور که میبینیم حدود 96 درصد تسهیلات اعطایی شرکت در قالب مشارکت مدنی بوده است. شرکت در سال 93 مبلغ 10237 میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی شناسایی کرده است. همچنین 6057 میلیارد ریال سود سپرده های مدت دار بانک نزد بانکهای داخلی بوده است. همچنین بانک مبلغ 6245 میلیارد ریال سود غیر مشاع داشته که عمدتا فروش دارایی ثابت بوده است. لازم به ذکر است شرکت هر سال مقداری از سود را توسط فروش دارایی ثابت محقق می سازد. برای سال 94 نیز رقم 2210 میلیارد ریال از این محل سود پیش بینی کرده که از بابت واگذاری ملک تجاری اداری نوبخت و ملک کوهستان پارک مشهد است. در سال 93 حدود 70 درصد درآمد شرکت مشاع و حدود 30 درصد آن غیر مشاع بوده است. ترکیب سپرده ها نیز که مهمترین بخش هزینه های بانک است به شرح زیر است:

ترکیب سپرده ها تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

بنابراین سپرده های کوتاه مدت حدود 40 درصد، یکساله 33 درصد و 2 تا 5 ساله 24 درصد ترکیب سپرده ها را تشکیل می دهد. نمودار زیر نیز کل تسهیلات و کل سپرده ها را از سال 1391 تاکنون نشان می دهد:

روند تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

برخی از آیتمهای با اهمیت در صورت های مالی این شرکت عبارتند از:

نسبت مالی تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

نسبت کفایت سرمایه از لحاظ قانونی (مقررات بانک مرکزی) و دانش مالی، یک شاخص کلیدی وضعیت بانک است. این نسبت، سرمایه واقعی را به صورت درصدی از کل داراییهای موزون شده بر حسب ضرایب ریسک بیان می کند. از لحاظ ضوابط اجرایی این نسبت باید حداقل 8 درصد باشد. کفایت سرمایه بر توسعه فعالیتهای بانک تاثیر مستقیم دارد. به دلیل افزایش حجم تسهیلات و ضرورت تداوم رشد بانک از طریق افزایش سرمایه، نسبت کفایت سرمایه و روند مطلوب آن با توسعه فعالیتها استمرار خواهد یافت.

بررسی سود سال 94 و 95 شرکت

برای پیش بینی سود هر سهم سال 94 و 95 شرکت مفروضات زیر را در نظر می گیریم:

برای پیش بینی مقدار سپرده ها، نقدینگی را پیش بینی کرده و با توجه به سابقه تاریخی بانک دی از نسبت سپرده های بانک دی به نقدینگی استفاده کردیم. برابر با گزارش 6 ماهه، حدود 53 درصد سپردهها مربوط به سپرده سرمایهگذاری کوتاه مدت عادی، 26 درصد سپرده یکساله و 15 درصد سپرده های 2 تا 5 ساله است که ما هم در تحلیل از همین نسبتها استفاده کردیم. حدود 90 درصد سپردههای اضافه شده در 6 ماهه دوم را به تسهیلات اختصاص داده و 10 درصد باقیمانده نزد بانک مرکزی به عنوان سپرده قانونی خواهد ماند. مطابق دوره 6 ماهه نیز حدود 94 درصد تسهیلات را به مشارکت مدنی اختصاص میدهیم. پیش بینی میکنیم متوسط سود تسهیلات اعطایی دریافت شده برای سالهای 94 و 95 توسط بانک به ترتیب 26 % و 25 % باشد که شرکت برای سال 94 حدود 26 % پیش بینی کرده است. همچنین متوسط سود سپرده گذاران که بانک باید پرداخت کند برای سال 94 حدود 22 درصد و برای سال 95 حدود 20 % پیش بینی می کنیم. در سرفصل سود سپرده گذاری ها و سرمایه گذاری ها با توجه به کاهش پیش بینی خود شرکت، مبلغ دریافتی برای 6 ماهه دوم را برابر با 6 ماهه ابتدایی سال در نظر می گیریم.

در آیتم درآمدهای غیر مشاع آیتم سایر درآمدها که شامل فروش دارایی ثابت توسط بانک و همچنین درآمد حاصل از مدیریت داراییها است که در 6 ماهه شناسایی شده است، شرکت برای سال 94 مبلغ 2210 میلیارد ریال فروش دارایی ثابت پیش بینی کرده که البته در دوره 6 ماهه اول محقق نشده است، اما پیش بینی می شود در 6 ماهه دوم تحقق یابد. همچنین شرکت درآمد حاصل از مدیریت داراییها را در بودجه 3 ماهه پیش بینی نکرده بود، در گزارش 6 ماهه اضافه کرده است. برای سال 95 نیز همین مبلغ فروش دارایی ثابت پیش بینی می کنیم.

هزینه های اداری و عمومی در سال 94 را با توجه به گزارش دوره 6 ماهه و سال 95 را حدود 10 درصد رشد می دهیم.

در محاسبه ذخیره عمومی مطالبات مشکوک الوصول، ضریب 1.5 درصد و در محاسبه ذخیره اختصاصی ضرایب 10، 20 و 50 درصد برای مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول لحاظ می نماییم.

نرخ موثر مالیات را نیز برابر با بودجه لحاظ میکنیم. البته شرکت در دوره 6 ماهه 94 و سال 93 مالیات نپرداخته است.

بر اساس مفروضات فوق، صورت سود و زیان شرکت برای سالهای 94 و 95 به شرح زیر است:

سود و زیان تحلیل بنیادی دی | بانک دی تصویر تحلیل بنیادی دی

در نتیجه شرکت می تواند در سال جاری سود پیش بینی شده را محقق سازد. همچنین این سود برای سال بعد نیز قابل تکرار خواهد بود.

 

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن