تحلیل بنیادی ذوب آهن اصفهان ( ذوب )

547
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ذوب آهن اصفهان ( ذوب )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 21Rating:

تحلیل بنیادی ذوب آهن اصفهان ( ذوب )

مقدمه

صنایع فولاد یکی از صنایع اساسی و زیربنایی جامعه است و از نظر سرمایه گذاری، نیاز ارزی، ایجاد اشتغال مستقیم و تامین نیازهای جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در کنار صنعت نفت همچنان به عنوان مهمترین محصولات تولیدی جهان باقی خواهند ماند چراکه رشد و توسعه کشورها به این دو محصول وابستگی شدید خواهد داشت.عواملی مانند عدم پایداری اقتصادی و سیاسی کشورهای درحال توسعه، تغییرات قیمت نفت و افزایش گروه سنی بین 14 الی 32 سال درجهان به عنوان بالاترین مصرف کنندگان فولاد، نیاز به بازارهای جهانی به ویژه چین، افزایش قیمتهای حمل و نقل جهانی، قیمت مواد اولیه و سنگ آهن و همچنین قیمت انرژی و نفت در افزایش تقاضای فولاد و همچنین روند قیمت آن تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تاریخچه

احداث کارخانه ذوب آهن در چهارچوب پروتکل همکاریهای فنی و اقتصادی بین دولت ایران و شوروی سابق، مورد توافق قرار گرفت و موافقت نامه ای امضاء شد که در 23 دی ماه 1344 به تصویب مجلس رسید، کارهای اجرایی احداث ساختمان واحدهای مختلف کارخانه از سال 1346 آغاز و با ایجاد کارگاههای کک سازی، آگلومراسیون و کوره بلند شماره 1 در نیمه اول دی ماه 1350 ، بهره برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز و تولید محصولات فولادی نیز با راه اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد در دی ماه 1351 با ظرفیت 550 هزار تن در سال شروع شد.متعاقب آن در سال 1351 کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه برای رسیدن به ظرفیت 1900000 تن فولاد در سال با احداث کوره بلند شماره 2 و توسعه بخشهای مختلف آگلومراسیون، ککسازی، فولادسازی، نورد و … شروع گردید و عملیات ساختمانی کمپلکس چدن در سال 1357 به اتمام رسید.

موضوع فعالیت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از انجام عملیات ذوب و ریخته گری و نورد فلزات آهنی و فولادهای آلیاژی جهت تولید انواع مقاطع هندسی استاندارد و بازاریابی برای محصولات تولیدی، انجام عملیات بازرگانی، سرمایه گذاری در شرکتهای دولتی و خصوصی.

روند پیش بینی شرکت در سال های گذشته

Ravand Budje Bandi Sherkat Ha

ترکیب سهامداران

Tarkib Sahamdaran

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان شرکت از سال 91 تا 94 در جدول زیر نمایش داده شده است. لازم به ذکر است اقلام مربوط به سال 94 با توجه با بودجه اعلامی شرکت وارد شده است.

Sud Va Zian P

بررسی اقلام عمده صورت سود و زیان

تولید و فروش

شرکت ذوب آهن اصفهان در صنعت فولاد فعالیت میکند. محصولات عمده تولیدی شرکت عبارت اند از تیرآهن، میلگرد و کلاف که عمده این محصولات در داخل کشور به فروش میرسند. نمودار ذیل ترکیب فروش شرکت( داخلی و خارجی ) و همچنین سهم هریک از محصولات را در فروش شرکت نشان میدهد. خاطر نشان می شود شرکت اعلام نموده که قرار است تا آبان ماه 94 از خط تولید ریل خود بهره برداری نماید و از این بابت فروشی به مبلغ 3374 میلیارد ریال را پیش بینی نموده که چندان محتمل به نظر نمیرسد لذا در کارشناسی در نظر گرفته نشده است.

Tarkib Forush

در نمودار زیر پیش بینی قیمت جهانی فولاد تا سال 2019 آورده شده است و همانطور که مشاهده می کنید پیش بینی ها حاکی از افزایش قابل ملاحظه قیمت فولاد از سال 2015 تا 2016 میباشد.

Gheimat Fulad P

فروش و درآمد ارایه خدمات

آنچه که بر روی میزان فروش و به تبع آن سود شرکت بیشترین تاثیر را دارد شرایط بازار داخلی است که وابسته به وضعیت بازار مسکن می باشد. مرکز آمار ایران در گزارشی به کاهش 66.4 درصدی تقاضای دریافت پروانه ساخت مسکن در پاییز 93 نسبت به فصل مشابه سال قبل تر از آن اشاره کرده است .

مجموع مساحت زیربنای تعیین شده در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران در پاییز سال 93 حدود 2662.1 هزار متر مربع بوده که نسبت به فصل گذشته حدود 39.8 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 68.1 درصد کاهش داشته است و در حدود 23.2 درصد از مجموع کل زیربنای تعیین شده در پروانههای صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداریهای کشور را تشکیل می دهد .

از کل پروانه های صادر شده 3138 پروانه ( 13.8 ) درصد مربوط به افزایش بنا و 19615 پروانه 86.2 ) درصد( مربوط به احداث ساختمان بوده است.

همچنین از مجموع پروانه های صادره برای احداث ساختمانهای مسکونی، در حدود 28.5 درصد برای احداث ساختمانهای یک طبقه، 20.8 درصد برای احداث ساختمان های دو طبقه، 13.2 درصد برای احداث ساختمان های سه طبقه، 11.1 درصد برای احداث ساختمان های چهار طبقه و 26.4 درصد برای احداث ساختمان های پنج طبقه و بیشتر است.

با توجه به اطلاعات اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، به طور کلی درخواست ساخت مسکن کاهش یافته است که کاهش ساخت و ساز بر تقاضای محصولات شرکت تاثیر منفی خواهد داشت.

Tedad Parvane Sakht

Forush Meghdari Va Riali

Amalkard Forush 4 Mahe

بهای تمام شده

Bahaye Tamam Shode P

Gheimat Zoghaal Sang P

بررسی مفروضات بودجه

Barresi Mafruzat Budje

مصرف سنگ آهن

طبق محاسبات صورت گرفته و مقایسه با اطلاعات سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 ضریب تبدیل سنگ آهن به محصولات فولادی تغییر اندکی داشته که می تواند به دلیل افزایش مصرف گندله، تفاوت در عیار سنگ آهن مصرفی و ضایعات تولید بوده و لذا پیش بینی بودجه بدون تغییر مورد استفاده قرار می گیرد.

نرخ سنگ آهن

با فرض نرخ 40 الی 45 دلار به ازای هر تن سنگ آهن، نرخ تسعیر 33000 الی 34000 ریالی و همچنین هزینه حمل حدود 400 هزار ریال به ازای هر تن نرخ حدود 180 هزار تومان به ازای هر تن معقول بوده لیکن نرخ مذکور در سناریوهای مختلف با هدف بررسی آثار تغییر نرخ سنگ آهن تغییر داده می شود.

مصرف و نرخ گندله

مصرف گندله به دلیل کاهش ضریب مصرف سنگ آهن افزایش یافته و نرخ مندرج در پیش بینی بودجه شرکت معقول ارزیابی می شود.

میزان مصرف کک

شرکت ذوب آهن کک مصرفی در کوره های ذوب را به دو روش خرید مستقیم و استحصال از ذغالسنگ کک شو تامین می نماید. در واحدهای تبدیل داخل مجتمع به ازای هر تن ذغالسنگ حدود 700 کیلوگرم کک به دست می آید. با استفاده از ضریب مذکور میزان مصرف کک به ازای هر تن محصولات فولادی در سالهای 93 و 94 به ترتیب معادل 753 و 719 کیلوگرم به دست می آید. این نسبت در مجتمع های فولادسازی دنیا حدود 550 کیلوگرم به ازای هر تن فولاد است که از انحراف معنادار آن در مجتمع ذوب آهن اصفهان حکایت دارد. بر اساس اطلاعات فنی به دست آمده از تامین کنندگان کک مجتمع های فولادی کشور، عمده دلیل موضوع فوق مربوط به وجود ضایعات در مواد اولیه مورد استفاده شرکت است. نرخ مورد استفاده در مفروضات بودجه هم منطقی ارزیابی می گردد.

سناریوسازی

شرکت ذوب آهن اصفهان در چهار سناریوی کلی به شرح مفروضات ذیل و با توجه به متغیرهای کلیدی و تاثیرگذار بر شرکت بررسی شده است. در پیش بینی حسابرسی شده سال 94 شرکت دو نکته قابل توجه به شرح ذیل وجود دارد.

1)ماشین آلات و تجهیزات شرکت در سال مالی 1393 مورد تجدید ارزیابی قرار گرفته و از این بابت حدودا مبلغ 000 ر 30 میلیارد ریال تحت عنوان مازاد تجدید ارزیابی شناسایی گردیده که اثرات مالی ناشی از افزایش هزینه استهلاک آن حدودا به مبلغ 2400 میلیارد ریال (با توجه به نرخ مندرج در جدول استهلاکات موضوع ماده 151 قانون مالیاتهای مستقیم) در محاسبات سود و زیان پیش بینی شده لحاظ

نگردیده است. همچنین افزایش حقوق و دستمزد پرداختی نسبت به سال مالی 1393 معادل 15 درصد در نظر گرفته شده، در صورتیکه طبق مصوبه شورای عالی کار، افزایش دستمزد کارگران در سال 1394 نسبت به سال قبل 17 درصد تعیین گردیده است.

2) در صورت سود و زیان پیش بینی شده پیوست، فروش 120000 تن ریل به مبلغ3374 میلیارد ریال (سود ناخالص حاصل از فروش مزبور به مبلغ 1181 میلیارد ریال) و افزایش در مقادیر و نرخ فروش سایر محصولات نسبت به سال مالی 1393 به ترتیب به میزان 8.7 درصد و 3.2 درصد پیش بینی گردیده است. فروش پیش بینی شده به شرح فوق، موکول به ثبات شرایط حاکم بر اقتصاد، اخذ مجوز و تامین 5000 میلیارد ریال منابع از محل انتشار اوراق مشارکت پیش بینی شده، استفاده کامل از ظرفیت ایستگاه ریخته گری مداوم شماره 5 (افتتاح در تیرماه 1394 ) و راه اندازی خط پروژه تولید ریل در زمان پیش بینی شده (آبانماه 1394 ) می باشد.

سناریو 1

این سناریو با توجه به مفروضات ذیل یک سناریوی بدبینانه محسوب می شود.

_ میزان و نرخ فروش: میزان فروش بودجه شرکت 20 درصد کاهش و نرخ فروش آن با توجه به شرایط ذکر شده بازار 10 درصد نسبت به نرخ های فروش محقق شده در چهارماهه ابتدایی سال کاهش داده شده است.

_ بهای تمام شده: در این قلم از صورت سود و زیان هر کدام از هزینه های متغیر 20 درصد کاهش داده شده است. همچنین استهلاک ذکر شده بابت تجدید ارزیابی داراییها در این سناریو منظور شده است.

_ نرخ ارز: شرکت نرخ دلار خود را 34000 ریال در نظر گرفته است اما دراین سناریونرخ دلار 35000 ریال فرض شده است.

_ تولید ریل: این سناریو با فرض عدم بهره برداری از خط تولید ریل طراحی شده است.

سناریو 2

_ فروش: میزان فروش بودجه شرکت 10 درصد کاهش و نرخ فروش آن ثابت و نرخهای محقق شده چهارماهه ابتدایی سال در نظر گرفته شده است.

_ بهای تمام شده: در این قلم از صورت سود و زیان هر کدام از هزینه های متغیر 10 درصد کاهش داده شده است. همچنین استهلاک ذکر شده بابت تجدید ارزیابی داراییها در این سناریو منظور شده است.

_ نرخ ارز : 33000 ریال

_ تولید ریل: این سناریو با فرض عدم بهره برداری از خط تولید ریل طراحی شده است.

سناریو 3

این سناریو نیز سناریوی میانه محسوب می شود با این تفاوت که استهلاک ذکر شده در بند حسابرس منظور نشده است.

_ فروش: میزان فروش بودجه شرکت 10 درصد کاهش و نرخ فروش آن ثابت و نرخ های محقق شده چهارماهه ابتدایی سال در نظر گرفته شده است.

_ بهای تمام شده: در این قلم از صورت سود و زیان هر کدام از هزینه های متغیر 10 درصد کاهش داده شده است. همچنین استهلاک ذکر شده بابت تجدید ارزیابی داراییها در این سناریو منظور نشده است.

_ نرخ ارز : 33000 ریال

_ تولید ریل: این سناریو با فرض عدم بهره برداری از خط تولید ریل طراحی شده است.

سناریو 4

سناریو با مفروضات خوش بینانه

_ فروش: میزان فروش بودجه شرکت 10 درصد افزایش و نرخ فروش آن 10 درصد نسبت به نرخ های محقق شده چهار ماهه ابتدایی سال افزایش داده شده است.

_ بهای تمام شده: بهای تمام شده با توجه به افزایش میزان فروش 10 درصد افزایش یافته است.

_ نرخ ارز: 31000 ریال

_ تولید ریل: این سناریو با فرض بهره برداری از خط تولید ریل طراحی شده است.

Barresi 4 Senario

منبع: مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن