تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

142
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Mar 1Rating: 4.5تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهانتحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن در اولین پیش بینی سال مالی ٩۵ زیان خود را با سرمایه ٧،٨۶٨،۴٠۶ میلیون ریال به ازای هر سهم (۵٨٢) ریال برآورد نموده است. این در حالی است که پیش بینی زیان هر سهم در آخرین گزارش سال مالی ٩۴ به ازای هر سهم (١,١٨١) ریال گزارش گردیده است. با توجه به زیان ده بودن شرکت در سال مالی ٩۵ توانایی پرداخت سود نخواهد داشت.

از دلایل زیر می توان به علت تغییر پیش بینی زیان هر سهم شرکت در سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ اشاره کرد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

1)افزایش ۴٠% فروش و پیش بینی رقم ۴٠،٠٧١ میلیارد ریال فروش سال ٩۵

2)پیش بینی افزایش حاشیه سود ناخالص از (٣%-)  در سال ٩۴ به ١١% در سال ٩۵

نگاه اجمالی به شرکت

عملیات ساخت شرکت ذوب آهن اصفهان در سال ١٣۴۶ آغاز و با ایجاد کارگاه کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره ١ در سال ١٣۵٠ ازین مجتمع بهره برداری گردید. گفتنی است روش تولید در این شرکت با استفاده تکنولوژی کوره بلند می باشد. این روش از قدیمی ترین روش های جداسازی آهن از سنگ آهن به شمار می آید. در کوره بلند سنگ آهن به همراه کک و آگلومره در داخل کوره ریخته می شود. عملیات ابتدایی این شرکت با تکنولوژی شوروی آغاز شد و پس از انقلاب با دستگاه های ایتالیایی و غیره توسعه یافت.

به طور کلی فولادهای تولیدی ذوب آهن اصفهان در دو گروه ساختمانی و کیفی طبقه بندی می شود. این فولادها به انواع فراورده های گرم نوردیده از جمله تیرآهن، نبشی، ناودانی، مفتول و چهارگوش تبدیل خواهد شد.

سایر  نکات با اهمبت

_ هزینه های مالی شرکت با افزایشی ٢٣ درصدی به مبلغ ٧،٠٠۵ میلیارد ریال پیش بینی گردیده است که این مبلغ سه برابر سود عملیاتی می باشد و موجبات زیان ده شدن شرکت را فراهم نموده است. لازم به ذکر است هزینه های مالی ١٧.۵% از فروش شرکت می باشد.

_ همچنین شرکت در سال ٩۴ رقم ٩٣٢ میلیارد ریال هزینه در بخش سایر هزینه های عملیاتی بابت زیان تسعیر ارز شناسایی نموده است که این مبلغ در سال ٩۵ وجود نخواهد داشت.

_ با توجه به راه اندازی طرح توسعه تولید ریل و افزایش مقدار تولید و فروش ظرفیت های شرکت مورد بررسی قرار گرفت و شرکت در سال ٩۵ بیش از ظرفیت اسمی خود و مانند سنوات گذشته مطابق با ظرفیت عملی خود تولید خود را پیش بینی نموده است. بررسی ظرفیت عملی و مقدار تولید پیش بینی شرکت حاکی از تولید در ظرفیت کامل می باشد.

فروش شرکت

ترکیب مبلغ فروش شرکت در پیش بینی سال ٩۵ شامل محصولات زیر می باشد:

مبلغ تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

همانطور که در نمودار بالا قابل مشاهده است، بیشترین سهم از فروش شرکت در محصول تیرآهن می باشد و پس از آن میلگرد و کلاف با سهمی ٢٩% در فروش شرکت در رتبه ی دوم فروش قرار دارد. با این تفاسیر این دو محصول ٧٧% از فروش شرکت را تشکیل می دهند و از سویی با توجه به تاثیرپذیری بالای پروژه های عمرانی و دوره های رونق و رکود مسکن در مصرف این دو محصول می توان حساسیت فروش شرکت به رشد اقتصادی بخش عمران را بسیار بالا ارزیابی نمود. با عنایت به افت قیمت نفت و رکود در بازار مسکن با افت توان اقتصادی کشور در پروژه های عمرانی و ساخت مسکن رو به رو هستیم. همچنین رشد ١٢% بودجه ی عمرانی سال ٩۵ نسبت به ٩۴ و پیش بینی رقم ۵٩،۶٠٠ میلیارد تومانی برای این بخش از بودجه را می توان از نکات امیدوار کننده برای ذوب در سال آتی دانست.

جدا از این موارد در حدود ١٩% از فروش شرکت نیز به صورت صادراتی می باشد و در این بین تیرآهن و میلگرد و کلاف سهمی ٩۶% در صادرات شرکت دارند. فروش تیرآهن صادراتی شرکت حاشیه سود ناخالصی برابر با ٢% و فروش میلگرد و کلاف نیز با زیان همراه است.

نرخ فروش

حال در جدول زیر به بررسی متوسط نرخ های فروش محصولات شرکت می پردازیم: (ارقام ریال به ازای هر تن)

نرخ تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

قیمت گذاری تیرآهن، میلگرد و کلاف در بورس کالا صورت می پذیرد و شرکت محصولات خود را در این بازار عرضه می نماید. پیش بینی افزایش فروش شرکت عمدتا به دلیل افزایش مقداری فروش می باشد و شرکت نرخ های فروش را نیز با کاهش بیش از ١٠% در محصولات اصلی برآورد نموده است.

حاشیه سود ناخالص محصول تازه وارد شرکت- ریل در حدود ۴٠% می باشد و نیاز کشور به ریل می تواند فروش این محصول را به مقدار زیادی تضمین نماید. فروش باقی محصولات کشور فارغ از تیرآهن با زیان همراه است و بخشی از دلایل زیانده بودن شرکت ناشی از حاشیه سود ناخالص (۴.۵%-) می باشد.

همچنین شرکت راه اندازی خط تولید ریل با ظرفیت ۴٠٠،٠٠٠ تن در سال را در پیش بینی خود برآورد نموده؛ لازم به ذکر است که پیش بینی تولید و فروش ریل در ۴ ماه از سال ٩۵ در نظر گرفته شده است و در این مدت پیش بینی تولید ١۵٠،٠٠٠ تن در سال برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

بیشترین سهم از بهای تمام شده ی محصولات را مواد مستقیم مصرفی شکل می دهد. در نمودار زیر به ترکیب بهای تمام شده پرداخته شده است.

بهای تولید تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

مطابق نمودار بالا عمده ی بهای تمام شده ی شرکت ناشی از مواد مستقیم مصرفی می باشد و دو بخش مواد مستقیم مصرفی و دستمزد مستقیم تولید مجموعا ٨٢% از بهای تمام شده را شکل می دهد.

گفتنی است سربار تولید با ٢٩% افزایش نسبت به سال ٩۴ پیش بینی شده است.

با عنایت به سهم بالای مواد مستقیم مصرفی در بخش زیر به سهم هر یک از مواد اولیه در مواد مستقیم مصرفی پرداخته شده است.

اولیه تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

مطابق نمودار شاهد هستیم که ذغالسنگ ۴٠% از مواد اولیه شرکت را شامل می شود و در حدود ۵٧% از این ماده اولیه به صورت وارداتی تامین می گردد. پس از آن سنگ آهن بیشترین مصرف را دارا می باشد که با توجه به معادن غنی کشور نیازی به واردات این ماده احساس نمی شود. به صورت کلی در حدود ٢۵% از مواد اولیه شرکت از منابع خارجی تامین می شود.

شرکت ذغالسنگ وارداتی را  در بودجه ی ٩۵ با ٢٢% کاهش نرخ خرید و ١٠۶% افزایش مقدار خرید و سنگ آهن را با ٢١% کاهش قیمت خرید و افزایش ۴٧% مقدار خرید پیش بینی نموده است. دیگر ماده ی پرمصرف شرکت گندله می باشد که این ماده نیز بدون افزایش نرخ و با ۴٩۶% افزایش مقدار پیش بینی شده است.

یکی دیگر از اجزای بهای تمام شده ی تولید هزینه ی سربار می باشد که در شرکت ذوب ٢۶% از بهای تمام شده را تشکیل می دهد و با توجه به تاثیرگذاری کمتر نسبت به مواد مستقیم تنها به ذکر تغییرات و اجزای آن پرداخته می شود.

سربار تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

مطابق اطلاعات مذکور در حدود ۴٣% از هزینه ی سربار صرف تعمیر، نگهداری و قطعات مصرفی می باشد و از سویی این بخش نسبت به پیش بینی سال مالی ٩۴ افزایشی ۴۶% داشته است. هزینه ی انرژی نیز نسبت به سال ٩۴ با افزایشی ٣٩% برآورد گردیده است.

_ درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت با (٢٣.٧%) کاهش در سال مالی ٩۵ به رقم ٢۶٢ میلیارد ریال برآورد گردیده است که ٨٧% از آن را سود حاصل از سپرده های بانکی تشکیل می دهد.

_ از نکات مهم گزارش در پیش بینی سال ٩۵ در طرح های  توسعه ای تولید و فروش ریل می باشد. این طرح از حاشیه سود مناسبی  برخوردار است و ظرفیت مورد نیاز کشور در این بخش سالانه ۶٠,٠٠٠ تن می باشد.

با توجه به هزینه ی بالای انرژی در ذوب و بهره وری پایین موضوع افزایش قیمت انرژی می تواند در سال های آتی تعهدات بسیاری را برای ذوب آهن فراهم آورد.

_ شرکت در بخش حقوق و دستمرد نیز نرخ ها را ٨% افزایش و با ۵% کاهش تعداد کارکنان برآورد داشته است.

_ هزینه ی استهلاک شرکت ١١% افزایش یافته است و به مبلغ ١۴۴ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

_ مالیات شرکت با احتساب ١٠ درصد معافیت فروش در بورس کالا و ۵ درصد معافیت حضور شرکت در فرا بورس می باشد.

_ شرکت دو پروژه ی توسعه ای در برنامه ی آتی خود دارد:

_ پروژه ی تولید ریل شرکت در سال ٩۵ به بهره برداری می رسد

_ طرح جذب چدن که این طرح نیز در تاریخ ١/۶/٩٧ به بهره برداری می رسد.

همچنین مبنای نرخ ارز بر اساس پیش بینی روند و مطالعات بازار می باشد در سال ٩۵ نرخ هر یورو را ۴١،٢۵٠ ریال و نرخ هر دلار را نیز ٣٧،۵٠٠ ریال در نظر گرفته است. تراز ارزی شرکت نیز مثبت می باشد.

نمودار زیر روند عملیاتی شرکت را در سالیان گذشته نمایش می دهد:

روند تحلیل بنیادی ذوب | ذوب آهن اصفهان

نتیجه گیری

با توجه به روند فروش و سود ناخالص شرکت و افزایش شدید حاشیه سود ناخالص با توجه به عدم شفاف سازی شرکت در این خصوص قابل دفاع نمی باشد. البته نکته ی مهم افزایش مقدار فروش می باشد و افزایش فروش شرکت عمدتا از ناحیه افزایش مقدار فروش می باشد و ذوب آهن برای تحقق فروش به رشد اقتصادی و بازار مسکن بسیار وابسته می باشد

همچنین در سال ٩۵ با افزایش ٢٠% نرخ گازوئیل پیش بینی شده در بودجه ی پیشنهادی دولت با افزایش هزینه ی حمل و نقل رو به رو خواهیم بود و ازین رو هم در بخش حمل مواد اولیه و هم در بخش فروش محصولات این هزینه بر روی فروش و بهای تمام شده ی محصولات موثر خواهد بود و از سویی با واقعی شدن قیمت سوخت مصرفی در دوره ی پنج ساله شاهد افزایش هزینه ی سربار شرکت خواهیم بود و شرکت باید برنامه ریزی خود بابت افزایش بهره وری را گسترده نماید. همچنین بیشترین میزان مصرف ریل کشور بنا بر اذعان مدیرعامل سالانه نهایتا ۶٠٠٠٠ تن می باشد و و ذوب آهن با توجه به ظرفیت ۴٠٠ هزار تنی خود قابلیت صادرات ریل را نیز خواهد داشت با این توصیف که در منطقه رقبایی مانند هند بر سر راهش خواهند بود.

با عنایت به افت قیمت نفت و پیش بینی عدم تحقق بودجه ی عمرانی  و ادامه ی رکود در بخش مسکن به نظر می رسد شرکت ذوب آهن اصفهان بودجه ی ٩۵ خود راخوشبینانه ارائه نموده است و برای تحقق بودجه ی خود در سال آتی کار سختی خواهد داشت.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن