تحلیل بنیادی ذوب آهن (ذوب)

727
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ذوب آهن (ذوب)Reviewed by محمد محمدی on Jul 12Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

 تحلیل بنیادی ذوب آهن (ذوب)

شاید اگر بخواهیم در مورد وضعیت ذوب آهن اصفهان به اختصار خدمت دوستان توضیح بدهم باید در دوبخش ریسک ها و پتانسیل های شرکت نکاتی رو خدمت دوستان عرض کنم .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

پتانسیل ها :

مهمترن بخش از پتانسیل های این شرکت همون طرحهای توسعه ای شرکت میباشد که به اختصار خدمت دوستان عرض میکنم :

 

1) پروژه بازسازی ناحیه پرداختfinishing نورد 650 جهت تولید ریلهای UIC60 , U33 :

بمنظور دستیابی به امکان تولید ریل‌های U33 و UIC60 مورد نیاز راه‌ آهن جمهوری اسلامی در حداقل زمان ممکن پس از چند ماه مطالعه و مذاکرات فشرده فنی بازرگانی در مجموعه مهندسی کارخانه و مدیریت خرید تجهیزات و قراردادهای توسعه، قرارداد احداث کارگاه ریل در بخش پرداخت Finishing نورد 650 با پیمانکار خارجی منعقد و در مرحله انتخاب پیمانکار داخلی می باشد. با اجرای این طرح، تولید ریل‌های U33 و UIC60 مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی تا طول 36 متر در سال آینده محقق خواهد شد.

 

اخیرا تفاهم نامه ای هم بین شرکت و راه آهن منعقد شده است .

 

2) پروژه بازیابی موادشیمیایی و بیوشیمیایی باتری شماره سه کک سازی :

این پروژه در حقیقت واحد تکمیلی باتری شماره سه کک سازی می باشد و با تکمیل این واحد، بازیابی و تولید مواد شیمیایی این بخش شامل بنزول ،گوگرد و… میسر می گردد و در واحد بیوشیمیایی آبهای فنلی بخش تصفیه می شود در حال حاضر این واحدها تکمیل گردیده و یک سری پانچهای محدود وجود دارد که با همکاری بهره برداری در حال انجام و نرمال شدن می باشد.

 

3) پروژه تزریق پودر زغال سنگ به کوره بلندPCI:

با اجرای این پروژه بخشی از کک کوره بلند با پودر زغال سنگ که از فورم های هوای دم کوره بلند تزریق می شود جایگزین می گردد و با توجه باینکه پودر زغال سنگ از قیمت به مراتب کمتری نسبت به کک متالوژی برخوردار است سبب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه چدن مذاب تولیدی در کوره بلند می شود و از سوی دیگر با کاهش مصرف کک در کوره بلند تولید چدن مذاب نیز به میزان حداقل 3 % افزایش خواهد یافت .

پیش بینی می شود با اجرای این پروژه به میزان 180 کیلو گرم پودر زغال‌سنگ معادل 144 کیلوگرم کک به‌ازای هر تن چدن مذاب به کوره بلندها تزریق گردد. لازم به توضیح است که با توجه به آنکه در حال حاضر در کوره بلندهای ذوب آهن حدود 110 مترمکعب گازطبیعی به ازای هر تن چدن تولیدی مصرف می‌شود، بخشی از 180 کیلوگرم پودر زغال تزریقی جایگزین گازطبیعی می گردد.

در حال حاضر فراخوان شناسایی پیمانکاران نهایی گردیده و به زودی پیمانکار پروژه انتخاب خواهد شد.

 

4) پروژه ایستگاه ریخته گری:

این پروژه از مجموعه پروژه های جذب چدن می باشد که بمنظور افزایش تولید شمش فولادی با احداث یک واحد ریخته گری فولاد با ظرفیت یک میلیون تن در سال انجام میشود

این پروژه بصورت مدیریت طرح در حوزه برنامه ریزی وتوسعه در حال پیگیری است و حدود 1300 تن تجهیزات این پروژه ساخت و تامین داخل بود وعمدتاً با نظارت مدیریت ارشد مهندسی کارخانه صورت گرفته است .

به هرحال با راه اندازی این پروژه عملا دانش فنی طراحی واحداث واحدهای ریخته گری مداوم تاظرفیت یک میلیون ودویست هزارتن در ذوب آهن اصفهان نهادینه و بومی خواهد شد که این امر گام بزرگی در جهت بومی سازی بخشی از صنایع فولاد کشور می باشد.

درحال حاضر میزان پیشرفت این پروژه 78 درصد می باشد.

 

ریسک ها :

 

در حال حاضر دو ریسک عمده متوجه شرکت میباشد :

1- اجرای هدفمندی یارانه ها و افزایش هزینه های انرژی این شرکت که مطابق بند حسابرس  در بودجه نیز دیده نشده است .

 

بند 2حسابرس : مضافاً علیرغم مصوبه هیئت وزیران در خصوص تعیین نرخ گاز برای مصارف صنعتی به ازاء هر متر مکعب 320ر1 ریال از ابتدای سال 1393، نرخ هر متر مکعب گاز مصرفی مبلغ 083ر1 ریال پیش‌بینی گردیده

 

2- رکود موجود در اقتصاد کشور که باعث افت فروش شرکتهای فولادی و اهنی شده است و ذوب اهن نیز از این موضوع در امان نمانده است .

 

ضمنا متذکر میشوم ذوب اهن علی رغم سود 50تومانی سال مالی 92 با توجه به زیان انباشته سالهای گذشته در مجمع امسال نمیتواند سود تقسیم کند .

 

در انتها بررسی آخرین وضعیت تکنیکال سهم و احتمال افت بیشتر قیمت این سهم را قبل از مجمع در مطلب هدف ذوب قبل از مجمع  بخوانید .

موفق باشید .

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

نطر گذاشتن