تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

310
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیکReviewed by سایت تحلیلها on Dec 27Rating: 5.0تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیکتحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

1394تحلیل بنیادی رانفور

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

شرح مختصری از شرکت خدمات انفورماتیک


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت خدمات انفورماتیک در سال 1372 با نام شرکت بهنمایان و بهسازان ( سهامی خاص) تاسیس شد و در همان سال نامش به خدمات انفور ماتیک تغییر یافت و از سال 1381 به سهامی عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. شرکت جزء واحد های تجاری فرعی شرکت ملی انفورماتیک است .زیرمجموعه های شرکت و گروه به شرح زیر است:

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارت از ارائه خدمات تخصصی و مشاوره ای در زمینه کامپیوتری ، الکترونیکی، مخابراتی و فناوری اطلاعات ، ارائه خدمات تخصصی و مشاوره ای در زمینه مکانیزاسیون شامل تحلیل ، تولید ، بهینه سازی ،پیاده سازی و راهبری روش های عملیاتی،مدیریتی و خدماتی ( به خصوص در زمینه های بانکی ، پولی ،بازارسرمایه و بیمه )،ایجاد و اداره شبکه های گسترده خدمات بانکی ، بیمه و بازار سرمایه ، انجام سایر اموری که در زمینه فعالیت شرکت است .در ادامه به تحلیل بنیادی رانفور می پردازیم.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت اصلی بالغ بر 2.800.000 میلیون ریال منقسم به 2800 میلیون سهم 1000 ریالی است که درحدود 95 درصد از سهام شرکت در اختیار شرکت ملی انفورماتیک است .

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

جایگاه شرکت در صنعت

فعالیت شرکت خدمات انفورماتیک در زمینه تامین و تولید نرم افزار های بانکی مورد نیاز کشور و در قالب “طرح جامع بانکداری الکترونیکی ” صورت می پذیرد. محصولات نرم افزاری و سامانه های بانکی این شرکت طیف کاملی از محصولات مورد نیاز صنعت بانکداری را شامل می شود . یکی از تفاوت های اصلی محصولات شرکت با محصولات مشابهی که توسط سایر رقبا ارائه می گردد توانمندی پردازش میلیونی تراکنش های روزانه می باشد.این ویژگی محصولات را در میان سایر رقبا منحصر به فرد و بدون رقیب نموده است .

اطلاعات فروش محصولات / خدمات

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

همانطور که در جدول بالا در تحلیل بنیادی رانفور مشاهده می کنید مهم ترین بخش درآمدی شرکت از محل تراکنش های بین بانکی است که در طی سال های اخیر نیز رشد چشمگیری داشته است .در طی دو سال گذشته به طور میانگین در حدود 52 درصد از کل درآمد حاصل از فروش محصولات و ارائه خدمات مربوط به بخش تراکنش های بین بانکی و فروشگاهی است؛ در 6 ماه نخست سال جاری نیز در حدود 74 درصد از کل فروش محصولات و ارائه خدمات مربوط به همین بخش بوده است .

بهای تمام شده شرکت خدمات انفورماتیک

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

با توجه به اینکه بخش اعظم از درآمد های شرکت از محل ارائه خدمات می باشد لذا مهمترین بخش بهای تمام شده شرکت مربوط به هزینه های پرسنلی و پیمانکاران می باشد که به ترتیب در سال گذشته در حدود 34 و 32 درصد از کل بهای تمام شده را شامل می شوند در 6 ماه نخست سال جاری نیز نسبت این هزینه ها به کل بهای تمام شده به ترتیب برابر با 30 و 29 درصد بوده است .

ساختار مالی شرکت

ترازنامه

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیکتحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

مهمترین اقلام دارایی های شرکت اصلی مربوط به سرمایه گذاری کوتاه مدت می باشد که در حدود 48 درصد از کل دارایی های شرکت می باشد و عمدتا سرمایه گذاری ها در سپرده های بانکی می باشد . حجم سرمایه گذاری در سپرده بانکی در 6 ماهه نخست سال جاری در مقایسه با پایان سال مالی قبل در حدود دو برابر گردیده است که این موضوع نشان از تاثیر با اهمیت سود دریافتی حاصل از سپرده گذاری بر سود دهی شرکت دارد . بخش مهم از دارایی های شرکت در طبقه داراییهای جاری قراردارد که این موضوع خالص سرمایه در گردش شرکت را افزایش داده است . بعد از سرمایه گذاری های کوتاه مدت حسابهای دریافتنی تجاری از اقلام مهم دارایی های شرکت مسوب می گردد که بخش قابل توجهی از آن مطالبات از بانک ها بابت ارائه خدمات به آنها می باشدکه البته در مقایسه با پایان سال مالی قبل کاهش یافته که بیانگر این موضوع است که شرکت در حال وصول مطالبات خود می باشد . نکته قابل توجه دیگر در مورد شرکت اصلی این مورد است که شرکت هیچگونه تسهیلات مالی ندارد که به معنای عدم وجود هزینه های مالی برای شرکت است. مهمترین بدهی های شرکت حسابهای پرداختنی تجاری و سود سهام پرداختنی است که در مجموع در حدود 77 درصد از کل بدهی های شرکت را شامل می شوند . حساب های پرداختنی تجاری عمدتا مربوط به بدهی شرکت به شرکت های گروه می باشد که طبق استاندارد های حسابداری در قلم در ترازنامه تلفیقی جزء حسابهای فی مابین تلقی شده و در تراز نامه تلفیقی به عنوان بدهی گروه محسوب نمی گردد. در مورد نسبتهای مالی در بخش بعدی مطالبی ارائه می گردد.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

مهمترین نسبتهای مالی شرکت در جدول فوق در تحلیل بنیادی رانفور ارائه شده است ؛ همانطور که در جدول نیز مشاهده می کنید وضعیت شرکت درشش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رو به بهبود بوده و شرکت عملکرد بهتری نسبت به گذشته داشته است . افزایش نسبتهای سود آوری نیز عمدتا به دلیل افزایش سود دریافتی ناشی از سپرده گذاری در بانک ها می باشد. نسبت های جاری و آنی نیز در همین دوره از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند. ساختار مالی شرکت در 8 ماه نخست سال جاری از ترکیب 99 درصد بدهی و 49 درصد حقوق صاحبان سهام تشکیل شده است که همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره شد عمده بدهی های شرکت مربوط به حسابهای پرداختنی به شرکت های زیر مجموعه می باشد که جزء حساب های فی مابین گروه می باشد . نکته قابل توجه دیگر در مورد جریان نقد حاصل از فعالیتهای عملیاتی است که در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال مالی قبل از رشد چشمگیری برخوردار بوده است که نکته ای مثبت است چرا که وضعیت نقدینگی شرکت را بهبود می دهد .

صورت سود و زیان شرکت خدمات انفورماتیک

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

مفروضات برآورد کارشناسی

در برآورد فروش در سال جاری از متوسط نسبت پوشش فروش 6 ماهه به کل فروش سال در طی سال های اخیر استفاده شده است و برای بهای تمام شده نیز همین نسبت ملاک عمل قرار گرفت . برای برآوردهزینه ها ی عمومی و اداری نیز براساس نسبت این هزینه به فروش در سال گذشته استفاده شده است . سایر اقلام همانند پیش بینی شرکن در نظر گرفته شده است.

روند سود هر سهم در سال های گذشته

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

برآورد ارزش شرکت

در برآورد ارزش شرکت در تحلیل بنیادی رانفور، نرخ تنزیل با توجه به کاهش تورم در اقتصاد در حدود 25 درصد درنظر گرفته شده است . از آنجایی که شرکت اصلی از تسهیلات بانکی استفاده نمی کند و منبع اصلی تامین مالی منابع داخلی شرکت می باشد لذا از نرخ رشد پایدار شرکت در سال گذشته استفاده شده است که در حدود 15 درصد می باشد . درصد تقسیم سود 70درصد در نظر گرفته شده است چرا که در طی پنج سال اخیر شرکت در حدود 70 درصد سود سال را تقسیم نموده است.

تحلیل بنیادی رانفور| خدمات انفورماتیک

لازم به ذکر است که با p/e برابر با 8 قیمت برآوردی هر سهم با توجه به سود کارشناسی در حدود 16328 ریال می باشد .

نتیجه گیری تحلیل بنیادی رانفور

با توجه به اینکه مهمترین بخش درآمدی شرکت ارائه خدمات به بانک ها می باشد لذا با رفع تحریم های بانکی و افزایش تراکنش ها و مبادلات بین المللی بین بانکی درآمد شرکت خدمات انفور ماتیک نیز افزایش می یابد و نهایتا سود آوری عملیاتی شرکت در سالهای آتی رشد خواهد داشت . نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد رشد چشمگیر سود شرکت در طی 5 سال اخیر بوده است . با توجه به اینکه صنعت رایانه و خدمات انفور ماتیک از صنایع نسبتا جدید در ایران محسوب می گردند لذا رشد مورد انتظار برای این صنعت بیشتر از سایر صنایع در کشور خواهد بود به همین منظور سرمایه گذارانی که افق سرمایه گذاری بلند مدت دارند سرمایه گذاری در صنعت رایانه و خدمات انفور ماتیک می تواند مد نظر داشته باشند چرا که ادامه رشد سال های گذشته صنعت دور از انتظار نیست و زمینه های رشد این صنعت در کشور فراهم است که می تواند در رشد سریع آن کمک کننده باشد .
با توجه به مطالب ارائه شده تعدیل مثبت سود از طرف شرکت خدمات انفور ماتیک دور از انتظار نیست و قیمت هر سهم با توجه به شرایط بیان شده در بازه قیمتی (13000-16200) ریال می باشد.

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن