تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

489
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 23Rating: 4.5تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیانتحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

با توجه به مفروضات این تحلیل شرکت در سال 94 و 95 به ترتیب 548 و 661 ریال سود خواهد داشت.

معرفی شرکت

شرکت تجارت الکترونیک ایرانیان )سهامی خاص( به عنوان یکی از شرکتهای تابعه بانک پارسیان (سهامی عام) تاسیس و در سال 82 به نام شرکت به تجارت الکترونیک پارسیان (سهامی خاص) تغییر یافته و در سال 89 نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در شهریور ماه 1389 در فرابورس تهران و در مرداد ماه 1390 در بورس پذیرفته شد. در حال حاضر شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی بانک پارسیان است. مرکز اصلی شرکت در تهران واقع است و شرکت شعبه ای ندارد. موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارتست از ” ارائه خدمات رایانه ای غیر رسانه ای و الکترونیکی کارت اعتباری و تجارت الکترونیک”


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

خدمات شرکت عبارت است از :

سامانه پرداخت اینترنتی: فراهم آوردن امکان پرداخت الکترونیکی برای فروشگاه های اینترنتی با رعایت استانداردهای امنیتی که امکان پرداخت قبوض، خرید اینترنتی و خرید شارژ سیم کارت های اعتباری را فراهم می نماید.

سامانه پرداخت همراه (# 708 *): این سامانه مبتنی بر تکنولوژی USSD است که روی اپراتورهای همراه اول و ایرانسل فعال است. از طریق این سامانه مشتریان میتوانند با شماره گیری # 708 * بر روی موبایل شارژ سیم کارت خریداری کرده و یا قبوض خود را پرداخت نمایند.

سامانه تلفن کارت ( IVR ): این سامانه از طریق شماره تلفن 2318 – 021 امکان ارتباط مشتریان با شرکت را فراهم کرده و مشتریان میتوانند از 5 گردش آخر فروش پایانه آگاهی پیدا کرده، از طریق نمابر ریز تراکنش ها را دریافت و یا درخواست ارائه رول کاغذ کارتخوان نمایند.

ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است:

سهامداران تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

ترازنامه و جریان وجوه نقد

اولین نکته در ترازنامه شرکت در پایان دوره 6 ماهه منتهی به 1394/06/31 دارایی 2690 میلیارد ریالی درمقابل بدهی 3221 میلیارد ریالی و در نتیجه نسبت جاری کمتر از 1 0.83 ) ) است. شرکت در سال 93 به ازای هر سهم 525 ریال سود داشته که سود تلفیقی آن رقم 668 ریال بوده است. شرکت در پایان سال 93 مبلغ 352 میلیارد ریال موجودی نقد (عمدتا ریالی) داشته که در دوره 6 ماهه به 274 میلیارد ریال رسیده که معادل 22 درصد کاهش داشته است. طلب شرکت از شرکتهای گروه و وابسته حدود 13 درصد افزایش یافته و به 783 میلیارد ریال رسیده است. حسابها و اسناد دریافتنی

تجاری که عمدتا طلب از شاپرک ( 482 میلیارد ریال)، طلب از لیزینگ پارسیان ( بابت تتمه سود سهام مربوط به عملکرد سال مالی 1391 تا 1393 ) و طلب از بانک تجارت ( بابت اجاره دستگاه های کارتخوان) است نیز کاهش 39 درصدی داشته است. موجودی مواد و کالا نیز که عمدتا شارژ تلفن همراه است در پایان 6 ماهه کاهش 39 درصدی را نشان می دهد. رقم عمده بدهی های شرکت نیز حسابها و اسناد پرداختنی تجاری است که عمدتا بدهی به دارندگان کارتهای نقدی است که موجودی آنها مصرف نشده و در پایان دوره 6 ماهه کاهش 29 درصدی داشته است. سود سهام پرداختنی شرکت نیز

به 806 میلیارد ریال رسیده است. همچنین شرکت در دوره 6 ماهه 447 میلیارد ریال سود انباشته داشته است. رقم تسهیلات مالی دریافتی شرکت نیز قابل توجه نیست.

در صورت جریان وجوه نقد در پایان سال 93 می بینیم که ورود وجه نقد ناشی از فعالیت های عملیاتی شرکت نسبت به سال قبل 5 درصد کاهش داشته و خالص وجه نقد حدود 12 میلیارد ریال کاهش بوده است، این در حالیست که در پایان سال 92 خالص وجه نقد شرکت 76 میلیارد ریال افزایش داشته است.

ریسک های شرکت

ریسک تجاری: فعالیت بانک های کشور در زمینه انواع کارتها و خدمات الکترونیک و ورود بانکهای جدید به این حوزه، ریسک کاهش سهم از بازار و در نتیجه کاهش سودآوری شرکت را به همراه خواهد داشت.

ریسک رقبای جدید: توسعه صنعت خدمات پرداخت الکترونیک در کشور به سرعت در حال تحقق است و عدم توجه به آنها از دست رفتن سهم از بازار را به همراه خواهد داشت.

ریسک مقررات: تدوین مقررات جدید در حوزه کسب و کار تجارت الکترونیک می تواند بر سودآوری شرکت ها در این عرصه اثرگذار باشد. برای مثال طرح شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) از سوی بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته است.

شرکت های زیر مجموعه

وضعیت پرتفوی شرکت را در جدول زیر می بینیم:

پرتفوی تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

همانطور که می بینیم شرکت برای سال 94 از محل سودآوری زیر مجموعه هایش 234 میلیارد ریال سود پیش بینی کرده که عمدتا از شرکت های لیزینگ پارسیان و تجارت الکترونیک پارسیان کیش است. آخرین گزارش شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش مربوط به سال مالی منتهی به 1393/09/30 است. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در پایان سال مالی 93 خود از شرکت لیزینگ پارسیان بابت سود سهام سالهای 91 الی 93 رقم 224 میلیارد ریال طلب داشته است.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش در سال 87 تاسیس و در منطقه آزاد کیش به ثبت رسید. در حال حاضر این شرکت جزو واحدهای فرعی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان است. موضوع فعالیت شرکت عبارت است از نصب و ارائه دستگاه های کارتخوان فروشگاهی، پایانه شعب، خودپرداز سایر تجهیزات بانکداری الکترونیکی و کامپیوتری در فروشگاهها و مراکز خدمات، ارائه خدمات نگهداری و تعمیر دستگاه های کارتخوان، پایانه شعب، خودپرداز و ….لازم به ذکر است سال مالی این شرکت تا سال گذشته 29/12 که به 30/9 تغییر یافته است. سرمایه این شرکت 120 هزار میلیون ریال است.

شرکت لیزینگ پارسیان در سال 79 با نام سرمایهگذاری گسترش صنایع ایران خودرو تاسیس شد. در سال 1381 حدود 60 درصد از سهام شرکت توسط گسترش صنایع ایران خودرو به بانک پارسیان واگذار شد و متعاقبا 40 درصد باقیمانده در اواخر سال 1382 توسط بانک خریداری شده که در حال حاضر این 40 درصد در اختیار شرکت تجارت الکترونیک پارسیان است. سال مالی این شرکت 30/10 و سرمایه آن 595 هزار میلیون ریال است. موضوع فعالیت این شرکت انجام عملیات لیزینگ شامل تامین کالاهای مجاز درخواست مشتریان از فروشندگان و تولید کنندگان و واگذاری آنها از طریق اجاره و یا فروش اقساطی در چارچوب قوانین و دستورالعمل اجرایی است.

درآمدهای شرکت

شرکت پککو با در اختیار داشتن گسترده ترین شبکه پذیرندگی فروشگاهی و تحت پوشش داشتن بالغ بر 856 شهر در اقصی نقاط کشور، از جایگاهی ویژه در عرصه پرداخت های الکترونیکی کشور برخوردار است. این شرکت به منظور تامین سریع و ارزان دستگاه های کارتخوان مورد نیاز، اقدام به اخذ نمایندگی انحصاری از شرکت های Bitel و Demco نموده تا از این طریق زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز شبکه پرداخت الکترونیکی کشور را فراهم آورد. تعداد تراکنش های کانال پذیرش در این شرکت در سال 93 و دوره های 3 و 6 ماهه و پیش بینی سال جاری برای این شرکت به شرح جدول زیر است:

درآمد تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

شرکت در سال 93 حدود 1 میلیارد تراکنش داشته که 15 درصد کل تراکنش های کشور را تشکیل داده است. همچنین برای سال 94 تعداد 1.7 میلیارد تراکنش پیش بینی شده که در دوره 6 ماهه 810424327 تراکنش انجام شده است.

تعداد تراکنش های کل کشور در سال 93 و 6 ماهه ابتدای سال 94 طبق گزارش بانک مرکزی طبق جداول زیر است:

تراکنش های سال 93و 6 ماهه سال 94

تراکنش های تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

مجموع مبلغ تراکنش جذب شده شرکت پککو از طریق کانالهای پذیرش (کارتخوان، اینترنت و موبایل) در سه سال اخیر به شرح نمودار زیر است:

روند مبلغ تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

این شرکت در سال 93 با جذب بیش از 944000 میلیارد ریال از مجموع 9297350 میلیارد ریال مبلغ تراکنش جذب شده توسط شبکه پرداخت الکترونیکی کشور در سال 93 توانسته سهم 10 درصدی از شبکه پرداخت الکترونیک کشور را به خود اختصاص داده است.

جهت محاسبه درآمد حاصل از شاپرک و پذیرندگی نرخ تراکنش ها مطابق با دستورالعمل شاپرک به شرح جدول زیر است:

درآمد شاپرک تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

همچنین با توجه به نامه واصله از شاپرک مبنی بر عدم کفایت موجودی صندوق مشاع و عدم وجود تعهد در خصوص پرداخت یارانه، کارمزد پذیرندگی 1% مبلغ تراکنش خرید تا سقف 2000 ریال است که در حال حاضر این بخش از درآمدها تحت عنوان یارانه توسط بانک مرکزی پرداخت میشود و شرکت این رقم را بر اساس پیش بینی موجودی صندوق مشاع و سهم این شرکت برآورد کرده است. بر اساس نامه واصله از شرکت شاپرک، تعهدی در خصوص پرداخت یارانه مذکور وجود ندارد.

درآمد حاصل از کارتخوان شامل درآمد حاصل از اجاره دستگاه کارتخوان به بانک پارسیان و سایر بانک های طرف قرارداد است که نرخ مربوطه بر اساس قرارداد فیمابین لحاظ می شود. تعداد دستگاه های کارتخوان جدید نصب شده شرکت از سال 1389 تا 1393 را در نمودار زیر می بینیم:

درآمد کارتخوان تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

در سال 93 حدود 58 درصد کارتخوان های نصب شده مربوط به بانک پارسیان و مابقی مربوط به بانک های تجارت، سپه، حکمت ایرانیان، توسعه تعاون، سینا، دی، مسکن، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران و رسالت بوده است. فراوانی کارتخوان های فروشگاهی شرکت در پایان سال 93 به 833439 دستگاه رسیده که نسبت به سال قبل رشد 14 درصدی داشته است. بر اساس گزارش بانک مرکزی از مجموع کارتخوان های فروشگاهی نصب شده فعال شبکه پرداخت الکترونیکی کشور تا پایان سال 93 ، شرکت پککو از سهم 19 درصدی برخوردار بوده است. لازم به ذکر است نرخ اجاره کارتخوان های بانک پارسیان کمتر از سایر بانکها و نرخ اجاره کارتخوان های فروشگاهی نیز کمتر از کارتخوان های قابل حمل است. شرکت در دوره 6 ماهه هیچ کارتخوانی نصب نکرده حتی تعداد 11905 دستگاه از کارتخوانهای بانک پارسیان و 12372 دستگاه از بانک های دیگر را به دلیل حجم کم فعالیت جمع آوری کرده است، این در حالیست که برای کل سال 94 افزایش 48601 دستگاه کارتخوان توسط شرکت پیش بینی شده است. حسابرس شرکت در پایان سال 93 عنوان نموده است که شرکت حدود 110 هزار دستگاه کارتخوان به شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش به منظور تعمیر تحویل داده که عمدتا دستگاه های قدیمی بوده و عمر مفید آنها به پایان رسیده و ارزش دفتری ندارند. همچنین تعداد 77 هزار دستگاه تخصیص داده شده به بانک پارسیان به علت عدم حصول حد نصاب تراکنش اجاره آن به صورت ماهیانه به آن بانک صورتحساب نشده است.

فراوانی کارتخوانهای قابل حمل در سه سال اخیر را در نمودار زیر می بینیم:

فراوانی تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

آیتم درآمدی دیگر درآمد حاصل از شارژ تلفن همراه است که بصورت تخفیف از دو اپراتور همراه اول ( 4 درصد) و ایرانسل (3 درصد )حاصل می شود. درآمد حاصل از ارائه خدمات خودپرداز نیز ارائه خدمات به بانک پارسیان طبق قرارداد منعقد شده است که شامل درآمد حاصل از نصب و راه اندازی دستگاه های خودپرداز و همچنین درآمدهای مستمر شامل پرستاری و پول رسانی است.

فراوانی خودپردازهای برون شعبه ای این شرکت در سه سال اخیر چنین است:

خودپرداز تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

در سال 93 ، میانگین تعداد تراکنش انجام شده توسط هر دستگاه خودپرداز برون شعبهای 40529 تراکنش و میانگین مبلغ پول گذاری شده در هر دستگاه 14 میلیارد ریال بوده است. شرکت در عملکرد دوره 6 ماهه 130 عدد خودپرداز نصب کرده و برای کل سال 94 نیز 130 دستگاه پیش بینی کرده است.

عملکرد صدور کارت های پیش پرداخت و اعتباری طی سه سال اخیر را در نمودار زیر می بینیم:

عملکرد تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

بر اساس گزارش بانک مرکزی، شرکت پککو از مجموع 108056432 انواع کارتهای خرید و هدیه صادره در کشور تا پایان سال 93 ، با صدور 13716783 کارت برای بانک پارسیان از سهم نزدیک به 13 درصدی برخوردار بوده است. شرکت در دوره 6 ماهه تعداد 738319 کارت صادر کرده و برای کل سال 94 نیز صدور 1547614 کارت پیش بینی کرده است.

یکی دیگر از فعالیت های مهم شرکت پککو در حوزه توسعه پرداخت های الکترونیک، شارژ انواع کارت های پیش پرداخت است که در سال 93 این بخش با رشد 22 درصدی نسبت به سال 92 مواجه بوده است. افزایش شارژ کارت منجر به افزایش رسوب نقدینگی در حسابهای این شرکت و در نتیجه منجر به افزایش سرمایه گذاری ها و افزایش سایر درآمدهای عملیاتی می شود و با توجه به اینکه بازاریابی شارژ کارت توسط نمایندگی ها صورت می گیرد این افزایش منجر به افزایش هزینه نمایندگی ها می شود.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

سهم هر آیتم در پیش بینی بهای تمام شده برای سال 94 به شرح نمودار زیر است:

بهای تولید تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

حدود 74 % بهای تمام شده قیمت تمام شده پیش بینی شده برای سال 94 پین تلفن همراه است که مبنای محاسبه آن 96 الی 97 درصد مبلغ فروش شارژ است. درآیتم سربار نیز هزینه استهلاک رقم عمده را تشکیل می دهد. افزایش تعداد کارت های صادره توسط شرکت منجر به افزایش هزینه اقلام مصرفی دارندگان و هزینه نمایندگی ها در سرفصل بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات ارائه شده می شود.

بررسی سود شرکت

برای پیش بینی سود هر سهم سال 94 و 95 شرکت مفروضات زیر را در نظر می گیریم:

برای پیش بینی تعداد تراکنش های شرکت، ابتدا تعداد تراکنش های کل کشور را پیش بینی کرده و سپس سهم رتاپ را از آن محاسبه می نماییم. با توجه به رشد قابل توجه تراکنش ها در سالهای اخیر، برای سال 94 حدود 40 درصد رشد و برای سال 95 حدود 50 درصد رشد تراکنش برای کل کشور منظور می کنیم.

نرخ تراکنش ها برابر با دستورالعمل شاپرک که شرکت ارائه نموده محاسبه می شود. نرخ شارژ را با توجه به اینکه بیشتر تراکنش هایش شارژ از طریق اینترنت انجام می شود، برابر با 500 ریال محاسبه می کنیم. شرکت شاپرک باید به ازای هر تراکنش خرید مبلغ 1350 ریال به رتاپ بپردازد که 206 ریال آن نرخ ثابت و مابقی کارمزد پذیرندگی است که وصول آن از محل صندوق مشاعی است که از کارمزدهای دریافتی خودپردازها تامین می شود. شرکت در 6 ماهه اول سال حدود 419 ریال به ازای هر تراکنش دریافت کرده که در این تحلیل برای نیمه دوم سال نیز همین نرخ را لحاظ می کنیم. لازم به ذکر است شرکت شاپرک در نیمه دوم سال گذشته رقمی به این شرکت پرداخت ننموده، این در حالیست که شرکت دریافت مبلغ 194 میلیارد ریال را از این بابت در نیمه دوم سال پیش بینی کرده است.

برای پیش بینی درآمد اجاره کارتخوان، با توجه به اینکه شرکت در نیمه ابتدای سال 24 هزار دستگاه کارتخوان جمع آوری کرده و دستگاهی نصب ننموده است، برای کل سال نصب 60 هزار دستگاه برای بانک هایی غیر از بانک پارسیان پیش بینی کرده که در این تحلیل تعداد کارتخوان ها را برابر با پیش بینی شرکت در نظر می گیریم. نرخ متوسط اجاره دستگاه های کارتخوان در نیمه دوم سال را با توجه به اجاره متوسط ماهانه دوره 6 ماهه اول و استعلام از شرکت حدود 110 هزار ریال پیش بینی می کنیم. برای سال 95 نیز نصب تعداد 50 هزار دستگاه جدید برای سایر یانک ها پیش بینی کرده و نرخ اجاره را 10 درصد رشد می دهیم. درآمد حاصل از حق نگهداری را نیز برابر با پیش بینی شرکت برای سال های 94 و 95 لحاظ می نماییم.

درآمد حاصل از شارژ تلفن همراه را نسبت به تعداد تراکنش پیش بینی شده برای سالهای 94 و 95 منظور می کنیم. درآمد حاصل از خودپرداز را با توجه به نصب 130 دستگاه خودپرداز برای سالهای 94 و 95 محاسبه می کنیم. تعداد کارتهای صادر شده شرکت در سال جاری را با توجه به اینکه شرکت هر سال بیشتر از 1.5 میلیون عدد صادر می کند، 1.5 میلیون برای سال 94 و 1.650 میلیون برای سال 95 در نظر می گیریم.در بخش بهای تمام شده، اقلام مصرفی دارندگان و پذیرندگان رقم عمده را تشکیل می دهد. این مورد بطور مثال هزینه چاپ لوگو روی کارت ها و هزینه رول دستگاه های کارتخوان را تشکیل می دهد. با توجه به اینکه هزینه پذیرندگان رقم بیشتری را تشکیل می دهد، اقلام مصرفی دارندگان و پذیرندگان را نسبت به درآمد کارتخوان رشد می دهیم. درآیتم سربار هزینه استهلاک حدود 75 درصد را تشکیل می دهد. همچنین شرکت در سال گذشته 45 میلیارد ریال هزینه پشتیبانی دستگاه های کارتخوان داشته که قرارداد آن به اتمام رسیده و برای سال 94 رقم 412 میلیون ریال پیش بینی شده است.هزینه نمایندگی ها شامل کارمزد پرداختی بابت جذب تراکنش، کارمزد بابت جذب کارت، بازاریابی نصب کارتخوان و

کارمزد پرداختی بابت بازرسی پذیرندگان است که نسبت به تعداد تراکنش ها، تعداد کارت و تعداد کارتخوان ها تعدیل می شود.

حدود 74 درصد بهای تمام شده نیز خریدهای بازرگانی است که عمدتا قیمت تمام شده پین تلفن همراه است و به صورت 97 درصد درآمد حاصل از شارژ تلفن همراه محاسبه می شود. دستمزد مستقیم را برای سال 94 حدود 15 درصد و برای سال 95 حدود 20 درصد رشد می دهیم.

نرخ موثر مالیات را برابر با پیش بینی شرکت لحاظ می کنیم.

با توجه به مفروضات فوق صورت سود و زیان شرکت از سال 1391 تاکنون و سود تحلیلی سال 94 و 95 به شرح جدول زیر است:

سود هر سهم تحلیل بنیادی رتاپ | تجارت الکترونیک پارسیان

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن