تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

299
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرسReviewed by سایت تحلیلها on Dec 6Rating: 5.0تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرستحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس

معرفی شرکت پتروشیمی زاگرس

شرکت پتروشیمی زاگرس در چارچوب برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور و در جهت اجرای پروژه های عظیم پتروشیمی در سال 1379 با هدف تولید سالیانه 1میلیون و 650 هزار تن متانول تاسیس شد. شرکت آلمانی لورگی دارنده لیسانس این طرح بوده و طراحی تفصیلی آن به وسیله شرکت طراحی مهندسی صنایع پتروشیمی (پیدک و لورگی) صورت گرفته است. موضوع شرکت عبارت است از احداث راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیائی و فرآورده های فرعی و مشتقات ذیربط آن ها و انجام کلیه فعالیت های تولیدی، صنعتی، بازرگانی، فنی و مهندسی که به طور مستقیم و غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید متانول پتروشیمی زاگرس 3 میلیون و 300 هزار تن می باشد. این شرکت بزرگترین تولید کننده متانول ایران می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی زاگرس می پردازیم.

سهامداران زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

مقدار تولید


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

ظرفیت اسمی تولید متانول شرکت 3،3 میلیون تن در سال می باشد که شرکت هیچ گاه موفق به تولید این مقدار متانول نشده است. در سال 90 شرکت بیشترین میزان تولید متانول خود را با 2.8 میلیون تن در سال انجام داده است و در سال های بعد این میزان تولید افت محسوسی داشته است. در سال 91 محدودیت های تجاری و حمل و نقل ناشی از تحریم ها به تولید زاگرس ضربه وارد کرده است و باعث افت 30 درصدی تولید متانول شده است. در سال 92 علاوه بر مشکل تحریم ها شرکت با مشکلات اساسی اورهال مواجه بوده است به نحوی که سایت 1 شرکت در مجموع 85 روز و سایت 2 مجموعاً 130 روز با توقف تولید مواجه بوده اند. قطع گاز، تعمیرات اساسی و عدم تامین بخار از سوی پتروشیمی مبین از مهمترین دلایل افت تولید شرکت در سال 92 بوده است. در سال 93 وضعیت تولیدی شرکت وضعیت مناسب تری نسبت به دو سال گذشته پیدا کرده و در این سال شاهد افزایش 40 درصدی تولید متانول زاگرس بوده ایم. عدم قطع شدید گاز در فصل زمستان همچون سال های گذشته، سهولت بیشتر مبادلات بین المللی به دلیل کاهش شدت تحریم ها و کاهش هزینه های حمل از عوامل افزایش تولید شرکت می باشد. در مجمع سال مالی 93 شرکت نیز ذکر گردید که کشتی به ظرفیت 80 هزار تن به قیمت 10 میلیون دلار خریداری شده است که این امر می تواند منجر به کاهش هزینه های تولید و افزایش تولید گردد. زاگرس در شش ماهه امسال موفق به تولید 1 میلیون و 598 هزار تن متانول شده است که طی سال های اخیر این میزان تولید در شش ماه بی سابقه بوده است. در این گزارش ( تحلیل بنیادی زاگرس ) میزان تولید شش ماهه دوم شرکت بر اساس تولید واقعی فصول گذشته در نظر گرفته شده است

مقدار فروش

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

همان طور که در جدول فوق در تحلیل بنیادی زاگرس  مشاهده می گردد، میزان فروش شرکت در سال های مختلف نوسان داشته است. 99 درصد فروش شرکت مربوط به متانول می باشد. مقدار فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 به میزان 43 درصد افزایش داشته است. از لحاظ مقدار فروش شرکت در شش ماهه اول 94 ، در حدود 44 درصد بودجه خود را پوشش داده است. مقدار فروش بودجه 94 شرکت نسبت به سال 93 به میزان 33 درصد افزایش داشته است. در حدود 68 درصد متانول صادراتی شرکت به چین، 19 درصد هند، 8 درصد آسیای جنوب شرقی و 5 درصد آن به اروپا فروخته می شود.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

همان طور که در این جدول مشاهده می گردد از سال 90 تا 92 نرخ های فروش شرکت روند صعودی داشته است که افزایش نرخ ارز بازار آزاد و همچنین افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی، یکی از مهمترین دلایل این امر می باشد. در سال 93 به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت به خصوص در شش ماهه دوم سال و ثبات نرخ ارز، شاهد کاهش نرخ فروش متانول شرکت می باشیم. در گزارش تحلیل بنیادی زاگرس همچنین کاهش شدید قیمت متانول در بازار های آسیا، قیمت متانول 280 دلار، نرخ ارز نیز 35 هزار ریال، نرخ داخلی فروش متانول 5 هزار و 500 ریال و نرخ بخار نیز 204 ریال در نظر گرفته شده است.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

در این جدول مبالغ فروش شرکت آورده شده است. از سال 90 تا 92 هر ساله شاهد رشد چشمگیر مبلغ فروش شرکت به دلیل افزایش نرخ ارز و نرخ های جهانی محصولات پتروشیمی بوده ایم، البته در سال 93 نیز شاهد افزایش مبلغ فروش شرکت بوده ایم که عمدتاً به دلیل رشد مقداری تولید و فروش زاگرس بوده است. مبلغ فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 شاهد افزایش 21 درصدی بوده است. بودجه شرکت با مبلغ 26 هزار و 621 میلیارد ریال پیش بینی شده است که شرکت در شش ماهه اول 94 میزان 57 درصد از آن را پوشش داده است. مبلغ کارشناسی فروش شرکت شش ماهه دوم سال جاری در حدود 14 هزار و 194 میلیارد ریال می باشد.

اقلام بهای تمام شده پتروشیمی زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

در سال 93 در حدود 84 درصد بهای تمام شده شرکت را مواد اولیه، 15.9 درصد آن را سربار و مابقی آن را دستمزد تشکیل داده است. در این گزارش مبلغ دستمزد مستقیم و سربار پیش بینی سال 94 شرکت بر اساس واقعی شش ماهه اول و با درصدی تعدیل در نظر گرفته شده اند.

صورت سود و زیان زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

طبق اطلاعات جدول فوق، سود هر سهم بودجه 94 شرکت 2،578 ریال می باشد که شرکت در شش ماهه اول مبلغ 1،673 ریال ( 65 درصد) آن را پوشش داده است. پیش بینی کارشناسی سود هر سهم شرکت بر اساس مفروضات صفحات قبل مبلغ2.965 ریال می باشد. سود واقعی هر سهم سال 92 و 93 شرکت با سرمایه 2 هزار و 400 میلیارد ریال به ترتیب برابر با 4.840  و 3.670 ریال بوده است. حاشیه سود ناخالص شرکت در سال 93 با کاهش 32 درصدی به 47 درصد تقلیل یافته است. حاشیه سود ناخالص شش ماهه اول 94 در حدود 46 درصد و کارشناسی 94 نیز در حدود 45 درصد می باشد.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی زاگرس

پتروشیمی زاگرس در بین شرکتهای فعال در زمینه تولید متانول درکشور ، با حجم فروش معادل مبلغ 29 هزار و 113 میلیارد ریال در سال 93 در رده اول قرار دارد. در دو سال 91 و 92 پتروشیمی زاگرس به دلیل مشکلات تحریم ها، حمل و نقل، عدم گاز رسانی مناسب و اورهال با کاهش قابل توجه تولید همراه بوده است، اما در سال 93 و همچنین سال 94 تا انتهای شهریور ماه، شرکت مشکلات گذشته خود را پشت سر گذاشته است و تولید متانول شرکت رشد چشمگیری داشته است.
نرخ جهانی متانول طی ماه های آتی و به دلیل افت شدید قیمت نفت در بازارهای آسیا به خصوص چین کاهش چشم گیری داشته است. همچنین طی هفته های اخیر به دلیل اقدامات دولت چین مبنی بر کاهش تعرفه نرخ گاز طبیعی برای کاربران صنعتی، هزینه مواد اولیه برای تولید متانول کاهش یافت و همین مسئله باعث فشار رو به پایین بر قیمت متانول چین شد. در نهایت به نظر می رسد که جدا از افت شدید قیمت جهانی متانول و عدم تغییر در نرخ خوراک، پتروشیمی زاگرس در مسیر صحیحی در زمینه افزایش تولید خود گام بر می دارد و در صورتی که شرکت در شش ماهه دوم سال جاری و یا در سال 95 با مشکل قطعی گاز و یا اورهال مواجه نباشد، به زودی بتواند به تولید 3 میلیون و 300 هزار تن متانول در سال دست یابد که این امر تاثیر بالایی در سودآوری شرکت خواهد داشت.

منبع : کارگزاری بانک اقتصاد نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن