تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

81
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرسReviewed by سایت تحلیلها on Jan 10Rating: 4.0تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرستحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

پتروشیمی زاگرس

پتروشیمی زاگرس در نه  ماهه منتهی به ٣١/٠٩/٩۴ مبلغ ١,٩۴٧ ریال معادل ٧۵ درصد بودجه را محقق کرده است به طوری که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴٠ درصد کاهش داشته است.

فروش شرکت در نه ماهه حدود ٢١,۴٩٣ میلیارد ریال بوده است که ٨٠ درصد بودجه را پوشش داده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ٧ درصد کاهش داشته است. از دلایل کاهش مبلغ فروش می توان به کاهش در مقدار تولید و همچنین کاهش نرخ واحد محصولات عمده شرکت عنوان کرد. سهم هر یک از محصولات شرکت در بودجه ٩۴ به تفکیک در نمودار زیر آمده است


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

مبلغ فروش متانول صادراتی که ٩٩ درصد محصول شرکت می باشد در ٩ ماهه نخست سال ٨٠ درصد مبلغ بودجه شده را محقق کرده است. البته باید در نظر داشت که مبلغ فروش متانول صادراتی در نه ماهه ٧ درصد نسبت به  نه ماهه سال گذشته کاهش داشته است.

در نه ماهه نخست سال ٩۴ حدود ٨۴درصد از مقدار تولید متانول بودجه محقق شده است. در نمودار زیر مقدار تولیدات شرکت آمده است: (ارقام به تن)

محصولات تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

در ٩ ماهه نخست سال ٩۴ هم ٨۴ درصد مقدار فروش بودجه شده متانول محقق شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش١۴ درصدی همراه بوده است. مقدار فروش محصولات شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است : (ارقام به تن)

مقدار تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

متوسط نرخ فروش هر تن متانول در نه ماهه ٩۴ و بودجه و مدت مشابه سال قبل در جدول زیر آمده است: (ریال به ازای هر تن)

نرخ تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

همانطور که مشاهده میشود نرخ فروش هر تن متانول در سال ٩۴ نسبت به ٩٣ کاهش یافته که ناشی از کاهش قیمت جهانی متانول در سال جاری است  که در نمودار زیر تغییرات قیمت جهانی متانول در سال ٢٠١۵ نشان داده شده است :

نرخ فروش تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

قیمت جهانی متانول روند نزولی داشته و از نرخ ٣۵٠ دلار در ابتدای سال ٢٠١۴ به حدود ٢۵٠ دلار در ماه مارس ٢٠١۵ رسیده است. در حال حاضر نرخ هر تن متانول ٢٠١ دلار سی اف آر چین می باشد.

نتیجه گیری

حدود ٩٨ درصد از فروش متانول شرکت به صورت صادراتی است. در نتیجه عمده درآمد فروش محصولات شرکت، مستقیما به نرخ ارز (دلار) و نرخ جهانی فروش متانول بستگی دارد. همچنین نرخ جهانی فروش متانول متاثر از بهای جهانی نفت است که در سال جاری به شدت کاهش یافته  باعث کاهش قیمت جهانی متانول شده است. نکته دیگر نرخ خرید گاز طبیعی است که شرکت برای سال ٩۴ حدود ٣۴٨ تومان به ازای هر مترمکعب در نظر گرفته شده است . کاهش نرخ گاز خوراک میتواند تاثیر بسزایی در سودآوری شرکت داشته باشد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن