تحلیل بنیادی زنگان | صنعت روی زنگان

193
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی زنگان | صنعت روی زنگانReviewed by سایت تحلیلها on Jul 28Rating: 4.5تحلیل بنیادی زنگان | صنعت روی زنگانتحلیل بنیادی زنگان | صنعت روی زنگان

تحلیل بنیادی زنگان

معرفی شرکت

شرکت صنعت روی زنگان با هدف تأمین و فرآوری کنسانتره روی و انواع کانیها و تولید پودرهای معدنی تاسیس شد و واحد کلسیناسیون که واحد اصلی شرکت بوده ظرفیت تولید کنسانتره کلسینه شده ٨٠.٠٠٠ تن در سال می باشد. پروژه احداث واحد خردایش مواد معدنی شامل دو دستگاه آسیاب ریموند، اجرا و راه اندازی شد و در سال ١٣٩١ به منظور افزایش ظرفیت تولید و به منظور استفاده از خاکهای کم عیار، پروژه هوی مدیا در ١٧ اردیبهشت ماه ١٣٩۴ با حضور مدیر عامل محترم هلدینگ توسعه معادن روی ایران و مدیر عامل محترم هلدینگ مهر اقتصاد ایرانیان افتتاح گردید.

شرکت صنعتی زنگان با سرمایه ١٠٠ میلیارد ریال برای سال مالی ٩۵ به ازای هر سهم ١٨٠ ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به سال قبل ٢۵ درصد رشد داشته است و در سه ماهه نخست سال نیز ٣٨ ریال معادل ٢١ درصد را پوشش داده است. فروش شرکت در سه ماهه بالغ بر ٣۴ میلیارد ریال بوده است که ٢١ درصد بودجه ٩۵ را پوشش داده است. شرکت به دو صورت درآمد کسب می کند. هم از طریق تولید و فروش کنسانتره روی و روی پودری و هم از طریق حق العملکاری این محصولات. زنگان در بودجه ٩۵ از میزان حق العملکاری روی پودری با حاشیه سود ۴ درصد در سال ٩۴ کاسته و میزان آن را از ١١٠ هزار تن به ۶٠ هزار تن رسانده اما از سویی دیگر فروش ٨٠ هزار تن محصولات هوی مدیا با حاشیه سود ٢۵ درصد را در بودجه ٩۵ گزارش کرده است به طوری که در سال ٩۴ خط هوی مدیا تعطیل بوده است. در حالی شرکت در بودجه ٩۵ تمرکز خود را بر تولید هوی مدیا و حق العملکاری روی پودری گذاشته است که در سه ماهه ابتدایی سال فقط ۶،۶٠٠ تن از ۶٠ هزار تن حق العملکاری روی پودری را به انجام رسانده است (پوشش ١١ درصدی)  ولی در قسمت هوی مدیا تقریبا مناسب عمل کرده است و ٣١ درصد بودجه را در سه ماهه پوشش داده است


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت در بودجه ٩۵ هر تن فلز روی را ١۶٠٠ دلار به ازای هر تن در نظر گرفته است این در حالی است که قیمت فعلی فلز روی در بورس لندن ٢،٢١۶ دلار در هر تن می باشد و با توجه به پیش بینی موسسات معتبر همچون گلدمن ساکس و متال بولتن همچنان روند مثبتی را از آن انتظار خواهیم داشت که نشان از پتانسیل های شرکت دارد اما با این حال کمتر بودن نرخ فروش واحد محصول در سه ماهه ابتدایی سال نسبت به بودجه با وجود افزایش نرخ جهانی روی از اوایل ژانویه ٢٠١۶ جای تامل دارد.. نکته قابل توجه در نظر گرفتن حاشیه سود ۴٧ درصدی برای حق العملکاری روی پودری در بودجه ٩۵ می باشد به طوری که در سال مالی قبل حاشیه سود ۴ درصد برای آن محقق شده است که نشان از برآورد مبهم مبلغ فروش شرکت در بودجه ٩۵ می باشد.

با توجه به اینکه شرکت های روی با مشکلات تامین مواد اولیه مواجه می باشند بنابراین مهمترین عامل در رشد میزان تولیدات شرکت تامین خاک معدنی روی می باشد. خاک معدنی مورد نیاز زنگان از معدن انگوران و توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و کالسیمین تامین می گردد. با کم شدن عیار خاک معدن انگوران به منظور افزایش ظرفیت تولید و به منظور استفاده از خاک  های کم عیار پروژه هوی مدیا آغاز شد که در این طرح امکان شارژ خاک های کم عیار و پر عیار سازی به روش واسطه سنگین با هزینه بسیار کم و راندمان بالا انجام می پذیرد. گفتنی است، در حال حاضر شرکت های معدنی خاک مورد نیاز خود را طبق سهمیه بندی انجام شده از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، تأمین می کنند، اما در این میان باید توجه داشت که میزان تقاضا برای خاک و مواد معدنی بیش از توان تولید شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است که در پی آن بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید می کنند، این امر خود موجب افزایش بهای تمام شده محصولات تولیدی آنها و به تدریج از دست دادن قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی می شود. در پی کمبود مواد اولیه زنگان در بخش فرآوری کلسیناسیون با ۴٧ درصد ظرفیت اسمی و در بخش خردایش با ۶٨ درصد ظرفیت اسمی کار می کند که از این بابت هزینه جذب نشده تولید به شرکت تحمیل می شود. سهمیه قابل دریافت شرکت زنگان از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در بودجه ٩۵ حدود ١٠ هزار تن می باشد.

جدول زیر ظرفیت تولید شرکت و برخی شرکت های روی ای در برخی محصولات آمده است:

تحلیل بنیادی زنگان | صنعت روی زنگان

حدود ٧٣% سهام شرکت متعلق به شرکت کالسیمین می باشد، دو شرکت فرعی به نام آلفا ماشین پویا در زنجان و شرکت زرمتال در کشور ترکیه که مالکیت یک معدن را نیز دارد، زیر مجموعه صنعت روی زنگان می باشد. بنا به کمبود مواد اولیه شرکت روی زنگان از طریق زیرمجموعه غیر بورسی خود یعنی شرکت آلفا ماشین پویا اقدام به سرمایه گذاری و خرید معدنی به نام معدن چیلینگ در ترکیه کرده تا به واسطه این سرمایه گذاری بتواند بخش قابل توجهی از خاک معدنی مورد نیاز خود و شرکت کالسیمین را تأمین نماید. با توجه به مشکلاتی که در کشور ترکیه از لحاظ امنیتی وجود دارد و با توجه به بعد مسافتی که داریم و نیاز به نصب و راه اندازی تاسیسات و تجهیزات هوی مدیا و فلوتاسیون در مجموعه وجود دارد، که لازمه محقق شدن آن سرمایه گذاری می باشد که البته با توجه به شرایط حال حاضر ترکیه بعید به نظر می رسد امسال هم بتوان بهره برداری از این معدن صورت بگیرد.

در صورتهای مالی بودجه ٩۵ نرخ خرید طی دوره ماده معدنی روی، به عنوان مواد اولیه شرکت با کاهش ١۴ درصدی نسبت به سال قبل برآورد شده است اما نرخ مواد مصرفی با افزایش نسبت به سال قبل همراه بوده است که از ابهامات این بخش حکایت دارد بنابراین می توان گفت نوسانات نرخ مواد اولیه( خاک معدنی) از ابهامات زنگان به شمار می رود.

نکته قابل ذکر دیگر در نظر گرفتن نرخ ارز ٣۵٠٠ تومانی به ازای هردلار در بودجه ٩۵ می باشد نرخ ارز آزاد نیز در این محدوده قرار دارد و اگر دولت برای خروج از رکود، سیاست های انبساطی پولی را در نیمه دوم سال اتخاذ کند شاید قیمت های بالاتری را هم لمس کند اما از سویی دیگر ریسک تک نرخی شدن ارز در قیمتهای پایین تر شرکت را تهدید می کند تک نرخی شدنی که بارها توسط رییس بانک مرکزی به آن تاکید شده است.

با نگاهی به ترازنامه سال ٩۴ شرکت میزان طلب از شرکت های وابسته کاملا جلب توجه می کند به صورتی که حدود ۵٢ درصد معادل ٨١ میلیارد ریال از دارایی های جاری شرکت به طلب از شرکت های گروه و وابسته اختصاص دارد که ۵۵ میلیارد ریال ان از شرکت آلفا ماشین پویا از زیر مجموعه های شرکت می باشد که عمدتا بابت تامین نقدینگی و سود سهام مصوب می باشد و مقداری از ان هم از شرکت کالسیمین(سهامدار عمده زنگان) بابت فروش خاک و خردایش می باشد با توجه به سیاست های گروه این طلب ها فعلا به شرکت زنگان(زیر مجموعه کالسیمین) پرداخت نشده و شرکت ناچار به دریافت تسهیلات از بانک صنعت و معدن با نرخ ١۵ درصد شده است.

قیمت سهم در دو ماه اخیر از ٢٨٢ تومان به حدود ۴٢۵ تومان هم رسیده است و الان در قیمتهای ۴٠٠ تومان معامله می شود از نظر تکنیکالی حمایت سهم ٣٩٠ و مقاومت آن ۴٣١ تومان می باشد. P/E شرکت با توجه به رشد اخیر به حدود ٢٢ رسیده است که البته وضعیت به مراتب بهتری از این لحاظ نسبت به همگروهی ها دارد. P/E نمادهای کروی، فاسمین و فراور به ترتیب ٢٣، ١٠٨ و (١۴) می باشد که گواه پتانسیل بالاتر این نماد نسبت به مابقی شرکت های رویی می باشد.

منبع: شرکت کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن