تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

192
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Sep 19Rating: 4.5تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهانتحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

تحلیل بنیادی زگلدشت

معرفی شرکت

شرکت گلدشت نمونه اصفهان در سال ١٣٧٩ در اصفهان به ثبت رسیده است. در ابتدا این شرکت با دارا بودن ١۵ نفر پرسنل و ظرفیت ٨٠ راس گاو شیری و تولید روزانه ٢ تن شیر خام فعالیت خود را آغاز نمود. هم اکنون این شرکت با وسعتی در حدود ٣٠ هکتار و مساحت بخش مسقف و غیر مسقف صد هزار متر مربع توان نگهداری ۵٠٠٠ راس دام و ٢۵٠٠ گاو مولد شیری را داراست. تولید روزانه شیر در این شرکت ١٠٠ تن بوده و سالانه ٢٣٠٠ راس گوساله های نر و ماده در این گاوداری متولد می شوند. بخش های مهم این شرکت عبارتند از: فاز پرورش گوساله، فاز پرورش تلیسه، فاز زایشگاه، فاز پرورش گاو شیری، فاز کارخانه خوراک سازی و تجهیزات توزیع خوراک، فضای سبز و محوطه باز شرکت و فاز تصفیه خانه فاضلاب. کارخانه خوراک سازی مجهز به مدرنترین تجهیزات خوراک سازی و سیستم کاملا اتوماتیک PLC با توان تولید هر ساعت ١٠ تن کنستانتره مصرفی خوراک دام و توان فعالیت در ٣ شیفت کاری به مقدار ٢۴٠ تن در روز بوده که می تواند علاوه بر ظرفیت دامپروری در جهت تولید خوراک استاندارد برای سایر دامپروری ها نیز فعالیت نماید. در ادامه به تحلیل بنیادی زگلدشت می پردازیم:

سرمایه و سهامداران شرکت

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت طی مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در تاریخ ١٨/١٢/١٣٩۴ به مبلغ ٢٠٠ میلیارد ریال افزایش یافته، و در تاریخ ٣٠/٠١/١٣٩۵ نزد اداره ثبت شرکتهابه ثبت رسیده است.
همچنین سهامداران شرکت در پایان سال مالی ٩۴ به شرح جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) می باشد.

تولید شرکت و جایگاه آن در صنعت 

مهمترین تولید این شرکت شیر خام است. در ایران سالیانه ظرفیت تولید ٨.٢۶ میلیون تن شیر وجود دارد که این مقدار ١.١ درصد تولید شیر در جهان است. شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان با ظرفیت تولید سالانه ٣٣.٧ هزار تن شیر تنها ٠.۴ درصد بازار داخل را در اختیار دارد.شرکت تولید  ٣٧.٣ هزار تن شیر را برای سال جاری پیش بینی کرده است که این مقدار افزایش ١١ درصدی نسبت به سال قبل را نشان میدهد. در سه ماهه نخست سال جاری شرکت با تولید ٩.٢۶ هزار تن شیر که ٩ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده توانسته ٢۵ درصد تولید پیش بینی شده خود برای سال ٩۵ را پوشش دهد.

فروش شرکت 

مبلغ فروش 

شرکت برای سال جاری مبلغ ۴٩١ میلیارد ریال درآمد حاصل از فروش محصولات خود را (که عمدتا شیر است) پیش بینی کرده است که با افزایش ٨ درصدی نسبت به درآمد سال ٩۴  همراه شده است. نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش پیش بینی شده شرکت برای سال جاری را نشان میدهد :

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

شرکت در سه ماهه منتهی به خرداد ماه امسال با محقق ساختن ١٢٢ میلیارد ریال درآمد فروش که ١١ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است توانسته ٢۵ درصد مبلغ فروش پیش بینی شده خود را پوشش دهد. نمودار زیر مبلغ فروش سه ماهه نخست سال جاری محصولات شرکت را با مدت مشابه سال قبل را بررسی میکند : (ارقام به میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

مقدار فروش 

شرکت برای سال جاری فروش ٣۶.۵ هزار تن شیر را پیش بینی کرده است که این مقدار ١١ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان میدهد. کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان از سال ٩٢ تا سال جاری توانسته (متناسب با افزایش حجم تولید خود) حجم فروش خود را ۵٩ درصد افزایش دهد. نمودار زیر روند مقدار تولید و فروش شیر از سال ٩٢ تا به امروز را در شرکت نشان میدهد : (ارقام به هزار تن)

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

همچنین در سه ماهه نخست امسال شرکت موفق شده با افزایش ١١.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل ٩.٢ هزار تن شیر به فروش برساند که این مقدار ٢۵ درصد پیش بینی فروش مقداری شرکت در سال جاری را پوشش داده است. نمودار زیر مشتریان شرکت را به تفکیک مقدار فروش شیر در سال ٩۴ نشان میدهد :

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

نرخ فروش محصولات

نرخ خرید شیر از دامداری ها توسط وزارت کشاورزی تعیین میشود در سال ٩۴ این نرخ برای شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان ١٢,۵٧٠ ریال به ازای هر کلیوگرم بوده است که نسبت به سال ٩٣ تنها ٣ درصد افزایش را نشان میدهد.شرکت برای سال جاری اما نرخ فروش شیر خام خود را ١٢,۴۵٠ ریال به ازای هر کیلو پیش بینی کرده است که با ١ درصد کاهش نسبت به سال گذشته همراه شده است.طی سه ماهه منتهی به خرداد ماه امسال شرکت هر کیلو شیر تولیدی خود را به مشتریان به مبلغ ١٢,٠۶۵ ریال فروخته است که ٣ درصد کمتر از نرخ فروش پیش بینی شده برای امسال بوده است.قابل ذکر است که نرخ فروش سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل هم کاهش ١ درصدی را نشان میدهد. درصورت تحقق نرخ فروش سه ماهه برای کل سال جاری درآمد فروش شرکت نسبت به پیش بینی فعلی ٣ درصد کاهش میابد.

این در حالیست که براساس گزارش تولید و فروش ۵ ماهه شرکت، متوسط نرخ فروش شیر مبلغ ١٢،٢٣٩ ریال به ازای هر کیلو محقق شده که نسبت به سه ماهه با بهبود همراه بوده است.

بهای تمام شده 

نمودار زیر در تحلیل بنیادی زگلدشت ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال جاری را به تفکیک نشان میدهد :

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

 هزینه مواد مستقیم مصرفی برای سال جاری مبلغ ٢٩١ میلیارد ریال پیش بینی شده است که (متناسب با پیش بینی افزایش تولید مقداری) ٨ درصد نسبت به سال گذشته افزایش را نشان میدهد.مواد مصرفی شرکت تماما از داخل کشور تولید میشود که مهمترین آنها به تفکیک در نمودار زیر نشان داده شده است :

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

افزایش نرخ خرید مواد اولیه در سه ماهه نخست سال جاری منجر شده نرخ مصرف مواد اولیه شرکت در این مدت عمدتا بیشتر از پیش بینی محقق گردد.نرخ خرید ذرت علوفه ای،سویا و ذرت دانه ای که مجموعا ۵٨ درصد هزینه مصرفی پیش بینی شده سال جاری را تشکیل میدهند،طی سه ماهه نخست سال جاری به ترتیب ١٣،١۵ و ٣.۵ درصد بیشتر از نرخ خرید پیش بینی شده برای سال جاری بوده است که این رویداد موجب شده نرخ مصرف این مواد هم در این مدت بیشتر از پیش بینی محقق شود.

جدول زیر تغییرات نرخ مواد اولیه مصرفی شرکت در سال ٩۵ نسبت به سال گذشته را نشان میدهد: (نرخ میلیون ریال به تن)

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

جدول زیر مقدار مواد اولیه مصرفی شرکت در سال ٩۵ نسبت به سال گذشته را نشان میدهد: (ارقام به تن)

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

هزینه مالی 

به موقع وصول نشدن مطالبات شرکت از مشتریان موجب شده مانده دریافتنی های تجاری مانند گذشته روند صعودی داشته باشد و در سال ٩۴ نسبت به سال ٩٣ افزایش ۵۶ درصدی را تجربه کند در نتیجه شرکت برای تامین نقدینگی خود ناچار به اخذ تسهیلات از بانک های مختلف شده است به طوریکه مانده تسهیلات مالی شرکت از ٢٠ میلیارد ریال در سال ٩٢ در سه ماهه نخست سال جاری به ۶٩ میلیارد ریال رسیده است.شرکت برای سال جاری مبلغ (١٧.۶) میلیارد ریال هزینه مالی پیش بینی کرده است که نسبت به سال گذشته افزایش ۶۶ درصدی را نشان میدهد. برای سال جاری پیش بینی شده شرکت با بازپرداخت ۵٧ میلیارد ریال از تسهیلات خود در مقابل دریافت ۵٠ میلیارد ریال وام بتواند مانده تسهیلات دریافتی خود را ۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دهد اما آنچه موجب پییش بینی افزایش هزینه مالی شده است این است که شرکت در سال جاری قصد تسویه وام های با نرخ سود ١٣ و ١٧ درصد (به علت سررسید شدن این وام ها در سال جاری) را از طریق دریافت وام بانرخ سود ٢١% دارد.

در جدول زیر مهمترین نسبت های مالی شرکت از سال ٩٢ تا ٩۴ با یکدیگر مقایسه شده است :

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

سایر درآمد های غیر عملیاتی

براساس توافق انجام شده فیمابین این شرکت و شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین(سهامدار عمده) زمین واحد گلشهر (منعکس در سرفصل داراییهای نگهداری برای فروش در صورتهای مالی) به متراژ ١١٣۶١۴.۵١ مترمربع دارای پروانه بهره برداری به ارزش کارشناسی به مبلغ ۴۴.۶۵٨ میلیون ریال ، بابت بخشی از بدهی های شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (سود سهام) به آن شرکت واگذار گردید. از این محل ١٩٩ ریال سود غیر عملیاتی به ازای هر سهم  در نظر گرفته شده است.

ترازنامه 

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

کل دارایی های شرکت در پایان دوره سه ماه ٩۵حدود ۵٨٩ میلیارد ریال بوده است که ٢٩ درصد آن مر بوط به دارایی های غیر جاری می باشد. دریافتنی های تجاری با ٧٧ میلیارد ریال و موجودی مواد و کالا با ۶۶ میلیارد ریال از مهمترین بخش های دارایی های جاری بوده اند. موجودی مواد و کالا هم بیشتر به خوراک دام و زراعت اختصاص دارد

جمع بدهی های شرکت به ٣۴٢ میلیارد ریال رسیده است که حدود ٨٩ درصد آن به بدهی جاری اختصاص دارد. سود سهام پرداختنی با ١٢١ میلیارد ریال بیشترین سهم از بدهی جاری را دارد. شرکت در پایان سال مالی قبل حدود ٨٧ میلیارد ریال نیز سود انباشته داشته است که ١٨۶ ریال به ازای هر سهم می باشد

صورت سود و زیان 

تحلیل بنیادی زگلدشت | کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

شرکت طی برای سال جاری ۴۵٢ ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده است (با توجه به افزایش سرمایه در سال ٩۴) که ۴۵ درصد افزیش نشان میدهد (١٩٩ ریال از این سود پیش بینی شده ناشی از فروش زمین است). همچنین شرکت طی سه ماهه نخست سال جاری ۵٣ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که ١٢ درصد سود هر سهم پیش بینی شده برای سال جاری را پوشش داده شده . البته این نکته قابل ذکر است که شرکت در این مدت توانسته ٢٢ درصد سود عملیاتی پیش بینی شده برای سال جاری محقق کند.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی زگلدشت

مهمترین محصول شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان شیر خام است که شرکت ظرفیت تولید روزانه ١٠٠ تن از این ماده لبنی را دارد.یکی از اهداف شرکت افزایش تولید روزانه شیر به ٢٠٠ تن و صادرات محصولات لبنی با برند “نصف جهان” به کشورهایی چون عراق و سوریه و …عنوان شده است. همچنین مدیر مالی شرکت در آخرین اظهار نظر خود عنوان کرده است که با توجه افتتاح طرح بهاربند گاو شیری در شهریور ماه سال جاری افزایش درآمد حداقل ١۵درصدی در آینده نزدیک را دور از دسترس نخواهد بود. در مورد هزینه مواد مصرفی شرکت همانطور که مشاهده شد نرخ خرید تحقق یافته این مواد طی سه ماهه منتهی به خرداد ماه ٩۵ بیشتر از نرخ پیش بینی شده برای سال جاری بوده است که در صورت ادامه این روند تا پایان سال،تحقق سود پیش بینی شده شرکت با چالش روبرو خواهد شد.اما شاید یکی از مهمترین مشکلات شرکت عدم وصول به موقع مطالبات از مشتریان است که زگلدشت را با کمبود نقدینگی مواجه شده کرده است،شرکت برای رفع این مشکل ناچار به اخذ تسهیلات با سود ٢١ درصد و متحمل شدن هزینه مالی فراوان شده است به طوریکه برای سال ٩۵ پیش بینی شده ٢٧ درصد سود عملیاتی شرکت توسط این هزینه ها سوخت شود.

فردا ١٠ درصد معادل ٢٠ میلیون سهم شرکت مزبور با نماد معاملاتی “زگلدشت” در بازار دوم فرابورس ایران عرضه اولیه می شود که  در این عرضه اولیه نیمی از سهام عرضه شده به معامله گران آنلاین و نیمی دیگر به فرایند کشف قیمت اختصاص داده شده است. در حالیکه به صندوق های سرمایه گذاری سهمیه ای اختصاص نیافته است  محدودیت خرید هر کارگزاری به همراه تمامی شعب نیز ١٠٠ هزار سهم درنظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن اینکه از ۴۵٢ ریال سود پیش بینی شده، ١٩٩ ریال از آن سود غیر عملیاتی می باشد و همچنین قرار دادن پی بر ای گروه ( معادل ٨.۵) به عنوان مبنا، قیمت مناسب برای این عرضه محدوده ی ٢۵٠ تومان می باشد.

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن