تحلیل بنیادی ساراب | سیمان داراب

118
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ساراب | سیمان دارابReviewed by سایت تحلیلها on Dec 11Rating: 4.5تحلیل بنیادی ساراب | سیمان دارابتحلیل بنیادی ساراب | سیمان داراب

تحلیل بنیادی ساراب | سیمان داراب

سیمان داراب

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٩٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ٢۵١ ریال اعلام نموده است. این رقم نسبت به پیش بینی قبل بدون تغییر بوده است. هم چنین طی دوره شش ماهه(حسابرسی شده) منتهی به ٣١/۶/٩۴ ؛ مبلغ ١٠۶ریال سود به ازای هر سهم شناسایی شده است که نسبت به پیش بینی قبل(۶ ماهه حسابرسی نشده) با ٨ درصد تعدیل منفی همراه بوده است. پیش بینی تقسیم سود هر سهم ۶٠ درصد سود خالص می باشد.

از دلایل تعدیل منفی شش ماهه شرکت نسبت به گزارش  قبل:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)افزایش ١.٧ درصدی بهای تمام شده فروش و رسیدن آن به مبلغ ٣۴۵ میلیارد ریال که در نهایت منجر به کاهش ۶ درصدی سود ناخالص و رسیدن آن به مبلغ ٧٨ میلیارد ریال شده است.

٢)افزایش ١٠ درصدی هزینه های اداری، عمومی و فروش و رسیدن آن به مبلغ ٢٧ میلیارد ریال.

٣)کاهش ۵ درصدی خالص سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی و رسیدن آن به ۶۵ میلیارد ریال.

نکات با اهمیت

_ ترکیب فروش محصولات شرکت براساس مبلغ فروش بودجه در نمودار زیر نشان داده شده است:

ترکیب فروش تحلیل بنیادی ساراب | سیمان داراب

مقدار تولید و فروش شرکت در بودجه تقریبا برابر است و نسبت به پیش بینی قبل تغییر بسیار ناچیزی داشته است. شرکت در شش ماهه ۵٠ درصد مقدار تولید بودجه را پوشش داده است و همچنین ۴١ درصد مقدار فروش بودجه را محقق کرده است. در نمودار زیر مقدار فروش محصولات در بودجه و هم چنین شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است: (ارقام به تن) محصول سیمان فله تیپ ٢ و سیمان پاکتی تیپ ٢ که از محصولات عمده شرکت هستند در شش ماهه نخست سال به ترتیب ۵٣ و ٣۵ درصد بودجه را محقق کرده اند.

مقدار تولید تحلیل بنیادی ساراب | سیمان داراب

نرخ فروش هر واحد محصول در بودجه و شش ماهه به شرح جدول زیر می باشد:

نرخ فروش تحلیل بنیادی ساراب | سیمان داراب

_ مالیات بر درآمد شرکت در شش ماهه نخست سال نسبت به پیش بینی قبلی حدودا ٢۶ درصد کاهش یافته و به ٧ میلیارد ریال رسیده است.

_ حاشیه سود ناخالص شرکت در شش ماهه نخست سال به ٢٠ درصد رسیده است که نسبت به حاشیه سود شش ماهه در پیش بینی قبل ١ درصد رشد داشته است.

نتیجه گیری

مبلغ فروش شرکت در شش ماهه نخست سال با تغییر جزیی نسبت به مبلغ فروش شش ماهه در پیش بینی قبل همراه بوده است اما افزایش بهای تمام شده در کنار افزایش هزینه های اداری، عمومی و فروش منجر به کاهش سود ناخالص و سود هر سهم در شش ماهه نخست سال در بودجه اعلامی جاری نسبت به بودجه قبل شده است. قابل ذکر است که سود هر سهم در بودجه ٩۴ نسبت به بودجه قبلی تغییری نکرده است و همان ٢۵١ ریال اعلام شده است.

 

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن