تحلیل بنیادی سایپا(خساپا)

342
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سایپا(خساپا)Reviewed by پيمان باغچه سرا on Sep 9Rating:

شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کشور و ضعف قدرت خریدار، بازارهای کالایی و به طور خاص بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داده است. با گذشت چند ماه از سال و انتشار آمار تولید و فروش شرکت های خودروسازی پیش بینی های قبلی مبنی بر سال سخت خودروسازان در حوزه فروش رنگ و بوی واقعیت به خود می گیرد. علاوه بر این، شکل گیری کمپین “نخریدن خودروهای داخلی” طی روزهای اخیر موجب بروز کشمکش هایی بین مشتریان و کاربران فضای مجازی از یک سو و نمایندگان و متولیان صنعت خودرو از سوی دیگر شده است. به دنبال انتشار آمار تولید و فروش نه چندان امیدبخش شرکت سایپا در پنج ماهه ابتدایی سال جاری، تحلیل بنیادی سایپا(خساپا) براساس آخرین وضعیت این شرک در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

صورت سود و زیان سایپا(خساپا)

با توجه به صورت سود و زیان شرکت در سالهای گذشته میتوان به این نکته اشاره نمود که یکی از مهمترین ریسکهای سایپا هزینه های مالی شرکت است که به طور میانگین از سالهای 90 تا 94 به ازای هر سهم 500 ریال از سود عملیاتی شرکت را کاهش میدهد. بنابراین اگر شرکت بتواند به هر صورتی این هزینه ها را کاهش دهد میتواند سود خود را افزایش دهد. بنابر این استدلال کاهش تورم و احتمال کاهش سود تسهیالت پرداختی میتواند پتانسیل خوبی برای افزایش سود شرکت ایجاد نماید. در نمودار ذیل به ترکیب بدهیهای شرکت پرداخته شده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Screenshot (34)

Screenshot (35)

نسبت های مالی سایپا(خساپا)

در مورد شرکت سایپا میتوان دید که این شرکت علیرغم کاهش مشکالت تحریمی نتوانسته است دوباره به سود دهی بازگردد. و بازدهی سرمایه و حقوق صاحبان سهام این شرکت همچنان منفی است. از طرف دیگر شرایط نقدینگی شرکت نیز نتوانسته است نسبت به دورههای پیش بهبودی را از خود نشان دهد. در مشخصات ساختار سرمایه نیز شرکت تغییر خاصی را ثبت ننموده است. تنها بهبودی که میتوان در دوره 9 ماهه نسبت به دورههای پیش مشاهده نمود کاهش دوره وصول مطالبات و گردش موجودی مواد و کاال است. پس بنابراین پیشرفت نسبی در سال اخیر برای این شرکت رخ داده است اما همچنان شرایط این خودرو سازی بحرانی است.

Screenshot (36)

سناریو سازی:

با توجه به وجود ظرفیت خالی و ساختار هزینه ای شرکت مهمترین عامل که میتواند سود را تحت تأثیر قرار دهد تیراژ تولید و فروش خودرو است. در سالهای گذشته با توجه به تحریمهای اعمال شده بر این شرکت میزان تولید آن به شدت افت کرده بود که با بهبود وضعیت عملیاتی، شرکت موفق به فروش 386 هزار دستگاه خودرو در سال 93 گردید. رکود حاکم بر اقتصاد کشور، ضعف قدرت خرید خانوار و تخلیه شدن تقاضای انباشته چند سال اخیر در سال گذشته شرکتهای تولیدی و به طور خاص شرکتهای خودروساز را با دشواریهای در زمینه فروش محصوالت مواجه ساخته است. آمار تولید و فروش ارائه شده از سوی شرکت سایپا در ماههای سپری شده از سال جاری نیز بیانگر همین موضوع است.

Screenshot (37)

نکته بسیار با اهمیت دیگر در تخمین سود آوری این شرکت میزان رشد نرخ فروش محصوالت است. در بودجه سال آتی فرض شده است پراید 1.5 درصد، تیبا 5 درصد و محصوالت وارداتی 30 درصد افزایش نرخ داشته باشند و این در حالی است که شورای رقابت با این افزایش نرخ مخالف کرده است. در نهایت این پارامتر نیز در دو سناریو ثبات قیمتها و رشد قیمتها مطابق بودجه فقط در حالت خوش بینانه در نظر گرفته شده است. بر این اساس سناریوهای تحلیلی زیر تعریف میشوند:

سناریوی بدبینانه:

در این سناریو میزان تولید 200 هزار دستگاه، بهای تمام شده با رشد 21 درصد، نرخ تامین مالی مانند سال 93 و نرخ محصوالت ثابت فرض شده است سناریوی محتمل: در این سناریو میزان تولید 300 هزار دستگاه، بهای تمام شده با رشد 21 درصد، نرخ تامین مالی مانند سال 93 و نرخ محصوالت ثابت فرض شده است

سناریوی خوش بینانه:

در این سناریو میزان تولید 400 هزار دستگاه، بهای تمام شده با رشد 18 درصد، نرخ تامین مالی مانند سال 93 و نرخ محصوالت ثابت فرض شده است.

سناریوی بسیار خوشبینانه:

در این سناریو میزان تولید 400 هزار دستگاه، بهای تمام شده با رشد 18 درصد، نرخ تامین مالی مانند سال 93 و نرخ محصوالت با رشد مطابق بودجه فرض شده است براساس سناریوهایی فوق درآمدهای فروش شرکت به صورت زیر تخمین زده میشود:

Screenshot (38)

بهای تمام شده سایپا(خساپا)

مطابق آنچه در اولین پیشبینی درآمد سال 94 شرکت دیده میشود، بهای تمام شده کالای فروش رفته در حدود 60 درصد نسبت به مبلغ پیش بینی شده برای سال 93 افزایش یافته است؛ همچنین گزارش فوق تنها 30 درصد افزایش تولیدات را در سال 94 نشان میدهد و لذا رشد بهای تمام شده به ازای یک واحد تولید حدود 30 درصد درنظر گرفته شده که فرض بدبینانه ای به شمار میرود. در پیشبینی درآمد سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 94 نیز در ازای افزایش 6 درصدی تیراژ فروش بهای تمام شده معادل 26 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که انتظار میرود بهای تمام شده محصولات این شرکت مطابق با تورم و حتی کمتر از آن رشد داشته باشد. در این گزارش با فرض تورم 15.6 درصدی و رعایت اصل احتیاط نرخ رشد بهای تمام شده در سناریوی مختلف بین 18 تا 22 درصد تغییر میکند.

پیش بینی صورت سود و زیان سایپا(خساپا)

برای تخمین صورت سود و زیان شرکت فروض زیر در نظر گرفته شده است:

فروش شرکت مطابق سناریوهای تحلیلی در چهار حالت مورد بررسی قرار گرفته است.

هزینه عمومی و اداری به اندازه 15 درصد رشد داشته است.

هزینه مالی به میزان 10 درصد بهای تمام شده رشد داده شده است.

رشد بهای تمام شده 18 و 21 درصد در نظر گرفته شده است.

سایر درآمدهای عملیاتی و سرمایه گذاریها مطابق بودجه میباشد:

Screenshot (39)

منبع:مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن