تحلیل بنیادی سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو)

282
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 21Rating:

گزارش تحلیل بنیادی سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو)

تاریخچه

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین «تاپیکو» (سهامی عام) که تا تاریخ 1/8/82 با نام شرکت پالایش روغن آبادان (سهامی خاص) در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی آبادان به ثبت رسیده بود به موجب صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1/8/82 ضمن تغییر اساسنامه، مرکز اصلی شرکت از آبادان به تهران منتقل شد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

نام شرکت نیز به شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمیایی و شیمیایی تامین و نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر کرد. سرانجام پیرو ادغام هلدینگ نفت و گاز تامین درهلدینگ سرمایه گذاری صنایع پتروشیمیایی تامین و واگذاری شرکت های سلولوزی به صنایع عمومی تامین نام شرکت به سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین تغییر یافت.

فعالیت اصلی شرکت

 • مدیریت، نظارت و پشتیبانی واحدها و شرکت های صنایع مرتبط با صنایع نفت و گاز و پترو شیمی.
 • خرید و فروش و پذیره نویسی سهام شرکت های بورسی و غیر بورسی و سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی.
 • ایجاد و تاسیس شرکت های جدید به منظور تحقق اهداف شرکت به تنهایی یا با مشارکت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در چارچوب مفاد بندهای مربوطه در اساسنامه.
 • سرمایه گذاری و مشارکت در شرکت ها و موسسات تولیدی تجاری، بازرگانی خدماتی و نهادهای مالی در چارچوب مفاد بندهای مربوطه در اساسنامه.
 • آماده سازی سهام شرکت و نیز شرکت های سرمایه پذیر جهت ورود به سازمان بورس اوراق بهادار.
 • انتشار اوراق مشارکت و اوراق قرضه داخلی.
 • اخذ نمایندگی از موسسات و شرکت های معتبر داخلی و خارجی جهت تحقق اهداف مرتبط با موضوع فعالیت شرکت.
 • انجام فعالیت های بازرگانی و همچنین کلیه امور و اقدماتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای تحقق اهداف و موضوع فعالیت شرکت لازم و مفید باشد.

سهام داران شرکت تاپیکو

تاپیکو

تاپیکو

سهم در یک نگاه

تاپیکو

نمودار قیمتی سهم

تاپیکو

سرمایه گذاری های بورسی و غیر بورسی

تاپیکو

تاپیکو

بررسی پرتفوی شرکت به تفکیک صنعت

تاپیکو

تاپیکو

محاسبه NAV شرکت

NAVشرکت در 28 شهریور سال 94 در ادامه محاسبه شده است. در این تاریخ سرمایه گذاری های بورسی شرکت به  شرح زیر میباشد:

پرتفوی بورسی شرکت تاپیکو

تاپیکو

پرتفوی غیر بورسی شرکت تاپیکو

تاپیکو

بر اساس اطلاعات بالا و با مفروضات زیر NAV هر سهم محاسبه شده است:

 • ارزش روز شرکتهای غیر بورسی معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.
 • فرض شده سود یا زیان غیر عملیاتی عمده ای از تاریخ آخرین صورتهای مالی )تیر ماه 94 ( تا تاریخ محاسبه NAV(شهریورماه 94) رخ نداده است.

باید توجه داشت که فرض یکی بودن ارزش روز شرکتهای غیر بورسی با بهای تمام شده آنها در برخی موارد فرض درستی نیست. لیکن در اینجا ناو هر سهم به روش مرسوم محاسبه شده (برابری بهای تمام شده و ارزش روز پرتفوی غیر بورسی).

تاپیکو

در مورد جدول بالا نکات زیر حائز اهمیت است:

 • نسبت قیمت به NAV به ازای هر سهم در حدود 13 درصد است که این نسبت تقریبا بالاست و به طور متوسط و بسته به عملکرد شرکت بین 60 تا 80 درصد برای سایر شرکتهای بورسی در نوسان است.
 • NAV بالا که بر اساس فرض برابری بهای تمام شده و ارزش روز شرکتها و داراییهای غیر بورسی تهیه شد در اغلب موارد برخی ارزشها و یا زیان های شناسایی نشده را نادیده می گیرد لیکن باید توجه داشت روش مرسوم بازار جهت محاسبه ناو سایر سهام نیز غالبا همین است. در ادامه زیر مجموعه های غیر بورسی شرکت بیشتر بررسی شده اند تا بتوان ناو یاد شده در بالا را از بابت ارزشها و یا زیانهای زیر مجموعه ها تعدیل نمود.

محاسبه NAV تعدیل شده شرکت

برای محاسبه ناو تعدیل شده تعدیلات زیر صورت گرفته است و ارزش روز شرکتهای غیربورسی تاپیکو با توجه به EPS محقق شده سال 93 و با روش P/E و قرار دادن P/E کارشناسی برآورد شده است. درمورد شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز ارزش محاسبه شده به ناو شرکت اضافه شده است.

تاپیکو

منبع : سایت تدان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن