تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین

65
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سقاین | سيمان‌ قاینReviewed by سایت تحلیلها on Sep 14Rating: 4.0تحلیل بنیادی سقاین | سيمان‌ قاینتحلیل بنیادی سقاین | سيمان‌ قاین

تحلیل بنیادی سقاین

معرفی و تاریخچه شرکت سیمان قاین

شرکت سیمان قاین با نام اولیه سیمان خراسان با سرمایه گذاری مشترک سازمان صنایع ملی ایران و بانک ملی ایران در تاریخ 1360/09/16 تشکیل گردید . پس از بررسی های فنی و اقتصادی محل اجرای کارخانه سیمان قاین در 10 کیلومتری جاده قاین بیرجند در مجاورت معادن سنگ آهک و آلوویم درزمینی به وسعت 140 هکتار در نظر گرفته شد. پروانه تاسیس شرکت به 31046 در تاریخ 27/06/1369 جهت تولید روزانه 2000 تن سیمان خاکستری صادر گردید . باستناد پروانه بهره برداری صادره از سوی وزارت صنایع و معادن در تاریخ 05/10/1373 ظرفیت سالانه شرکت برابر با 660000 تن برای 330 روز کاری با تولید روزانه 2000 تن سیمان خاکستری درنظر گرفته شده است شرکت از اواخر سال 6626 آغاز به تولید نمود و در سال 1373 موفق به اجرای طرح افزایش ظرفیت گردید. تولید شرکت از سال 1384 به حدود 2500 تن در روز ارتقا یافت. در ادامه به تحلیل بنیادی سقاین می پردازیم:

مفروضات سود آوری سال 1395:

با توجه به رکود موجود در صنعت سیمان نرخ فروش سیمان در سالهای اخیر کاهشی بوده است که این کاهش نرخ نیز در سه ماه ابتدایی سال وجود داشته است ولیکن با توجه به مصوبه اخیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نرخ فروش سیمان در برآوردهای کارشناسی نسبت به فروش 3 ماهه 4 درصد افزایش نرخ دیده شده است .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین

بهای تمام شده کالای فروش رفته:

مهمترین آیتم بهای تمام شده سربار تولید میباشد که برمبنی سربار تحمیل شده در 3 ماهه ابتدایی سال برآورد شده است.

تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین

صورت سود و زیان برآوردی:

تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین

هزینه مالی بر اساس هزینه تحمیل شده در سه ماهه ابتدایی سال و سایر درآمد ها و هزینه ها نیز براساس سود تقسیمی دریافت شده ناشی از سرمایه گذاریها که عمدتا در سه ماهه ابتدایی سال محقق شده است برآورد و منعکس شده است.

نکته : شرایط سخت موجود در صنعت سیمان و رکود حاکم در سالهای اخیر باعث شده است که شرکت سیمان قائن به نقطه سر به سر تولید نزدیک شود و طبیعتا در شرایط فعلی تغییرات نرخ و یا مقدار فروش میتواند نوسانات بسیار زیادی را در سود آوری این شرکت ایجاد نماید . از آنجا که مفروضات سود آوری فوق بر اساس برآوردهایی انجام شده است که در ادامه سال میتواند شرایط را بگونه ای دیگر رقم بزند لذا جهت شفافیت بیشتر در جدول ذیل حساسیت سود آوری شرکت بررسی شده است.

تحلیل بنیادی سقاین | سیمان‌ قاین

جمع بندی و نتیجه گیری

رکود اقتصادی حاکم بر حوزه های مختلف اقتصادی در سالهای اخیر و همچنین توقف صادرات سیمان به کشور عراق باعث شده است که سیمان داخلی با مازاد عرضه مواجه شده و فروش کلیه شرکتهای سیمانی را تحت تاثیر قرار دهد . از جمله نکات مثبت شرکت سیمان قائم میتوان به موقعیت جغرافیایی آن اشاره کرد که در شرق کشور واقع شده و همچنان بازار صادراتی خود را که کشور افغانستان میباشد از دست نداده است لذا در مقایسه با شرکتهای سیمانی واقع در غرب کشور از مزیت نسبی برخوردار شده است . همانگونه که در بالا عنوان شد شرایط سخت موجود در صنعت سیمان در سالهای اخیر باعث شده است که شرکت سیمان قائن به نقطه سر به سر تولید نزدیک شود و طبیعتا در شرایط فعلی تغییرات نرخ و یا مقدار فروش میتواند نوسانات بسیار زیادی را در سود آوری این شرکت ایجاد نماید .لذا درصورت بهبود نسبی شرایط اقتصادی و برطرف شدن سایه رکود از اقتصاد کشور میتوانیم شاهد رشد بسیار زیاد در سود آوری این شرکت باشیم. درشرایط فعلی توصیه میشود خرید سهام شرکت براساس اخبار خوش صنعت و وقایع پیش رو اتخاذ شود ولیکن سرمایه گذاران محترم توجه داشته باشند که با بهبود نسبی مقدار فروش و یا افزایش نرخ سیمان رشد سود آوری این شرکت قابل توجه میباشد!

منبع: شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن