تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

145
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگیReviewed by سایت تحلیلها on Sep 14Rating: 4.5تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگیتحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

تحلیل بنیادی سمگا

معرفی شرکت

شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران (سهامی عام) که به اختصار سمگا نامیده می شود، نخستین هلدینگ گردشگری کشور می باشد که به عنوان اولین عضو بخش خصوصی ایرانی به عضویت سازمان جهانی جهانگردی (unwto) درآمده است. مهمترین هدف این شرکت انتفاع سهامداران و توسعه صنعت گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش از طریق مشارکت عمومی و فراهم کردن فضایی است که علاقه مندان به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری اعم از داخلی و خارجی بتوانند نقش
مناسب در توسعه زیرساختارهای گردشگری کشور ایفا نمایند. در ادامه تحلیل بنیادی سمگا به محاسبه ارزش روز دارایی های این سهم می پردازیم:

موضوع فعالیت

خلاصه موضوع فعالیت شرکت به شرح زیر می باشد:
سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحد های سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادر دارای حق رای با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل واحد، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر را در اختیار گرفته یا درآن نفوذ قابل ملاحظه یابد و شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر(اعم از ایرانی یا خارجی) در زمینه یا زمینه های زیر فعالیت کند:

  •  توسعه ظرفیت های جذب گردشگر در داخل کشور اعم از ایرانی و خارجی.
  •  توسعه فضاهای گردشگری و تفریحی و ایجاد مناطق نمونه گردشگری.
  •  توسعه فضاهای اقامتی از جمله مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی، کمپ ها، هتل ها ومتل ها، مجتمع های آب درمانی و لجن درمانی،دهکده های گردشگری، مالکیت زمانی و سایر موضوعات مرتبط.
  •  برپایی نمایشگاه های داخلی و بین المللی با هدف توسعه گردشگری کشور.
  •  انجام مطالعات تحقیقی و پژوهشی در تمام امور مرتبط با صنعت گردشگری.
  •  فعالیت در کلیه امور مرتبط با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ابعاد داخلی و خارجی نظیر زیرساخت ها، خدمات گردشگری، حفاظت و مرمت آثار تاریخی و کارگزاری بخش های قابل واگذاری و همچنین سایر فعالیت های فرعی که شرکت انجام می دهد.

پرتفوی بورسی


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

توصیف پرتفوی غیربورسی

در جدول زیر بزرگترین شرکت غیربورسی از لحاظ بهای تمام شده نگین افق نیایش می باشد که شرکت تصمیم به سرمایه گذاری در این شرکت نموده است همچنین شرکت قصد دارد که میزان مالکیت خود رادر این شرکت به 49 درصد افزایش دهد به همین دلیل اقدام به افزایش سرمایه 50 درصدی از محل آورده نقدی و مطالبات نموده است. و اما یکی از شرکت های زیرمجموعه سمگا به نام توسعه گردشگری آریا زیگورات از سودآوری و وضعیت فوق العاده ای برخوردار است و سمگا مالکیت 70 درصدی این
شرکت را دارد.. شرکت آریا زیگورات مالک 100 درصد از 2 واحد هتل در زمینی به مساحت ۳۳ هزار متر مربع، واقع در فرودگاه بین المللی امام خمینی می باشد. این هتل ها دارای 196 اتاق 4 ستاره و 296 اتاق 5 ستاره می باشد و در اسفند ماه سال 1393 به بهره برداری رسیده است. مبلغ سرمایه گذاری شده برای ساخت این مجموعه بالغ بر 192 میلیارد تومان بوده است(سهم سمگا) ولی ارزش بازار این 2 هتل با ارزیابی کارشناسان رسمی دادگستری در سال 92 افزون بر 800 میلیارد تومان برآورد شده است که با توجه به مالکیت 70 درصدی سمگا در این شرکت، قدر السهم سمگا حداقل 560 میلیارد تومان و حداکثر 600 میلیارد تومان می باشد. دو شرکت باشگاه گردشگری ایرانیان و تجارت بین الملل آریا زیگورات نیز با توجه به اینکه دارای زیان انباشته می باشند، ارزش بازار برآوردی آنها معادل با بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.

مشخصات پروژه به شرح جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

پرتفوی غیر بورسی

تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

محاسبه ارزش بازار دارایی های ( NAV ) سمگا

تحلیل بنیادی سمگا | گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی

همانطور که ملاحظه می کنید و در محاسبات مندرج در جدول بالا آمهد است، خالص ارزش داراییهای سمگا در حاضر بالغ بر 88۶ میلیارد تومان و NAV سهم در حدود 4431 ریال می باشد. حال با توجه به قیمت تابلوی سهم در تاریخ گزارش به مبلغ 3100 ریالی، رابطه 0.70 درصدی بین P/NAV برقرار است.

منبع: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان – تهیه کننده : محمد اسد نژاد / تحت مدیریت: حافظ عزیزی نقش
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن