تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

255
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگانReviewed by فاطمه میرآب on Oct 7Rating:

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

نمودار قیمت 6 ماهه

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

وضعیت صنعت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در حال حاضر 68 کارخانه سیمان خاکستری با 92 خط تولید سیمان، با ظرفیت تولید روزانه 258 هزار تن و سالیانه 77 میلیون تن سیمان وجود دارد و با اتمام طرحهای در دست اجرا ظرفیت تولید سیمان به بیش از یکصد میلیون تن در سال خواهد رسید . در حال حاضر مصرف سرانه سیمان در ایران در حدود 900 کیلوگرم بوده که در مقایسه با سایر کشورها رقم قابل ملاحظه ای می باشد لکن با توجه به نیازهای یک کشور رو به توسعه این رقم می بایست افزایش یابد و این امر نشان می دهد علیرغم سرمایه گذاری گسترده دولت و بخش خصوصی در این صنعت )درحال حاضر 45 درصد(، باز هم پتانسیل فراوانی جهت سرمایه گذاری در راستای تامین بازار سیمان ایران و کشورهای نیازمند این کالا وجود دارد . بدلایل وجود منابع عظیم و با کیفیت معدنی و وفور سوخت و نیروی انسانی کارآمد و مستعد، هزینه تولید سیمان در ایران در مقایسه با سایر کشورها در حد پایین تری بوده و لذا لزوم سرمایه گذاری بیشتر در زمینه تولید سیمان و افزایش سهم بازارهای خارجی را می توان در افق صنعت سیمان در کشور ترسیم نمود . مهمترین تحول اساسی سالیان اخیر که تأثیر به سزایی در وضعیت صنعت سیمان داشت خروج سیمان از سبد حمایتی دولت از سال 1387 می باشد . هم اکنون با گذشت حدود 6 سال از اجرای این طرح با به ظرفیت رسیدن طرحهای جدید، عرضه سیمان، متناسب با تقاضا شده که این امر به از بین رفتن نرخ غیر رسمی و به تعادل رسیدن بازار منجر گردیده و صادرات این محصول را نیز فراهم نموده است .

بر اساس آمارهای موجود، ایران جزء چهار کشور تولید کننده بزرگ سیمان در جهان بوده و جایگاه اول را در بین کشورهای خاورمیانه دارا می باشد .

صنعت سیمان وابستگی زیادی به شرایط اقتصادی هر کشور و حتی دنیا دارد. مطالعات نشان می دهد نرخ بهره بانکی یکی از عوامل بسیار مهم است که می تواند قیمت سیمان و بازار این صنعت را تحت تاثیر قرار دهد زیرا عاملی تعیین کننده در فعالیتهای عمرانی و ساختمانی است. در سال 2013 میلادی مصرف سیمان در دنیا 9 درصد رشد کرد و در سال 2014 میلادی نرخ رشد مصرف سیمان در دنیا به  3.5درصد رسید. با وجود اینکه این نرخها بسیار کم بوده است ولی افزایشی بودن نرخ رشد مصرف سیمان در کشورهای مختلف سبب شد تا امید به اصلاح شرایط اقتصادی در دنیا بوجود آید . البته در برآورد نرخ رشد مصرف سیمان، تقاضا و مصرف در چین نادیده گرفته می شود و دلیل این مساله هم سهم بالای چین در مصرف سیمان در دنیاست . طبق پیش بینی های انجام شده توسط مرکز مطالعات سیمان در سال 2015میلادی مصرف سیمان در کشورهای اروپای غربی رشدی 1،7درصدی خواهد داشت. این در حالی است که در سال 2006 میلادی نرخ رشد مصرف سیمان در این منطقه برابر با 5 درصد بوده است. در کشورهای اروپای شرقی نرخ رشد مصرف سیمان در سال 2015 میلادی برابر با 3.5درصد برآورد شده است و در کشورهای به جا مانده از فروپاشی شوروی متوسط نرخ رشد مصرف سیمان برابر با 4،1 درصد پیش بینی شده است. (منبع دنیای اقتصاد)

معرفی شرکت

شرکت سیمان هرمزگان (سهامى عام )درتاریخ 97 دی ماه 7867 به صورت شرکت سهامى خاص تاسیس شده و در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتى تهران به ثبت رسیده است. شخصیت حقوقى شرکت براساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده 26/04/1378 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شده است؛ به موجب مصوبه مورخ 30/03/1384 مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام، سال مالی شرکت از اول آذر ماه هر سال آغاز و در آخر آبان ماه سال بعد به پایان می رسد.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از ایجاد و تاسیس کارخانجات تولید سیمان و صنایع جنبى وابسته به آن و همچنین اکتشاف، استخراج و بهره بردارى از کلیه معادن مورد نیاز این صنعت مى باشد؛ ظرفیت تولید سالیانه معادل 1،800،000تن انواع سیمان مى باشد.

سرمایه و ترکیب سهام داران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 100 میلیون ریال )شامل تعداد 7.999 سهم، به ارزش اسمی هر سهم100،00ریال( بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 271،000میلیون ریال )شامل تعداد 271،000،000سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000ریال( افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

شرکت در نظر دارد سرمایه خود را به منظور اجرای برنامه های زیر از مبلغ 271،000میلیون ریال به مبلغ 542،000 میلیون ریال افزایش دهد. این افزایش سرمایه صد درصدی تماماً از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران تامین خواهد شد.

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

ترکیب سهامداران عمده شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

نقاط قوت و ضعف

این شرکت با تولید سالانه بیش از 1،800،000تن انواع محصولات سیمانی یکی از بزرگترین شرکت های مطرح در صنعت سیمان است که کمی بیش از 2 درصد تولید کلینکر و سیمان کشور را در اختیار دارد و محصولات خود را علاوه بر بازارهای داخلی به سایر نقاط جهان از جمله عراق، عربستان، تاجیکستان و کشورهای آفریقایی نظیر سومالی، تانزانیا و …  صادر می کند.

بیان ریسک های عمده

ریسک های تاثیرگذار بر فعالیتهای شرکت که ناشی از تصمیمات خارج از اختیار شرکت بوده به شرح زیر است :

  • ریسک ناشی ازافزایش قیمت حامل های انرژی شامل برق، سوخت وگاز مصرفی با توجه به اعمال قانون هدفمند نمودن یارانه ها.
  • ریسک ناشی از عدم پایداری شرایط صادرات و اجرای تحریم های بین المللی علیه کشور.
  • ریسک ناشی از افزایش سطح رقابت بدلیل حضور رقبا در حوزه توزیع شرکت که در اثر افزایش میزان تولید سیمان درکشور به دلیل بهره برداری از طرحهای توسعه و پروژه های جدید ایجاد شده است .
  • ریسک نوسانات شدید نرخ ارز و همچنین افزایش بی رویه سطح قیمتها.

ظرفیت و محصولات تولیدی

شرکت سیمان هرمزگان سیمان مورد نیاز استان هرمزگان و سایر استانهای جنوبی کشور را تامین می نماید.

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

طى دوازده ماه منتهى به آبان ماه سال93،  70 میلیون تن سیمان و 74 میلیون تن کلینکر تولید شده است که نسبت به مدت مشابه رشد 1.2 درصدی در تولید سیمان و 5 درصدی در تولید کلینکر را نشان می دهد. شرکت سیمان هرمزگان با تولید 1.64 میلیون تن سیمان و 1.9میلیون تن کلینکر در مجموع در میان شرکتهای تولید کننده سیمان در رده دوازدهم قرار دارد.

مقدار تولید

مرکز مطالعات سیمان پیش بینی کرده است در سال 2015 میلادی تقاضای سیمان در دنیا 5.3درصد رشد کند که در صورت تحقق این پیش بینی در انتهای سال 9975 میلادی 4.3 میلیارد تن سیمان هیدرولیک در دنیا تقاضا خواهد شد. دلیل رشد تقاضا برای سیمان در سال 2015میلادی را می توان افزایش سرمایه گذاری در پروژه های زیر ساختی در کشورهای در حال توسعه دنیا دانست. البته افزایش فعالیتهای ساختمانی در آمریکا هم عامل دیگری است که موجب شده تقاضا برای سیمان در این منطقه رشد کند. مطالعات نشان می دهد در سال 2015 میلادی رشد تقاضا برای فعالیتهای ساختمانی در کشورهای اروپایی هم اتفاق می افتد ولی نرخ رشد تقاضا در این کشورها کمتر از متوسط نرخ رشد تقاضای سیمان در هر سال در فاصله سالهای 2005 تا 2010 میلادی بوده است .

سهم ایران با توجه به آمارهای جهانی در حدود 1.8درصد از تولیدات سیمان در دنیا است و با توجه به آمارهای داخلی سهم بازار شرکت سیمان هرمزگان از تولید و فروش در حدود 2 درصد از تولیدات کشور است.

با توجه به نسبت های بیان شده و همچنین با توجه به درصد متوسط رشد تولید و مصرف سیمان در جهان که در حدود 5.3درصد است، پیش بینی می گردد که ایران بتواند در حدود 79 میلیون تن تولید سیمان داشته باشد که سهم شرکت سیمان هرمزگان در حدود 1،580 هزار تن می باشد که شرح آن به جزئیات در جدول زیر ارائه شده است:

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

مقدار فروش

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

به طور کلی، میزان فروش در دوره 9 ماهه منتهی به 31/05/1394 جمعا معادل 1،413،623 میلیون ریال شده است که از این مبلغ 89 درصد آن را بازار داخلی و 11 درصد آن را بازار خارجی به خود اختصاص داده است. این در حالی است که جمع مبالغ فروش برای دوره منتهی به 31/05/1393 معادل 1،355،977 میلیون ریال بوده که از این مبلغ 85 درصد فروش در بازار داخلی و 15 درصد دیگر نیز فروش در بازار خارجی بوده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده ارائه شده در جدول زیر بر اساس عملکرد 9 ماهه شرکت می باشد:

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

صورت سود و زیان پیش بینی

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

روند سود آوری و تقسیم سود شرکت

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

تحلیل حساسیت

با افزایش یک درصدی در مبلغ فروش و با فرض ثبات سایر شرایط سود هر سهم شرکت در حدود3.6 درصد افزایش می یابد این در حالی است که با افزایش یک درصدی بهای تمام شده و با فرض ثبات سایر شرایط بودجه پیش بینی شده شرکت سود هر سهم شرکت در حدود 1.5 درصد کاهش می یابد.بنابراین سود هر سهم شرکت به نرخ فروش محصولات حساسیت بیشتری دارد و اگر قیمت سیمان افزایش یابد به ازای هر یک درصد افزایش سود شرکت 3.5 درصد افزایش می یابد .

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

به استثنای نسبت سود خالص به فروش ما بقی نسبت های سودآوری برای سال مالی 1393 در مقایسه با سال 1392 روند کاهشی داشتند. دلیل افزایش نسبت سود خالص به فروش نیز می تواند این مورد باشد که درآمد های غیر عملیاتی شرکت در طی این مدت افزایش داشته است به طوری که افزایش درآمد غیر عملیاتی در سال 93 در مقایسه با سال92 در حدود 7 برابر شده است. نکته قابل توجه در این مورد این است که دلیل اصلی افزایش درآمد غیر عملیاتی در سال 93نسبت به سال 92 فروش سهام و همچنین فروش زمین و سود دریافتی بابت اوراق مشارکت بوده است. به استثنای سود دریافتی بابت اوراق مشارکت سایر این درآمد ها در سال های آتی تکرار شدنی نیست. افزایش سود خالص از طریق درآمد های غیر عملیاتی منجر به افزایش بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان سهام گردید. لازم به یادآوری است که نسبت های سود آوری در 9 ماهه سال مالی 94 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته حتی نسبت سود خالص به فروش؛ چرا که درآمد های غیر عملیاتی سال مالی 93 در این مدت تکرار نشده است.

نسبت جاری شرکت طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/08/1394 معدل 1.03 می باشد که ظاهراً نسبت معقولی را نشان می دهد. در حدود 28 درصد از دارائی های جاری شرکت را مطالبات تشکیل می دهد که این در دوره مشابه در سال 93، 17 درصد بوده است. همین امرمنجر به افزایش دوره وصول مطالبات از 70 روز در دوره 9 ماهه منتهی به 31/05/1393 به 115 روزه در دوره منتهی به 31/05/1394 گردید.در همین دوره نسبت آنی با رقمی معادل 0.68 کاهش چشمگیری را در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته نشان می دهد که این کاهش ناشی از افزایش در موجودی کالا می باشد. 34 درصد از دارائی های جاری شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 30/08/1394 را موجودی کالا در بر گرفته است. این موضوع می تواند توان شرکت را در بازپرداخت بدهی های جاری خود دچار مشکل نماید. از طرفی افزایش در نسبت بدهی در دوره 9 ماهه سال94 نسبت به دوره مشابه بیانگر افزایش در بدهی ها است که این افزایش به دلیل افزایش تقریباً دوبرابری در سود سهام پرداختنی می باشد. از آنجایی که شرکت ملزم به پرداخت سود سهام پرداختنی یا بدهی خود می باشد و همچنین با توجه به کاهش جریان نقد ناشی از فعالیتهای عملیاتی، لذا این مورد سبب گردیده است تا شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران نماید تا بدین گونه هم مشکل پرداخت سود را حل کند و هم برای طرح توسعه خود تامین مالی صورت دهد.

ارزشیابی

روش گوردن

برای برآورد قیمت هر سهم نرخ تنزیل 25 درصد در نظر گرفته شده است چرا که با توجه به نظرات کارشناسان اقتصادی تورمدر حال کاهش می باشد و همچنین کاهش یافتن نرخ سود بانکی نیز محتمل به نظر می رسد لذا در نظر گرفتن نرخ تنزیل 25درصد معقول به نظر می رسد. نرخ رشد شرکت را با توجه به اینکه وضعیت صنعت سیمان چندان مناسب نیست به میزان رشد عملیاتی سال گذشته در مقایسه با سال92 در حدود 7 درصد در نظر گرفته شده است. درصد تقسیم سود نیز با توجه به سود پیشنهادی هیئت مدیره در حدود 73 درصد در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

روش P/E

با توجه به اینکه P/E صنعت در حدود 5 می باشد لذا در برآورد کارشناسی نیزP/E را برابر با 5 درنظر گرفته شده است که با توجه سود کارشناسی و سود پیش بینی شده برآورد قیمت سهم به صورت جدول زیر برآورد می گردد:

تحلیل بنیادی سهرمز| سیمان هرمزگان

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در بخش های فوق مطرح شد، سهم بازار شرکت سیمان هرمزگان از تولید و فروش در حدود 2 درصد از تولیدات کل کشور است و پیش بینی می گردد که ایران بتواند در حدود 79 میلیون تن تولید سیمان داشته باشد که سهم شرکت سیمان هرمزگان از آن در حدود 1.580هزار تن می باشد.

همچنین بررسی ها نشان داد که یکی از مهمترین و اثرگذارترین اقلام بر روی بهای تمام شده سربار ساخت است که در حدود 77 درصد از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است. همچنین از مهمترین اقلامی که منجر به بالا بردن رقم سربار تولید در این صنعت می باشد هزینه تعمیر و نگهداری و استهلاک می باشد که این موضوع فرسوده بودن تجهیزات مستقر در خط تولید شرکت و مناسب نبودن آنها را نشان می دهد. همین امر شرکت را بر آن داشت تا به منظور بهبود شرایط خط تولید خود، اقدام به خرید تجهیزات جدید از جمله آسیاب نماید. همچنین با توجه به اینکه شرکت دارای سود سهام پرداختنی بالایی به سهامداران خود و ملزم به پرداخت آن می باشد و از طرفی با در نظر گرفتن کاهش جریان نقد ناشی از فعالیتهای عملیاتی، شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران دارد تا از این طریق هم با پرداخت سهم به سهامداران مشکل بدهی به سهامداران خود را مرتفع کند و همچنین با تامین مالی ناشی از افزایش سرمایه، خط تولید خود را با خرید تجهیزات جدید از جمله خرید آسیاب ارتقا بخشد.

همچنین با کاهش بودجه عمرانی کشور در طی سالهای اخیر و احتمالاً سال آینده و همچنین رکود در بازار ساخت و ساز مسکن و ساختمان به عنوان دو بازار مهم مصرف سیمان ، کاهش مصرف سیمان در کشور در سال های آتی پیش بینی می گردد که در نهایت منجر به کاهش سود شرکتهای تولید کننده سیمان می گردد که شرکت سیمان هرمزگان نیز از این قاعده مستثنی نیست. مدیریت شرکت سیمان هرمزگان با توجه به وضعیت رکودی صنعت سیمان توانسته از طریق درامد های غیر عملیاتی نظیر درآمد حاصل از سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و سپرده گذاری در بانکها تا حدودی سود شرکت را بهبود بخشد تا شرکت بتواند ثبات سودآوری خود را حفظ نماید.افزایش درآمد غیرعملیاتی شرکت سیمان هرمزگان در سال 93 نسبت به سال 92 نشان دهنده همین موضوع است که منجر به افزایش سود خالص و در پی آن افزایش بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان سهام را در آن سال شده است. افزایش درآمد غیرعملیاتی در سال 93 به دلیل فروش سهام، زمین و سود دریافتی بابت اوراق مشارکت می باشد، احتمال کاهش سود خالص در سال 94 را خواهیم داشت. چرا که برخی از درآمد های غیر عملیاتی نظیر فروش زمین و سهام که در سال مالی 93 رخ داده در سال 94 تکرار نخواهد شد.

موضوع مهم دیگر نیز بحث بازار صادراتی در صنعت سیمان است. از آنجائی که یکی از مهمترین بازارهای صادراتی سیمان، کشور عراق است و اینکه این کشور در گیر جنگ داخلی می باشد لذا فروش سیمان به این کشور با مشکل همراه خواهد بود در نتیجه امکان کاهش یافتن فروش سیمان صادراتی می باشد.

 

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن