تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

220
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمانReviewed by سایت تحلیلها on May 7Rating: 5.0تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمانتحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

تحلیل بنیادی سکرما

تاریخچه شرکت

گروه صنایع سیمان کرمان (شرکت سهامی عام ) که مرکز اصلی آن طبق اساسنامه شرکت ، کرمان کیلومتر 17 جاده تهران – میباشد در تاریخ 12 مرداد ماه سال 1346 ابتدا بصورت سهامی و بنام شرکت سیمان کرمان تحت شماره 170 در اداره ثبت شرکتهای کرمان به ثبت رسیده و سپس در اجرای مقررات ماده 284 اصلاحیه قانون تجارت مبنی بر لزوم تبدیل شرکتهای سهامی به یکی از انواع سهامی عام و یا خاص در تاریخ 25 مهرماه سال 1351 به سهامی عام تبدیل گردیده است و در تاریخ آبان ماه 1351 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و در سال 1385 نام شرکت ازشرکت سیمان کرمان (سهامی عام ) به گروه صنایع سیمان کرمان (شرکت سهامی عام) تغییر یافت. در ادامه به تحلیل بنیادی سکرما می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 3 اساسنامه تاسیس و اداره کارخانجات بمنظور تولید و تهیه سیمان پرتلند و انواع دیگر سیمان ، تاسیس و اداره هر نوع کارخانجات تولیدی و فروش فرآورده های آن و انجام کلیه عملیات مالی ، اداری و بازرگانی از قبیل خرید ، فروش ، صادرات ، واردات و حمل و نقل کالا ، مواد و مصالح تولیدی و سایر موارد مشابه ، خرید و فروش سهام ، تاسیس شرکتهای تولیدی و صنعتی و بازرگانی و سرمایه گذاری بیمه ، اتخاذ نمایندگی و تاسیس شعبه در داخل یا خارج از کشور و انتشار اوراق مشارکت می باشد . طبق پروانه های بهره برداری به شماره های 20888 مورخ 06/04/1350، 303445 مورخ 01/03/1354 و 134524 مورخ 13/07/1359 که توسط اداره صنایع و معادن صادر شده ، بهره برداری از کارخانه در حال حاضر با ظرفیت اسمی جمعا 3600 تن کلینکر در روز انجام می پذیرد . ضمنا پروانه بهره برداری از معدن در سوال 1385 بورای یک دوره 6 ساله تمدید شده است.

ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 160 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به 660،960 میلیون ریال رسیده است.

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

روند سود آوری و تقسیم سود نقدی

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

بررسی روند سودآوری سهم نشان دهنده وجود رشد پایدار در درآمد هر سهم شرکت می باشد. هم چنین سیاست تقسیم سود نقدی شرکت، تقسیم حداکثری سود بوده است. بنابراین برای سال 94 نیز انتظار می رود درصد بالایی از درآمد کسب شده بین سهامداران توزیع شود.

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

همان طور که در جدول بالا مشاهده میگردد، روند درآمد سازی شرکت سیمان کرمان طی سه سال اخیرصعودی بوده است و از مبلغ 346،958 میلیون ریال در سال 92 به مبلغ 569،212 میلیون ریال درسال 94 رسیده است.

وضعیت تولید

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

همان طور که در جدول بالا مشاهده میگردد، ظرفیت پیش بینی سال 95 از نظر مقدار تولید کمتر از تولید شرکت در سال 94 میباشد.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

با توجه به عملکرد سال های گذشته ، مقدار فروش 95 برآورد گردید.

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

با توجه به عملکرد شرکت در سالهای گذشته، نرخ فروش کارشناسی 95 برآورد گردید.

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

با توجه به برآورد مقدار و قیمت فروش محصولات شرکت ، فروش کل شرکت 119 میلیارد تومان برآورد میگردد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

مواد مستقیم مصرفی حدود 4 درصد و سربار تولید 89 درصد بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

مقدار مصرف مواد اولیه با توجه به درخواست خریداران سیمان در راستای تولید سیمان سفید ، مقدار 40،000 تن کلینکر مصرف نموده است که مبلغ آن به موادمستقیم افزوده شده است. بهای تمام شده کالای به فروش رفته در تحلیل کارشناسی 95 ، مبلغ 85 میلیارد تومان برآورد گردید.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

سود برآوردی سال 95 ، مبلغ 538 ریال می باشد که تقریبا با سود بودجه شده سکرما برابری میکند. قیمت سهم در تاریخ 14/02/1394 حدود 320 تومان میباشد . با توجه به نزدیکی مجمع عادی سوالانه و سیاست تقسیم سود حداکثری ، نسبت P/E سکرما بعد از مجمع عادی سالانه حدود 4،4 خواهد بود که نسبت به همگروهی ها اختلاف معنی دار ی دارد. لذا سهم در محدوده 320 تومان قبل از مجمع میتواند مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد.

پرتفوی سرمایه گذاری بورسی

تحلیل بنیادی سکرما | سیمان کرمان

همانطور که جدول بالا نشان میدهد سکرما مالک حدود 20 درصد سهام شرکت سیمان مازندران، 4 درصد سیمان اردبیل و 37 درصد سهام سیمان ممتازان کرمان با بهای تمام شده کل 38،4 میلیارد تومان میباشد. با توجه به ارزش بازار 123 میلیارد تومانی
سکرما از این محل با ارزش افزوده 85 میلیارد تومان همراه میباشد.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن