تحلیل بنیادی سیمان کرمان

525
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سیمان کرمانReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 6Rating:

تحلیل بنیادی سیمان کرمان

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به صورت زیر می باشد :

بررسی صورت های مالی سکرما تصویر تحلیل بنیادی سیمان کرمان


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ترازنامه

سال مالی شرکت :

سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند می باشد .

بررسی صورت های مالی سکرما تصویر تحلیل بنیادی سیمان کرمان

در تاریخ ترازنامه شرکت 829 میلیارد ریال دارایی جاری و 629 میلیارد ریال بدهی جاری دارد . نسبت به آخرین تراز حسابرسی شده در 29 اسفند ماه سال 1392 ، موجودی نقد شرکت افزایش محسوسی داشته و در طرف مقابل به دلیل تصویب سود نقدی در مجمع ، سود سهام پرداختنی افزایش نشان می دهد . سرمایه گذاری های بلند مدت در این شرکت نیز عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در سیمان مازندران ، آرتا اردبیل و ممتاز کرمان است که سهام هر سه در بازار سرمایه معامله می شود .
 
صورت سود و زیان
 
بررسی وضعیت فروش مقداری : با توجه به بحران سیاسی – امنیتی در منطقه و کاهش صادرات در برخی نقاط مرزی و همچنین رکود ساختمان سازی و کاهش در طرح های عمرانی دولت ، مصرف و صادرات سیمان با مشکلاتی در ماه های اخیر مواجه شده است . ابتدا وضعیت صادرات سیمان را بررسی می کنیم :
 
بررسی صورت های مالی سکرما تصویر تحلیل بنیادی سیمان کرمان

قبل از اینکه به بررسی صادرات کلینکر بپردازیم ، تعریفی از کلینکر ارائه می دهیم .

کلینکر جزء یکی از مواد اولیه تولید سیمان به شمار رفته و یک محصول فرایندی است و برحسب نوع سیمان، در ترکیب سیمان استفاده می‌شود. بطور کلی سیمان را به دو طریقه تر و خشک تهیه می‌کنند. در روش تر مواد اولیه (کلینکر)در آب با هم مخلوط و آسیا می‌گردند و در متد خشک مواد اولیه (کلینکر) در حالت خشک مخلوط و آسیا می‌شوند.

بررسی صورت های مالی سکرما تصویر تحلیل بنیادی سیمان کرمان

روند فروش سکرما

بررسی صورت های مالی سکرما تصویر تحلیل بنیادی سیمان کرمان

نتیجه گیری

بررسی ها و گراف های فوق نشان می دهد که به رغم تضعیف تقاضای سیمان ، سکرما قادر است حداقل در حد سال قبل محصول به فروش برساند .
 
وضعیت سودآوری سال 1394
بررسی صورت های مالی سکرما تصویر تحلیل بنیادی سیمان کرمان

در ستون دوم فرض بر این است که سود  تحلیلی 1394 با فرض تثبیت نرخ های فعلی درج شده ، به این معنا که نرخ فروش سیمان و مصرف انرژی همچون سال جاری باشد و تنها حقوق دستمزد و ماده اولیه به ترتیب 17 و 15درصد رشد کند ، در این صورت به خاطر کاهش تقسیم سود سمتاز و سمازن ، سود هر سهم 2074 ریال خواهد بود .

در ستون سوم نرخ های فروش 15% افزایش خواهند داشت و نرخ انرژی مصرفی هم با رشد 30% لحاظ شده ، الباقی مواد همچون ستون دوم است بنابراین سود 2297 ریال خواهد بود که کاهش آن باز هم به خاطر کاهش سود تقسیمی زیر مجموعه ها است .

  ستون آخر ، با در نظر گرفتن نرخ های جهانی فروش سیمان و همچنین گاز مصرفی با نرخ میانگین جهانی است ، ضمن اینکه سود سرمایه گذاری به تناسب افزایش در سود عملیاتی رشد کرده است و سود هر سهم به 8786 ریال رسیده است .

منبع: کارگزاری آراد

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن