تحلیل بنیادی سیمان کرمان

533
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی سیمان کرمانReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 6Rating:

تحلیل بنیادی سیمان کرمان

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به صورت زیر می باشد :

بررسی صورت های مالی سکرما


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ترازنامه

سال مالی شرکت :

سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند می باشد .

بررسی صورت های مالی سکرما

در تاریخ ترازنامه شرکت 829 میلیارد ریال دارایی جاری و 629 میلیارد ریال بدهی جاری دارد . نسبت به آخرین تراز حسابرسی شده در 29 اسفند ماه سال 1392 ، موجودی نقد شرکت افزایش محسوسی داشته و در طرف مقابل به دلیل تصویب سود نقدی در مجمع ، سود سهام پرداختنی افزایش نشان می دهد . سرمایه گذاری های بلند مدت در این شرکت نیز عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در سیمان مازندران ، آرتا اردبیل و ممتاز کرمان است که سهام هر سه در بازار سرمایه معامله می شود .
 
صورت سود و زیان
 
بررسی وضعیت فروش مقداری : با توجه به بحران سیاسی – امنیتی در منطقه و کاهش صادرات در برخی نقاط مرزی و همچنین رکود ساختمان سازی و کاهش در طرح های عمرانی دولت ، مصرف و صادرات سیمان با مشکلاتی در ماه های اخیر مواجه شده است . ابتدا وضعیت صادرات سیمان را بررسی می کنیم :
 
بررسی صورت های مالی سکرما

قبل از اینکه به بررسی صادرات کلینکر بپردازیم ، تعریفی از کلینکر ارائه می دهیم .

کلینکر جزء یکی از مواد اولیه تولید سیمان به شمار رفته و یک محصول فرایندی است و برحسب نوع سیمان، در ترکیب سیمان استفاده می‌شود. بطور کلی سیمان را به دو طریقه تر و خشک تهیه می‌کنند. در روش تر مواد اولیه (کلینکر)در آب با هم مخلوط و آسیا می‌گردند و در متد خشک مواد اولیه (کلینکر) در حالت خشک مخلوط و آسیا می‌شوند.

بررسی صورت های مالی سکرما

روند فروش سکرما

بررسی صورت های مالی سکرما

نتیجه گیری

بررسی ها و گراف های فوق نشان می دهد که به رغم تضعیف تقاضای سیمان ، سکرما قادر است حداقل در حد سال قبل محصول به فروش برساند .
 
وضعیت سودآوری سال 1394
بررسی صورت های مالی سکرما

در ستون دوم فرض بر این است که سود  تحلیلی 1394 با فرض تثبیت نرخ های فعلی درج شده ، به این معنا که نرخ فروش سیمان و مصرف انرژی همچون سال جاری باشد و تنها حقوق دستمزد و ماده اولیه به ترتیب 17 و 15درصد رشد کند ، در این صورت به خاطر کاهش تقسیم سود سمتاز و سمازن ، سود هر سهم 2074 ریال خواهد بود .

در ستون سوم نرخ های فروش 15% افزایش خواهند داشت و نرخ انرژی مصرفی هم با رشد 30% لحاظ شده ، الباقی مواد همچون ستون دوم است بنابراین سود 2297 ریال خواهد بود که کاهش آن باز هم به خاطر کاهش سود تقسیمی زیر مجموعه ها است .

  ستون آخر ، با در نظر گرفتن نرخ های جهانی فروش سیمان و همچنین گاز مصرفی با نرخ میانگین جهانی است ، ضمن اینکه سود سرمایه گذاری به تناسب افزایش در سود عملیاتی رشد کرده است و سود هر سهم به 8786 ریال رسیده است .

منبع: کارگزاری آراد

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن