تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

435
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازندReviewed by سایت تحلیلها on Nov 11Rating: 5.0تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازندتحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

تحلیل بنیادی شاراک

معرفی شرکت پتروشیمی شازند

در تحلیل بنیادی شاراک به این موضوع اشاره می شودکه ، مجتمع پتروشیمی شازند یکی از طرحهای زیربنایی و مهم کشور می باشد که در راستای سیاست های کلی توسعه صنایع پتروشیمی و با اهداف تامین نیاز داخلی کشور و صادرات ایجاد و به بهره برداری رسیده است. این طرح در سال 1363 به تصویب رسید و پس از طی مراحل طراحی، مهندسی و نصب، فاز اول آن در سال 1372 در مدار تولید قرار گرفت. در ادامه کار به منظور بهبود مستمر و تولید بیشتر و متنوع تر، واحدهای دیگر مجتمع تکمیل و واحد اتوکسیلات بعنوان آخرین واحد مجتمع در سال 82 راه اندازی و در مدار تولید قرار گرفت. از سال 1379 همزمان با تکمیل واحدها، طرح و توسعه مجتمع با هدف افزایش ظرفیت واحدها به تصویب رسید که فاز اول آن در مهرماه سال 1384 و عملیات اجرایی فاز دوم در تابستان سال  1386 به انجام رسید. پتروشیمی شازند در جوار پالایشگاه هفتم، واقع در کیلومتر 22 جاده اراک-بروجرد و در زمینی به مساحت بالغ بر 523 هکتار احداث گردیده است. این مجتمع مشتمل بر 17 واحد تولیدی، به انضمام واحدهای سرویس های جانبی و آفسایت می باشد.

در ادامه به تحلیل بنیادی شاراک می پردازیم:

سهام داران شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

مقدار تولید

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

تولید واقعی شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 در حدود 9 درصد افت داشته است که دلیل این امر تعمیرات اساسی کارخانه پس از 7 سال می باشد. میزان پوشش تولید شرکت در شش ماهه اول سال 94 در حدود 52 درصد بودجه می باشد. در صورت تامین نفتا مورد نیاز، به نظر می رسد شرکت در قسمت تولیدی خود با مشکل خاصی مواجه نباشد. تولید بودجه 94 شرکت نسبت به سال واقعی 93 به میزان 10 درصد افزایش داشته است. به منظور پیش بینی تولید کارشناسی شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، از میانگین تولید فصلی شرکت در سال های گذشته استفاده نموده ایم.

مقدار فروش

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

مقدار فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 به میزان 9 درصد کاهش داشته است. از لحاظ مقدار فروش شرکت در شش ماهه اول 94 ، در حدود 51 درصد بودجه خود را پوشش داده است. مقدار فروش بودجه 94 شرکت نسبت به سال 93 به میزان 11 درصد افزایش داشته است. در این گزارش مقدار فروش کارشناسی 94 همانند سال های گذشته شرکت، بر اساس 49 درصد مقدار تولید کارشناسی لحاظ شده است.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

در جدول فوق اطلاعات مربوط به نرخ فروش شرکت آورده شده است. همان طور که در این جدول مشاهده می گردد از سال 90 تا 92 نرخ های فروش شرکت روند صعودی داشته است که افزایش نرخ ارز بازار آزاد و همچنین افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی، یکی از مهمترین دلایل این امر می باشد. در سال 93 به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت به خصوص در شش ماهه دوم سال و ثبات نرخ ارز، شاهد کاهش نرخ های فروش بعضی از محصولات شرکت می باشیم. بودجه شش ماهه دوم سال 94 شرکت بر اساس نرخ های شش ماهه اول توسط شرکت تخمین زده شده است. در این گزارش به منظور پیش بینی نرخ های فروش شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، نرخ های شش ماهه اول این شرکت را بین 5 الی 7 درصد کاهش داده ایم.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

در این جدول مبالغ فروش شرکت آورده شده است. از سال 90 تا 92 هر ساله شاهد رشد مبلغ فروش شرکت به دلیل افزایش نرخ ارز و نرخ های جهانی محصولات پتروشیمی بوده ایم. مبلغ فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 به دلیل کاهش مقدار و نرخ های فروش، شاهد افت 10 درصدی بوده است. بودجه شرکت با مبلغ 24هزار و 899 میلیارد ریال پیش بینی شده است که شرکت در شش ماهه اول 94 میزان 51 درصد از آن را پوشش داده است. با توجه به اطلاعات جدول های مقدار و نرخ فروش در تحلیل بنیادی شاراک ، مبلغ کارشناسی فروش شرکت شش ماهه دوم سال جاری در حدود 10 هزار و 420 میلیارد ریال می باشد. عمده اختلاف بین مبلغ فروش کارشناسی و بودجه شرکت ناشی از نرخ های فروش پایین تر کارشناسی نسبت به بودجه شرکت می باشد. لازم به ذکر است که شرکت در شش ماهه اول سال جاری 52 درصد فروش خود را در داخل کشور و 48 درصد آن را در خارج از کشور انجام داده است.

ترکیب بهای تمام شده شرکت پتروشیمی شازند

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

صورت سود و زیان شاراک

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شاراک

شرکت پتروشیمی شازند در سال 93 در حدود 3.21 درصد تولیدات کل صنعت پتروشیمی کشور را بر عهده داشته است که از این لحاظ در رده یازدهم کل تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی کشور قرار می گیرد. در بازار سرمایه از لحاظ شباهت محصولات تولیدی، پتروشیمی شازند با پتروشیمی مارون، جم و امیرکبیر در رقابت می باشد که در سال 93 پتروشیمی مارون 8.09 درصد و پتروشیمی جم نیز 5.32 درصد کل تولیدات صنعت پتروشیمی شرکت را بر عهده داشته اند و از این حیث بالاتر از پتروشیمی شازند قرار گرفته اند. این مجتمع با داشتن 15 واحد تولیدی فعال ، ترکیبی کم نظیر از محصولات شیمیایی و پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می نماید و با توجه به انحصار تولید بعضی محصولات حیاتی از قبیل اکسید اتیلن ، وینیل استات ، دو اتیل هگزانول ، نرمال بوتانول ، ایزوبوتانول ، اتانول آمینها ، اتوکسیلات ها و پلی بوتادین رابر ، نقش این مجتمع در تأمین نیازهای راهبردی صنایع مختلف کشور را می توان خاص دانست. نرخ فروش محصولات شرکت و همچنین ماده اولیه شرکت نفتا وابستگی بالایی به نرخ جهانی نفت دارد و در طی یکسال اخیر و با کاهش شدید قیمت نفت، شاهد افت نرخ های فروش شرکت و همچنین نفتای خریداری شده شاراک می باشیم. در نهایت به نظر می رسد که شرکت پتروشیمی شازند به منظور پوشش سود1،021 ریالی کارشناسی با مشکل خاصی مواجه نباشد اما افزایش سودآوری شرکت وابستگی بالایی با افزایش نرخ ارز و نرخ های جهانی محصولات پتروشیمی دارد که با شرایط کنونی تحقق این دو مسئله، امری دور از ذهن می باشد.

 

منبع : کارگزاری بانک اقتصاد نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن