تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

145
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند

شرکت پتروشیمی شازند، در گزارش شش ماهه خود مجددا بر سود 1311 ریالی خود تاکید کرد و موفق شد در شش ماهه نخست سال جاری 546 ریال از این سود را معادل42 درصد پوشش دهد. بررسی مفروضات شرکت حاکی از آن است که بودجه در نظر گرفته شده شرکت بودجه ای به نسبت واقع بینانه است و مفروضات ارایه شده منطبق با شرایط بازار به نظر می رسد. نرخ های فروش محصولات، نرخهای خرید مواد اولیه و نرخ تسعیر ارز بر مبنای آنچه در شش ماهه نخست اتفاق افتاده است ، برای کل سال در نظر گرفته شده است. حاشیه سود شرکت افزایش قابل توجهی داشته است و شرکت از منظر نرخ خوراک و مواد اولیه با توجه به کاهش قیمتهای جهانی نفتا در وضعیت مناسبی قرار گرفته است. در ادامه به بررسی مهمترین آیتمهای پیش بینی جدید شرکت از سودآوری در سال 94 پرداخته ایم:

_ شرکت در شش ماهه نخست حدود 1.2 هزار میلیارد تومان از بودجه 2.4 هزار میلیارد تومانی فروش خود را محقق کرده است که پوششی 51 درصدی داشته است. این مقدار فروش تقریبا معادل فروش سال گذشته می باشد و نشان از ثبات نسبی وضعیت فروش محصولات شرکت دارد. وضعیت تولید محصولات شرکت در شش ماهه مناسب بوده است و در برخی محصولات اندکی از بودجه هم جلوتر می باشد، به گونه ای که پوشش 51 درصدی کل محصولات تولیدی شرکت در شش ماهه نخست را شاهد می باشیم. جمع کل محصولات تولیدی شرکت در شش ماهه نخست نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد افزایش یافته است که در شرایط فعلی بسیار مطلوب و قابل تقدیر می باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ در حوزه فروش نیز شرکت بسیار موفق عمل کرده است به گونه ای که در بودجه رشدی معادل 12 درصد را برای تناژ فروش در نظر گرفته است. در شش ماهه نخست، تناژ فروش محصولات شرکت حدود 27 درصد رشد را نسبت به دوره مشابه شش ماهه سال گذشته نشان می دهد.

_ اگرچه قیمت محصولات شرکت در بازارهای جهانی کاهش یافته است اما باید توجه کرد که شاراک، مصرف کننده نفتا می باشد و خوراک مایع مصرف می کند، بنابراین نرخ خرید مواد اولیه مصرفی شرکت نیز حدود 25 درصد کاهش یافته است و بر خلاف شرکتهای خوراک گازی، از بابت خوارک، افزایش هزینه ای نداشته است. نکته مهم دیگر دسترسی به خوراک حتی در بازارهای جهانی می باشد که ریسک قانونگذاری دولتی را نیز برای شاراک در پی ندارد. افزایش نرخ ارز نیز به جهت صادرات محور بودن شرکت، همواره باعث افزایش سودآوری شرکت می گردد. حدود 48 درصد از فروش شرکت صادراتی می باشد که در شش ماهه نخست نرخ تسعیر ان، 33392 ریال در نظر گرفته شده است که میانگین نرخ شش ماهه نخست را نشان می دهد.

_ با توجه به اینکه قیمت خوراک مصرفی شرکت بیش از قیمت محصولات شرکت کاهش پیدا کرده است شاهد افزایش حاشیه سود ناخالص شرکت از 14 درصد در دوره شش ماهه سال گذشته به 22 درصد در شش ماهه سال جاری هستیم.

_ هزینه های عمومی و اداری و تشکیلاتی، در بودجه حدود 15 درصد کاهش نشان میدهد و در شش ماهه نخست نیز حدود 51 درصد آن شناسایی شده است.

صورت تحلیل بنیادی شاراک | پتروشیمی شازند تصویر تحلیل بنیادی شاراک

_ هزینه های مالی شرکت در سال گذشته صفر بود، امسال افزایش یافته است و حدود 41 میلیارد تومان در بودجه در نظر گرفته شده است و حدود 51 درصد آن نیز در شش ماهه نخست شناسایی شده است. البته وضعیت مناسب سودآوری شرکت امکان بروز هر گونه ریسک مالی ناشی از این وام را از بین برده است. مبلغ هزینه مالی، تنها، 10 درصد سود عملیاتی شرکت را شامل می شود.

_ شرکت اعلام نموده است که حدود 75 درصد افزایش سرمایه را در آینده ای نزدیک انجام خواهد داد.

منبع: تدان – مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن