تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

92
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 2Rating: 4.5تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایرانتحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا

معرفی شرکت معدنی املاح ایران

شرکت معدنی املاح ایران در سال 1363 با اکتشاف، استخراج و فرآوری نمک های صنعتی به خصوص سولفات سدیم کلرور سدیم تأسیس شد. این شرکت در سال 1375 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و به شرکت سهامی عام تبدیل گردید. این شرکت یکی از اعضای انجمن صنفی تولید کنندگان نمک تصفیه ایران می باشد.
این شرکت دارای دو مجتمع تولیدی یکی در گرمسار و دیگری در اراک می باشد. همچنین دارای دو محصول اصلی یکی پودر سولفات سدیم و دیگری نمک تصفیه تبلور مجدد است. ظرفیت تولید پودر سولفات سدیم این شرکت 190 هزار تن و ظرفیت نمک آن 45 هزار تن در سال می باشد.
این شرکت در سال 93 توانسته مقدار 9293 تن نمک به کشورهای همجوار صادر نماید که این رقم بالاترین مقدار صادرات نمک از ابتدای تولید کارخانه نمک می باشد.
پودر سولفات سدیم تولیدی این شرکت با درجه خلوص 99.5 درصد و بالاتر از حد استاندارد توانسته هم اکنون 80 درصد نیاز کشور به این ماده اولیه مهم را در صنایع تولید پودرهای شوینده و شیشه سازی تأمین نموده و با ایجاد شرایط مداوم تولید و کیفیت غیر قابل رقابت نقش بسزایی در خود کفایی کشور از واردات پر هزینه سولفات سدیم داشته باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی شاملا می پردازیم.

کلیات

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران تصویر تحلیل بنیادی شاملا

سهام داران شاملا


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران تصویر تحلیل بنیادی شاملا

کاربردهای سولفات سدیم

در ایران صنایع عمده مصرف کننده سولفات سدیم به ترتیب صنایع پودر شوینده، صنایع شیشه سازی و صنایع کاغذ سازی می باشند. لازم به ذکر است که صنایع دیگری از جمله صنایع تولید سولفور سدیم، صنایع نظامی، صنایع نساجی و رنگرزی، داروسازی، عکاسی و خوراک دام از مصرف کنندگان این ماده معدنی در ایران می باشند که در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

طرح توسعه تولید نمک  خوراکی به روش هیدرومیل

تولید نمک شستشو به روش هیدرومیل یکی از روش هایی است که از طرف وزارت بهداشت و همچنین سازمان استاندارد برای تولید نمک خوراکی مجاز شناخته می شود و برای آن پروانه بهره برداری صادر می گردد.
از نکات مهمی که در تحلیل بنیادی شاملا به آن اشاره می شود این است که، شرکت معدنی املاح ایران در نیمه دوم سال 1393 اقدام به دریافت جواز تأسیس برای اجرای طرح تولید نمک خوراکی به روش هیدرومیل به ظرفیت 40.000 تن درسال در مجتمع گرمسار نمود.

اثرات مالی طرح توسعه

حاشیه سود ناخالص فروش پودر سولفات سدیم در دوره 6 ماهه 94، 57% و حاشیه سود ناخالص فروش نمک تصفیه شده، 36% بوده است. با در نظر گرفتن نرخ فروش 6 ماهه 94 و حاشیه سود ناخالص 40 درصدی برای نمک خوراکی تولید شده به روش هیدرومیل، این طرح در سال آتی، حدود 160 ریال به ازای هر سهم برای شرکت سودآوری خواهد داشت.

بررسی فروش شرکت معدنی املاح ایران

در حال حاضر 98 درصد فروش شرکت در بازار داخل و 2 درصد صادراتی می باشد. همان طور که مشاهده شد هم اکنون شرکت 80 درصد نیاز کشور به سولفات سدیم را تأمین می کند. همانطور که ملاحظه می شود، درآمدهای شرکت طی سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است. که انتظار می رود با توجه به بهره برداری از طرح توسعه شرکت تا پایان سال جاری این روند در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران تصویر تحلیل بنیادی شاملا

سودآوری

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران تصویر تحلیل بنیادی شاملا

همان طور که مشاهده می شود حاشیه سود ناخالص شرکت طی سال های اخیر حدود 50% بوده است، که در بین صنایع بورسی بسیار قابل توجه می باشد. همان طور که اشاره شد حاشیه سود ناخالص فروش پودر سولفات سدیم نیز در دوره 6 ماهه 94، 57، و حاشیه سود ناخالص فروش نمک تصفیه شده، 36% بوده است.

صورت سود و زیان شرکت معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران تصویر تحلیل بنیادی شاملا

مفروضات پیش بینی کارشناسی تحلیل بنیادی شاملا

  • برای سال 94 نره فروش شش ماهه دوم معادل شش ماهه اول در نظر گرفته شده است.
  • برای سال 95 نرخ فروش سولفات سدیم و نمک تصفیه شده با افزایش 7 درصدی در نظر گرفته شده است.
  • برای سال 95 حاشیه سود پودر سولفات سدیم و نمک تصفیه شده، معادل سال 94 به ترتیب 57 و 36 درصد در نظر گرفته شده است. همچنین حاشیه سود نمک تصفیه شده تولیدی به روش هیدرومیل 45 درصد در نظر گرفته شده است.
  • برای سال 95 هزینه های عمومی و اداری با افزایش 10 درصدی نسبت به سال 94 در نظر گرفته شده است.
  • درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها برای سال 95 به دلیل کاهش احتمالی سود سپرده ها با کاهش 10 درصدی در نظر گرفته شده است.

منبع : شرکت کارگزاری نواندیشان بازار سرمایه
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن